• Prezent na Dzień Matki - 6 porad dla mam 50+

  Prezent na Dzień Matki - 6 porad dla mam 50+

  Jak dbać o zdrowie naszych mam? Jak dbać o siebie, gdy jako dojrzała matka masz wreszcie czas na poświęcenie uwagi własnemu zdrowiu? Mamy w wieku 50+ to grupa, która wymaga precyzyjnej profilaktyki zdrowotnej. Wraz z nadejściem menopauzy pojawia się szereg zmian, wymuszających większą uwagę. Niezwykle istotną staje się konieczność regularnych badań przesiewowych. Coraz większą rolę zaczyna też...
 • Zakrzepica – zakrzepowe zapalenie żył w podróży

  Zakrzepica – zakrzepowe zapalenie żył w podróży

  Długa podróż samolotem może skończyć się śmiercią. I to nie z powodu katastrofy lotniczej, ale z powodu zakrzepu w żyłach, który najczęściej tworzy się w łydkach. Przerażające? Tak, ale i prawdziwe. Wszystkiemu winna zakrzepica, która nazywana jest cichym zabójcą.
 • Szczepienia przed wyjazdem

  Szczepienia przed wyjazdem

  Jedziesz na wakacje do Brazylii pływać na „kajcie”? Uważaj na wysokie fale i żółtą febrę. W Indiach pamiętaj, że kurczak w sosie vindaloo jest naprawdę bardzo ostry, a malaria jest ciągle groźna w tym regionie. Jeśli nie będziesz miał szczepień przeciwko meningokokom, nie wjedziesz na teren Arabii Saudyjskiej. A w Egipcie, który od lat jest rajem turystycznym dla Polaków, warto mieć szczepienia na...
 • Szczepienia – historia i 8 najczęstszych mitów

  Szczepienia – historia i 8 najczęstszych mitów

  Czy wiesz, że historia szczepień rozpoczęła się setki lat temu? Dzięki szczepionkom całkowicie wyeliminowano ospę prawdziwą i opanowano inne choroby zakaźne, takie jak np. polio, tężec czy gruźlica. W artykule przypominamy dzieje szczepień oraz obalamy współczesne mity na ich temat. Potrzebny ci zastrzyk wiedzy? Przeczytaj!
 • Szczepienia działają! Zaszczep się i daj szansę sobie i swoim bliskim na uniknięcie zachorowania

  Szczepienia działają! Zaszczep się i daj szansę sobie i swoim bliskim na uniknięcie zachorowania

  Szczepienia są skuteczną i bezpieczną formą zapobiegania chorobom zakaźnym. Program Szczepień Ochronnych dla Polski zawiera informacje o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych, które są szczególnie ważne dla osób z grup ryzyka. W dniach 23-29 kwietnia obchodziliśmy trzynastą edycję Europejskiego Tygodnia Szczepień, którego celem jest szerzenie wiedzy dotyczącej szczepień, zwłaszcza w grupach osób...
 • Cukrzyk powinien regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny.

  Czy chorzy na cukrzycę mogą się leczyć u stomatologa?

  Co czwarty Polak choruje na cukrzycę. Dane epidemiologiczne wskazują na lawinowy trend narastania przypadków tej choroby w ostatnim dwudziestoleciu. Spowodowało to określenie przełomu XX i XXI wieku mianem epidemii cukrzycowej.
 • Kompleksowy przegląd stanu zdrowia. Jakie badania powinna wykonać każda kobieta?

  Kompleksowy przegląd stanu zdrowia. Jakie badania powinna wykonać każda kobieta?

  Wizyta u internisty raz na trzy lata. Badanie cytologiczne, glukoza (powyżej 45. roku życia) również. Do tego ciśnienie, cholesterol. A piersi? Kiedy ostatnio robiłaś USG? Nigdy? Lista badań, które powinna zrobić każda kobieta (profilaktycznych jak i stricte komercyjnych) się wydłuża, a ty myślisz, że to żart. Że się nie da tego wszystkiego pilnować. I w efekcie odpuszczasz. A gdyby tak dało się...
 • Jaskra może objawiać się bólami oka oraz systematycznym zanikaniem widzenia.

  Jaskra – podstępny złodziej wzroku

  Jaskra to grupa chorób, które przyczyniają się do stopniowego zaniku nerwu wzrokowego. Skutkiem nieleczonej choroby jest systematyczne zmniejszanie się pola widzenia, a w dalszej fazie – ślepota. Tymczasem objawy jaskry mogą przez lata pozostać niezauważone. Dowiedz się, czy choroba zagraża również tobie.
 • Jak chronić szkliwo ?

  Jak chronić szkliwo ?

  Szkliwo jest jedną z najtwardszych tkanek w ludzkim organizmie. Składa się w 95% ze związków nieorganicznych, a pozostałe 5% stanowią związki organiczne i woda. Tworzy najbardziej zewnętrzną warstwę zęba kontaktującą się ze środowiskiem jamy ustnej. Chroni jego wnętrze, w którym znajdują się nerwy i naczynia krwionośne.
 • Implanty zębowe – wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą u stomatologa

  Implanty zębowe – wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą u stomatologa

  Już pojedynczy, nieleczony brak w uzębieniu prowadzi do zmian zagrażających zdrowiu jamy ustnej, a w konsekwencji może rzutować na zdrowie całego organizmu. Decydując się na odbudowę zębów, warto rozważyć implanty. Sprawdź dlaczego.