• Badania w ciąży – kalendarz badań w ciąży

  Badania w ciąży – kalendarz badań w ciąży

  Badania w ciąży dostarczają istotnych informacji na temat zdrowia płodu i przyszłej mamy. Które testy wykonuje się standardowo? Jakie badania w ciąży i kiedy są zalecane? Na czym polegają prenatalne badania genetyczne? Jakie badania krwi należy wykonać w ciąży? Sprawdź kalendarz badań w ciąży.
 • Koronawirus – zostań w domu. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

  Koronawirus – zostań w domu. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

  Podczas epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 szczególnie zaniepokojone mogą być kobiety w ciąży, ponieważ troszczą się nie tylko o siebie, ale i o nienarodzone dziecko. Podczas pandemii ograniczamy swoją aktywność, przyszłe mamy nie powinny jednak rezygnować z ruchu. Przygotowaliśmy propozycję ćwiczeń dla kobiet w ciąży, które można wykonać w domu.
 • Repelenty dla dzieci na kleszcze i owady

  Repelenty dla dzieci na kleszcze i owady

  Kleszcze wyczuwają ofiarę z odległości 20 metrów. Polują nie tylko w lesie i na łące. W poszukiwaniu ofiar przybyły do miast, a wraz z nimi groźne choroby. Jak bezpiecznie ochronić dziecko przed atakiem kleszcza? Preparaty na kleszcze dla dzieci – który wybrać? Czym różnią się od siebie repelenty na kleszcze?
 • Posocznica – leczenie posocznicy u dzieci

  Posocznica – leczenie posocznicy u dzieci

  Meningokoki to bakterie, które najczęściej atakują małe dzieci, do drugiego roku życia oraz młodzież. Posocznica i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to najcięższe choroby wywoływane przez meningokoki. Jednym z objawów zakażenia meningokokami są wybroczyny na skórze. Żeby rozpoznać, czy są one efektem inwazyjnej choroby meningokokowej, zrób tzw. test szklanki.
 • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci

  Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci

  Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest bardzo niebezpieczną chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych częściej dotyka dzieci niż dorosłych, narażone są zwłaszcza dzieci przed ukończeniem 1. roku życia. Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u takich maluchów mogą być trudne do rozpoznania. Tymczasem choroba ta może prowadzić nawet do...
 • Pneumokoki – objawy, leczenie i szczepionka na pneumokoki

  Pneumokoki – objawy, leczenie i szczepionka na pneumokoki

  Zapalenie płuc, zapalenie ucha, zapalenie opon mózgowych, a do tego sepsa – to choroby, które mogą wywołać pneumokoki, czyli bakterie stanowiące nawet zagrożenie dla życia. Kogo atakują pneumokoki? Najczęściej niemowlęta i małe dzieci, ale również dorosłych. Jak można się zarazić pneumokokami? Bardzo łatwo, szczególnie, jeśli twoje dziecko chodzi do żłobka lub przedszkola. Najlepszą ochroną przed...
 • Rotawirusy, gdzie można się zarazić rotawirusem

  Rotawirus – jak i gdzie można się zarazić?

  Brudna pieluszka niemowlaka, nieumyte ręce, opary wymiocin chorego, a nawet klamka, winda czy zabawka, którą dwa miesiące wcześniej dotykało inne dziecko – to tam czają się rotawirusy. Najłatwiej się nimi zarazić w żłobkach, szpitalach. Bo rotawirus to bardzo twarda bestia, którą niezwykle łatwo się zarazić.
 • Problemy z płodnością u mężczyzn

  Problemy z płodnością u mężczyzn

  W Polsce prawie milion par ma problem z zajściem w ciążę. Jeśli odbywając 3–4 stosunki tygodniowo przez rok nie udaje się doprowadzić do zapłodnienia, można mówić o niepłodności wymagającej diagnostyki i leczenia. Statystyki wskazują, że w 35% przypadków problem leży po stronie mężczyzny, w kolejnych 35% po stronie kobiety, 25% to problem wspólny, co oznacza, że każde z partnerów być może nie miałoby...
 • Dzieci z zespołem Aspergera

  Dzieci z zespołem Aspergera

  Mówi się o nim „przypadłość geniuszy”. Uważa się, że na zespół Aspergera (ZA) cierpieli Albert Einstein i Wolfgang Amadeusz Mozart. ZA to zaburzenie o podłożu neurologicznym. Jego przyczyny nie są do końca znane. Do niedawna zaburzenie to było uznawane za lekką formę autyzmu, obecnie klasyfikowane jest jako osobna jednostka diagnostyczna.
 • Ciąża a wizyta u stomatologa. Fakty i mity

  Ciąża a wizyta u stomatologa. Fakty i mity

  Kobiety w ciąży nie zawsze chętnie odwiedzają gabinety dentystyczne. To efekt narosłych wokół tego zagadnienia mitów. Fakty są jednak takie, że to nie wizyta u dentysty, a jej brak może być groźny dla zdrowia dziecka.