• Gruźlica w Polsce – czy problem wciąż istnieje?

  Gruźlica w Polsce – czy problem wciąż istnieje?

  W Polsce liczba zachorowań na gruźlicę nie rośnie. Z problem borykają się natomiast nasi wschodni sąsiedzi. Czy powinniśmy się niepokoić?
 • Zaćma – objawy i leczenie

  Zaćma – objawy i leczenie

  Zaćma jest najczęstszą przyczyna utraty wzroku, dlatego nie należy jej bagatelizować. Zaćmie nie da się zapobiegać ani leczyć jej farmakologicznie. Jedynym sposobem jest operacja, a więc usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej nową – syntetyczną.
 • Wady wzroku – rodzaje i leczenie

  Wady wzroku – rodzaje i leczenie

  Laserowa korekcja wzroku to jedna z najpowszechniejszych metod usuwania wad wzroku. Stosuje się ją zarówno u pacjentów, którzy źle widzą z bliska, z daleka, jak i u tych, którzy mają astygmatyzm. Wady te jednak nie są zwykle duże. Istnieją jednak również inne metody leczenia wad wzorku, które można stosować w przypadku większych wad lub tam, gdzie laserowa korekcja jest niemożliwa.
 • Recesje dziąsłowe czyli bolesny problem

  Recesje dziąsłowe czyli bolesny problem

  Recesje dziąsłowe to częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Objawiają się one jako cofnięcie się dziąsła brzeżnego i odsłonięcie fragmentu korzenia, co powoduje optycznie wydłużenie korony zęba.
 • Histerektomia – najczęściej wykonywana operacja ginekologiczna

  Histerektomia – najczęściej wykonywana operacja ginekologiczna

  Histerektomia to chirurgiczne usunięcie macicy, w sytuacji gdy narządy płciowe zostały zaatakowane przez nowotwór. Operacja ta dla większości pań oznacza utratę kobiecości. Z drugiej strony bywa ona niezbędna, by uratować życie.
 • Grypa czy przeziębienie - różnice i sposoby leczenia [ROZMOWA]

  Grypa czy przeziębienie - różnice i sposoby leczenia [ROZMOWA]

  U dzieci w pierwszych 5 latach życia grypa ma dużo cięższy przebieg niż u starszych, a ryzyko wystąpienia powikłań jest większe. Leczenie wymaga szybkich działań, a przy nasilonych objawach i współistniejących czynnikach ryzyka powikłań i ciężkiego przebiegu choroby niezbędny może okazać się pobyt w szpitalu - mówi dr n. med. Marta Sobczyńska.
 • Rak jelita grubego [INFOGRAFIKA]

  Rak jelita grubego [INFOGRAFIKA]

  Rak jelita grubego to choroba diagnozowana zazwyczaj w późnym stadium, kiedy pełne wyleczenie jest trudne. Nim nowotwór ostro zaatakuje może upłynąć nawet dziesięć lat. Jak się zatem przed nim bronić?
 • Rak jelita grubego – zabójca, którego dziedziczymy w genach

  Rak jelita grubego – zabójca, którego dziedziczymy w genach

  Rak jelita grubego to drugi najczęściej zabijający Polaków nowotwór. Co go wywołuje? Zła dieta, alkohol, papierosy, brak ruchu, ale i skłonności genetyczne, bo rak jelita grubego może być dziedziczny.
 • Znieczulenie w stomatologii

  Znieczulenie w stomatologii

  W obecnych czasach większość pacjentów przed zabiegiem stomatologicznym decyduje się na wykonanie znieczulenia. Do najczęściej wykonywanych rodzajów znieczuleń zaliczamy: znieczulenie powierzchniowe, nasiękowe i przewodowe.
 • Rak piersi zabija kobiety. Jak temu zaradzić?

  Rak piersi zabija kobiety. Jak temu zaradzić?

  Rak piersi nie boli. Może właśnie dlatego kobiety zgłaszają się do lekarza zbyt późno - dopiero, kiedy guz jest już dość duży. Efekt? Rak piersi to druga przyczyna zgonów kobiet w Polsce. Jak się przed nim bronić? Jedyną odpowiedzią są regularne badania. Ale jeśli ktoś w rodzinie już chorował na ten nowotwór, należy wykonać badania genetyczne – to może uratować nam życie.