Spadek libido u mężczyzn - co zrobić, by mieć ochotę na seks?

Dotychczas spadek libido uważany był za typowo kobiecy problem. Dzisiaj ze zmniejszeniem libido borykają się także mężczyźni. Szacuje się, że problem może dotyczyć nawet 12–13 proc. Europejczyków między 40. a 80. rokiem życia.
Co wpływa na niskie libido u mężczyzn? Jedną z przyczyn może być m.in. nadmierna aktywność fizyczna, która powoduje przemęczenie. Problem ten związany jest także z niskim poziomem testosteronu w organizmie.

Coraz więcej mężczyzn skarży się na osłabienie libido. Zależy ono od poziomu testosteronu, którego dzisiejszy mężczyzna ma coraz mniej. Już spadek testosteronu poniżej 15 nmol/l powoduje wyraźne osłabienie libido u mężczyzny.

Jakiś czas temu SwissHealthMed ogłosił nowe dane statystyczne na temat ilości mężczyzn borykających się z tym problemem. Wynika z nich, że 12–13 proc. Europejczyków między 40. a 80. rokiem życia zatraciło swój popęd płciowy. Autor artykułu twierdzi, że rzeczywista liczba może być jeszcze większa.

Od czego zależy wysokie lub niskie libido?

Ochotę na seks buduje kilka elementów:

  • popęd polegający na działaniu hormonów,
  • seksualna motywacja, czyli psychiczny komponent pożądania, który zależy od stosunków partnerskich, od zgodności i miłości obojga partnerów,
  • spełnienie życzeń i oczekiwań partnera, czyli środowisko, które kieruje seksualnością, normy towarzyskie, religijność i ochota na spełnianie fantazji partnera.

Tak więc libido jest zależne od wielu czynników cielesnych i psychologicznych. Jest też uzależnione od stylu życia, wychowania, hormonów, fantazji i uczuć. Dlatego przyczyny jego spadku są różne.

Jednym z badań diagnozujących przyczyny obniżonego libido jest ocena stężenia SHBG.

Zdrowy styl życia i zbilansowana dieta, jak również relaksujące aktywności fizyczne (np. joga) pozwolą na zmniejszenie stresu, który oddziałuje na spadek popędu seksualnego.

Najczęściej powodem zmniejszonego libido są czynniki zewnętrzne:

Do spadku pożądania przyczyniają się również choroby:


Dowiedz się, czym oprócz zmniejszonego libido, objawia się depresja u mężczyzn.


Także niektóre leki zmniejszają pożądanie, np. leki przeciwdepresyjne czy chociażby na porost włosów. Spadek pożądania może pojawić się także u mężczyzn uprawiających sporty wymagające dużego wysiłku fizycznego, np. biegających w maratonach. Jest to spowodowane dużym stresem oksydacyjnym dla organizmu.



Stres oksydacyjny to stan zakłóconej równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami w organizmie, gdy dojdzie do wzrostu produkcji wolnych rodników lub spadku aktywności antyoksydantów. Jest to niebezpieczny stan.

Jak rozpoznać spadek poziomu libido?

Rozpoznanie przyczyny spadku libido jest istotne w kontekście leczenia. Jeśli przyczyna braku pożądania jest organiczna (zaburzenia hormonalne, choroby nerek, wątroby, padaczka, depresje), to leczenie odbywa się farmakologicznie.



Jeśli natomiast przyczyną spadku pożądania są problemy natury psychologicznej, pacjenci kierowani są na psychoterapię. Efekt leczenia zależy od dobrze dobranej metody oraz od motywacji pacjenta.

Co zrobić, jeśli spada libido?

W przypadku zmniejszenia libido często bardziej otwarci na pomoc są partnerzy osób z osłabionym pożądaniem niż same osoby borykające się z problemem. Mężczyzna z niskim libido czuje się po prostu gorszy i trudniej jest mu się przyznać do spadku formy. Często to kobiety mówią o problemie braku pożądania u partnera. Mężczyźni najczęściej mówią o tym między wierszami. Prawie nigdy nie jest to zasadniczy problem, z jakim zgłaszają się do specjalisty.

Asekurują się, twierdząc, że to ich żony skarżą się na brak libido z ich strony. Udają, że tego nie rozumieją. Problem spadku libido nie powinien być tematem tabu, zwłaszcza że wśród panów staje się coraz bardziej powszechny.

Problemy w związku mogą prowadzić do zmniejszonego popędu seksualnego, a tym samym skutkować brakiem ochoty na zbliżenie.


Dowiedz się więcej: Co to jest fetysz, jakie są jego rodzaje i czy może być zaburzeniem?


Zaburzenia erekcji a zmniejszenie libido

Zaburzenie erekcji związane jest bezpośrednio ze wzwodem prącia. Psychiczne przyczyny są rzadsze niż kiedyś przypuszczano, bowiem dotyczą tylko 20 proc. pacjentów (depresja, stres, niedoświadczenie, negatywne przeżycia związane z życiem seksualnym).

80 proc. stanowią przyczyny organiczne (wiek, stan naczyń penisa, choroby metaboliczne, np. cukrzyca, operacje, choroby psychiczne, leki), jak i styl życia (nadużywanie alkoholu i papierosów).

Spadek libido u mężczyzn przyczyny

Główne przyczyny wpływające na niskie pożądanie

przyczyny fizjologiczne
  • przedwczesny wytrysk i zaburzenia potencji (mężczyźni nie chcą konfrontacji z tymi zaburzeniami i brak libido jest tutaj alibi),
  • zaburzenia hormonalne (niski poziom testosteronu),
  • zaburzenia neurologiczne, jak padaczka, depresja, inne choroby neurologiczne,
  • zaawansowane choroby nerek i wątroby,
  • strach przed chorobami wenerycznymi, AIDS,
  • leki (np. przeciwdepresyjne),
  • używki: narkotyki, alkohol.
czynniki psychiczne
  • zbyt wysokie zadania postawione przed sobą w spełnieniu się w seksie,
  • niezadowolenie z seksu z daną partnerką,
  • problemy w partnerstwie,
  • niespełnione oczekiwania seksualne,
  • stany lękowedepresjepsychozy,
  • pracoholizm i ustawiczny brak czasu,
  • stres,
  • negatywne przeżycia seksualne.
czynniki socjalne
  • bezrobocie,
  • kłopoty w pracy.

Produkty spożywcze używane do stymulowania popędu seksualnego

Dieta przy spadku libido

Pożywienie może być dodatkową, naturalną metodą zwiększenia pożądania. Popęd seksualny można odbudować dietą, wzbogaconą o naturalne afrodyzjaki. Należą do nich na przykład:

  • owoce - truskawki, awokado,
  • przyprawy - cynamon, imbir, kardamon,
  • czekolada,
  • szparagi,
  • kawior,
  • owoce morza.


Dowiedz się więcej:

Feromony – czym są i jak działają?

Aseksualizm - jakie są objawy i czy sie go leczy?

Jak zwiększyć poziom libido u kobiet?

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 16.01.2018
Data ostatniej aktualizacji 18.10.2022