• Szczepienia przed ciążą i szczepienia w ciąży

  Szczepienia przed ciążą i szczepienia w ciąży

  Szczepienia to skuteczny i bezpieczny sposób ochrony przed wieloma groźnymi chorobami. Poza pewnymi wyjątkami, szczepionki można podawać również kobietom ciężarnym. W Programie Szczepień Ochronnych opublikowanym na 2017 rok zaleca się szczepienie kobiet ciężarnych przeciwko grypie i krztuścowi.
 • Konflikt serologiczny a niezgodność serologiczna

  Konflikt serologiczny a niezgodność serologiczna

  Niezgodność serologiczna, zwana również zestawieniem konfliktowym, to sytuacja, w której kobieta ciężarna posiada ujemny czynnik RhD grupy krwi (RhD-), a ojciec dziecka czynnik RhD dodatni (RhD+). Zestawienie takie stwarza najczęściej ryzyko pojawienia się w następnej ciąży tzw. konfliktu serologicznego.
 • Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

  Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

  Zostanie bratem lub siostrą to całkiem nowa rola w życiu dziecka. Jak przygotować całą rodzinę na to, że już wkrótce się powiększy? Co zrobić w ciąży, aby uniknąć problemów, o których słyszeliśmy od znajomych, albo których sami doświadczaliśmy w dzieciństwie?
 • Przygotowanie do ciąży to ważny etap w życiu przyszłych rodziców

  Przygotowanie do ciąży - jak zadbać o zdrowie dziecka?

  Przygotowanie do ciąży to bardzo ważny etap w życiu przyszłych rodziców. Planujecie nimi zostać? Na pewno wiecie, jak ważna jest odpowiednia opieka nad matką i dzieckiem w czasie ciąży, ale czy zdajecie sobie sprawę, że o zdrowie Waszego malucha możecie zadbać jeszcze przed jego poczęciem? Sprawdźcie, jak to zrobić i dlaczego dobre przygotowanie do ciąży jest tak ważne.