Progesteron jest żeńskim hormonem płciowym. Oznaczenie jego stężenia wykonuje się przy ocenie regulacji cyklu miesiączkowego, próbie identyfikacji przyczyny zaburzeń płodności oraz w trakcie monitorowania ciąży. Badanie polea na pobraniu krwi.
Spis treści:
Co to jest progesteron ?
Progesteron jest produkowany przez jajniki, korę nadnerczy i ciałko żółte, a w czasie ciąży także przez łożysko. Jego podstawowym zadaniem jest przygotowanie macicy, a dokładniej jej błony śluzowej, na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Dlatego, jego stężenie w organizmie uzależnione jest od fazy cyklu. Odpowiedni poziom tego hormonu jest konieczny, aby mogło dojść do zapłodnienia oraz utrzymania ciąży. Po zapłodnieniu pozwala on bowiem na pobudzanie zmian w obrębie śluzówki macicy, dzięki którym zapłodniona komórka jajowa może zagnieździć się w błonie śluzowej macicy.
U kobiet progesteron wytwarzany jest w jajnikach, a w czasie ciąży w zależności od jej zaawansowania w ciałku żółtym bądź łożysku. Do produkcji estrogenu wykorzystywany jest również cholesterol. Warto dodać, że niewielka ilość progesteronu występuje również u mężczyzn, gdyż pewna część hormonu produkowana jest także przez jądra.
Kiedy badać poziom progesteronu?
Lekarze decydują się na oznaczenie stężenia progesteronu w przypadku: problemów z zajściem w ciążę, leczenia niepłodności, ale także w diagnostyce związanej z ciążą pozamaciczną i w sytuacjach zwiększonego ryzyka poronienia, a u kobiet w ciąży przy poszukiwaniu przyczyny poronienia lub śmierci płodu. U kobiet starających się o dziecko można wykorzystać też metodę codziennego pomiaru stężenia progesteronu, aby monitorować cyklu menstruacyjny. W ten sposób można także wytypować dzień owulacji, co może ułatwić zajście w ciążę.
Niedobór progesteronu
Wskazaniem do badania jest podejrzenie zbyt niskiego poziomu progesteronu w organizmie . Mogą się wówczas pojawić takie objawy jak:
- zaburzenia cyklu miesiączkowego (brak miesiączek lub miesiączki nieregularne)
- wahania nastroju,
- depresja,
- niepokój
- zmęczenie.
Jak się przygotować do badania progesteronu?
Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jednak należy pamiętać, że poziom progesteronu charakteryzuje się tzw. zmiennością dobową. W związku z tym, aby badanie było wiarygodne i pozwalało na poprawną interpretację wyników, próbka krwi powinna być pobierana o podobnej porze. Na stężenie progesteronu wpływ ma również dzień cyklu menstruacyjnego oraz niektóre leki, których być może konieczne będzie odstawienie albo przyjęcie dopiero po wykonaniu badania (zgodnie z zaleceniami lekarza).
Progesteron normy
Analiza wyników powinna opierać się na wartościach referencyjnych podanych przez laboratorium. U kobiet wyniki stężenia progesteronu i związane z nimi normy uzależnione są od fazy i dnia cyklu miesiączkowego oraz stanu fizjologicznego – ciąży.