Pecto drill

pecto-drill-opis

Postać

syrop, tabletki do ssania

Dostępność

na receptę

Substancja czynna

karbocysteina

Wskazania

choroby układu oddechowego

 1. Pecto Drill co to jest
 2. Dawkowanie preparatu
 3. Możliwe skutki uboczne
 4. Pecto Drill w ciąży i okresie laktacji
 5. Interakcje z alkoholem
 6. Środki ostrożności
 7. Interakcje z innymi lekami

Pecto Drill co to jest

Pecto Drill to lek wykrztuśny na receptę wykorzystywany w leczeniu chorób układu oddechowego. Preparat jest dostępny w dwóch postaciach:

 • tabletki do ssania 750 mg,
 • syrop 5 g/100 ml.
Lek zawiera substancję czynną o działaniu mukolitycznym - karbocysteinę. Pomaga ona pozbyć się nadmiaru wydzieliny oskrzelowej, ponieważ upłynnia zalegający w drogach oddechowych śluz i ułatwia jego odkrztuszanie.

Pełny kład preparatu

1 tabletka do ssania Pecto Drill 750 mg zawiera 750 mg karbocysteiny.
Substancje pomocnicze to: powidon, sorbitol, sacharyna sodowa, aspartam, substancja zapachowa
28M107, talk, kwas stearynowy, magnezu stearynian, woda oczyszczona.

1 miarka, czyli 15 ml syropu Pecto Drill zawiera 750 mg karbocysteiny.
Substancje pomocnicze leku to: roztwór sacharozy, metylu parahydroksybenzoesan, zapach karmelowy, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania

Lek Pecto Drill ma działanie mukolityczne, w związku z czym stosuje się go w leczeniu objawów schorzeń układu oddechowego, którym towarzyszy wzmożone wytwarzanie gęstej i lepkiej wydzieliny.
Syrop może być stosowany już u dzieci powyżej 2 roku życia, natomiast tabletki do ssania są przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.

Kiedy nie stosować tego leku

Preparatu w obu postaciach nie należy stosować u następujących grup pacjentów:

 • kobiety karmiące piersią,
 • osoby nadwrażliwe na karbocysteinę lub inne składniki leku,
 • pacjeci z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy.

Ponadto tabletek do sssania Pecto Drill nie powinni przyjmować pacjenci z fenyloketonurią, ponieważ zawierają one aspartam.

Dawkowanie preparatu

Dawkowanie leku zależy od stosowanej postaci. Poniżej znajdują się ogólne wytyczne, przy czym należy pamiętać, by zawsze przestrzegać zaleceń lekarza odnośnie stosowania leku.

Zalecenia dotyczące tabletek do ssania

Ta forma leku przeznaczona jest dla osób dorosłych. Zalecane dawkowanie Pecto Drill tabletki to początkowo 1 tabletka do ssania do 3 razy na dobę, a po uzyskaniu poprawy stanu pacjenta - 1 tabletka 2 razy na dobę. Tabletek nie należy połykać w całości – są przeznaczone do ssania lub żucia.

Zalecenia dotyczące syropu

Syrop Pecto Drill może być stosowany u dzieci powyżej 2 roku życia, młodzieży i osób dorosłych. Dawkowanie leku zależy od wieku pacjenta i jest następujące:

 • 2 – 5 lat: 2,5 - 5 ml syropu 2 razy na dobę,
 • 6 – 12 lat: 5 ml syropu 3 razy na dobę,
 • powyżej 12 lat: początkowo 15 ml syropu 3 razy dziennie, a po złagodzeniu objawów choroby 10 ml syropu 3 razy na dobę.

Syrop nie powinien być przyjmowany przed snem. W przypadku podania leku dziecku zaleca się, by maluch popił dawkę wodą.

Możliwe skutki uboczne

Zgłaszano pewne skutki uboczne po zażyciu Pecto Drill, jednak ich częstość występowania jest niemożliwa do określenia z powodu małej liczby danych. Pacjenci wymieniali dolegliwości takie jak:

 • bóle głowy;
 • dolegliwości żołądkowo jelitowe – nudności, wymioty, biegunkę, ból brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego;
 • skórnereakcje alergiczne – pokrzywkę, świąd, wysypkę rumieniowatą, wysypkę polekową, a nawet obrzęk naczynioruchowy, który może stanowić zagrożenie dla życia.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy niepożądane, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku objawów silnej reakcji alergicznej zaleca się natychmiastowe skorzystanie z pomocy medycznej.

Pecto drill w ciąży i okresie laktacji

Nie należy przyjmować Pecto Drill w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Nie wiadomo, czy karbocystaina - substancja czynna leku – lub jej metabolity przenikają do mleka kobiecego. Z tego powodu nie można stwierdzić, czy preparat ma wpływ na karmione piersią niemowlę. Również pacjentki w wieku rozrodczym, które nie korzystają ze skutecznej metody zabezpieczenia przed ciążą nie powinny stosować tego leku.

Interakcje z alkoholem

Nie ma jednoznacznych informacji zakazujących łączenia leku Pecto Drill z alkoholem, jednak należy zachować szczególną ostrożność, gdyż alkohol nasila bądź osłabia działanie niektórych preparatów.

Środki ostrożności

Preparat nie powinien być zażywany przed snem. Lek ułatwia pozbycie się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, dlatego też nie należy hamować odruchu odkrztuszania.

Zaleca się weryfikację diagnozy, a w razie konieczności wprowadzenie innych leków, jeżeli podczas leczenia:

 • pojawi się gorączka oraz ropna wydzielina w kaszlu w dużych ilościach,
 • objawy nie ulegają złagodzeniu lub nasilają się,
 • okaże się, że choroba obejmująca oskrzela lub płuca ma charakter przewlekły.

Stosowanie Pecto Drill u dzieci poniżej 2 roku życia jest zabronione. U tak małych dzieci leki o działaniu mukolitycznym zwiększają zastój krwi w oskrzelach, przez co mogą spowodować niedrożność dróg oddechowych.

Ostrożność podczas leczenia jest wymagana zwłaszcza u osób cierpiących na ciężką niewydolnością oddechową, ponieważ może wystąpić u nich niedrożność dróg oddechowych. Ponadto należy uważać stosując lek u pacjentów ze stwierdzoną w wywiadzie chorobą wrzodową.

Tabletki zawierają sorbitol oraz glukozę. Z uwagi na obecność w składzie sorbitolu ta forma leku nie powinna być przyjmowana, jeśli pacjent cierpi na rzadką dziedziczną nietolerancją fruktozy. Z kolei glukoza powoduje, że tabletki Pecto-Drill nie powinny być zażywane przez osoby z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

W składzie syropu Pecto Drill znajdują się sacharoza (6 g/15 ml), sód (99 mg/15 ml) oraz parahydroksybenzoesan metylu. Zawartość sacharozy powoduje, że preparatu nie powinni stosować pacjenci z niedoborem sacharazy-izomaltazy, nietolerancją fruktozy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ponadto obecność tego cukru w syropie trzeba uwzględnić u cukrzyków. Sód zawarty w leku jest w ilości, która odpowiada 5% zalecanej dobowej dawki spożycia dla osób dorosłych. Jednak nawet taką ilość sodu należy uwzględnić u osób, które stosują dietę z niską zawartością tego pierwiastka oraz u pacjentów z osłabioną czynnością nerek. Parahydroksybenzoesan metylu może wywoływać reakcje alergiczne organizmu, łącznie z reakcjami typu późnego.

Interakcje z innymi lekami

Nie należy łączyć leku Pecto Drill z preparatami o działaniu przeciwkaszlowym lub lekami zmniejszającymi wydzielanie śluzu oskrzelowego.

Dystrybucja na terenie Polski:Pierre Fabre Medicament Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #