• Cholesterol – jak obniżyć cholesterol ?

  Twoje zdrowie

  Cholesterol – jak obniżyć cholesterol ?

  24.04.2019
  Jak obniżyć cholesterol? Po pierwsze zmień dietę. Białe pieczywo, podroby i tłuste mięso zastąp owsianką, grubymi kaszami, pełnoziarnistym pieczywem, chudym drobiem, rybami i oliwą z oliwek. Po drugie, wstań kanapy, żeby się poruszać – aktywność fizyczna w połączeniu z odpowiednim odżywianiem to najlepszy oręż w walce z wysokim cholesterolem.
 • Osobowość zależna - test na osobowość zależną

  Encyklopedia Zdrowia

  Osobowość zależna - test na osobowość zależną

  23.04.2019
  Osobowość zależna to lękowe zaburzenie osobowości przypisywane osobom, które są nadmiernie zależne od innych. Objawia się m.in. tym, że potrzebują opieki innych, nie potrafią się dostosować do grupy. Zrób krótki test na osobowość zależną i sprawdź, jak ją leczyć.
 • Badania genetyczne i medycyna spersonalizowana. Leczenie szyte na miarę

  Twoje zdrowie

  Badania genetyczne i medycyna spersonalizowana. Leczenie szyte na miarę

  19.04.2019
  Rozwój badań genetycznych pozwala na przygotowanie spersonalizowanej, odpowiedniej terapii dla konkretnego chorego. Medycyna spersonalizowana jest już dostępna w Polsce i warto wykorzystać możliwości, jakie daje.
 • Jaskra z zamkniętym kątem. Objawy i leczenie jaskry z zamkniętym kątem

  Encyklopedia Zdrowia

  Jaskra z zamkniętym kątem. Objawy i leczenie jaskry z zamkniętym kątem

  19.04.2019
  Przyczyną jaskry z zamkniętym kątem jest nieprawidłowa budowa przedniej części oka. W wyniku nieprawidłowości w budowie odpływ cieczy wodnistej jest zablokowany. W pewnych stanach np. podczas silnego stresu czy nagłego rozszerzenia źrenicy dochodzi do wzrostu ciśnienia w gałce. Jeśli podobne epizody się powtarzają stan ten prowadzi do zniszczenia włókien nerwowych i ślepoty.
 • Jajka i ich wartości odżywcze - czy jajka są zdrowe?

  Zdrowa żywność

  Jajka i ich wartości odżywcze - czy jajka są zdrowe?

  16.04.2019
  Jajka, jako podstawa wielu potraw, stale towarzyszą nam w kuchni. Jednak czy jedzenie jajek jest zdrowe? Na temat wpływu jajek na zdrowie co jakiś czas pojawiają się nowe doniesienia. Niestety, często sprzeczne. Warto zgłębić ten temat przed Wielkanocą.
 • Arytmia serca – objawy i leczenie zaburzeń rytmu serca

  Encyklopedia Zdrowia

  Arytmia serca – objawy i leczenie zaburzeń rytmu serca

  15.04.2019
  Podstawową rzeczą potrzebną do pełnego zrozumienia arytmii serca jest anatomia i fizjologia układu bodźco-przewodzącego serca. Jest to układ komórek mięśniowych w sercu wyspecjalizowany w wytwarzaniu i przewodzeniu mikroimpulsów elektrycznych, które powodują pobudzanie struktur serca do skurczu w odpowiedniej kolejności.
 • Łojotokowe zapalenie skóry - choroba skóry trudna do wyleczenia

  Twoje zdrowie

  Łojotokowe zapalenie skóry - choroba skóry trudna do wyleczenia

  12.04.2019
  Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZŚ) to bardzo częsty powód wizyt u dermatologa. Szacuje się, że nawet jedna na dziesięć chorób skóry związana jest właśnie z łojotokowym stanem zapalnym. Zachorować może każdy i – mimo że medycyna zna wiele sposobów leczenia objawów – nie jest możliwe ani skuteczne zapobieganie łojotokowemu zapaleniu skóry, ani całkowite jego wyleczenie.
 • Neuralgia popółpaścowa – przyczyny, leczenie i objawy neuralgii popółpaścowej

  Twoje zdrowie

  Neuralgia popółpaścowa – przyczyny, leczenie i objawy neuralgii popółpaścowej

  11.04.2019
  Neuralgia popółpaścowa (nerwoból postherpetyczny) to najczęstsze powikłanie półpaśca. Głównym objawem neuralgii popółpaścowej jest ból w miejscu występowania wysypki, który może utrzymywać się nawet kilka lat po ustąpieniu zmian skórnych. Jakie jeszcze mogą być objawy neuralgii popółpaścowej? Kto choruje na neuralgię popółpaścową i jak leczy się to powikłanie półpaśca?
 • Półpasiec uszny i zespół Ramsaya Hunta – objawy, powikłania i leczenie półpaśca usznego

  Twoje zdrowie

  Półpasiec uszny i zespół Ramsaya Hunta – objawy, powikłania i leczenie półpaśca usznego

  11.04.2019
  Półpasiec uszny to szczególna postać półpaśca. Objawia się bolesną wysypką na jednym uchu i wokół niego oraz – w niektórych przypadkach – niedowładem nerwu twarzowego. Takie objawy półpaśca określane są jako zespół Ramsaya Hunta. Jednym z możliwych powikłań półpaśca usznego i zespołu Ramsaya Hunta jest jednostronna utrata słuchu. Jak wyglądają objawy półpaśca usznego i zespołu Ramsaya Hunta? Na czym...
 • Półpasiec oczny – objawy, leczenie i powikłania półpaśca ocznego

  Twoje zdrowie

  Półpasiec oczny – objawy, leczenie i powikłania półpaśca ocznego

  10.04.2019
  Najczęstsze objawy półpaśca to ból i wysypka po jednej stronie tułowia, jednak u części chorych rozwija się półpasiec oczny, który może być przyczyną trwałych problemów ze wzrokiem, a nawet ślepoty. Jakie są objawy półpaśca ocznego? Do jakich powikłań może prowadzić półpasiec oczny i na czym polega jego leczenie?
 • Ciemieniucha – objawy, leczenie ciemieniuchy

  Encyklopedia Zdrowia

  Ciemieniucha – objawy, leczenie ciemieniuchy

  10.04.2019
  Wystąpienie na skórze głowy maluszków żółtawych, łuszczących się płatków świadczy o pojawieniu się ciemieniuchy. Wielu rodziców, gdy zauważy takie zmiany, zaczyna się martwić. Ciemieniucha jest jednak dość powszechną przypadłością niemowląt i trudno jej uniknąć. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka. Jeśli będziemy regularnie stosować zalecane zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze, na pewno złagodzimy...
 • Wielkanocne obżarstwo - co i jak jeść podczas świąt wielkanocnych?

  Dieta i odchudzanie

  Wielkanocne obżarstwo - co i jak jeść podczas świąt wielkanocnych?

  10.04.2019
  Wielkanocne nieposkromione ucztowanie może okazać się niebezpieczne, zwłaszcza dla restrykcyjnie poszczących przed świętami. Jednodniowe odejście od normy nie spowoduje problemu, ale zbyt obfite posiłki na co dzień grożą nie tylko nadwagą, niestrawnością czy wzdęciem, ale też ostrym zapaleniem trzustki lub pęcherzyka żółciowego. Jak zatem jeść zdrowo?
 • Jaskra z otwartym kątem. Objawy i leczenie jaskry z otwartym kątem

  Encyklopedia Zdrowia

  Jaskra z otwartym kątem. Objawy i leczenie jaskry z otwartym kątem

  08.04.2019
  Specjaliści wyróżniają dwa typy jaskry. Jaskrę z szerokim otwartym kątem oraz jaskrę z wąskim zamykającym się kątem. U chorych na jaskrę dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek siatkówki. Konsekwencją jest pogorszenie, a nawet utrata wzroku. Główną przyczyną jaskry jest wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.
 • Jak leczyć kontuzje?

  Kontuzje i urazy

  Kontuzje - jak uniknąć kontuzji?

  08.04.2019
  Kiedy kończy się zima, przybywa nam energii i zaczynamy intensywniej uprawiać sport na świeżym powietrzu. Wyciągamy buty biegowe, rolki i rowery. Niestety, to czas, w którym kontuzje zdarzają się częściej niż zwykle. Co zrobić, aby urazy nas nie unieruchomiły?
 • Niskorosłość - objawy, przyczyny, leczenie niskorosłości

  Encyklopedia Zdrowia

  Niskorosłość - objawy, przyczyny, leczenie niskorosłości

  03.04.2019
  Rodzice lubią zaznaczać na framudze drzwi wzrost dziecka, by śledzić ze swoim maluchem, jak rośnie. Czasami tempo wzrostu dziecka wydaje się zbyt wolne. Niekiedy nie ma powodu do niepokoju o niedobór wzrostu, ale bywa, że obawy o wzrost dziecka są uzasadnione. Ważne, aby wiedzieć, że dzieci rosną w swoim tempie i często po okresie pozornie niewielkiego przyrostu poprawiają tempo wzrastania. Jak...
 • Dieta i ćwiczenia - co jeść i jak ćwiczyć, by zachować zdrowie

  Encyklopedia Zdrowia

  Dieta i ćwiczenia - co jeść i jak ćwiczyć, by zachować zdrowie

  02.04.2019
  Uwarunkowania genetyczne nie determinują ostatecznie rozwoju choroby, dlatego dieta i ćwiczenia są tak ważne jako indywidualnie dopasowane działania profilaktyczne. Czy podjęcie próby zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby poprzez wprowadzenie kilku zmian w swoim życiu nie wydaje się tego warte?
 • Nietolerancja laktozy - dieta przy nietolerancji laktozy

  Dieta i odchudzanie

  Nietolerancja laktozy - dieta przy nietolerancji laktozy

  14.03.2019
  Nietolerancja laktozy to dysfunkcja polegająca na trudności w trawieniu laktozy, czyli cukru występującego w mleku i jego przetworach. Objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego: uczuciem napięcia i pełności, bólami brzucha i biegunką. Symptomy te pojawiają się od około 30 minut do dwóch godzin od spożycia pokarmu z laktozą.
 • Męskie zdrowie w Polsce i Europie - 12 faktów o zdrowiu mężczyzn

  Encyklopedia Zdrowia

  Męskie zdrowie w Polsce i Europie - 12 faktów o zdrowiu mężczyzn

  08.03.2019
  Męskie zdrowie z roku na rok wygląda coraz lepiej. Obecnie długość życia Panów jest wyższa niż kiedykolwiek. Mimo że mężczyźni wydają się fizycznie silniejsi od kobiet, ich stan zdrowia nie powinien być bagatelizowany. W Europie szacuje się, że zachorowalność mężczyzn na nadciśnienie tętnicze jest większa niż u kobiet, a jednocześnie niechętnie korzystają oni z opieki zdrowotnej. Udało się...
 • Botoks na migrenę – czy bóle migrenowe można wyleczyć botoksem?

  Twoje zdrowie

  Botoks na migrenę – czy bóle migrenowe można wyleczyć botoksem?

  05.03.2019
  Botoks na migrenę to stosunkowo nowe rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Głównie dlatego, iż leczenie migreny nie jest łatwe. Najczęściej, szczególnie przy bólach o słabym nasileniu i bez dodatkowych symptomów stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych łagodzi objawy. Przy silnych bólach środki przeciwbólowe nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Rozwiązaniem dla takich...
 • Objawy migreny - jak sobie radzić z bólem migrenowym?

  Twoje zdrowie

  Objawy migreny - jak sobie radzić z bólem migrenowym?

  05.03.2019
  Migrena to schorzenie uprzykrzające życie. Choć statystycznie częściej dotyka kobiet, chorują również mężczyźni. Jakie są objawy migreny i w jaki sposób sobie z nią radzić?