• Węglowodany – jak cukier wpływa na organizm?

  Encyklopedia Zdrowia

  Węglowodany – jak cukier wpływa na organizm?

  16.09.2019
  Czy cukier szkodzi? Czy każdy cukier działa tak samo? Czy istnieją produkty zawierające cukier, które mogą wchodzić w skład zbilansowanej diety? Czym się różni ziarno oczyszczone od ziarna z pełnego przemiału? Czy szklanka soku może zastąpić porcję owocu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
 • Ćwiczenia dla dzieci [WIDEO]

  Zdrowie codzienne

  Ćwiczenia dla dzieci [WIDEO]

  12.09.2019
  Dzieci często mają postawę z uwypuklonym brzuchem, okrągłymi plecami, odstającymi łopatkami czy koślawymi kolanami i stopami. Jak z tym walczyć? Najlepszą formą kształtowania prawidłowej postawy jest sport. Dlatego też warto upowszechniać ruch wśród dzieci i pokazywać im atrakcyjne ćwiczenia, które zachęcą do aktywności fizycznej.
 • Salmonella – objawy zakażenia, zapobieganie

  Encyklopedia Zdrowia

  Salmonella – objawy zakażenia, zapobieganie

  05.09.2019
  Bakterie z rodzaju Salmonella nie bez powodu cieszą się złą sławą. To przyczyna częstych chorób zakaźnych, przebiegających najczęściej w postaci ostrych zatruć pokarmowych. Rezerwuarem bakterii są zwierzęta domowe i dzikie, a także ludzie. Bakterie zasiedlają przewód pokarmowy i są wydalane z kałem. Pałeczkami Salmonelli można zakazić się w wyniku spożycia zanieczyszczonej odchodami żywności...
 • Motywacja i nawyki – jak zmienić nawyk?

  Encyklopedia Zdrowia

  Motywacja i nawyki – jak zmienić nawyk?

  04.09.2019
  Czy ty też co roku obiecujesz sobie, że będziesz się zdrowiej odżywiać lub przestaniesz palić? Część z nas odnosi sukces. W dużej mierze zależy to od twojej motywacji, wiary w sukces, wytrwałości w dążeniu do celu. Możesz wiele osiągnąć, zmieniać swoje nawyki, jeśli tylko naprawdę będziesz tego chciał. Nie musisz czekać z postanowieniami do przyszłego roku. Zacznij działać już dziś!
 • Ból brzucha, przyczyny bólu brzucha

  Encyklopedia Zdrowia

  Ból brzucha, przyczyny bólu brzucha

  28.08.2019
  Bólu brzucha doświadczył każdy z nas. W większości przypadków ból brzucha nie jest powodem do niepokoju, a jego przyczyna jest łatwa do rozpoznania oraz leczenia. Bywa, że ból występuje po prawej lub lewej stronie, czasem w dole brzucha. Może być ostry lub powtarzający się – przewlekły. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny, jak złagodzić dolegliwości i kiedy niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.
 • Czy piwo jest zdrowe? Mity na temat złocistego trunku

  Zdrowie codzienne

  Czy piwo jest zdrowe? Mity na temat złocistego trunku

  27.08.2019
  Piwo uchodzi za napój, który orzeźwia, gasi pragnienie, wspomaga pracę nerek. Ma opinię napoju, którym trudno się upić, błahego alkoholu, atrybutu luzu i trofeum drobnych towarzyskich zakładów. Czy jednak piwo rzeczywiście jest tak niewinnym trunkiem? Mitów na jego temat jest sporo, ale warto wiedzieć, jaki rzeczywisty wpływ na nasze zdrowie ma picie piwa.
 • Dieta planetarna – czy jest zdrowa dla człowieka i dobra dla środowiska?

  Encyklopedia Zdrowia

  Dieta planetarna – czy jest zdrowa dla człowieka i dobra dla środowiska?

  23.08.2019
  Człowiek zajmuje już ponad 70 proc. terenów lądowych (poza zmarzliną). Nadmierna eksploatacja Ziemi, w tym wycinanie lasów pod tereny uprawne, hodowla bydła i uprawy rolne, powoduje degradację gleby i przyspiesza negatywne zmiany klimatyczne. Postępujące ocieplanie się klimatu ograniczy obszar ziem nadających się pod uprawę, a związany z tym spadek dostępności żywności spowoduje migrację ludności...
 • Schizofrenia – objawy schizofrenii, przyczyny, leczenie

  Encyklopedia Zdrowia

  Schizofrenia – objawy schizofrenii, przyczyny, leczenie

  22.08.2019
  Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną. Tradycyjnie wyróżnia się kilka podtypów tej choroby: schizofrenię paranoidalną, schizofrenię rezydualną, schizofrenię hebefreniczną i schizofrenię katatoniczną. Obecnie Amerykańskie Towarzystwo Psychiatrycznego w publikacjach zawierających klasyfikację zaburzeń psychicznych DSM-5 zrezygnowano z podziału schizofrenii na podtypy.
 • Narcystyczne zaburzenie osobowości (narcyzm) - objawy i leczenie

  Encyklopedia Zdrowia

  Narcystyczne zaburzenie osobowości (narcyzm) - objawy i leczenie

  21.08.2019
  Wśród zaburzeń osobowości, narcystyczne jest jednym z najbardziej znanych. Niejednokrotnie słyszymy bądź sami stwierdzamy: „ale z ciebie narcyz”. Pacjenci cierpiący na opisywane zaburzenie, są „zakochani” głównie w sobie. Mają tendencję do poczucia wyższości i przekonania o swojej wyjątkowości, niepowtarzalności. Wymagają od otoczenia, aby ich podziwiano, chwalono i traktowano w sposób...
 • Zaburzenia odżywiania i karmienia u niemowląt i dzieci

  Encyklopedia Zdrowia

  Zaburzenia odżywiania i karmienia u niemowląt i dzieci

  20.08.2019
  Problem zaburzeń karmienia i odżywiania niemowląt oraz dzieci martwi nie tylko rodziców, ale stanowi też ogromne wyzwanie dla pediatrów. Gdy nadchodzi czas posiłku, dziecko zaczyna grymasić i nie chce jeść przygotowanych pokarmów. Czym są zaburzenia odżywiania i karmienia dzieci oraz jak sobie z nimi radzić?
 • Lęk separacyjny – czym jest? Jak sobie z nim radzić?

  Encyklopedia Zdrowia

  Lęk separacyjny – czym jest? Jak sobie z nim radzić?

  19.08.2019
  Lęk separacyjny najprościej należy określić jako lęk przed separacją w dzieciństwie. Moment ten rozpoczyna się najczęściej między 2 a 5 rokiem życia. Kolejną jego cechą jest niezwykłe nasilenie, zbyt długi, w stosunku do prawidłowego, czas trwania oraz utrudniający funkcjonowanie pacjenta.
 • Tatuaż – co warto o nim wiedzieć

  Zdrowie codzienne

  Tatuaż – co warto o nim wiedzieć

  12.08.2019
  Robiąc tatuaż możesz uatrakcyjnić wygląd, wyrazić swoje uczucia, zamanifestować poglądy oraz zrujnować własne zdrowie. Zanim udasz się do studia tatuaży, poznaj wszystkie możliwe konsekwencje tej decyzji. Dowiedz się, czy popularny tatuaż z henny jest zdrowy i jak tatuaż reaguje w kontakcie ze słońcem.
 • Repelenty dla dzieci na kleszcze i owady

  Ciąża i dziecko

  Repelenty dla dzieci na kleszcze i owady

  12.08.2019
  Kleszcze wyczuwają ofiarę z odległości 20 metrów. Polują nie tylko w lesie i na łące. W poszukiwaniu ofiar przybyły do miast, a wraz z nimi groźne choroby. Jak bezpiecznie ochronić dziecko przed atakiem kleszcza? Preparaty na kleszcze dla dzieci – który wybrać?
 • Zatkane ucho – zalegająca woskowina

  Encyklopedia Zdrowia

  Zatkane ucho – zalegająca woskowina

  05.08.2019
  Woskowina w uchu chroni przewód słuchowy przed grzybami, bakteriami i pyłami. Zanieczyszczenia gromadzące się w przewodzie słuchowym są wraz z woskowiną usuwane na zewnątrz ucha. Czasami jednak grudka woskowiny gromadzi się i twardnieje tak, że kanał słuchowy zostaje zablokowany. Ucho zatkane woskowiną można spróbować odetkać samodzielnie.
 • Sinice. Co to są sinice i co powodują?

  Zdrowie codzienne

  Sinice. Co to są sinice i co powodują?

  01.08.2019
  Sinice co roku psują wakacje wielu miłośnikom kąpieli zarówno morskich, jak i w jeziorach. Kontakt z sinicami może powodować gorączkę, osłabienie, jadłowstręt i wymioty, w zależności od szczepu nawet drżenie mięśni czy trudności z oddychaniem. Co to są sinice i jak nam mogą zaszkodzić?
 • Rwa kulszowa – objawy i leczenie rwy kulszowej

  Encyklopedia Zdrowia

  Rwa kulszowa – objawy i leczenie rwy kulszowej

  30.07.2019
  Rwa kulszowa (łac. ischias) objawia się ostrym bólem spowodowanym podrażnieniem korzeni nerwów rdzeniowych, z których tworzy się nerw kulszowy. Atak rwy kulszowej najczęściej jest spowodowany przeciążeniem kręgosłupa, np. przy podnoszeniu przedmiotów z podłogi na prostych nogach i ze skrętem tułowia, i jest wynikiem podrażnienia korzeni przez wypuklinę dyskową powszechnie nazywaną dyskopatią....
 • Pierwszy raz - co warto o nim wiedzieć?

  Zdrowie codzienne

  Pierwszy raz - co warto o nim wiedzieć?

  29.07.2019
  Seks jest czymś naturalnym. Zwierzętom pozwala na przedłużanie gatunku a dla ludzi dodatkowo jest źródłem przyjemności i sprzyja budowaniu relacji. Ważne jednak, żeby podchodzić do niego w sposób odpowiedzialny. Czyli dokładnie przemyśleć decyzję o rozpoczęciu współżycia i być do niego dobrze przygotowanym. O czym warto pomyśleć?
 • Jakich potraw unikać, aby nie niszczyć szkliwa?

  Zdrowie codzienne

  Jakich potraw unikać, aby nie niszczyć szkliwa?

  29.07.2019
  Szkliwo jest najtwardszym elementem ludzkiego organizmu. Może jednak ulec nieodwracalnemu zniszczeniu. Co na to wpływa? Jak temu zapobiec? Sprawdźmy co jeść i jak dbać o zęby, aby służyły nam jak najdłużej.
 • Kawa i jej zdrowotne właściwości

  Encyklopedia Zdrowia

  Kawa i jej zdrowotne właściwości

  25.07.2019
  Szacuje się, że 9 na 10 osób na świecie codziennie pije kawę. Istnieje szereg chwytliwych informacji wskazujących na to, że kawa szkodzi – kawa odwadnia, kawa pobudza, kawa usypia, kawa uzależnia, kawa jest moczopędna i wypłukuje magnez, ale coraz częściej słyszy się, że zapobiega chorobie Alzheimera. Zmniejsza ryzyko niektórych nowotworów. Z kolei kawa w ciąży może być niebezpieczna. Tworzy to istny...
 • Dieta i styl życia w profilaktyce chorób oczu i chorób grożących utratą wzroku

  Encyklopedia Zdrowia

  Dieta i styl życia w profilaktyce chorób oczu i chorób grożących utratą wzroku

  22.07.2019
  Jak dotąd towarzystwa naukowe nie opracowały rekomendacji, które zalecałyby konkretną dietę sprzyjającą zachowaniu dobrego wzroku. Niemniej na stronach wielu instytucji zajmujących się zdrowiem oczu, można znaleźć wskazówki, na jakie elementy stylu życia, w tym diety, należy zwrócić uwagę, by zmniejszyć ryzyko chorób oczu oraz innych chorób, które zagrażają utratą wzroku. Spróbuj zadbać o swoje oczy,...