• Badania genetyczne i medycyna spersonalizowana. Leczenie szyte na miarę

  Badania genetyczne i medycyna spersonalizowana. Leczenie szyte na miarę

  Rozwój badań genetycznych pozwala na przygotowanie spersonalizowanej, odpowiedniej terapii dla konkretnego chorego. Medycyna spersonalizowana jest już dostępna w Polsce i warto wykorzystać możliwości, jakie daje.
 • Łojotokowe zapalenie skóry - choroba skóry trudna do wyleczenia

  Łojotokowe zapalenie skóry - choroba skóry trudna do wyleczenia

  Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZŚ) to bardzo częsty powód wizyt u dermatologa. Szacuje się, że nawet jedna na dziesięć chorób skóry związana jest właśnie z łojotokowym stanem zapalnym. Zachorować może każdy i – mimo że medycyna zna wiele sposobów leczenia objawów – nie jest możliwe ani skuteczne zapobieganie łojotokowemu zapaleniu skóry, ani całkowite jego wyleczenie.
 • Neuralgia popółpaścowa – przyczyny, leczenie i objawy neuralgii popółpaścowej

  Neuralgia popółpaścowa – przyczyny, leczenie i objawy neuralgii popółpaścowej

  Neuralgia popółpaścowa (nerwoból postherpetyczny) to najczęstsze powikłanie półpaśca. Głównym objawem neuralgii popółpaścowej jest ból w miejscu występowania wysypki, który może utrzymywać się nawet kilka lat po ustąpieniu zmian skórnych. Jakie jeszcze mogą być objawy neuralgii popółpaścowej? Kto choruje na neuralgię popółpaścową i jak leczy się to powikłanie półpaśca?
 • Półpasiec uszny i zespół Ramsaya Hunta – objawy, powikłania i leczenie półpaśca usznego

  Półpasiec uszny i zespół Ramsaya Hunta – objawy, powikłania i leczenie półpaśca usznego

  Półpasiec uszny to szczególna postać półpaśca. Objawia się bolesną wysypką na jednym uchu i wokół niego oraz – w niektórych przypadkach – niedowładem nerwu twarzowego. Takie objawy półpaśca określane są jako zespół Ramsaya Hunta. Jednym z możliwych powikłań półpaśca usznego i zespołu Ramsaya Hunta jest jednostronna utrata słuchu. Jak wyglądają objawy półpaśca usznego i zespołu Ramsaya Hunta? Na czym...
 • Półpasiec oczny – objawy, leczenie i powikłania półpaśca ocznego

  Półpasiec oczny – objawy, leczenie i powikłania półpaśca ocznego

  Najczęstsze objawy półpaśca to ból i wysypka po jednej stronie tułowia, jednak u części chorych rozwija się półpasiec oczny, który może być przyczyną trwałych problemów ze wzrokiem, a nawet ślepoty. Jakie są objawy półpaśca ocznego? Do jakich powikłań może prowadzić półpasiec oczny i na czym polega jego leczenie?
 • Botoks na migrenę – czy bóle migrenowe można wyleczyć botoksem?

  Botoks na migrenę – czy bóle migrenowe można wyleczyć botoksem?

  Botoks na migrenę to stosunkowo nowe rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Głównie dlatego, iż leczenie migreny nie jest łatwe. Najczęściej, szczególnie przy bólach o słabym nasileniu i bez dodatkowych symptomów stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych łagodzi objawy. Przy silnych bólach środki przeciwbólowe nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Rozwiązaniem dla takich...
 • Objawy migreny - jak sobie radzić z bólem migrenowym?

  Objawy migreny - jak sobie radzić z bólem migrenowym?

  Migrena to schorzenie uprzykrzające życie. Choć statystycznie częściej dotyka kobiet, chorują również mężczyźni. Jakie są objawy migreny i w jaki sposób sobie z nią radzić?
 • Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

  Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

  Czy aby na pewno okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym? W warunkach domowych nie da się zweryfikować, czy okulary mają filtr. Nie jest to widoczne gołym okiem i potrzebny jest sprzęt z gabinetu optycznego, który sprawdza jaki rodzaj fal światła dane soczewki blokują, a jaki przepuszczają.
 • Rak piersi - jak zapobiegać rakowi piersi?

  Rak piersi - jak zapobiegać rakowi piersi?

  Rak piersi nie boli. Może właśnie dlatego kobiety zgłaszają się do lekarza zbyt późno - dopiero, kiedy guz jest już dość duży. Efekt? Rak piersi to druga przyczyna zgonów kobiet w Polsce. Jak się przed nim bronić? Jedyną odpowiedzią są regularne badania. Ale jeśli ktoś w rodzinie już chorował na ten nowotwór, należy wykonać badania genetyczne – to może uratować nam życie.
 • Trąd – występowanie, przyczyny, objawy i leczenie

  Trąd – występowanie, przyczyny, objawy i leczenie

  Trąd (choroba Hansena, lepra) to przewlekła choroba zakaźna, która dotyczy głównie skóry, nerwów obwodowych i błon śluzowych dróg oddechowych oraz oczu. Trąd wywołuje uszkodzenia skóry, nerwów, kończyn, zaburzenia widzenia oraz osłabienie siły mięśniowej. Nieleczony może prowadzić do poważnych deformacji i znacznej niepełnosprawności. W przeszłości lepra budziła przerażenie, dziś jest uleczalna. Kto...