Chirurgia stomatologiczna
– na czym polega?

Chirurgia stomatologiczna kojarzy się zwykle z nieprzyjemnym i bolesnym leczeniem. W końcu w jej ramach wykonywane są inwazyjne zabiegi i operacje w obrębie jamy ustnej. Współczesna chirurgia pozwala jednak na takie leczenie, podczas którego pacjent czuje się komfortowo i bezpiecznie, a dodatkowo nie odczuwa bólu – nawet przy poważnym i mocno inwazyjnym zabiegu.

Kim jest chirurg stomatolog i czym się zajmuje?

Chirurg stomatolog to lekarz, który specjalizuje się w operacyjnym usuwaniu zmian chorobowych jamy ustnej i okolic. Jeśli pacjent ma problem stomatologiczny wymagający interwencji w postaci poważniejszego zabiegu lub operacji, to z całą pewnością zajmie się nim specjalista z zakresu chirurgii, a nie stomatolog zachowawca.

Warto podkreślić, że chirurgia stomatologiczna nie obejmuje swoim zakresem wyłącznie samego uzębienia. To również zabiegi wykonywane na dziąsłach, kościach czy nawet zatokach. Chirurdzy stomatologiczni to specjaliści, którzy w największym stopniu korzystają z najnowszych osiągnięć technologicznych, włączając je do procesu leczenia. Dzięki temu zabiegi wykonywane są coraz sprawniej i bardziej precyzyjnie, a pacjent przechodzi po nich krótszą rekonwalescencję.

Chirurgia w stomatologii – rodzaje zabiegów

Jakie konkretne działania obejmuje chirurgia w stomatologii? Wbrew pozorom nie są to tylko ekstrakcje, ale również inne mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi, które pozwalają przywrócić pacjentowi zdrowie i dobre samopoczucie.

Usuwanie zębów mądrości

Wielu osobom chirurgia stomatologiczna kojarzy się z usuwaniem ósemek, czyli tzw. zębów mądrości. Istotnie, ekstrakcje stanowią duży procent wykonywanych zabiegów. Ósemki, czyli ostatnie zęby w łuku, są zwykle najbardziej problematyczne dla pacjentów. Wszystko dlatego, że wyrzynając się później niż inne, mają zwykle niewystarczającą ilość miejsca by się odpowiednio rozwinąć. To sprawia, że często mówi się o tzw. zębach zatrzymanych, czyli takich, które nie urosły całkowicie – pozostały częściowo w kości lub zaczęły rosnąć pod nieodpowiednim kątem. Tego rodzaju sytuacja może prowadzić do stanów zapalnych, a także nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Zęby zatrzymane, napierając na pozostałe zęby, mogą też powodować ich stłoczenie, a co za tym idzie - konieczność leczenia ortodontycznego. Nawet jednak jeśli ząb mądrości wyrzyna się prawidłowo, to zwykle jest do niego trudny dostęp – zarówno dla pacjenta przy codziennej higienie, jak i dla dentysty przy przeglądach stomatologicznych czy leczeniu. Ograniczone możliwości czyszczenia sprawiają, że ósemki często się psują. I w konsekwencji wymagają usunięcia – dla zdrowia, bezpieczeństwa i wygody, a także by zapobiegać poważnym powikłaniom w przyszłości.

St

 

Ekstrakcje zębów stałych

Chirurg stomatolog zajmuje się ekstrakcją zębów stałych niezależnie od ich umiejscowienia, ale opierając się na potrzebach leczniczych. Nie jest osobą, która tylko wyrywa ósemki. Oznacza to, że w przypadku gdy leczenie zachowawcze czy endodontyczne nie jest już możliwe, zabieg usunięcia zęba jest konieczny i przeprowadza się go jak najszybciej, by uniknąć chociażby rozprzestrzeniania się zmian chorobowych czy uciążliwych bólów.

Chirurgiczne przygotowanie do leczenia protetycznego lub implantologicznego

Czasami pomoc chirurga stomatologa jest potrzebna przed rozpoczęciem właściwego leczenia implantologicznego lub protetycznego. O jakie procedury chodzi? Oczywiście m.in. o usuwanie zębów - jeśli są na tyle zniszczone, że stanowią przeszkodę na drodze do nowego uśmiechu. Część przygotowania do procesu implantologicznego może również zakładać np. konieczność podniesienia dna zatoki szczękowej połączone z regeneracją kości. Wszystko po to, aby możliwe było prawidłowe wszczepienie implantu zębowego. Chirurgia przedprotetyczna to również podcinanie wędzidełka czy usuwanie wszelkich zmian chorobowych kości czy dziąseł. Należy bowiem pamiętać, że leczenie protetyczne i implantologiczne, aby zostało przeprowadzone w sposób właściwy, wymaga działania w środowisku zdrowej jamy ustnej, pozbawionej ostrych stanów zapalnych.

Trzeba sobie powiedzieć jasno, że strach czy obawa przed bólem mogą wynikać z tego, że zbyt rzadko chodzimy do dentysty. Im bardziej zaawansowana jest próchnica, tym więcej procedur trzeba przeprowadzić. W stomatologii w ciągu ostatnich 20, 10 i nawet 5 lat poczynione zostały spore postępy. Standardem jest minimalnie inwazyjne leczenie. Nie wspominając już o tym, że w niektórych przypadkach możemy stosować sedację wziewną gazem rozweselającym czy narkozę.
Agnieszka Juśkiewicz
Lek.dent. Agnieszka Juśkiewicz
Medicover Stomatologia Łódź Pomorska

Plastyka zatoki szczękowej

Operacje na zatokach szczękowych i obejmujące przyległe obszary najczęściej łączą się z opisywanym wyżej przygotowaniem do leczenia implantologicznego. Zakładają wtedy proces odbudowy kości (tzw. stymulowanej regeneracji kości). Chirurg stomatologiczny pomoże jednak również w przypadku powikłań po usunięciu zęba – zamknie powstałą przetokę ustno-zatokową, która mogłaby być groźnym czynnikiem zapalnym w jamie ustnej. W razie różnego rodzaju urazów twarzoczaszki sięgających zatok szczękowych zastosowanie ma zaś chirurgia szczękowo-twarzowa, która pozwala przywrócić prawidłowe funkcjonowanie dzięki operacjom i zabiegom.

Jak wygląda zabieg chirurgii stomatologicznej?

Leczenie chirurgiczne wymaga bardzo dokładnej analizy indywidualnego przypadku każdego pacjenta. To dlatego konieczna jest konsultacja z chirurgiem stomatologiem przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów. Specjalista zapoznaje się ze stanem zdrowia jamy ustnej, określa potrzeby i możliwości lecznicze, a także zleca dodatkową, precyzyjną diagnostykę by mieć pewność, jak wygląda pole planowanego zabiegu i np. jak głęboko sięgają zmiany chorobowe. Kluczem do skutecznego leczenia stomatologicznego, również w odmianie chirurgicznej, jest kompleksowy plan działania. Ważne jest również by pacjent był świadomy kolejnych etapów realizacji owego planu i wiedział, dlaczego są one niezbędne na drodze do nowego uśmiechu.

Poczucie bycia poinformowanym jest niezwykle istotne dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa dla leczonego. Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej budzą bowiem obawy wielu pacjentów. Należy jednak podkreślić, że właściwie zupełnie niepotrzebnie. Procedury przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów-chirurgów gwarantują sprawne przeprowadzanie zabiegów, a co najważniejsze, zabiegi są bezbolesne. Dzieje się tak dlatego, że chirurgia stomatologiczna zakłada użycie znieczulenia. Może ono przybierać różne postacie, ale jedno pozostaje stałe – skuteczność w eliminowaniu odczucia bólu czy dyskomfortu.

Nowoczesne technologie i metody, takie jak np. podcinanie wędzidełka z użyciem lasera, pozwalają szybko wracać do normalnego funkcjonowania po zabiegu. Dzisiaj ekstrakcja zęba nie musi już oznaczać wielodniowej rekonwalescencji zakładającej zamknięcie w czterech ścianach.

Chirurgiczne usuwanie zęba – ile kosztuje?

Ceny zabiegów z zakresu chirurgii są zróżnicowane. Ponieważ ich zakres zależy od indywidualnego przypadku każdego pacjenta, to jedynie specjalista opracowujący plan leczenia jest w stanie określić dokładną kwotę. Możliwe jest jednak wymienienie orientacyjnych cen - można je znaleźć na naszej stronie internetowej. Wiele zależy od stopnia skomplikowania zabiegu – jeśli ząb jest rozchwiany, cena będzie niższa. Jeśli zaś chirurg ma do czynienia z zębem zatrzymanym, czyli trudniejszym do usunięcia – czas przeprowadzenia zabiegu będzie dłuższy, a cena wyższa.

Należy również pamiętać, że do kosztów samego zabiegu czy operacji trzeba doliczyć cenę znieczulenia. W przypadku znieczulenia miejscowego dodatkowy wydatek nie będzie wielki, jednak przy znieczuleniu ogólnym (narkoza) trzeba się przygotować na podniesienie kosztów leczenia o co najmniej kilkaset złotych.

Chirurgia stomatologiczna
Konsultacja chirurgiczna
Ekstrakcja (usunięcie) zęba stałego
od 489 zł
Ekstrakcja (usunięcie) zęba zatrzymanego
od 769 zł
Ekstrakcja (usunięcie) zęba rozchwianego
od 189 zł

Chirurgia stomatologiczna – czy jest się czego obawiać?

Chociaż perspektywa poddania się zabiegowi chirurgicznemu w okolicach jamy ustnej może brzmieć mało przyjemnie, to naprawdę nie należy się takich procedur obawiać. Dobrze jest zacząć od konsultacji z lekarzem – odpowie on na wszelkie pytania i określi czy i w jakim zakresie działania chirurgiczne są niezbędne. Warto zaufać doświadczonemu specjaliście – chirurdzy w Medicover Stomatologia codziennie wykonują zabiegi, które podnoszą komfort życia pacjentów.


Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>