• Zespół policystycznych jajników (PCOS) - objawy, przyczyny i leczenie

  Encyklopedia Zdrowia

  Zespół policystycznych jajników (PCOS) - objawy, przyczyny i leczenie

  20.02.2020
  Zespół policystycznych jajników (PCOS, polycystic ovary syndrome) jest najczęstszą endokrynopatią (zaburzeniem wydzielania hormonów). W zależności od kryteriów diagnostycznych dotyka od 5 proc. do 21 proc. kobiet w wieku przedmenopauzalnym (zwykle od 15 do 44 lat). Większość kobiet dowiaduje się, że ma PCOS w wieku 20‒30 lat, kiedy mają problemy z zajściem w ciążę i udają się do lekarza. Szacuje się,...
 • Ptasia grypa u ludzi – objawy, leczenie, zapobieganie

  Zdrowie codzienne

  Ptasia grypa u ludzi – objawy, leczenie, zapobieganie

  20.02.2020
  Ptasia grypa to potoczna nazwa grypy ptaków – choroby zakaźnej dzikiego ptactwa i drobiu hodowlanego. Choć notowano przypadki ptasiej grypy u ludzi, jednak znacząca większość zidentyfikowanych wirusów tej choroby nie jest zakaźna dla człowieka. Dotyczy to również wirusa A/H5N8/, który odpowiada za ostatnie ogniska grypy u drobiu w Polsce. Co jeszcze trzeba wiedzieć o ptasiej grypie?
 • Probiotyki dla dorosłych i dzieci. Jak działa probiotyk?

  Encyklopedia Zdrowia

  Probiotyki dla dorosłych i dzieci. Jak działa probiotyk?

  18.02.2020
  W organizmie każdego człowieka żyją tryliony drobnoustrojów (zwanych mikrobiotą). Wśród nich są zarówno „dobre” (żyjące w swego rodzaju symbiozie ze swoim gospodarzem), jak i te „złe” – drobnoustroje chorobotwórcze. Obecnie najwięcej uwagi poświęca się mikrobiocie jelitowej i zależności między zaburzeniami równowagi składu i funkcji zasiedlających jelita drobnoustrojów a rozwojem chorób. Podkreśla...
 • Zdrowotne mity na temat kotów

  Zdrowie codzienne

  Zdrowotne mity na temat kotów

  14.02.2020
  Czy koty roznoszą pasożyty? Czy kobiety w ciąży w ogóle nie powinny mieć kontaktów z kotem? A może koty wcale nie są niebezpieczne, a wręcz przeciwnie, mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka?
 • Ciecierzyca – właściwości zdrowotne i wartość odżywcza

  Zdrowie codzienne

  Ciecierzyca – właściwości zdrowotne i wartość odżywcza

  06.02.2020
  Ciecierzyca pospolita (Cicer arietinum L.) należy do roślin strączkowych. Jest bogata w białko, błonnik, witaminy i związki mineralne. Dzięki temu regularne sięganie po to warzywo pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi i stężenia cholesterolu, kontroli apetytu oraz może zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych chorób. Ponadto ciecierzyca to dobry zamiennik mięsa (jako źródło białka) w...
 • Czy pizza jest zdrowa?

  Odżywianie

  Czy pizza jest zdrowa?

  06.02.2020
  Pizza, najpopularniejszy na świecie placek, bywa nazywany kaloryczną bombą, popularnym fast foodem, ale i narodowym skarbem Włoch. Jest uwielbiana przez dzieci oraz dorosłych. I choć nigdy nie znajdzie się na liście najzdrowszych dań świata, to nie zawsze jest żywieniowym „śmieciem”. Wszystko zależy od doboru i jakości składników. Czy zatem pizza jest zdrowa?
 • Pokrzywka – objawy, diagnostyka i leczenie

  Encyklopedia Zdrowia

  Pokrzywka – objawy, diagnostyka i leczenie

  03.02.2020
  Pokrzywka to dość powszechna choroba skóry. Zwykle kojarzy się z alergią pokarmową, ale nie jest to jedyna i najczęstsza przyczyną wystąpienia jej objawów. Pokrzywka przewlekła może wywoływać uczucia wstydu, prowadzić do zaburzeń snu oraz wpływać na funkcjonowanie w pracy. Jakie się rodzaje pokrzywki, czy zawsze konieczna jest diagnostyka, czy dieta ma znaczenie w zapobieganiu tej chorobie?
 • Olej palmowy - skład, właściwości, wpływ na zdrowie i środowisko

  Encyklopedia Zdrowia

  Olej palmowy - skład, właściwości, wpływ na zdrowie i środowisko

  29.01.2020
  Olej palmowy jest najczęściej spożywanym olejem roślinnym na świecie. Budzi sporo kontrowersji zarówno w kontekście jego wpływu zarówno na zdrowie, jak i środowisko. Z uwagi na swoje właściwości jest chętnie wykorzystywany przez producentów żywności, ale niekoniecznie musi to być dobry wybór z punktu widzenia konsumenta.
 • Olej z czarnuszki właściwości - działanie na włosy i skórę

  Odżywianie

  Olej z czarnuszki właściwości - działanie na włosy i skórę

  27.01.2020
  Olej z czarnuszki znany jest ze zdrowotnych właściwości już od czasów starożytnego Egiptu. W krajach muzułmańskich jest uważany za jeden z najważniejszych środków leczniczych. Wszystko dzięki zawartym w nim nienasyconym kwasom tłuszczowym, ale przede wszystkim tymochinonowi - substancji, która działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a nawet ma potencjalne...
 • Zabiegi na twarz - jakie najlepiej wykonywać zimą?

  Styl życia i sport

  Zabiegi na twarz - jakie najlepiej wykonywać zimą?

  24.01.2020
  Trwa sezon na zabiegi na twarz. Po pierwsze, niskie temperatury i niższy kąt padania promieni słonecznych sprzyjają regeneracji i powodują mniejsze ryzyko podrażnień związanych z nadmierną ekspozycją na słońce niż latem.Po drugie, skóra o tej porze roku potrzebuje więcej troski. Co warto wziąć pod uwagę? Przejrzyj propozycje zabiegów odpowiednich do wykonania właśnie teraz.
 • Cytologia u położnej – korzyści z szybkiego wykonania badania

  Encyklopedia Zdrowia

  Cytologia u położnej – korzyści z szybkiego wykonania badania

  24.01.2020
  Rak szyjki macicy przyczynia się do dużej śmiertelności kobiet (rocznie nawet 50 proc. chorych). Szacuje się, że stanowi czwarty co do częstości występowania nowotwór wśród kobiet na świecie, przy czym w rejonach, gdzie wprowadzono programy badań skriningowych, jego występowanie zmalało. Regularne badania cytologiczne to najprostszy sposób wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, a wczesne wykrycie...
 • Koronawirusy - co to jest, jak się ochronić?

  Encyklopedia Zdrowia

  Koronawirusy - co to jest, jak się ochronić?

  23.01.2020
  Koronawirusy (CoV) to duża rodzina wirusów, które powodują choroby układu oddechowego, od zwykłego przeziębienia po poważniejsze choroby, takie jak bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS, MERS-CoV, ang. Middle East Respiratory Syndrome) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV, ang. Severe Acute Respiratory Syndrome).
 • Norowirusy – objawy i leczenie norowirusów

  Encyklopedia Zdrowia

  Norowirusy – objawy i leczenie norowirusów

  22.01.2020
  Norowirusy to bardzo częsta przyczyna zakażeń pokarmowych objawiających się m.in. wymiotami i biegunką. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową przez zanieczyszczone ręce i pokarm. Rozprzestrzenianiu się wirusa sprzyja nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny. Co to są norowirusy i jakie są objawy zarażenia?
 • Badania po 50. roku życia

  Zdrowie codzienne

  Badania po 50. roku życia

  21.01.2020
  Wiele chorób osób po 50. roku życia często wiąże się z pogorszeniem sprawności, izolacją od otoczenia, pogorszeniem jakości życia, stresem psychicznym. Przedstawiamy podstawowe działania, które pomogą naszym bliskim zachować zdrowie i dobrą kondycję.
 • Sposoby na nadpotliwość stóp

  Encyklopedia Zdrowia

  Sposoby na nadpotliwość stóp

  20.01.2020
  Nieprzyjemna woń jest bez wątpienia problemem wstydliwym. Nadpotliwość stóp jest tym bardziej uciążliwa, że może być przykra dla otoczenia i realnie utrudniać lub nawet uniemożliwiać kontakt z ludźmi. Nadpotliwość to nie tylko problem estetyczny, ale również medyczny i psychologiczny. Jak wybrać skuteczne metody walki z nadmierną poltiwością stóp?
 • Progenia - przyczyny i leczenie progenii

  Stomatologia

  Progenia - przyczyny i leczenie progenii

  17.01.2020
  Progenia jest wrodzoną wadą zgryzu, zaliczaną do przodozgryzów (wad doprzednich). Dochodzi w niej do nadmiernego rozwoju żuchwy w kierunku przednim. W konsekwencji mamy do czynienia z nieprawidłowymi stosunkami struktur anatomicznych w obrębie zgryzu – zęby dolne zachodzą na górne.
 • Nadpotliwość - objawy, przyczyny i leczenie

  Encyklopedia Zdrowia

  Nadpotliwość - objawy, przyczyny i leczenie

  13.01.2020
  W poceniu się, w trakcie aktywności ruchowej czy podczas upałów nie ma nic niepokojącego. W ten sposób organizm reguluje ciepłotę ciała. Jeśli pocenie pojawia się nieoczekiwanie, niezależnie od pory roku i jest bardzo nasilone, mamy do czynienia z nadpotliwością. Nadmierna potliwość to kłopotliwy i wstydliwy problem wielu osób. Szacuje się, że dotyczy nawet 3 proc. populacji ludzkiej. Wpływa na...
 • 6 mitów żywieniowych – obalamy mity o zdrowym żywieniu

  Odżywianie

  6 mitów żywieniowych – obalamy mity o zdrowym żywieniu

  13.01.2020
  Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je. Informacji o tym, jakie produkty są najzdrowsze szukamy w Internecie. Tymczasem rozpowszechnionych jest tam wiele mitów żywieniowych. Trzeba więc weryfikować źródła informacji, żeby sobie nie zaszkodzić. Niebezpieczne może okazać się stosowanie diet wykluczających wiele produktów lub nadużywanie innych. Obalmy sześć najczęściej powielanych mitów, które...
 • Jaka szczoteczka do zębów?

  Zdrowie codzienne

  Jaka szczoteczka do zębów?

  10.01.2020
  Soniczna szczoteczka do zębów? Elektryczna? A może bambusowa? Jaką szczoteczkę wybrać i czym różnią się dostępne na rynku szczoteczki do zębów? Zakup szczoteczki do zębów nie jest prostą sprawą. W ostatnich latach pojawiło się na rynku wiele nowości, które reklamowane są jako najlepsze, ale co to właściwie oznacza i czym się różnią?
 • Spierzchnięte usta - jak o nie dbać?

  Styl życia i sport

  Spierzchnięte usta - jak o nie dbać?

  08.01.2020
  Wiatr i mróz mogą powodować pękanie, pieczenie, a nawet krwawienie warg. Spierzchnięte usta stanowią problem nie tylko jesienią i zimą, lecz także latem, kiedy narażone są na silne działanie słońca. Czy czynniki atmosferyczne to jedyna przyczyna spierzchniętych ust? Jak temu zapobiegać?