• Łupież pstry - objawy, rozpoznanie i leczenie

  Zdrowie codzienne

  Łupież pstry - objawy, rozpoznanie i leczenie

  02.12.2021
  Łupież pstry (Pityriasis versicolor) to przewlekła, nawracająca infekcja grzybicza skóry. Zmiany skórne pojawiają się na karku, plecach, ramionach i dekolcie. Charakterystyczne objawy to złuszczający się naskórek i odbarwione, białe plamy. Najczęściej występuje u nastolatków i młodych dorosłych, ale grzybica skóry bywa też diagnozowana u dzieci i osób starszych. Jak przebiega leczenie domowe i jakie...
 • Zajady – co to jest i jak leczyć?

  Zdrowie codzienne

  Zajady – co to jest i jak leczyć?

  23.11.2021
  Zajady to potoczna nazwa zapalenia kątów jamy ustnej (łac. cheilitis angularis). Dolegliwość objawia się bolesnymi pęknięciami kątów ust i powstawaniem nadżerek. Zajady są stosunkowo częstym problemem. Szacuje się, że stanowią 0,2-15 proc. zmian w jamie ustnej u dzieci i 0,7-3,8 proc. u dorosłych. Co powoduje zajady? Jak leczyć kątowe zapalenie jamy ustnej? Co jest najczęstszą przyczyną zajadów?...
 • Zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK). Objawy i leczenie

  Zdrowie codzienne

  Zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK). Objawy i leczenie

  19.11.2021
  ZZSK ma dokuczliwe objawy - tępy, promieniujący ból, sztywność i ograniczenie ruchomości ciała. Chory przybiera tzw. pozycję wymuszoną, pochyla się do przodu. Najczęściej chorują mężczyźni, przeważnie młodzi dorośli, ale też osoby starsze. Przyczyny zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa nie są do końca znane.
 • Rzeżączka – objawy, przyczyny zakażenia i leczenie

  Biblioteka Zdrowia

  Rzeżączka – objawy, przyczyny zakażenia i leczenie

  17.11.2021
  Powszechnie uważa się, że choroby przenoszone drogą płciową, dzięki łatwemu dostępowi do prezerwatyw, są już rzadko spotykane. Jednak nic bardziej mylnego – choroby takie jak np. kiła, rzeżączka, chlamydioza czy rzęsistkowica to wciąż poważny problem. Co więc warto wiedzieć o jednej z najczęstszych, czyli o rzeżączce?
 • POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) - objawy i leczenie

  Biblioteka Zdrowia

  POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) - objawy i leczenie

  15.11.2021
  Nazwa POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) pojawiła się ponad 50 lat temu jako określenie zespołu klinicznego, charakteryzującego się przewlekłym kaszlem i dusznością podczas wysiłku. Smog, dym tytoniowy oraz zawodowe narażenie na szkodliwe pyły to główne przyczyny POChP. Choroba ta stanowi ogromny ogólnoświatowy problem zdrowotny. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2030 roku...
 • Choroba Gauchera – objawy, leczenie, przyczyny

  Zdrowie codzienne

  Choroba Gauchera – objawy, leczenie, przyczyny

  20.10.2021
  Choroba Gauchera (GD) to rzadka choroba krwi o podłożu genetycznym. Często też pozostaje niezdiagnozowana. Bo badań powinny skłonić na przykład skłonność do krwawień, siniaków, niewielkie tempo wzrostu. Oprócz małopłytkowości, u chorych występują także m.in. dolegliwości ze strony układu kostno-szkieletowego oraz znaczne powiększenie śledziony. Obecnie dostępne są genetyczne badania przesiewowe i...
 • Depresja u mężczyzn

  Psychologia i seks

  Depresja u mężczyzn

  05.10.2021
  Depresję zalicza się do chorób cywilizacyjnych, podobnie jak otyłość czy cukrzycę. Zachorować może każdy, bez względu na wiek czy płeć. Mężczyźni rzadziej niż kobiety zgłaszają się do lekarza i częściej bagatelizują pierwsze symptomy depresji. Wśród nich mogą być problemy ze snem, drażliwość, wybuchowość, agresja, a nawet próby samobójcze.
 • Badania prenatalne – na czym polegają, kiedy je robić?

  Ciąża i dziecko

  Badania prenatalne – na czym polegają, kiedy je robić?

  23.09.2021
  Badania prenatalne są wykonywane w czasie ciąży. Służą rozpoznaniu wad rozwojowych, nieprawidłowości genetycznych (np. trisomii, do których zalicza się m.in. zespół Downa) i poważnych chorób płodu. Pozwalają też poznać płeć dziecka przed narodzinami. Co trzeba wiedzieć o badaniach prenatalnych? Czym są nieinwazyjne badania prenatalne VERACITY i VERAgene?
 • Czym jest diastema i jak ją usunąć?

  Zdrowie codzienne

  Czym jest diastema i jak ją usunąć?

  16.09.2021
  Diastema to specjalistyczna nazwa na przestrzeń między jedynkami. W ostatnim czasie ta niedoskonałość przestała być traktowana jako defekt estetyczny. W modelingu stała się cechą wyróżniającą, a wiele znanych postaci uczyniło z diastemy swój znak rozpoznawczy. Pamiętajmy jednak, że większa przerwa między zębami jest wadą zgryzu, a te należy leczyć, ze względów zdrowotnych. Jak wygląda leczenie...
 • Robot Da Vinci w ginekologii – jak działa, co można operować? [PODCAST]

  Zdrowie codzienne

  Robot Da Vinci w ginekologii – jak działa, co można operować? [PODCAST]

  03.09.2021
  Jak wygląda praca ginekologa na nowoczesnym sprzęcie? Czym się różni operowanie przy pomocy robota Da Vinci od tradycyjnej operacji? Dr n. med. Joanna Bubak-Dawidziuk, specjalistka w zakresie ginekologii i położnictwa, w rozmowie z red. Małgorzatą Wiśniewską opowiada o pierwszym zetknięciu z robotem Da Vinci i różnicach między tradycyjnymi zabiegami a operacjami z jego użyciem.
 • Ząb zatrzymany — czym jest i jak go leczyć

  Zdrowie codzienne

  Ząb zatrzymany — czym jest i jak go leczyć

  02.09.2021
  Zatrzymane zęby są poważnym problemem, gdyż przyczyniają się do wielu przykrych konsekwencji związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Wiele osób sądzi, że dolegliwość ta dotyczy wyłącznie ósemek, jednak jest to błędne założenie. W obrębie łuków zębowych może dojść do zatrzymania każdego rodzaju zęba, chociaż najczęściej problem z prawidłowym wyrżnięciem się mają właśnie słynne zęby mądrości. Czym są...
 • Tłuszczak: rodzaje i usuwanie tłuszczaków

  Zdrowie codzienne

  Tłuszczak: rodzaje i usuwanie tłuszczaków

  10.08.2021
  Tłuszczaki (z łac. lipoma) to nowotwory łagodne tkanki podskórnej i narządów wewnętrznych. Bardziej stanowią problem natury estetycznej niż onkologicznej. Zbudowane są z komórek tłuszczowych (tzw.adipocytów) otoczonych torebką łącznotkankową. Niekiedy mogą wymagać leczenia farmakologicznego i interwencji chirurga.
 • Kaszak – co to jest, jak wygląda, jak usunąć kaszaka?

  Zdrowie codzienne

  Kaszak – co to jest, jak wygląda, jak usunąć kaszaka?

  06.08.2021
  Kaszak (łac. athaeroma) to zmiana skórna częściej występująca u mężczyzn niż u kobiet. Bywa też nazywana torbielą łojową lub cystą naskórkową. Nieestetyczne grudki szpecą, a czasami też wymagają pomocy lekarza. Czy zmiana jest groźna i czy można samodzielnie w domu przeprowadzić usunięcie kaszaka?
 • Czy bakterie są sprytniejsze od człowieka? [PODCAST]

  Zdrowie codzienne

  Czy bakterie są sprytniejsze od człowieka? [PODCAST]

  05.08.2021
  Nasz organizm to pole bitwy między lekiem a drobnoustrojem. Od czego zależy, które z nich zwycięży? Dlaczego bakterie uczą się szybciej niż my? I czy jest szansa na stworzenie antybiotyku idealnego? Posłuchajcie rozmowy red. Małgorzaty Wiśniewskiej z dr Aleksandrą Paź, farmakologiem klinicznym ze Szpitala Medicover.
 • Dieta w chorobach serca

  Zdrowie codzienne

  Dieta w chorobach serca

  05.08.2021
  Serce wymaga specjalnej opieki i troski. To ono odpowiada za pompowanie krwi, która dostarcza do wszystkich komórek organizmu tlen oraz niezbędne substancje odżywcze. Gdy serce nie działa prawidłowo, efekty odczuwać może cały organizm. Jaka jest odpowiednia dieta dla serca i jakie składniki powinna zawierać? Na co należy zwrócić uwagę wybierając produkty spożywcze? Kto może pomóc w dopasowaniu...
 • Jak wybrać tornister dla dziecka?

  Ciąża i dziecko

  Jak wybrać tornister dla dziecka?

  02.08.2021
  Wybór tornistra dla pierwszaka jest jedną z kluczowych kwestii, jakie stoją przed rodzicami. Od tego, czy wybierzemy dobrze, zależy zdrowie i komfort naszego dziecka. Warto spróbować więc odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki powinien być tornister dla pierwszoklasisty?
 • Pierwsza wizyta u alergologa

  Zdrowie codzienne

  Pierwsza wizyta u alergologa

  30.07.2021
  Zauważasz u siebie objawy alergii i wahasz się, czy warto skorzystać z porady alergologa, nie jesteś pewien, jak będzie wyglądał przebieg pierwszej wizyty i w czym może pomóc ci lekarza? Bardzo ważne jest ustalenie przyczyn problemów, aby możliwe było wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wyjaśniamy, jakie objawy powinny skłonić cię do konsultacji, jak przygotować się do pierwszej wizyty u alergologa...
 • Dieta DASH - zastosowanie, zasady, przykładowy jadłospis

  Odżywianie

  Dieta DASH - zastosowanie, zasady, przykładowy jadłospis

  27.07.2021
  Dieta DASH to sposób żywienia zalecany przy nadciśnieniu tętniczym, osobom z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, jak również jako zdrowy model żywienia dla każdego. Sprawdź na czym polega dieta DASH i dowiedz się więcej o korzyściach z jej stosowaniu oraz kiedy warto z niej skorzystać.
 • Do dentysty na Rytuał Uśmiechu [PODCAST]

  Zdrowie codzienne

  Do dentysty na Rytuał Uśmiechu [PODCAST]

  23.07.2021
  Nowoczesne gabinety stomatologiczne są nie tylko sterylne i profesjonalne, lecz także ciepłe i przyjemne. Czym jest Rytuał Uśmiechu? Z czym najczęściej się spotyka w swojej pracy chirurg szczękowo-twarzowy i które zęby dla dentysty są najważniejsze? Posłuchajcie rozmowy red. Małgorzaty Wiśniewskiej z lek. dent. Martą Siewert-Gutowską, chirurgiem szczękowo-twarzowym z Medicover Stomatologia.
 • Choroby zębów a Alzheimer

  Zdrowie codzienne

  Choroby zębów a Alzheimer

  23.07.2021
  Nasz organizm jest skomplikowanym systemem, w którym wszystko się ze sobą łączy. Gdy coś niepokojącego dzieje się w jednym układzie, ma to wpływ na całą resztę. Nie inaczej jest ze zdrowiem zębów. Nie od dziś wiadomo, że bakterie wywołujące choroby zębów i przyzębia mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia między innymi układu sercowo-naczyniowego.