• Dieta śródziemnomorska - zasady i zastosowanie

  Odżywianie

  Dieta śródziemnomorska - zasady i zastosowanie

  13.05.2021
  Dieta nie musi kojarzyć się negatywnie a może być idealnym sposobem na utrzymanie długiego życia w zdrowiu. Dietę śródziemnomorską można śmiało zaliczyć do modelowego sposobu odżywiania się, na którym warto opierać swoje nawyki żywieniowe. Jakie są założenia i zasady stosowania diety śródziemnomorskiej, co warto o niej wiedzieć?
 • Dentysta - jak często chodzić do specjalisty?

  Zdrowie codzienne

  Dentysta - jak często chodzić do specjalisty?

  28.04.2021
  Wszyscy wiemy, jak ważne jest dbanie o zdrowie, zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną oraz regularne badania. Niestety bardzo często zapominamy o zdrowiu naszych zębów i jamy ustnej. Unikamy wizyt kontrolnych u stomatologa i lekceważymy niepokojące objawy. Z tego względu często trafiamy na fotel dentystyczny, gdy stan naszych zębów jest bardzo zły, a ich leczenie kosztowne. Na szczęście można tego...
 • Krwawienie dziąseł – czy to oznaka choroby?

  Zdrowie codzienne

  Krwawienie dziąseł – czy to oznaka choroby?

  28.04.2021
  Krwawiące dziąsła są często występującą dolegliwością, którą w dodatku bagatelizujemy. Wydaje nam się, że krew wynika z uszkodzenia mechanicznego i dziąsło szybko się zregeneruje. Jeśli jednak podczas szczotkowania zębów nasze dziąsła często krwawią, nie powinniśmy lekceważyć problemu. Krwawienie dziąseł może być objawem wielu różnych schorzeń, nie tylko tych związanych ze stanem w jamie ustnej.
 • Choroby zakaźne i szczepienia a pandemia [PODCAST]

  Zdrowie codzienne

  Choroby zakaźne i szczepienia a pandemia [PODCAST]

  27.04.2021
  Choć wiele mówi się głównie o pandemii COVID-19, inne choroby zakaźne nie przestały przecież istnieć. Grypa, kleszczowe zapalenie mózgu czy pneumokoki cieszą się chwilowo mniejszym zainteresowaniem, ale nadal stanowią bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. O tym, że COVI-19 to nie wszystko, na co należy uważać, o czym pamiętać i jak medycyna dotychczas pomogła ludzkości w walce z chorobami...
 • Jak widzi osoba z jaskrą?

  Zdrowie codzienne

  Jak widzi osoba z jaskrą?

  12.04.2021
  Jaskra jest chorobą, która pogarsza wzrok pacjenta. W przebiegu choroby nerw wzrokowy ulega stopniowemu uszkodzeniu, co sprawia, że problemy ze wzrokiem pogarszają się i mogą doprowadzić nawet do ślepoty. Jak przebiega proces widzenia osoby z jaskrą?
 • Jak przebiega zdrowie po COVID-19? [PODCAST]

  Zdrowie codzienne

  Jak przebiega zdrowie po COVID-19? [PODCAST]

  09.04.2021
  Jakie badania warto zrobić po przejściu infekcji COVID-19? Czy pocovidowe zmiany w organizmie są odwracalne? Co daje hartowanie tlenem? Na te pytania odpowiada dr n. med. Michał Chudzik, Dyrektor Medyczny Medicover, w rozmowie z Małgorzatą Wiśniewską.
 • Różnica między cukrzycą typu 1 a 2

  Zdrowie codzienne

  Różnica między cukrzycą typu 1 a 2

  09.04.2021
  Cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2 różnią się między sobą. Mimo że choroba określana jest nazwą cukrzyca, to w praktyce wyróżnić można kilka jednostek chorobowych, które ona obejmuje. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, w której dochodzi do nieprawidłowości związanych z poziomem glukozy. W cukrzycy obserwowany jest podwyższony poziom cukru we krwi (tzw. hiperglikemia), będącego skutkiem niewłaściwej...
 • Przyczyny cukrzycy u dzieci

  Ciąża i dziecko

  Przyczyny cukrzycy u dzieci

  08.04.2021
  Cukrzyca jest chorobą, która dotyka także dzieci. Jej leczenie wymaga m.in. na dużej dyscypliny żywieniowej oraz regularnych badań krwi. Przyczyny cukrzycy u dzieci mogą mieć m.in. podłoże genetyczne jak i związane ze stylem życia oraz środowiskiem.
 • Tarczyca - plamy na skórze

  Zdrowie codzienne

  Tarczyca - plamy na skórze

  08.04.2021
  Tarczyca jest niewielkim gruczołem w ciele człowieka, ulokowanym w okolicach szyi. Pełni bardzo ważną funkcję, odpowiadając za regulację gospodarki hormonalnej. Wytwarzane przez nią hormony mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
 • Probiotyk: po czy przed antybiotykiem?

  Zdrowie codzienne

  Probiotyk: po czy przed antybiotykiem?

  07.04.2021
  Probiotyki, czyli specjalnie wyselekcjonowane żywe kultury bakterii, cechują się korzystnym wpływem na organizm pacjenta. Najczęściej stosowane są w czasie antybiotykoterapii, ponieważ wspomagają regenerację mikroflory jelitowej, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia biegunki poantybiotykowej. Jak stosować probiotyk przy antybiotyku? Kiedy należy przyjmować probiotyk - przed czy po zażyciu...
 • Powikłania cukrzycy typu 2

  Zdrowie codzienne

  Powikłania cukrzycy typu 2

  07.04.2021
  Cukrzyca typu 2 jest jedną z chorób, które obecnie uznawane są za choroby cywilizacyjne. Ogromny wpływ na jej rozwój ma otyłość i cywilizacyjne czynniki do niej prowadzące. Na rozwój choroby mają także wpływ uwarunkowania genetyczne. Cukrzycę trzeba leczyć, ponieważ zarówno ostre jak i przewlekłe powikłania cukrzycy typu 2 mogą być bardzo niebezpieczne.
 • Czy jaskra jest dziedziczna?

  Zdrowie codzienne

  Czy jaskra jest dziedziczna?

  06.04.2021
  W rozwoju jaskry dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Choroba jest bardzo podstępna, ponieważ przez długi czas może rozwijać się nie dając żadnych, specyficznych objawów. Pogorszenie widzenia w początkowym okresie może być przez pacjenta ignorowane. Czy jaskra to choroba dziedziczna?
 • Jaki probiotyk w ciąży?

  Ciąża i dziecko

  Jaki probiotyk w ciąży?

  02.04.2021
  Probiotyki, znane są także jako żywe kultury bakterii. Nazwa ta związana jest z faktem, że preparaty zawierają żywe drobnoustroje w ilości, która korzystnie wpływa na zdrowie organizmu człowieka. Probiotyki w ciąży należy dobierać rozważnie, bo mogą mieć wpływ na zdrowie zarówno kobiety w ciąży jak i dziecka.
 • Dieta na zdrowe serce

  Zdrowie codzienne

  Dieta na zdrowe serce

  01.04.2021
  Odpowiednio zbilansowana dieta, zawierająca dużo warzyw i owoców, produktów zbożowych bogatych w błonnik, ryb (optymalnie tłustych), orzechów, nasion, roślin strączkowych ma ogromne znaczenie w zapobieganiu chorób serca. W profilaktyce chorób układu krążenia powinno się ograniczać produkty zawierające dużo tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans i sodu, a także spożycie napojów słodzonych. American...
 • Dieta na cukrzycę typu 2

  Odżywianie

  Dieta na cukrzycę typu 2

  30.03.2021
  Cukrzyca typu 2 jest jedną z chorób cywilizacyjnych (tzw. chorób XXI wieku), ponieważ za przyczynę dużej częstości jej występowania uznaje się postęp cywilizacyjny. Wśród przyczyn głownie wyróżnić można uwarunkowania środowiskowe związane z nieprawidłowym stylem życia tj. niezdrowy sposób żywienia, brak aktywności fizycznej czy używki (np. palenie papierosów). Współczesny świat zdominował w zasadzie...
 • Jakie testy zrobić po przebyciu COVID-19? Epidemiolog odpowiada [PODCAST]

  Zdrowie codzienne

  Jakie testy zrobić po przebyciu COVID-19? Epidemiolog odpowiada [PODCAST]

  30.03.2021
  Dlaczego ozdrowieńcy powinni robić testy? I które dokładnie? Czego możemy się z nich dowiedzieć? Jak interpretować informacje o ilości przeciwciał? I jak ich wyniki mogą wpłynąć na nasze życie? Odpowiada dr Agnieszka Motyl, #epidemiolog, Dyrektor ds. Standardów Medycznych Medicover, w rozmowie z Małgorzatą Wiśniewską.
 • Dietetyk - czym się zajmuje i jak może pomóc?

  Odżywianie

  Dietetyk - czym się zajmuje i jak może pomóc?

  29.03.2021
  Celem działalności dietetycznej jest promocja zdrowego stylu życia i podstaw racjonalnie prowadzonej diety dla wszystkich grup wiekowych – w zdrowiu i chorobie. Dieta to skuteczna profilaktyka, stąd tak ważny jest sposób odżywiania się na co dzień. Wiele jednostek chorobowych wymaga czasowego wprowadzenia zmian w jadłospisie lub staje się codzienną dietą nie tylko dla utrzymania zdrowia, ale również...
 • Kalistenika - co to jest, jak ćwiczyć?

  Styl życia i sport

  Kalistenika - co to jest, jak ćwiczyć?

  26.03.2021
  Czy można trenować skutecznie bez profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń? Oczywiście, że tak! Aktywność fizyczna i czynny odpoczynek z wykorzystaniem masy własnego ciała to idealny sposób na zwiększenie wydajności i siły mięśni. Kalistenika – czyli dążenie do osiągnięcia zdrowego ciała, ducha i nieprzeciętnych umiejętności.
 • Zadania optometrysty [PODCAST]

  Zdrowie codzienne

  Zadania optometrysty [PODCAST]

  19.03.2021
  Na czym polega praca optometrysty? Czym różnią się kompetencje okulisty, optyka i optometrysty? Małgorzata Wiśniewska bierze pod lupę nasz wzrok, a pomaga jej w tym Sebastian Zawadzki, optometrysta z Medicover Optyk.
 • Najczęstsze choroby układu krążenia

  Zdrowie codzienne

  Najczęstsze choroby układu krążenia

  19.03.2021
  Od wielu lat choroby układu sercowo-naczyniowego są pierwszą przyczyną zgonów w Polsce. Można im w dużej mierze zapobiec, prowadząc zdrowy tryb życia. Dlatego tak wiele uwagi poświęca się obecnie kwestiom związanym z profilaktyką chorób układu krążenia.