Neurovit

lek-neurovit

Nazwa handlowa

Neurovit

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki powlekane

Dawka

100 mg+200 mg+0,2 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Chlorowodorek tiaminy, chlorowodorek pirydoksyny, cyjanokobalamina

Opakowanie

20 sztuk, 100 sztuk

Działanie

Przeciwbólowe

Ciąża

Stosowanie niezalecane

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane

Neurovit co to jest?

Neurovit to złożony lek przeciwbólowy dostępny wyłącznie na receptę. Preparat sprzedawany jest w postaci tabletek powlekanych w opakowaniach zawierających 20 sztuk lub 100 sztuk. Lek nie podlega refundacji.

W składzie Neurovitu znajduje się chlorowodorek tiaminy, chlorowodorek pirydoksyny oraz cyjanokobalamina. Substancje te znane są powszechnie jako witaminy z grupy B, odpowiednio: B1, B6 oraz B12. Ich rolą w organizmie jest współudział w procesie przemiany węglowodanów, aminokwasów, a także białek. Witaminy te w sposób korzystny wpływają na stany zapalne oraz zwyrodnieniowe nerwów, ale także narządów ruchu. Dodatkowo wykazują one właściwości przeciwbólowe oraz przeciwalergiczne, a także wspomagają krążenie.

Wskazania do stosowania

Dla kogo przeznaczone są tabletki Neurovit? Zaleca się stosowanie terapii jako wspomaganie leczenia w przebiegu różnych schorzeń nerwów obwodowych, w szczególności polineuropatii, zapalenia nerwów obwodowych i nerwobóli.

Kiedy nie stosować tego leku

Niekiedy, pomimo wskazań, lek nie powinien być stosowany. Przeciwwskzania do przyjmowania tego preparatu stanowią:

  • nadwrażliwość pacjenta na jakikolwiek składnik tabletek,
  • wiek poniżej 18 lat - ze względu na duże dawki substancji czynnych.

Pełny skład preparatu

1 tabletka powlekana Neurovit zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy (witamina B1), 200 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6) oraz 0,2 mg cyjanokobalaminy (witamina B12).

Substancje pomocnicze leku stanowią: skrobia żelowana, sodu cytrynian, kwas cytrynowy, jednowodny, krzemionka koloidalna, bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, powidon, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, talk, hypromeloza, poliakrylanu dyspersja 30%

Dawkowanie preparatu

Lek przyjmuje się doustnie. Producent zaznacza, że ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u dzieci i młodzieży, lek należy podawać wyłącznie pacjentom, którzy ukończyli 18 rok życia. Tabletki należy przyjmować w całości, bezpośrednio po posiłku, popijając niewielką ilością wody.

Dawkowanie Neurovit ustalane jest przez lekarza prowadzącego, w zależności od przyczyny rozpoczęcia terapii oraz nasilenia objawów. Zazwyczaj zaleca się, aby przyjmować 1 tabletkę raz na dobę. Jednakże dopuszcza się możliwość zwiększenia dawki w uzasadnionych przypadkach do 1 tabletki do 3 razy w ciągu doby. Jednocześnie w takim przypadku konieczna jest weryfikacja dawki po 4-tygodniowym okresie leczenia oraz rozważenie jej zmniejszenia.

Terapia lekiem Neurovit nie może być wdrażana u pacjentów, u których występuje alergia bądź nadwrażliwość na jakiekolwiek substancje czynne zawarte w preparacie. Ponadto, grupą wykluczoną są pacjenci poniżej 18 roku życia, ponieważ lek cechuje się wysokimi dawkami substancji czynnych.

Możliwe skutki uboczne

Choć skutki uboczne Neurovit w trakcie stosowania leku występują dość rzadko, to ich pojawienie się powinno skutkować konsultacją z lekarzem prowadzącym. U pacjentów w trakcie terapii obserwowano m.in.:

  • bóle i zawroty głowy,
  • nudności,
  • reakcje nadwrażliwości (np. pocenie się, tachykardia, świąd, pokrzywka),
  • neuropatię obwodową, jednak dotyczyła ona wyłącznie pacjentów, przyjmujących lek w długiej perspektywie czasu (co najmniej 6 miesięcy).

Interakcje z alkoholem

Alkohol może osłabiać wchłanianie tiaminy, dlatego nie powinno spożywać się go w trakcie zażywania leku. Dodatkowo wino i inne napoje, w składzie których występują siarczany, zwiększają degradację tiaminy.

Neurovit w ciąży

W trakcie ciąży przyjmowanie jakichkolwiek leków powinno zostać skonsultowane z lekarzem. W przypadku tabletek Neurovit należy bardzo szczegółowo rozważyć zasadność rozpoczęcia terapii. Producent zaznacza, że nie zgromadzono wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania dla płodu przez kobiety ciężarne.

Neurovit a karmienie piersią

W okresie laktacji nie zaleca się przyjmowania tabletek Neurovit. Wiadomo, że witaminy z grupy B przenikają do mleka matki, a wraz z nim mogą przedostać się do organizmu dziecka. Ponadto witamina B6 wpływa negatywnie na proces laktacji, a gdy jej stężenie jest wysokie, może doprowadzić do zatrzymania wydzielania mleka. Dlatego też należy rozważyć, czy korzyści wynikające z terapii lekiem dla matki są większe niż korzyści z karmienia dziecka mlekiem matki. Jeśli tak, należy zakończyć karmienie piersią.

 

Dystrybucja na terenie Polski: G.L. Pharma GmbH Sp. z o.o., Oddział w Polsce

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Neurovit
  • #