Medycyna estetyczna
w stomatologii

Medycyna estetyczna zajmuje się m.in. dbaniem o nasz wygląd, a tym samym też samopoczucie. W końcu każdy z nas pragnie wyglądać dobrze i możliwie jak najdłużej zachować młodzieńczy wygląd. Aktualnie część zabiegów z medycyny estetycznej można wykonać w gabinecie stomatologicznym, między innymi w ramach uzupełnienia metamorfozy uśmiechu po leczeniu protetycznym lub ortodontycznym.

Czym jest medycyna estetyczna w stomatologii?

Medycyna estetyczna jest prężnie rozwijającym się działem medycyny, którego głównym celem jest dbanie o dobry wygląd pacjenta. Pozytywnym efektem ubocznym jest także polepszenie samopoczucia, pozbycie się kompleksów, zwiększona samoocena oraz pewność siebie pacjentów. Wykonywane zabiegi służą zarówno prewencji, jak i cofnięciu czasu. Polegają na profilaktyce starzenia się skóry oraz przywróceniu cerze świeżego, młodego wyglądu. Dzięki zabiegom medycyny estetycznej skóra pacjentów staje się:

 • zagęszczona;
 • odżywiona;
 • wygładzona;
 • rozświetlona;
 • zregenerowana;
 • pozbawiona przebarwień.

Wydawać by się mogło, że stomatologia ma niewiele wspólnego z medycyną estetyczną. Nic bardziej mylnego. Uśmiech jest niezwykle ważnym aspektem naszej urody. Dbamy o niego, gdy pielęgnujemy uzębienie, leczymy zęby i poprawiamy ich wygląd w gabinecie dentystycznym. Bardzo wielu pacjentów odwiedza dentystę właśnie dlatego, że pragną poprawić swój wygląd, lecząc, np. krzywe zęby lub zakładając licówki. Ortodonci i implantolodzy posiadają gigantyczną wiedzę na temat budowy dolnej i środkowej części twarzy. Charakteryzują się dużymi zdolnościami manualnymi. Wykonują zabiegi z zakresu mikrochirurgii oraz mają duże doświadczenie w wykonywaniu iniekcji. Zatem posiadają wszelkie predyspozycje do wykonywania zabiegów z medycyny estetycznej.

Warto wspomnieć, że zabiegi medycyny estetycznej są świetnym uzupełnieniem leczenia ortodontycznego lub implantologicznego. Po zakończeniu terapii, gdy stan zębów jest dobry, warto udoskonalić metamorfozę swojego uśmiechu. W zależności od potrzeb pacjenta, powinno się rozważyć poprawienie stanu cery, owalu twarzy czy kształtu ust. Coraz częściej wszystkie dodatkowe zabiegi również można wykonać w gabinecie dentystycznym (o ile nasz stomatolog zajmuje się medycyną estetyczną).

Dlaczego warto zdecydować się na zabieg medycyny estetycznej w gabinecie stomatologicznym?

Decydując się na zabiegi poprawiające nasz wygląd, chcemy mieć pewność, że jesteśmy w dobrych, profesjonalnych rękach. Pragniemy przecież wyglądać lepiej, a nie gorzej. Dlatego powinniśmy udać się do wykwalifikowanego specjalisty, który posiada wiedzę i doświadczenie. Stomatolodzy doskonale znają budowę mięśni i tkanek twarzy. Wiedzą jak bezpiecznie przeprowadzić leczenie, by uzyskać optymalne efekty. Ponadto zdają sobie sprawę, jak dany zabieg może wpłynąć na ogólny wygląd twarzy i uśmiechu oraz kondycję skóry. Zatem jeśli pragniemy przejść metamorfozę w bezpiecznych, komfortowych warunkach, należy wybrać stomatologa, który zajmuje się także medycyną estetyczną.

Medycyna estetyczna po leczeniu stomatologicznym

Zabiegi medycyny estetycznej często są uzupełnieniem leczenia stomatologicznego. Lekarz może usunąć lub zmniejszyć bruzdy oraz zmarszczki powstałe w wyniku wady zgryzu (po leczeniu ortodontycznym). Natomiast po leczeniu protetycznym wskazana może być np. poprawa konturu ust. W przypadku pacjentów z bruksizmem często stosuje się toksynę botulinową, potocznie zwaną botoksem. Preparat ten tymczasowo rozwiązuje problem nadmiernego zgrzytania zębami. Efekt zabiegu z czasem zanika i można go regularnie powtarzać, by utrzymać efekty.

Ponadto nie trzeba obawiać się bólu podczas leczenia, gdyż wszystkie zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym.

Zabiegi medycyny estetycznej wykonywane w centrach Medicover Stomatologia

W centrach Medicover Stomatologia pacjenci mogą poddać się zabiegom medycyny estetycznej w gabinetach dentystycznych. Po indywidualnej konsultacji, nasi specjaliści z chęcią pomogą w podjęciu decyzji i dobiorą odpowiednie, najlepsze dla każdego pacjenta zabiegi. Do najczęściej wykonywanych procedur, które realizujemy w naszych lokalizacjach, należą:

 • Rewitalizacja skóry – podczas zabiegu lekarz podaje preparat zawierający między innymi kwas hialuronowy, witaminy oraz minerały. Skutkiem zabiegu jest nawilżenie, rozjaśnienie, uelastycznienie i wygładzenie skóry. Zabieg wykonuje się w okolicach twarzy, szyi oraz dekoltu.
 • Zastosowanie osocza bogatopłytkowego – mające na celu regenerację skóry twarzy, szyi i dekoltu, a także przyspieszenie gojenia i redukcję przebarwień.
 • Dermapen – zabieg polegający na mikronakłuwaniu głębokich warstw skóry twarzy, szyi i dekoltu przy pomocy urządzenia zawierającego 32 naprzemiennie wysuwające się igły. Efektem procedury Dermapen jest regeneracja skóry, redukcja przebarwień, niwelacja porów, rozjaśnienie cery, a także stymulacja produkcji elastyny i kolagenu.
 • Zastosowanie toksyny botulinowej – zabieg pozwalający na zmniejszenie zmarszczek, relaksację twarzy, przeznaczony też dla pacjentów z tzw. uśmiechem dziąsłowym lub widoczną asymetrią. Botoks stosuje się także w leczeniu bruksizmu.
 • Zastosowanie kwasu hialuronowego – zabieg wolumetryczny, niwelujący bruzdy, ubytki w tkankach, dający nawilżenie i korektę ust. Zwykle łączy się go z innymi procedurami, których celem jest korekta linii uśmiechu.
 • Stymulatory tkankowe - powodują, w zależności od preparatu, zagęszczenie, nawilżenie i uelastycznienie skóry, a także wygładzenie drobnych zmarszczek.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej sprawiają, że pacjent nie tylko wygląda, ale i czuje się lepiej. Jest bardziej pewny siebie, co powoduje, że w naturalny sposób po prostu częściej się uśmiecha. Warto zapytać lekarza o możliwości, by metamorfoza uśmiechu była kompleksowa i jak najbardziej efektowna. Często już jeden zabieg potrafi zmienić wiele.


Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Piotr Grabowski

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

  Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>