• Dieta i ćwiczenia - co jeść i jak ćwiczyć, by zachować zdrowie

  Encyklopedia Zdrowia

  Dieta i ćwiczenia - co jeść i jak ćwiczyć, by zachować zdrowie

  02.04.2019
  Uwarunkowania genetyczne nie determinują ostatecznie rozwoju choroby, dlatego dieta i ćwiczenia są tak ważne jako indywidualnie dopasowane działania profilaktyczne. Czy podjęcie próby zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby poprzez wprowadzenie kilku zmian w swoim życiu nie wydaje się tego warte?
 • Nietolerancja laktozy - dieta przy nietolerancji laktozy

  Dieta i odchudzanie

  Nietolerancja laktozy - dieta przy nietolerancji laktozy

  14.03.2019
  Nietolerancja laktozy to dysfunkcja polegająca na trudności w trawieniu laktozy, czyli cukru występującego w mleku i jego przetworach. Objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego: uczuciem napięcia i pełności, bólami brzucha i biegunką. Symptomy te pojawiają się od około 30 minut do dwóch godzin od spożycia pokarmu z laktozą.
 • Męskie zdrowie w Polsce i Europie - 12 faktów o zdrowiu mężczyzn

  Encyklopedia Zdrowia

  Męskie zdrowie w Polsce i Europie - 12 faktów o zdrowiu mężczyzn

  08.03.2019
  Męskie zdrowie z roku na rok wygląda coraz lepiej. Obecnie długość życia Panów jest wyższa niż kiedykolwiek. Mimo że mężczyźni wydają się fizycznie silniejsi od kobiet, ich stan zdrowia nie powinien być bagatelizowany. W Europie szacuje się, że zachorowalność mężczyzn na nadciśnienie tętnicze jest większa niż u kobiet, a jednocześnie niechętnie korzystają oni z opieki zdrowotnej. Udało się...
 • Botoks na migrenę – czy bóle migrenowe można wyleczyć botoksem?

  Twoje zdrowie

  Botoks na migrenę – czy bóle migrenowe można wyleczyć botoksem?

  05.03.2019
  Botoks na migrenę to stosunkowo nowe rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Głównie dlatego, iż leczenie migreny nie jest łatwe. Najczęściej, szczególnie przy bólach o słabym nasileniu i bez dodatkowych symptomów stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych łagodzi objawy. Przy silnych bólach środki przeciwbólowe nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Rozwiązaniem dla takich...
 • Objawy migreny - jak sobie radzić z bólem migrenowym?

  Twoje zdrowie

  Objawy migreny - jak sobie radzić z bólem migrenowym?

  05.03.2019
  Migrena to schorzenie uprzykrzające życie. Choć statystycznie częściej dotyka kobiet, chorują również mężczyźni. Jakie są objawy migreny i w jaki sposób sobie z nią radzić?
 • Nadciśnienie tętnicze - przyczyny, objawy i leczenie nadciśnienia

  Encyklopedia Zdrowia

  Nadciśnienie tętnicze - przyczyny, objawy i leczenie nadciśnienia

  04.03.2019
  Nadciśnienie tętnicze jest bardzo częstą chorobą cywilizacyjną, czyli taką, która występuje w krajach i społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Choroba jest o tyle podstępna, że przez dłuższy czas może nie dawać żadnych niepokojących objawów, przez co rozwija się „po cichu” i pozostaje nieleczona. Jeśli u chorego występuje łagodne nadciśnienie oraz brak jest czynników ryzyka, to leczenie polega na...
 • Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

  Twoje zdrowie

  Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

  04.03.2019
  Czy aby na pewno okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym? W warunkach domowych nie da się zweryfikować, czy okulary mają filtr. Nie jest to widoczne gołym okiem i potrzebny jest sprzęt z gabinetu optycznego, który sprawdza jaki rodzaj fal światła dane soczewki blokują, a jaki przepuszczają.
 • Rak piersi - jak zapobiegać rakowi piersi?

  Zdrowie kobiet

  Rak piersi - jak zapobiegać rakowi piersi?

  01.03.2019
  Rak piersi nie boli. Może właśnie dlatego kobiety zgłaszają się do lekarza zbyt późno - dopiero, kiedy guz jest już dość duży. Efekt? Rak piersi to druga przyczyna zgonów kobiet w Polsce. Jak się przed nim bronić? Jedyną odpowiedzią są regularne badania. Ale jeśli ktoś w rodzinie już chorował na ten nowotwór, należy wykonać badania genetyczne – to może uratować nam życie.
 • Indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny - czym są i jak je obliczyć?

  Encyklopedia Zdrowia

  Indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny - czym są i jak je obliczyć?

  27.02.2019
  Indeks glikemiczny (IG) i ładunek glikemiczny (ŁG) kojarzą się przede wszystkim z dietami przeznaczonymi dla osób z nadwagą i otyłością, ale to nie jest ich jedyne zastosowanie. Diety o niskim IG/ŁG są podstawą żywienia osób z cukrzycą. IG/ŁG pokarmów ma znaczenie nie tylko w leczeniu, ale i profilaktyce cukrzycy typu 2 oraz pomaga w kontroli masy ciała.
 • Trąd – występowanie, przyczyny, objawy i leczenie

  Twoje zdrowie

  Trąd – występowanie, przyczyny, objawy i leczenie

  22.02.2019
  Trąd (choroba Hansena, lepra) to przewlekła choroba zakaźna, która dotyczy głównie skóry, nerwów obwodowych i błon śluzowych dróg oddechowych oraz oczu. Trąd wywołuje uszkodzenia skóry, nerwów, kończyn, zaburzenia widzenia oraz osłabienie siły mięśniowej. Nieleczony może prowadzić do poważnych deformacji i znacznej niepełnosprawności. W przeszłości lepra budziła przerażenie, dziś jest uleczalna. Kto...
 • Paradontoza - przyczyny, objawy i leczenie zapalenia przyzębia

  Stomatologia

  Paradontoza - przyczyny, objawy i leczenie zapalenia przyzębia

  19.02.2019
  Prawie 70% osób mieszkających w Polsce boryka się z przykrym problemem dotyczącym zębów - paradontozą. Warto wiedzieć, że zapalenie przyzębia jest chorobą dziedziczną. Przyczyniają się do niej także inne czynniki, wśród których znajdują się m.in. nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz ogólne osłabienie organizmu.
 • Bostonka - choroba bostońska a choroba dłoni, stóp i jamy ustnej

  Twoje zdrowie

  Bostonka - choroba bostońska a choroba dłoni, stóp i jamy ustnej

  15.02.2019
  Bostonka to potoczna nazwa, często mylnie używana na określenie dwóch różnych zakażeń wirusowych u dzieci - choroby bostońskiej i choroby dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD, ang. Hand, Foot, and Mouth Disease). Czy bostonka jest groźna, na czym polega jej leczenie i jak się przed nią chronić?
 • Afrodyzjaki w kuchni - czy naturalne afrodyzjaki są skuteczne?

  Psyche

  Afrodyzjaki w kuchni - czy naturalne afrodyzjaki są skuteczne?

  14.02.2019
  Jednym z pomysłów na podkręcenie mocy seksualnych mogą być afrodyzjaki w kuchni. Właściwe produkty nie dość, że pozytywnie wpłyną na pożądanie, to zapewnią też smaczny posiłek. Naturalne afrodyzjaki na jednych działają mocniej, na innych słabiej. Jedno jest pewne, nie szkodzą. Walentynki mogą być dobrą okazją do wypróbowania działania tych pobudzających substancji.
 • Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie zaburzeń erekcji

  Encyklopedia Zdrowia

  Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie zaburzeń erekcji

  13.02.2019
  Najczęstszym problemem związanym z męską seksualnością są zaburzenia erekcji, które dotyczą w przybliżeniu 16% mężczyzn w wieku 20-75 lat. Problemy z erekcją ma około 22% osób do 40 roku życia i aż 49% osób w wieku 70 lat. Niektóre badania epidemiologiczne podają jeszcze większe rozpowszechnienie. Statystyki nie kłamią - aktywność seksualna obniża się wraz z wiekiem, ale trudności w życiu seksualnym...
 • Odchudzanie z głową, czyli jak skutecznie schudnąć

  Dieta i odchudzanie

  Odchudzanie z głową, czyli jak skutecznie schudnąć

  13.02.2019
  W artykule podpowiadamy jak skutecznie schudnąć. Czy należysz do osób, które od dawna zapewniają swoje otoczenie, że lada chwila wezmą się za zrzucenie zbędnych kilogramów? Czy za słowami idą czyny, czy po raz kolejny kończy się na oszukiwaniu samego/samej siebie? Brakuje silnej woli? Coś robisz nie tak? Zapoznaj się z tekstem, a odchudzanie z głową przestanie być dla Ciebie tajemnicą.
 • Dieta ketogenna (ketogeniczna, wysokotłuszczowa) - zalecenia i wskazówki

  Encyklopedia Zdrowia

  Dieta ketogenna (ketogeniczna, wysokotłuszczowa) - zalecenia i wskazówki

  12.02.2019
  W diecie ketogennej aż 80% energii może pochodzić z tłuszczu. Proporcja ta brzmi jak złamanie zasad zdrowego żywienia, ale okazuje się, że powstające z tłuszczów ketony mogą łagodzić napady padaczkowe u dzieci z padaczką nieodpowiadającą na leczenie lekami przeciwdrgawkowymi. Jest to dieta niezwykle restrykcyjna i trudna, dlatego wymaga specjalistycznej opieki i nie powinna być stosowana przez...
 • Czerwone wino - czy czerwone wino jest dobre dla zdrowia?

  Encyklopedia Zdrowia

  Czerwone wino - czy czerwone wino jest dobre dla zdrowia?

  28.01.2019
  Czerwone wino jest niezwykle kontrowersyjne w świecie medycyny. Z jednej strony źródło rezweratrolu o potencjalnie prozdrowotnych właściwościach, z drugiej alkoholu, który jest obciążeniem dla wielu narządów, zwłaszcza wątroby.
 • Transplantacja - dlaczego warto zostać dawcą narządów?

  Encyklopedia Zdrowia

  Transplantacja - dlaczego warto zostać dawcą narządów?

  25.01.2019
  Transplantacja to przeszczep narządu, tkanki lub komórek z jednego ciała do innego. Codziennie 15 osób na świecie umiera, czekając na przeszczep. W Polsce w przypadku stwierdzenia zgonu obowiązuje zasada domniemanej zgody, zgodnie z którą, w przypadku braku wyrażenia sprzeciwu za życia wobec dawstwa narządów, osoba zmarła zostaje uznana za potencjalnego dawcę narządu. Transplantacja to szansa na...
 • Antykoncepcja hormonalna - skuteczność tabletek antykoncepcyjnych i innych środków

  Encyklopedia Zdrowia

  Antykoncepcja hormonalna - skuteczność tabletek antykoncepcyjnych i innych środków

  21.01.2019
  Antykoncepcja hormonalna to środki zapobiegające ciąży w postaci tabletek antykoncepcyjnych, plastrów czy dopochwowych krążków. Dowiedz się, jakie są różnice między nimi oraz czy warto wypróbować jeszcze inne metody. Może bardziej będą ci odpowiadały zastrzyki antykoncepcyjne albo podskórne implanty, które od niedawna dostępne są w Polsce?
 • Baby blues – jak sobie radzić ze smutkiem poporodowym?

  Encyklopedia Zdrowia

  Baby blues – jak sobie radzić ze smutkiem poporodowym?

  17.01.2019
  Po porodzie często zdarza się, że nastrój młodej mamy ulega obniżeniu – jest to zazwyczaj tak zwany baby blues. A przecież ciąża to dla większości kobiet piękny czas oczekiwania na potomka. Zastanawiają się one jak będzie wyglądać ich dziecko, jaki będzie miało charakter, towarzyszy im uczucie ekscytacji i radości. Jak matka może sobie poradzić ze smutkiem poporodowym?