• Chłoniak – objawy i leczenie chłoniaków

  Encyklopedia Zdrowia

  Chłoniak – objawy i leczenie chłoniaków

  16.10.2019
  Chłoniaki to grupa złośliwych nowotworów pochodzących z układu chłonnego. Jest to najczęściej spotykany nowotwór krwi. Chłoniak zajmuje węzły chłonne, śledzionę, szpik kostny, krew oraz inne narządy. Może mieć przebieg agresywny albo przewlekły.
 • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – objawy, przyczyny i leczenie

  Encyklopedia Zdrowia

  Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – objawy, przyczyny i leczenie

  11.10.2019
  Reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie RZS, znane dawniej jako gościec) jest przewlekłą chorobą tkanki łącznej o immunologicznym podłożu, bez jasno określonej przyczyny. Choroba cechuje się przede wszystkim zapaleniem symetrycznych stawów oraz objawami układowymi.
 • Liszaj – przyczyny, objawy, leczenie

  Encyklopedia Zdrowia

  Liszaj – przyczyny, objawy, leczenie

  10.10.2019
  Liszaj płaski to przewlekła, niezakaźna, swędząca choroba skóry i błon śluzowych. Ma najprawdopodobniej autoimmunologiczne podłoże. Dokładne przyczyny schorzenia nie są znane, a leczenie jest jedynie objawowe. Zachorowanie na liszaj skutecznie obniża jakość życia chorych zarówno w aspekcie fizycznym, jak również psychicznym.
 • Jesienna depresja - ekspert opowiada o sezonowej depresji

  Encyklopedia Zdrowia

  Jesienna depresja - ekspert opowiada o sezonowej depresji

  10.10.2019
  Jesienna depresja - co to właściwie jest? Wiadomo, że pogoda za oknem może niekorzystnie wpływać na nasz nastrój. Czy jesienno-zimowe przygnębienie może świadczyć o sezonowej depresji, znanej również jako sezonowe zaburzenie afektywne (SAD)? A może to tylko przejściowe obniżenie nastroju związane z mniejszą ilością światła słonecznego i deszczową aurą?
 • Odchudzanie – leczenie nadwagi i otyłości

  Encyklopedia Zdrowia

  Odchudzanie – leczenie nadwagi i otyłości

  10.10.2019
  Otyłość jest przewlekłą chorobą metaboliczną. Wymaga kontroli masy ciała przez całe życie. Cechuje się nadmierną kumulacją tkanki tłuszczowej. Otyłość prowadzi do wielu chorób, w tym sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2. Czy istnieje skuteczna dieta na odchudzanie? Jak leczyć otyłość?
 • Otyłość i nadwaga - rozpoznanie, diagnoza

  Encyklopedia Zdrowia

  Otyłość i nadwaga - rozpoznanie, diagnoza

  10.10.2019
  Otyłość stanowi jedno z największych wyzwań XXI wieku dla służby zdrowia. Wśród mieszkańców Unii Europejskiej aż 30–70 proc. ma stwierdzoną nadwagę, a 10–30 proc. otyłość. Szacuje się, że częstość występowania otyłości wzrosła nawet trzykrotnie od lat 80. Jak sprawdzić, czy masz otyłość lub nadwagę? Jak wyliczyć BMI i do jakiego lekarza się udać?
 • Chlamydia – objawy, przyczyny i leczenie

  Encyklopedia Zdrowia

  Chlamydia – objawy, przyczyny i leczenie

  08.10.2019
  Chlamydia to rodzaj chorobotwórczych bakterii, wywołujących chlamydiozę. Jednym z najbardziej znanych gatunków patogennych dla ludzi jest Chlamydia trachomatis – drobnoustrój przenoszony drogą płciową. Bakterie te mogą wywoływać m.in. zapalenie szyjki macicy u kobiet i zapalenie cewki moczowej zarówno u kobiet, jaki i mężczyzn. Inne chlamydie powodujące zakażenia u ludzi to Chlamydophila pneumoniae i...
 • Węglowodany - w czym są węglowodany, rola węglowodanów

  Zdrowie codzienne

  Węglowodany - w czym są węglowodany, rola węglowodanów

  25.09.2019
  Węglowodany (sacharydy, cukrowce, cukry) to niezbędny element naszej diety. Ważny jest jednak wybór odpowiednich węglowodanów, bo nadmiar jednych i niedobór innych może przyczynić się do rozwoju otyłości, cukrzycy typu 2, miażdżycy, niektórych nowotworów czy próchnicy. W czym są zdrowe węglowodany?
 • Dysmorfofobia – zaburzone postrzeganie swojego wyglądu

  Encyklopedia Zdrowia

  Dysmorfofobia – zaburzone postrzeganie swojego wyglądu

  24.09.2019
  Zdarza się tak, że mamy gorszy dzień i krytycznie oceniamy swój wygląd. Uważamy, że nie jesteśmy atrakcyjni, mamy np. zbyt małe usta czy za duży nos. Zwykle jednak nazajutrz budzimy się już w lepszym humorze i nie myślimy o naszych defektach. W przypadku osób cierpiących na dysmorfofobię jest jednak inaczej.
 • Medycyna kulinarna – przyszłość edukacji żywieniowej lekarza i pacjenta?

  Encyklopedia Zdrowia

  Medycyna kulinarna – przyszłość edukacji żywieniowej lekarza i pacjenta?

  23.09.2019
  Medycyna kulinarna staje się coraz popularniejsza. O co chodzi? Wyobraź sobie lekarza rozdającego kartki z przepisami na zdrowe potrawy. Albo zachęcającego do oglądania filmików kulinarnych. Wyobraź sobie, że studenci medycyny uczęszczają na warsztaty z gotowania. To nie abstrakcyjna wizja, a rzeczywistość w rosnącej liczbie przychodni i uniwersytetów medycznych na całym świecie.
 • Cukier a zdrowie – ile cukru jedzą Polacy i jakie są tego konsekwencje?

  Zdrowie codzienne

  Cukier a zdrowie – ile cukru jedzą Polacy i jakie są tego konsekwencje?

  20.09.2019
  Czy cukier krzepi? Okazuje się, że czasem wręcz przeciwnie. Wzrastające spożycie cukru w Polsce prowadzi do otyłości, cukrzycy i innych chorób, których leczenie kosztuje budżet miliardy złotych. Ile cukru zjadają Polacy? W jakich produktach znajdziemy cukier i jaki ma on wpływ na nasze zdrowie?
 • Depresja u dzieci i młodzieży – objawy, przyczyny i leczenie

  Encyklopedia Zdrowia

  Depresja u dzieci i młodzieży – objawy, przyczyny i leczenie

  19.09.2019
  Czasami zdarzają się dni, gdy każdy z nie jest w formie – odczuwamy smutek, a nawet zmęczenie. Jeśli taki stan zdarza się sporadycznie, to nie ma powodu do niepokoju. W przeciwnym razie wymaga to a konsultacji ze specjalistą. Do niedawna naukowcy zajmowali się głównie depresją u ludzi dorosłych. Okazało się,że problem ten coraz częściej dotyczy dzieci i młodzieży. Obecnie, zaburzenie o wczesnym...
 • Czy warto jeść grzyby? Ekspert o właściwościach grzybów

  Encyklopedia Zdrowia

  Czy warto jeść grzyby? Ekspert o właściwościach grzybów

  19.09.2019
  Sezon na grzyby trwa, warto więc dowiedzieć się, jakie korzyści zdrowotne i potencjalne zagrożenia dla zdrowia wynikają z ich spożywania. Grzyby często są traktowane jako warzywa, w rzeczywistości jednak nie są roślinami, tworzą odrębne królestwo organizmów na równi z roślinami i zwierzętami.
 • Światowy Dzień bez Samochodu. Dlaczego warto zrezygnować z jazdy samochodem?

  Zdrowie codzienne

  Światowy Dzień bez Samochodu. Dlaczego warto zrezygnować z jazdy samochodem?

  18.09.2019
  22 września to dzień, w którym na całym globie obchodzony jest Światowy Dzień bez Samochodu. Choć ma on swoich krytyków, to rezygnacja z przemieszania się własnym autem albo przynajmniej ograniczenie jego używania do niezbędnego minimum, ma niebagatelny wpływ na zdrowie. Nie tylko publiczne – przesiadając się na inne środki transportu możemy szybko odczuć poprawę kondycji na własnej skórze.
 • Węglowodany – jak cukier wpływa na organizm?

  Encyklopedia Zdrowia

  Węglowodany – jak cukier wpływa na organizm?

  16.09.2019
  Czy cukier szkodzi? Czy każdy cukier działa tak samo? Czy istnieją produkty zawierające cukier, które mogą wchodzić w skład zbilansowanej diety? Czym się różni ziarno oczyszczone od ziarna z pełnego przemiału? Czy szklanka soku może zastąpić porcję owocu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
 • Zdrowe zamienniki napojów słodzonych

  Zdrowie codzienne

  Zdrowe zamienniki napojów słodzonych

  13.09.2019
  Napoje o dużej zawartości cukru królują w wielu domach i są stałym elementem diety. Czy wiesz, że nadużywanie słodkich napojów zarówno gazowanych, jak i niegazowanych, prowadzi do otyłości, próchnicy, cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych? Dlatego warto ograniczyć lub całkowicie wyeliminować ich spożycie. Nie może to jednak skutkować zmniejszeniem ilości spożywanych płynów.
 • Ćwiczenia dla dzieci [WIDEO]

  Zdrowie codzienne

  Ćwiczenia dla dzieci [WIDEO]

  12.09.2019
  Dzieci często mają postawę z uwypuklonym brzuchem, okrągłymi plecami, odstającymi łopatkami czy koślawymi kolanami i stopami. Jak z tym walczyć? Najlepszą formą kształtowania prawidłowej postawy jest sport. Dlatego też warto upowszechniać ruch wśród dzieci i pokazywać im atrakcyjne ćwiczenia, które zachęcą do aktywności fizycznej.
 • Salmonella – objawy zakażenia, zapobieganie

  Encyklopedia Zdrowia

  Salmonella – objawy zakażenia, zapobieganie

  05.09.2019
  Bakterie z rodzaju Salmonella nie bez powodu cieszą się złą sławą. To przyczyna częstych chorób zakaźnych, przebiegających najczęściej w postaci ostrych zatruć pokarmowych. Rezerwuarem bakterii są zwierzęta domowe i dzikie, a także ludzie. Bakterie zasiedlają przewód pokarmowy i są wydalane z kałem. Pałeczkami Salmonelli można zakazić się w wyniku spożycia zanieczyszczonej odchodami żywności...
 • Motywacja i nawyki – jak zmienić nawyk?

  Encyklopedia Zdrowia

  Motywacja i nawyki – jak zmienić nawyk?

  04.09.2019
  Czy ty też co roku obiecujesz sobie, że będziesz się zdrowiej odżywiać lub przestaniesz palić? Część z nas odnosi sukces. W dużej mierze zależy to od twojej motywacji, wiary w sukces, wytrwałości w dążeniu do celu. Możesz wiele osiągnąć, zmieniać swoje nawyki, jeśli tylko naprawdę będziesz tego chciał. Nie musisz czekać z postanowieniami do przyszłego roku. Zacznij działać już dziś!
 • Ból brzucha, przyczyny bólu brzucha

  Encyklopedia Zdrowia

  Ból brzucha, przyczyny bólu brzucha

  28.08.2019
  Bólu brzucha doświadczył każdy z nas. W większości przypadków ból brzucha nie jest powodem do niepokoju, a jego przyczyna jest łatwa do rozpoznania oraz leczenia. Bywa, że ból występuje po prawej lub lewej stronie, czasem w dole brzucha. Może być ostry lub powtarzający się – przewlekły. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny, jak złagodzić dolegliwości i kiedy niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.