Antygen HBs jest badaniem, które wykonywane jest na podstawie próbki krwi żylnej pacjenta. Jego zastosowanie jest szczególnie ważne w diagnostyce chorób przenoszonych drogą płciową, a także w chorobach wątroby. Jego obecność we krwi stanowi potwierdzenie zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV).

HBs antygen badanie

Spis treści:

  1. Co to jest HBs antygen?
  2. Kiedy badać antygen HBs?
  3. Przygotowanie do badani antygenu HBs
  4. Po co badać HBs antygen?
  5. HBs antygen norma

Co to jest HBs antygen?

Antygen HBs jest specyficznym białkiem, znajdującym się na powierzchni wirusa HBV. Występuje w organizmie, w którym doszło do zakażenia wirusem zapalenia wątroby. To tzw. marker (wskaźnik) wirusowy zapalenia wątroby. Jego obecność we krwi świadczy o ostrym lub przewlekłym zakażeniu HBV.

HBs cena. Badanie dostępne w całej Polsce.

Jak zakaża wirus HBs?

Do zakażenia może dojść podczas kontaktu seksualnego, gdyż wirus jest przenoszony przez płyny ustrojowe lub drogą parenteralną pozajelitową (przez kontakt z zakażoną krwią, przez niejałowe igły i narzędzia chirurgiczne skażone krwią osoby zakażonej, przez dzielenie się sprzętem podczas stosowania narkotyków).

Do zakażenia dziecka może też dojść także w czasie porodu od zakażonej wcześniej matki.

Co wykrywa badanie HBs?

Badanie wykorzystywane jest w profilaktyce i diagnostyce chorób zakaźnych wątroby. Jest to bardzo czułe badanie, gdyż pozwala na wykrycie wirusa jeszcze zanim u pacjenta wystąpią pierwsze objawy zakażenia. Antygen HBs pojawia się we krwi już po kilku tygodniach od zarażenia, a zanim rozwiną się objawy zapalenia wątroby typu B, może minąć kilka miesięcy. Gdy dojdzie do zakażenia, układ odpornościowy w odpowiedzi na kontakt z antygenem HBs, rozpoczyna produkcję przeciwciał anty-HBs, których celem jest zwalczenie wirusa.

Kiedy badać antygen HBs?

Badanie antygenu HBS jest wykonywane u tych pacjentów, u których zachodzi prawdopodobieństwo zakażenia wirusem zapalenia wątroby. Jest ono wykonywane także profilaktycznie u kobiet ciężarnych, zazwyczaj w trzecim trymestrze ciąży (33–37 tydzień). Takie działanie ma na celu ustalenie, czy kobieta jest zarażona wirusem WZW typu B. i podjęcie odpowiedniego działania w przypadku, gdy okaże się, że wynik badania jest dodatni, czyli we krwi ciężarnej wykryto antygen HBs. Badanie wykonywane jest także u osób, które chcą zostać dawcami krwi lub narządów.

Przygotowanie do badania antygenu HBs

Do badania nie trzeba się przygotowywać w sposób szczególny. Osoba badana nie musi być na czczo. Badanie przeprowadzane jest na podstawie próbki krwi żylnej. Należy pamiętać, że stężenie antygenu HBS we krwi jest największe w okresie od 4 do 12 tygodni od momentu zakażenia, zmniejsza się wraz z procesem zdrowienia, by po upływie około od 2 do 4 miesięcy zanikło całkowicie.

Po co badać HBs antygen?

Badanie wykonywane jest w celach diagnostycznych oraz profilaktycznych. Diagnostyka obejmuje potencjalne choroby wątroby, natomiast profilaktycznie badanie wykonywane jest przed u osób, które planują zostać dawcą krwi, szpiku bądź narządów, a także u kobiet w ciąży.

HBs antygen norma

W przypadku badania antygenu HBS nie mówi się o normach w badaniu. W wyniku badania albo antygen występuje, albo nie. Obecność antygenu HBs w surowicy krwi świadczy o zarażeniu wirusem, co wymaga dalszej, bardziej szczegółowej diagnostyki.