Zastanawiasz się, jaką grupę krwi będzie miało twoje dziecko? Możesz to obliczyć za pomocą kalkulatora. Kalkulator grupy krwi opiera się na regule dziedziczenia genów  po rodzicach. Jak to policzyć?

Kalkulator grupy krwi dziecka
pl

Jaką mam grupę krwi?

Nie znasz swojej grupy krwi? Zrób proste badanie.


Więcej o badaniu grupy krwi >>


Kalkulator grupy krwi bierze pod uwagę wiele możliwych kombinacji związanych z dziedziczeniem. W grę wchodzą bowiem rozmaite czynniki: układ AB0 oraz obecność dodatkowego wskaźnika Rh.  Aby skorzystać z internetowego kalkulatora grupy krwi dziecka, musisz znać grupy krwi oraz czynnik Rh obojga rodziców. Sprawdź, jaką grupę krwi może mieć dziecko.  

Grupy krwi

Podstawowy system rozróżniania grup krwi to układ AB0. A i B to cząsteczki zwane antygenami, które znajdują się na powierzchni wszystkich komórek organizmu. Jeśli na powierzchni krwinki znajduje się antygen A – to znaczy, że mamy do czynienia z grupą krwi A, jeśli B, to mówimy o grupie krwi B.

Antygeny te mogą występować na komórce jednocześnie, wtedy mamy grupę krwi AB. Możliwe też, że na komórce nie ma żadnego z tych antygenów – wtedy jest to grupa krwi 0.

Drugą klasyfikacją grup krwi jest klasyfikacja Rhesus świadcząca o odczynie Rh. To również antygen, czyli rodzaj białka, który występuje na powierzchni czerwonych krwinek. Jeśli to białko występuje na komórce, mamy grupę krwi Rh+, jeśli nie, Rh-.

Dziedziczenie grupy krwi – dlaczego to ważne?

Grupa krwi dziecka, w tym zarówno układ AB0 jak i Rh-, zaczyna się kształtować się w organizmie płodu już w 6. tygodniu ciąży. Ale jest między tymi układami bardzo ważna różnica.

Układ AB0 wykształca się bardzo długo i jest dojrzały dopiero pomiędzy 6. a 18. miesiącem życia dziecka. To oznacza, że określenie, jaką grupę krwi będzie miało moje dziecko, jest w pełni możliwe dopiero u dwulatka.

Inaczej jest z układem Rh. Ten układ niemal od razu jest dojrzały i aktywny w życiu płodu.

Konflikt serologiczny

Konflikt ten pojawia się w sytuacji, kiedy matka ma grupę krwi Rh-, a więc nie ma we krwi antygenu Rh, a dziecko ma grupę Rh+, a więc ma ten antygen. Problem może zaistnieć w sytuacji, gdy krew dziecka dostanie się do ciała matki, np. w trakcie porodu. Wówczas organizm kobiety zacznie produkować tzw. przeciwciała, które przedostają się przez łożysko.

Rolą przeciwciał będzie zwalczanie czerwonych krwinek dziecka, co prowadzi do tzw. rozpadu krwi. Jeśli przeciwciała wytworzą się już podczas porodu, dziecko nie będzie zagrożone, bo właśnie odłącza się od organizmu matki. Ale stwarza to zagrożenie dla kolejnej ciąży, bo ryzyko wystąpienia powikłań w następstwie konfliktu serologicznego staje się dużo większe. Medycyna  pozwala jednak zapobiec konfliktowi serologicznemu. Jeśli matka ma czynnik Rh-, a ojciec Rh+, w ciągu 72 godzin po porodzie matce podaje się lek (immunoglobulina anty-D), którego zadaniem jest zniszczyć wytworzone przeciwciała reagujące na Rh.Niekiedy immunoglobulinę stosuje się również profilaktycznie u kobiet o czynniku Rh-, których partnerzy mają czynnik Rh+ jeszcze podczas ciąży. Pacjentki mogą spotkać się z takim zaleceniem lekarza zanim nastąpi poród.

Żeby określić, jaką grupę krwi będzie miało dziecko, można skorzystać z internetowego kalkulatora grupy krwi. Dzięki niemu nie trzeba znać się na genetyce, wystarczy wpisać cztery informacje: grupę krwi matki i ojca oraz odczyny Rh obojga rodziców.