• Ból ucha: ucho pływaka, zatkane uszy w samolocie, owad w uchu, uszy a klimatyzacja

  Zdrowie codzienne

  Ból ucha: ucho pływaka, zatkane uszy w samolocie, owad w uchu, uszy a klimatyzacja

  02.07.2019
  Na ból ucha (otalgię) szczególnie często cierpią małe dzieci, ale dotyka także dorosłych. Nie zawsze jest oznaką stanu zapalnego w obrębie ucha. Zimowe dolegliwości ucha są zwykle związane z wirusami i infekcją górnych dróg oddechowych spowodowaną przeziębieniem lub grypą. Latem natomiast infekcjom ucha sprzyjają częste kąpiele w basenie czy jeziorze, nurkowanie, klimatyzacja w pracy lub w...
 • Rak pęcherza – objawy, leczenie, rokowanie

  Encyklopedia Zdrowia

  Rak pęcherza – objawy, leczenie, rokowanie

  24.06.2019
  Rak pęcherza moczowego najczęściej wykrywany jest u osób między 60. a 70. rokiem życia przy średniej 69 lat dla mężczyzn i 71 lat dla kobiet. Trzykrotnie częściej diagnozowany jest u mężczyzn. U kobiet choroba, jest ósmą co do częstości występowania wśród chorób nowotworowych. U mężczyzn rak pęcherza jest czwartym nowotworem zaraz po raku płuca, gruczołu krokowego i jelita grubego.
 • Szum w uszach – badanie słuchu

  Twoje zdrowie

  Szum w uszach – badanie słuchu

  19.06.2019
  Szumy uszne (tinnitus) to wrażenie słyszenia dźwięku w jednym lub obu uszach, mimo że nie istnieje zewnętrzny sygnał dźwiękowy. Na tę dolegliwość skarży się 10-14% populacji, a najczęściej osoby starsze. W większości przypadków szumowi w uszach towarzyszy niedosłuch. Jakie są przyczyny szumów w uszach i metody ich leczenia? Na czym polega badanie słuchu?
 • Cholera – objawy, diagnostyka, leczenie i profilaktyka

  Encyklopedia Zdrowia

  Cholera – objawy, diagnostyka, leczenie i profilaktyka

  18.06.2019
  Ryzyko zachorowania na cholerę ogranicza się głównie do krajów endemicznych – czyli o stałym wysokim ryzyku zachorowania na daną chorobę. Choroba ta od dawna nie występuje w Polsce. Jednak w czerwcu 2019 u mężczyzny, który przypłynął statkiem do Świnoujścia, Polski Inspektorat Sanitarny potwierdził rozpoznanie cholery. Czy powinniśmy się obawiać epidemii cholery, czy to tylko odosobniony przypadek?
 • Badania w ciąży – kalendarz badań w ciąży

  Przebieg ciąży i poród

  Badania w ciąży – kalendarz badań w ciąży

  11.06.2019
  Badania w ciąży dostarczają istotnych informacji na temat zdrowia płodu i przyszłej mamy. Które testy wykonuje się standardowo? Jakie badania w ciąży są zalecane? Na czym polegają prenatalne badania genetyczne?
 • Truskawki

  Zdrowa żywność

  Truskawki - wartości odżywcze i kalorie

  20.05.2019
  Sezon na krajowe truskawki jest krótki. Zaczyna się na początku czerwca i trwa około miesiąca. Dzięki swoim właściwościom truskawki to bomba witaminowa – więc warto po nie sięgać, planując codzienną dietę. Jedzone w nadmiarze mogą jednak zaszkodzić, należy również pamiętać o tym, że nie wszyscy mogą je jeść. Dzięki temu, że mają mało kalorii, truskawki mogą być świetnym uzupełnieniem diety osób...
 • Opryszczka wirusowa narządów płciowych i na ustach. Leczenie opryszczki [INFOGRAFIKA]

  Twoje zdrowie

  Opryszczka wirusowa narządów płciowych i na ustach. Leczenie opryszczki [INFOGRAFIKA]

  14.05.2019
  Przyczyną bolesnych, pęcherzykowych zmian jest wirus – Herpes simplex występujący w dwóch typach HSV-1 oraz HSV-2. Po wniknięciu do organizmu przez błonę śluzową lub uszkodzoną skórę powodują one powstawanie zmian chorobowych. Opryszczka może się nie ujawnić nigdy, nawet jeśli jesteśmy nosicielami wirusa. Może też atakować często. Jak się objawia opryszczka i jak leczyć opryszczkę?
 • Menopauza - jak sobie radzić? 10 sposobów złagodzenia objawów menopauzy

  Encyklopedia Zdrowia

  Menopauza - jak sobie radzić? 10 sposobów złagodzenia objawów menopauzy

  02.05.2019
  Każda dojrzała kobieta prędzej czy później będzie musiała zmierzyć się z menopauzą To, jak poradzimy sobie z łagodzeniem objawów menopauzy, zależy w dużej mierze od nas samych. Menopauza to naturalny proces biologiczny. Fizyczne objawy, takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu, spadek energii wpływają też na zdrowie emocjonalne. Ten okres charakteryzuje się przemianami nie tylko w fizjologii, ale...
 • Depresja poporodowa - objawy, przyczyny, leczenie depresji poporodowej

  Encyklopedia Zdrowia

  Depresja poporodowa - objawy, przyczyny, leczenie depresji poporodowej

  30.04.2019
  Oczekiwanie na dziecko to zwykle piękny czas w życiu kobiety. Wówczas myślimy, że depresja poporodowa to temat, który nas nie dotyczy. Niestety często zdarza się, że po porodzie pojawiają się smutek i przygnębienie. Może to oznaczać, że mamy do czynienia z syndromem baby blues, a jeśli ten stan trwa długo – nawet z depresją poporodową. Depresja poporodowa objawia się między innymi przygnębieniem,...
 • Cholesterol – jak obniżyć cholesterol ?

  Twoje zdrowie

  Cholesterol – jak obniżyć cholesterol ?

  24.04.2019
  Jak obniżyć cholesterol? Po pierwsze zmień dietę. Białe pieczywo, podroby i tłuste mięso zastąp owsianką, grubymi kaszami, pełnoziarnistym pieczywem, chudym drobiem, rybami i oliwą z oliwek. Po drugie, wstań kanapy, żeby się poruszać – aktywność fizyczna w połączeniu z odpowiednim odżywianiem to najlepszy oręż w walce z wysokim cholesterolem.
 • Osobowość zależna - test na osobowość zależną

  Encyklopedia Zdrowia

  Osobowość zależna - test na osobowość zależną

  23.04.2019
  Osobowość zależna to lękowe zaburzenie osobowości przypisywane osobom, które są nadmiernie zależne od innych. Objawia się m.in. tym, że potrzebują opieki innych, nie potrafią się dostosować do grupy. Zrób krótki test na osobowość zależną i sprawdź, jak ją leczyć.
 • Jaskra z zamkniętym kątem. Objawy i leczenie jaskry z zamkniętym kątem

  Encyklopedia Zdrowia

  Jaskra z zamkniętym kątem. Objawy i leczenie jaskry z zamkniętym kątem

  19.04.2019
  Przyczyną jaskry z zamkniętym kątem jest nieprawidłowa budowa przedniej części oka. W wyniku nieprawidłowości w budowie odpływ cieczy wodnistej jest zablokowany. W pewnych stanach np. podczas silnego stresu czy nagłego rozszerzenia źrenicy dochodzi do wzrostu ciśnienia w gałce. Jeśli podobne epizody się powtarzają stan ten prowadzi do zniszczenia włókien nerwowych i ślepoty.
 • Jajka i ich wartości odżywcze - czy jajka są zdrowe?

  Zdrowa żywność

  Jajka i ich wartości odżywcze - czy jajka są zdrowe?

  16.04.2019
  Jajka, jako podstawa wielu potraw, stale towarzyszą nam w kuchni. Jednak czy jedzenie jajek jest zdrowe? Na temat wpływu jajek na zdrowie co jakiś czas pojawiają się nowe doniesienia. Niestety, często sprzeczne. Warto zgłębić ten temat przed Wielkanocą.
 • Arytmia serca – objawy i leczenie zaburzeń rytmu serca

  Encyklopedia Zdrowia

  Arytmia serca – objawy i leczenie zaburzeń rytmu serca

  15.04.2019
  Podstawową rzeczą potrzebną do pełnego zrozumienia arytmii serca jest anatomia i fizjologia układu bodźco-przewodzącego serca. Jest to układ komórek mięśniowych w sercu wyspecjalizowany w wytwarzaniu i przewodzeniu mikroimpulsów elektrycznych, które powodują pobudzanie struktur serca do skurczu w odpowiedniej kolejności.
 • Łojotokowe zapalenie skóry - choroba skóry trudna do wyleczenia

  Twoje zdrowie

  Łojotokowe zapalenie skóry - choroba skóry trudna do wyleczenia

  12.04.2019
  Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZŚ) to bardzo częsty powód wizyt u dermatologa. Szacuje się, że nawet jedna na dziesięć chorób skóry związana jest właśnie z łojotokowym stanem zapalnym. Zachorować może każdy i – mimo że medycyna zna wiele sposobów leczenia objawów – nie jest możliwe ani skuteczne zapobieganie łojotokowemu zapaleniu skóry, ani całkowite jego wyleczenie.
 • Neuralgia popółpaścowa – przyczyny, leczenie i objawy neuralgii popółpaścowej

  Twoje zdrowie

  Neuralgia popółpaścowa – przyczyny, leczenie i objawy neuralgii popółpaścowej

  11.04.2019
  Neuralgia popółpaścowa (nerwoból postherpetyczny) to najczęstsze powikłanie półpaśca. Głównym objawem neuralgii popółpaścowej jest ból w miejscu występowania wysypki, który może utrzymywać się nawet kilka lat po ustąpieniu zmian skórnych. Jakie jeszcze mogą być objawy neuralgii popółpaścowej? Kto choruje na neuralgię popółpaścową i jak leczy się to powikłanie półpaśca?
 • Półpasiec uszny i zespół Ramsaya Hunta – objawy, powikłania i leczenie półpaśca usznego

  Twoje zdrowie

  Półpasiec uszny i zespół Ramsaya Hunta – objawy, powikłania i leczenie półpaśca usznego

  11.04.2019
  Półpasiec uszny to szczególna postać półpaśca. Objawia się bolesną wysypką na jednym uchu i wokół niego oraz – w niektórych przypadkach – niedowładem nerwu twarzowego. Takie objawy półpaśca określane są jako zespół Ramsaya Hunta. Jednym z możliwych powikłań półpaśca usznego i zespołu Ramsaya Hunta jest jednostronna utrata słuchu. Jak wyglądają objawy półpaśca usznego i zespołu Ramsaya Hunta? Na czym...
 • Półpasiec oczny – objawy, leczenie i powikłania półpaśca ocznego

  Twoje zdrowie

  Półpasiec oczny – objawy, leczenie i powikłania półpaśca ocznego

  10.04.2019
  Najczęstsze objawy półpaśca to ból i wysypka po jednej stronie tułowia, jednak u części chorych rozwija się półpasiec oczny, który może być przyczyną trwałych problemów ze wzrokiem, a nawet ślepoty. Jakie są objawy półpaśca ocznego? Do jakich powikłań może prowadzić półpasiec oczny i na czym polega jego leczenie?
 • Ciemieniucha – objawy, leczenie ciemieniuchy

  Encyklopedia Zdrowia

  Ciemieniucha – objawy, leczenie ciemieniuchy

  10.04.2019
  Wystąpienie na skórze głowy maluszków żółtawych, łuszczących się płatków świadczy o pojawieniu się ciemieniuchy. Wielu rodziców, gdy zauważy takie zmiany, zaczyna się martwić. Ciemieniucha jest jednak dość powszechną przypadłością niemowląt i trudno jej uniknąć. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka. Jeśli będziemy regularnie stosować zalecane zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze, na pewno złagodzimy...
 • Wielkanocne obżarstwo - co i jak jeść podczas świąt wielkanocnych?

  Dieta i odchudzanie

  Wielkanocne obżarstwo - co i jak jeść podczas świąt wielkanocnych?

  10.04.2019
  Wielkanocne nieposkromione ucztowanie może okazać się niebezpieczne, zwłaszcza dla restrykcyjnie poszczących przed świętami. Jednodniowe odejście od normy nie spowoduje problemu, ale zbyt obfite posiłki na co dzień grożą nie tylko nadwagą, niestrawnością czy wzdęciem, ale też ostrym zapaleniem trzustki lub pęcherzyka żółciowego. Jak zatem jeść zdrowo?