• Pneumokoki – objawy, leczenie i szczepionka na pneumokoki

  Pneumokoki – objawy, leczenie i szczepionka na pneumokoki

  Zapalenie płuc, zapalenie ucha, zapalenie opon mózgowych, a do tego sepsa – to choroby, które mogą wywołać pneumokoki, czyli bakterie stanowiące nawet zagrożenie dla życia. Kogo atakują pneumokoki? Najczęściej niemowlęta i małe dzieci, ale również dorosłych. Jak można się zarazić pneumokokami? Bardzo łatwo, szczególnie, jeśli twoje dziecko chodzi do żłobka lub przedszkola. Najlepszą ochroną przed...
 • Rotawirusy – zagrożenie, dolegliwości, leczenie [INFOGRAFIKA]

  Rotawirusy – zagrożenie, dolegliwości, leczenie [INFOGRAFIKA]

  Rotawirusy to zagrożenie, którego uniknąć w zasadzie nie sposób. Uwielbiają niskie temperatury, więc zima to dla nich wymarzona pora roku. Ofiarę dopadają najczęściej w zagęszczonych skupiskach ludzkich. Szczególnie zagrożone są dzieci i osoby po 65. roku życia.
 • Rotawirusy, gdzie można się zarazić rotawirusem

  Rotawirus – jak i gdzie można się zarazić?

  Brudna pieluszka niemowlaka, nieumyte ręce, opary wymiocin chorego, a nawet klamka, winda czy zabawka, którą dwa miesiące wcześniej dotykało inne dziecko – to tam czają się rotawirusy. Najłatwiej się nimi zarazić w żłobkach, szpitalach. Bo rotawirus to bardzo twarda bestia, którą niezwykle łatwo się zarazić.
 • Dzieci z zespołem Aspergera

  Dzieci z zespołem Aspergera

  Mówi się o nim „przypadłość geniuszy”. Uważa się, że na zespół Aspergera (ZA) cierpieli Albert Einstein i Wolfgang Amadeusz Mozart. ZA to zaburzenie o podłożu neurologicznym. Jego przyczyny nie są do końca znane. Do niedawna zaburzenie to było uznawane za lekką formę autyzmu, obecnie klasyfikowane jest jako osobna jednostka diagnostyczna.
 • Gorączka i ból u dziecka

  Gorączka i ból u dziecka

  Pierwsze infekcje u małych dzieci budzą wiele niepokoju wśród świeżo upieczonych i niedoświadczonych rodziców. Mimo oczytania i posiadanej wiedzy instynktownie włączają się emocje, a wraz z nimi pojawia się poczucie bezradności. Opiekunowie z każdej strony zasypywani są dobrymi radami, które często wydają się niespójne.
 • Stulejka - jak się ją leczy?

  Stulejka - jak się ją leczy?

  Stulejka to zwężenie napletka, uniemożliwiające odprowadzenie go poza rowek wieńcowy prącia. Dochodzi do niego w wyniku zbliznowaceń, spowodowanych stanami zapalnymi napletka oraz uszkodzeniami skóry, powstałymi podczas nieumiejętnych prób zsuwania napletka. Znacznie częściej przyczyną problemów ze zsunięciem napletka jest sklejenie jego blaszki.
 • Zakrztuszenie małego dziecka - jak pomóc?

  Zakrztuszenie małego dziecka - jak pomóc?

  Zakrztuszenie małego dziecka to częste zdarzenie. Niekiedy jednak bywa ono bardzo niebezpieczne. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby do zakrztuszenia nie dopuścić i w jaki sposób działać, gdy nasza pociecha niespodziewanie się zakrztusi?
 • Płaskostopie – przyczyny choroby i ćwiczenia na płaskostopie

  Płaskostopie – przyczyny choroby i ćwiczenia na płaskostopie

  Zmiana stylu życia na bardziej siedzący, jaka ma miejsce w związku z postępem cywilizacyjnym, dotyka również najmłodszych. Statystyki są alarmujące – u ponad 80% dzieci specjaliści diagnozują wady postawy. Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości jest płaskostopie, na które cierpi prawie 30% małych Polaków.
 • Ospa wietrzna - jak rozpoznać ospę u dziecka?

  Ospa wietrzna - jak rozpoznać ospę u dziecka?

  Ospa wietrzna stanowi jedną z częstszych chorób wieku dziecięcego. Jest wywoływana przez wirusa Varicella Zoster Virus (VZV) z rodziny herpeswirusów, można się nią zakazić wyłącznie od ludzi. Swą nazwę w języku polskim zawdzięcza ogromnej łatwości przenoszenia się zakażenia z jednych osób na kolejne (do zachorowania po kontakcie z chorym na ospę może dochodzić do nawet u 90% osób). W naszym klimacie...
 • Jak pokonać rotawirusy?

  Jak pokonać rotawirusy?

  Rotawirus atakuje szczególnie w miesiącach zimowych, wywołując ostrą biegunkę i wymioty. Każdego roku 140 mln dzieci na świecie cierpi na zakażenia przewodu pokarmowego, wywołane przez wirus rota.