Kiedy należy zrobić USG piersi i na czym polega badanie? Jakie zmiany w piersiach może wykryć?

Rak piersi jest chorobą, która w Polsce często nadal diagnozowana jest zbyt późno. Rozwijające się schorzenie nie daje dolegliwości bólowych, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

Podstawą powinno być regularne, samodzielne badanie. Wśród badań wykonywanych przez lekarza wymienić należy mammografię, USG piersi oraz mammografię metodą rezonansu magnetycznego. Decyzja o rodzaju badania oraz częstotliwości jego wykonania podejmowana jest przez lekarza.

KUP ONLINE 

Spis treści

  1. Wskazania do USG piersi
  2. Co pokazuje USG piersi? 
  3. Jak przebiega USG piersi?
  4. USG piersi w ciąży
  5. Gdzie wykonać USG piersi?
  6. Cena USG piersi

Wskazania do USG piersi

USG piersi najczęściej wykonywane jest wtedy, gdy lekarz podczas kontrolnej wizyty zaleci pacjentce wykonanie badania. Wskazaniami do zrobienia USG jest m.in. pojawienie się pewnych niepokojących objawów. Bardzo często ultrasonografia wykonywana jest, gdy kobieta, podczas samobadania palpacyjnego zauważyła, że w piersi znajduje się guzowata zmiana. Badanie może też zostać zlecone u pacjentek, u których z brodawki sutkowej sączy się krew lub inna wydzielina.

Jednym ze wskazań do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego piersi jest obciążenie genetyczne. Kobiety, u których w wywiadzie rodzinnym stwierdzono występowanie raka piersi lub jajnika u osób z najbliższej rodziny powinny zostać otoczone szczególną opieką. USG wykonywane jest wówczas jako jedno z badań profilaktycznych, pozwalających na wykrycie choroby we wczesnym stadium, kiedy szansa na wyleczenie jest zazwyczaj dość wysoka.

Wśród wskazań do wykonania badania wymienia się także kobiety, które mają piersi o tzw. utkaniu gruczołowym. Badanie kontrolne wykonywane jest także u pań, które zdecydowały się na zabieg wypełnienia implantami silikonowymi, wówczas USG jest badaniem, które pozwala uwidocznić potencjalne zmiany, co jest znacznie utrudnione np. podczas diagnostyki MRTG.

Dolegliwościami, na które powinna zwrócić uwagę kobieta i tym samym zwrócić się do lekarza, który rozważy konieczność wykonania badania ultrasonograficznego są:

  • ciągłe i silne bóle piersi,
  • zmiany wielkości i/lub kształtu piersi,
  • zmiany skórne – zaczerwienie, obrzęk, pogrubienie skóry, wciągnięcie brodawki lub skóry czy tzw. objaw skórki pomarańczowej.

Niepokój powinny wzbudzić także powiększone węzły chłonne pod pachami. Kontrolne badania USG zalecane są kobietom, u których stwierdzono występowanie mutacji w obrębie genów BRCA-1 i BRCA-2.

Dowiedz się o więcej o BRCA1 i BRC2

Co pokazuje USG piersi? 

Dzięki ultrasonografii lekarz uzyskuje szereg istotnych informacji, jak np. twardość zmiany, a na podstawie takiej informacji specjalista może ocenić, czy ma do czynienia ze zwapnieniem, zwłóknieniem, czy guzem potencjalnie nowotworowym. Dzięki USG możliwa jest ocena struktury zmiany oraz tego czy jest ona wypełniona płynem, co jest charakterystyczną cechą torbieli.

Badanie ultrasonograficzne piersi jest często zalecane przez lekarza ginekologa jako metoda diagnostyczna uzupełniająca inne, stosowane badania. Szczególnie, gdy ich wykonanie nie pozwoliło dokładnie i precyzyjnie rozpoznać charakteru zmiany.

Podczas badania USG piersi wykrywane są zatem nie tylko zmiany nowotworowe, ale także zmiany o charakterze torbielowatym, mastopatie, brodawczaki, dysplazja sutka czy gruczolakowłókniaki.


USG piersi bez kolejek. 
UMÓW JUŻ DZIŚ!


Jak przebiega USG piersi?

Przebieg USG piersi jest całkowicie bezbolesny. Jest to badanie nieinwazyjne, podczas ktróego pacjentka leży, a ręce zakłada, aby odsłonić gruczoł węzły chłonne piersiowe. Lekarz nakłada na skórę na piersiach i w okolicach specjalny żel, który poprawia przepuszczanie ultradźwięków, a także ułatwiający przesuwanie głowicy. Dopiero wtedy przykłada do ciała głowicę ultrasonograficzną. Czas badaniato około 10-15 minut.

USG piersi przebieg - badanie jest bezbolesne.

USG piersi w ciąży

Zaleca się, aby w okresie ciąży u pacjentek powyżej 35. roku życia skontrolować piersi przy pomocy diagnostyki obrazowej USG. Badani jest formą diagnostyki całkowicie bezpieczną, ponieważ bazuje na ultradźwiękach, które wnikają do organizmu i odbijają się od znajdujących się wewnątrz tkanek i narządów, dzięki czemu powstaje ich obraz. 

Gdzie wykonać USG piersi?

Sprawdź listę placówek, w których możesz wykonać badanie :

Informacje na temat pozostałych miast i adresy placówek znajdziesz TUTAJ >> 

Cena USG piersi

Badanie USG piersi wykonywane jest w wybranych gabinetach placówek Medicover po wcześniejszym umówieniu terminu. Cena badania jest zróżnicowana, zależy od miasta i cennika placówki, w którym odbędzie się diagnostyka, dlatego warto zwrócić uwagę na opłatę podczas rejestracji. Cena waha się, od 140 zł w Łodzi lub Lublinie, przez 160 zł w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu, po 170 zł w Warszawie.

Przeczytaj także: 

Jak przygotować się do badania USG piersi

Dowiedz się więcej:

"Wiedza kobiet i mężczyzn na temat profilaktyki raka piersi"

https://www.researchgate.net/profile/Elzbieta_Krajewska-Kutak/publication/236738072_Knowledge_of_women_and_men_about_breast_cancer_prevention

"Rak piersi-znaczenie profilaktyki pierwotnej i wtórnej"

https://pdfs.semanticscholar.org/68f3/1134818a87525ca766196631cdf6c266aeae.pdf