- Neurovit co to jest
- Dawkowanie
- Dkutki uboczne leku
- Interakcje z alkoholem
- Neurovit w ciąży
- Neurovit a karmienie piersią
Neurovit co to jest
Neurovit to złożony lek przeciwbólowy dostępny wyłącznie na receptę. Preparat sprzedawany jest w postaci tabletek powlekanych w opakowaniach zawierających 20 sztuk lub 100 sztuk. Lek nie podlega refundacji.
KONSULTACJA NEUROLOGA
W składzie Neurovitu znajduje się chlorowodorek tiaminy, chlorowodorek pirydoksyny oraz cyjanokobalamina. Substancje te znane są powszechnie jako witaminy z grupy B, odpowiednio: B1, B6 oraz B12. Ich rolą w organizmie jest współudział w procesie przemiany węglowodanów, aminokwasów, a także białek. Witaminy te w sposób korzystny wpływają na stany zapalne oraz zwyrodnieniowe nerwów, ale także narządów ruchu. Dodatkowo wykazują one właściwości przeciwbólowe oraz przeciwalergiczne, a także wspomagają krążenie.
Dla kogo przeznaczone są tabletki Neurovit? Zaleca się stosowanie terapii jako wspomaganie leczenia w przebiegu różnych schorzeń nerwów obwodowych, w szczególności polineuropatii, zapalenia nerwów obwodowych i nerwobóli.
Dawkowanie
Lek przyjmuje się doustnie. Producent zaznacza, że ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u dzieci i młodzieży, lek należy podawać wyłącznie pacjentom, którzy ukończyli 18 rok życia. Tabletki należy przyjmować w całości, bezpośrednio po posiłku, popijając niewielką ilością wody.
Potrzebujesz przedłużenia bądź recepty na nowe leki?
Umów konsultację telemedyczną z neurologiem
bez wychodzenia z domu.
Dawkowanie Neurovit ustalane jest przez lekarza prowadzącego, w zależności od przyczyny rozpoczęcia terapii oraz nasilenia objawów. Zazwyczaj zaleca się, aby przyjmować 1 tabletkę raz na dobę. Jednakże dopuszcza się możliwość zwiększenia dawki w uzasadnionych przypadkach do 1 tabletki do 3 razy w ciągu doby. Jednocześnie w takim przypadku konieczna jest weryfikacja dawki po 4-tygodniowym okresie leczenia oraz rozważenie jej zmniejszenia.
Terapia lekiem Neurovit nie może być wdrażana u pacjentów, u których występuje alergia bądź nadwrażliwość na jakiekolwiek substancje czynne zawarte w preparacie. Ponadto, grupą wykluczoną są pacjenci poniżej 18 roku życia, ponieważ lek cechuje się wysokimi dawkami substancji czynnych.
Skutki uboczne leku
Choć skutki uboczne Neurovit w trakcie stosowania leku występują dość rzadko, to ich pojawienie się powinno skutkować konsultacją z lekarzem prowadzącym. U pacjentów w trakcie terapii obserwowano m.in.:
- bóle i zawroty głowy,
- nudności,
- reakcje nadwrażliwości (np. pocenie się, tachykardia, świąd, pokrzywka),
- neuropatię obwodową, jednak dotyczyła ona wyłącznie pacjentów, przyjmujących lek w długiej perspektywie czasu (co najmniej 6 miesięcy).
Interakcje z alkoholem
Alkohol może osłabiać wchłanianie tiaminy, dlatego nie powinno spożywać się go w trakcie zażywania leku. Dodatkowo wino i inne napoje, w składzie których występują siarczany, zwiększają degradację tiaminy.
Neurovit w ciąży
W trakcie ciąży przyjmowanie jakichkolwiek leków powinno zostać skonsultowane z lekarzem. W przypadku tabletek Neurovit należy bardzo szczegółowo rozważyć zasadność rozpoczęcia terapii. Producent zaznacza, że nie zgromadzono wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania dla płodu przez kobiety ciężarne.
Neurovit a karmienie piersią
W okresie laktacji nie zaleca się przyjmowania tabletek Neurovit. Wiadomo, że witaminy z grupy B przenikają do mleka matki, a wraz z nim mogą przedostać się do organizmu dziecka. Ponadto witamina B6 wpływa negatywnie na proces laktacji, a gdy jej stężenie jest wysokie, może doprowadzić do zatrzymania wydzielania mleka. Dlatego też należy rozważyć, czy korzyści wynikające z terapii lekiem dla matki są większe niż korzyści z karmienia dziecka mlekiem matki. Jeśli tak, należy zakończyć karmienie piersią.
Dystrybucja na terenie Polski: G.L. Pharma GmbH Sp. z o.o., Oddział w Polsce
Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.