• Bostonka - choroba bostońska a choroba dłoni, stóp i jamy ustnej

  Bostonka - choroba bostońska a choroba dłoni, stóp i jamy ustnej

  Bostonka to potoczna nazwa, często mylnie używana na określenie dwóch różnych zakażeń wirusowych u dzieci - choroby bostońskiej i choroby dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD, ang. Hand, Foot, and Mouth Disease). Czy bostonka jest groźna, na czym polega jej leczenie i jak się przed nią chronić?
 • Półpasiec – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania półpaśca

  Półpasiec – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania półpaśca

  Półpasiec (łac. herpes zoster) jest ostrą chorobą zakaźną. Najczęstsze objawy półpaśca to pęcherzykowata wysypka po jednej stronie ciała i ból. Jakie jeszcze mogą być objawy półpaśca? Dlaczego na niego chorujemy i czy jest zaraźliwy?
 • Aparat ortodontyczny – kiedy nosić aparat na zęby?

  Aparat ortodontyczny – kiedy nosić aparat na zęby?

  Chociaż aparat ortodontyczny stosowany jest od lat, to wiele osób, którym jest rekomendowany robi co może, by go nie zakładać. Ludzie, którzy borykają się z problemami zgryzu interesują się przede wszystkim kosztami i okresem trwania kuracji. Cechy, które są dla pacjentów najbardziej istotne, jeśli chodzi o aparat ortodontyczny to: cena, inwazyjność, wygląd, skuteczność, częstotliwość wizyt...
 • Krionika – czy zamrażanie ludzkiego ciała to sposób na nieśmiertelność?

  Krionika – czy zamrażanie ludzkiego ciała to sposób na nieśmiertelność?

  Krionika, czyli metoda zamrażania i przechowania ludzkiego ciała oraz jego organów powoli zyskuje na popularności. Przybywa chętnych, którzy decydują się na zamrożenie w nadziei, że umożliwi im to dotrwanie do momentu, w którym medycyna pozwoli leczyć nieuleczalne dziś choroby, a być może nawet zachować nieśmiertelność.
 • Elektroniczne zwolnienia lekarskie – e-ZLA obowiązkowe od grudnia 2018

  Elektroniczne zwolnienia lekarskie – e-ZLA obowiązkowe od grudnia 2018

  Od 1 grudnia 2018 r. normą stają się elektroniczne zwolnienia lekarskie. Chory nie musi już zanosić papierowego zaświadczenia do zakładu pracy, a  lekarz do ZUS. Elektroniczne zwolnienie lekarskie trafia tam od razu po wypisaniu.
 • Zęby mleczne – czy warto leczyć mleczaki?

  Zęby mleczne – czy warto leczyć mleczaki?

  Zęby mleczne niemowlaków, podobnie jak zęby osób dorosłych, narażone są na próchnicę. To właśnie z tego względu kobietom w ciąży zalecane są regularne wizyty u stomatologa.
 • Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet

  Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet

  Hirsutyzm to zaburzenie objawiające się nadmiernym owłosieniem u kobiet na niektórych obszarach ich ciała. Problem pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania. Jednak predyspozycja dziedziczna, nadprodukcja męskich hormonów (hiperandrogenizm), choroby, czy niektóre leki, mogą wywołać go w każdym wieku. Hirsutyzm często wiąże się z problemami emocjonalnymi. Istnieje wiele metod, które pomagają...
 • Superbakteria New Delhi w Polsce - jak uniknąć zakażenia?

  Superbakteria New Delhi w Polsce - jak uniknąć zakażenia?

  O superbakterii New Delhi słyszy się w ostatnim czasie coraz więcej. Jest to pewna odmiana bakterii z rodzaju Klebsiella, z którą bardzo ciężko jest walczyć, gdyż jest odporna na leczenie farmakologiczne. Nie można jej pokonać żadnym ze znanych obecnie antybiotyków. Jeden z oddziałów szpitala w Piotrkowie Trybunalskim został właśnie zamknięty do odwołania. U jednej z pacjentek wykryto superbakterię...
 • Odra w Polsce 2018 – czy grozi nam epidemia odry?

  Odra w Polsce 2018 – czy grozi nam epidemia odry?

  Liczba zachorowań na odrę w Polsce i poza jej granicami rośnie. Zanim wprowadzono w Polsce szczepienia przeciwko odrze w 1975 r. chorowali na nią niemal wszyscy. 200–300 osób umarło, a tysiące miało powikłania wymagające długiego leczenia w szpitalu. Szczepienia skutecznie wyeliminowały chorobę. Do teraz. Czy grozi nam epidemia odry?
 • Infekcje górnych dróg oddechowych

  Infekcje górnych dróg oddechowych

  Infekcje górnych dróg oddechowych to częsta przypadłość w porze jesiennej. W zdecydowanej większości są to infekcje wirusowe, na które nie ma skutecznego lekarstwa. Najlepszą metodą walki z nimi jest zapobieganie zachorowaniu poprzez wzmacnianie układu odpornościowego organizmu.