• Skolioza - objawy, przyczyny i leczenie

  Encyklopedia Zdrowia

  Skolioza - objawy, przyczyny i leczenie

  02.12.2019
  Skolioza idiopatyczna (SI) jest deformacją kręgosłupa ujawniającą się głównie w okresie szybkiego wzrostu u dzieci i młodzieży. Okres ten stanowi jeden z czynników ryzyka pogorszenia się skrzywienia. Wczesne wykrycie skoliozy idiopatycznej oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia dają szanse, aby skutecznie zahamować jej rozwój.
 • Jak wybrać prezent dla niego i dla niej?

  Zdrowie codzienne

  Jak wybrać prezent dla niego i dla niej?

  28.11.2019
  Urodziny, imieniny, zmiana pracy? Najbardziej lubimy dostawać prezenty dopasowane do nas. I takie możliwości dają zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Zwłaszcza należące do tych mało nieinwazyjnych, które można bezpiecznie przeprowadzać niezależenie od pogody przez cały rok. Może więc czas spełnić marzenia ważnych dla nas osób i dać im zaproszenia do gabinetu?
 • Białaczka szpikowa i białaczka limfatyczna

  Encyklopedia Zdrowia

  Białaczka szpikowa i białaczka limfatyczna

  28.11.2019
  Białaczka występuje w postaci ostrej lub przewlekłej. Wyróżnia się dwa rodzaje choroby: białaczka limfatyczna i białaczka szpikowa. Białaczkami (ang. leukemia) nazywamy grupę hematologicznych chorób nowotworowych spowodowanych klonalnym rozrostem wielopotencjalnych komórek macierzystych.
 • Dieta w chorobie Hashimoto

  Encyklopedia Zdrowia

  Dieta w chorobie Hashimoto

  27.11.2019
  Dieta przy Hashimoto powinna przypominać zdrową zbilansowaną dietę opartą na Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej (2016). Zalecenia są takie jak dla ogółu populacji. Najlepiej jeść 4-5 posiłków, optymalnie w regularnych odstępach czasu. Przy diecie na Hashimoto warto jednak wiedzieć, że to pokarmy mogą mieć wpływ na przebieg leczenia.
 • Astma – objawy, przyczyny i leczenie

  Encyklopedia Zdrowia

  Astma – objawy, przyczyny i leczenie

  26.11.2019
  Astma, inaczej nazywana dychawicą oskrzelową, to przewlekłe zapalenie oskrzeli prowadzące do niekontrolowanego ich skurczu. Astma była znana już w starożytnym Egipcie. Od mniej więcej 50 lat obserwuje się wzrost zachorowań na astmę, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych.
 • Pluskwa domowa (łóżkowa) – ugryzienie pluskwy, jak się pozbyć pluskiew

  Zdrowie codzienne

  Pluskwa domowa (łóżkowa) – ugryzienie pluskwy, jak się pozbyć pluskiew

  21.11.2019
  Pluskwa domowa i pluskwa łóżkowa (ang. bed bug) to potoczne nazwy pasożyta Cimex lecutralius, który żywi się krwią ludzi i zwierząt. Pluskwy domowe żerują nocą, a za dnia kryją się np. w zgięciach materacy, tapicerce, szczelinach mebli i podłóg czy za tapetami. Jak wygląda pluskwa? Czym grozi ugryzienie? Co odstrasza pluskwy?
 • Zgaga – przyczyny, objawy, domowe sposoby na zgagę

  Zdrowie codzienne

  Zgaga – przyczyny, objawy, domowe sposoby na zgagę

  15.11.2019
  Zgagę odczuwamy jako palenie w przełyku. To częsty problem, który może niekiedy mieć poważniejsze podłoże chorobowe. Szacunkowo, dotyka nawet 26 proc. populacji. Co jest przyczyną zgagi? Jak sobie z nią radzić?
 • Lunch do pracy – wskazówki dietetyczne dla pracowników biurowych

  Encyklopedia Zdrowia

  Lunch do pracy – wskazówki dietetyczne dla pracowników biurowych

  31.10.2019
  Dobra kondycja zdrowotna i samopoczucie pracownika to podwójna korzyść - także dla pracodawcy. Wpływa ona na większą efektywność pracownika i rzadsze zwolnienia. Istnieje związek między zdrowiem i wykonywaną pracą. Nie tylko wyjściowy stan zdrowia oddziałuje na sposób wykonywania zadań zleconych przez przełożonego. Styl życia jaki prowadzimy w pracy ma również wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne,...
 • Stwardnienie rozsiane - objawy, przyczyny i leczenie

  Encyklopedia Zdrowia

  Stwardnienie rozsiane - objawy, przyczyny i leczenie

  28.10.2019
  Stwardnienie rozsiane to stale postępująca choroba układu nerwowego, która może prowadzić do niepełnosprawności. Zapalenie, demielinizacja i zwyrodnienie aksonów są głównymi mechanizmami powodującymi objawy stwardnienia rozsianego. Jednak dokładana przyczyna choroby nie jest znana. Przyjmuje się, że jest to schorzenie autoimmunologiczne o wieloczynnikowym podłożu. Stosowane leczenie objawowe oraz...
 • Najlepsza dieta na jesień

  Odżywianie

  Najlepsza dieta na jesień

  22.10.2019
  Dieta na jesień to czas na potrawy z dyni, topinamburu, jarmużu czy bakłażana. To również okres bogatych w witaminy jabłek, gruszek i śliwek. Sprawdź właściwości jesiennych warzyw i owoców.
 • Złamanie i uraz - pierwsza pomoc

  Encyklopedia Zdrowia

  Złamanie i uraz - pierwsza pomoc

  22.10.2019
  Tłumaczymy krok po kroku, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku złamania bądź urazu.
 • Zadławienie u dziecka - pierwsza pomoc

  Encyklopedia Zdrowia

  Zadławienie u dziecka - pierwsza pomoc

  22.10.2019
  Zadławienie niesie ze sobą ryzyko uduszenia się, dlatego w przypadku zadławienia należy niezwłocznie udzielić pierwszej pomocy. Dowiedz się, jak udzielić pomocy w przypadku zadławienia.
 • Resuscytacja dziecka – pierwsza pomoc

  Encyklopedia Zdrowia

  Resuscytacja dziecka – pierwsza pomoc

  22.10.2019
  Sprawdź, jak wykonać resuscytację niemowlaka oraz resuscytację starszego dziecka. Wyjaśniamy, jak w ramach pierwszej pomocy dla dziecka zrobić zrobić masaż klatki piersiowej i sztuczne oddychanie.
 • Oparzenia - pierwsza pomoc

  Encyklopedia Zdrowia

  Oparzenia - pierwsza pomoc

  22.10.2019
  Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń. Sprawdź, jak należy pomóc osobie poparzonej.
 • Nagłe zatrzymanie krążenia – pierwsza pomoc

  Encyklopedia Zdrowia

  Nagłe zatrzymanie krążenia – pierwsza pomoc

  22.10.2019
  W przypadku nagłego zatrzymania krążenia o życiu poszkodowanego decydują pierwsze minuty. Nie panikuj, działaj! Jak zrobić resuscytację? Udziel pomocy zgodnie z przedstawioną instrukcją.
 • Krwotok i krwawienie z nosa - pierwsza pomoc

  Encyklopedia Zdrowia

  Krwotok i krwawienie z nosa - pierwsza pomoc

  22.10.2019
  Sprawdź, jak zahamować krwotok oraz krwawienie z nosa. Tak wygląda pierwsza pomoc w przypadku krwotoku.
 • Jak skutecznie wezwać pogotowie? Pierwsza pomoc

  Encyklopedia Zdrowia

  Jak skutecznie wezwać pogotowie? Pierwsza pomoc

  22.10.2019
  W przypadku konieczności wezwania karetki, musisz wiedzieć, jaki numer telefonu wybrać oraz jakie informacje przedstawić. Dowiedz się, w jakich sytuacjach wezwać pogotowie. Jak prawidłowo wezwać pierwszą pomoc?
 • Chłoniak – objawy i leczenie chłoniaków

  Encyklopedia Zdrowia

  Chłoniak – objawy i leczenie chłoniaków

  16.10.2019
  Chłoniaki to grupa złośliwych nowotworów pochodzących z układu chłonnego. Jest to najczęściej spotykany nowotwór krwi. Chłoniak zajmuje węzły chłonne, śledzionę, szpik kostny, krew oraz inne narządy. Może mieć przebieg agresywny albo przewlekły.
 • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – objawy, przyczyny i leczenie

  Encyklopedia Zdrowia

  Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – objawy, przyczyny i leczenie

  11.10.2019
  Reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie RZS, znane dawniej jako gościec) jest przewlekłą chorobą tkanki łącznej o immunologicznym podłożu, bez jasno określonej przyczyny. Choroba cechuje się przede wszystkim zapaleniem symetrycznych stawów oraz objawami układowymi.
 • Liszaj – przyczyny, objawy, leczenie

  Encyklopedia Zdrowia

  Liszaj – przyczyny, objawy, leczenie

  10.10.2019
  Liszaj płaski to przewlekła, niezakaźna, swędząca choroba skóry i błon śluzowych. Ma najprawdopodobniej autoimmunologiczne podłoże. Dokładne przyczyny schorzenia nie są znane, a leczenie jest jedynie objawowe. Zachorowanie na liszaj skutecznie obniża jakość życia chorych zarówno w aspekcie fizycznym, jak również psychicznym.