III trymestr to czas wyjątkowy, w którym i mama, i dziecko przygotowują się do narodzin. To bardzo ważny czas i ostatni moment na szeroką diagnostykę, aby zapewnić sobie i maleństwu najlepszą opiekę.
Każdy etap ciąży przynosi nowe wyzwania. Dziecko rozwija się nieustannie, a lekarz lub położna regularnie monitoruje stan matki oraz dziecka, jego rozwój i wzrost. Jakie badania wykonywane są w II trymestrze?
Okres ciąży to dla rodziców wyjątkowy czas oczekiwania na dziecko. Jednak jest to też czas, w którym wiele pań drży o zdrowie i prawidłowy rozwój swojego malucha. Rozwój medycyny sprawił, że obecnie dostępnych jest wiele metod diagnostycznych, które pozwalają czuwać nad dzieckiem do chwili narodzin. Jakie badania należy wykonywać w I trymestrze ciąży?
NIFTY to przesiewowy test prenatalny określający ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne dla mamy i dziecka, a jego czułość wynosi 99 proc. Polega na wyodrębnieniu z krwi matki wolnego DNA płodu i jego analizie pod kątem m.in. zaburzeń w budowie chromosomów. Na wynik czeka się około 10 dni. Czym różni się od innego rodzaju testów prenatalnych, jakimi są...
Badania prenatalne są wykonywane w czasie ciąży. Służą rozpoznaniu wad rozwojowych, nieprawidłowości genetycznych (np. trisomii, do których zalicza się m.in. zespół Downa) i poważnych chorób płodu. Pozwalają też poznać płeć dziecka przed narodzinami. Co trzeba wiedzieć o badaniach prenatalnych? Czym są nieinwazyjne badania prenatalne VERACITY i VERAgene?
Wybór tornistra dla pierwszaka jest jedną z kluczowych kwestii, jakie stoją przed rodzicami. Od tego, czy wybierzemy dobrze, zależy zdrowie i komfort naszego dziecka. Warto spróbować więc odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki powinien być tornister dla pierwszoklasisty?
Czego najbardziej potrzebuje rodząca kobieta? Czy dziecko podczas porodu może się zaprzyjaźnić z położną? Jeannette Kalyta, prekursorka nowych trendów w położnictwie i koordynatorka zespołu położnych w Szpitalu Medicover, w rozmowie z red. Małgorzatą Wiśniewską opowiada, jak zapewnić kobiecie bezpieczny i komfortowy poród, czy rodzącej powinien towarzyszyć mężczyzna i jakie znaczenie ma więź...
Leczenie na siłę przynosi efekt odwrotny od zamierzonego. Jak zatem stworzyć u dziecka dobre wspomnienia z wizyty u dentysty? O tym, czego wymaga współpraca z małym pacjentem i dlaczego jest on najbardziej wymagający opowiada dr Beata Kowalewska-Bachanek z Medicover Stomatologia w rozmowie z red. Małgorzatą Wiśniewską.
Cukrzyca jest chorobą, która dotyka także dzieci. Jej leczenie wymaga m.in. na dużej dyscypliny żywieniowej oraz regularnych badań krwi. Przyczyny cukrzycy u dzieci mogą mieć m.in. podłoże genetyczne jak i związane ze stylem życia oraz środowiskiem.
Probiotyki, znane są także jako żywe kultury bakterii. Nazwa ta związana jest z faktem, że preparaty zawierają żywe drobnoustroje w ilości, która korzystnie wpływa na zdrowie organizmu człowieka. Probiotyki w ciąży należy dobierać rozważnie, bo mogą mieć wpływ na zdrowie zarówno kobiety w ciąży jak i dziecka.