• Czy bakterie są sprytniejsze od człowieka? [PODCAST]

  Zdrowie codzienne

  Czy bakterie są sprytniejsze od człowieka? [PODCAST]

  05.08.2021
  Nasz organizm to pole bitwy między lekiem a drobnoustrojem. Od czego zależy, które z nich zwycięży? Dlaczego bakterie uczą się szybciej niż my? I czy jest szansa na stworzenie antybiotyku idealnego? Posłuchajcie rozmowy red. Małgorzaty Wiśniewskiej z dr Aleksandrą Paź, farmakologiem klinicznym ze Szpitala Medicover.
 • Dieta w chorobach serca

  Zdrowie codzienne

  Dieta w chorobach serca

  05.08.2021
  Serce wymaga specjalnej opieki i troski. To ono odpowiada za pompowanie krwi, która dostarcza do wszystkich komórek organizmu tlen oraz niezbędne substancje odżywcze. Gdy serce nie działa prawidłowo, efekty odczuwać może cały organizm. Jaka jest odpowiednia dieta dla serca i jakie składniki powinna zawierać? Na co należy zwrócić uwagę wybierając produkty spożywcze? Kto może pomóc w dopasowaniu...
 • Jak wybrać tornister dla dziecka?

  Ciąża i dziecko

  Jak wybrać tornister dla dziecka?

  02.08.2021
  Wybór tornistra dla pierwszaka jest jedną z kluczowych kwestii, jakie stoją przed rodzicami. Od tego, czy wybierzemy dobrze, zależy zdrowie i komfort naszego dziecka. Warto spróbować więc odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki powinien być tornister dla pierwszoklasisty?
 • Pierwsza wizyta u alergologa

  Zdrowie codzienne

  Pierwsza wizyta u alergologa

  30.07.2021
  Zauważasz u siebie objawy alergii i wahasz się, czy warto skorzystać z porady alergologa, nie jesteś pewien, jak będzie wyglądał przebieg pierwszej wizyty i w czym może pomóc ci lekarza? Bardzo ważne jest ustalenie przyczyn problemów, aby możliwe było wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wyjaśniamy, jakie objawy powinny skłonić cię do konsultacji, jak przygotować się do pierwszej wizyty u alergologa...
 • Do dentysty na Rytuał Uśmiechu [PODCAST]

  Zdrowie codzienne

  Do dentysty na Rytuał Uśmiechu [PODCAST]

  23.07.2021
  Nowoczesne gabinety stomatologiczne są nie tylko sterylne i profesjonalne, lecz także ciepłe i przyjemne. Czym jest Rytuał Uśmiechu? Z czym najczęściej się spotyka w swojej pracy chirurg szczękowo-twarzowy i które zęby dla dentysty są najważniejsze? Posłuchajcie rozmowy red. Małgorzaty Wiśniewskiej z lek. dent. Martą Siewert-Gutowską, chirurgiem szczękowo-twarzowym z Medicover Stomatologia.
 • Nadmiar żelaza a tarczyca

  Zdrowie codzienne

  Nadmiar żelaza a tarczyca

  21.07.2021
  Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, niezbędne jest odpowiednie działanie wszystkich jego elementów. Należy także pamiętać, o dostarczeniu potrzebnych mikroelementów, które wspomagają procesy zachodzące w organizmie - jednym z takich składników jest żelazo. Jak nadmiar tego pierwiastka wpływa na pracę tarczycy?
 • Ciśnienie wewnątrzgałkowe - norma

  Zdrowie codzienne

  Ciśnienie wewnątrzgałkowe - norma

  21.07.2021
  Ciśnienie wewnątrzgałkowe nazywane także śródgałkowym, to rodzaj ciśnienia, jaki wywierany jest przez płyn śródroczny na twardówkę oraz rogówkę. Jakie są normy ciśnienia w oku? O czym świadczy wysokie ciśnienie w oku?
 • Oczy versus pandemia [PODCAST]

  Zdrowie codzienne

  Oczy versus pandemia [PODCAST]

  20.07.2021
  Co mają wspólnego pandemia i cyfrowe zmęczenie wzroku? Co jest przyczyną pogarszania się wzroku i czy można samemu go sobie poprawić? Jak zadbać o wzrok u dzieci? Dlaczego optometrysta i okulista to nie to samo? Na te pytania odpowiada mgr Weronika Kołeczek, optometrystka z Medicover Optyk, w rozmowie z red. Małgorzatą Wiśniewską.
 • Profilaktyka 40+

  Zdrowie codzienne

  Profilaktyka 40+

  19.07.2021
  Coraz większa część społeczeństwa ma świadomość, że ważne jest nie tylko diagnozowanie i leczenie chorób, lecz także profilaktyka. Dlatego też, z roku na rok, coraz większą popularnością cieszą się pakiety badań, które w sposób kompleksowy pozwalają zadbać o zdrowie. Od lipca 2021 r. dostępny jest również rządowy program profilaktyki zdrowotnej "Profilaktyka 40 plus" skierowany do wszystkich osób,...
 • Ciśnienie w oku - badanie. Jakie są objawy nieprawidłowego ciśnienia w oku?

  Zdrowie codzienne

  Ciśnienie w oku - badanie. Jakie są objawy nieprawidłowego ciśnienia w oku?

  19.07.2021
  O ciśnieniu mówi się nie tylko w kontekście ciśnienia tętniczego, ale również w związku z narządem wzroku. Podczas badania, okulista może podjąć decyzję o konieczności wykonania pomiaru ciśnienia śródgałkowego. W jakim celu wykonuje się takie badanie? Jakie są objawy wysokiego bądź niskiego ciśnienia w oku?
 • Wysoki poziom TSH - objawy

  Zdrowie codzienne

  Wysoki poziom TSH - objawy

  15.07.2021
  Badanie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, jest jednym z badań, które umożliwia ocenę prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Wykorzystywane jest w diagnostyce różnych chorób tarczycy: nadczynności i niedoczynności tarczycy, chorobie Hashimoto czy Gravesa- Basedowa, a nawet niepłodności. Podwyższone TSH jakie może dawać objawy?
 • Bezpieczna kąpiel latem

  Styl życia i sport

  Bezpieczna kąpiel latem

  15.07.2021
  Lato to czas, w którym najchętniej wypoczywamy nad wodą, korzystając z uroków kąpieli. Przed letnim wypoczynkiem warto dokładnie zapoznać się z zasadami bezpiecznego pływania, aby rozważnie i bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw tej pory roku.
 • Bąblowica - uwaga na niemyte jagody

  Zdrowie codzienne

  Bąblowica - uwaga na niemyte jagody

  14.07.2021
  Bąblowica to choroba odzwierzęca wywoływana przez postać larwalną tasiemca bąblowcowego. Chorobą zarażamy się w wyniku przypadkowego spożycia jaj pasożyta, które mogą znajdować się m.in. na nieumytych jagodach czy innych owocach leśnych, ale nie tylko. Larwy tych tasiemców, tworzą formy pęcherzy – stąd polska nazwa bąblowiec. Niektóre rodzaje bąblowicy są bardzo groźne. Jak objawia się choroba...
 • Zdrowie po COVID-19

  Zdrowie codzienne

  Zdrowie po COVID-19

  13.07.2021
  Po przechorowaniu na koronawirusa szybko się meczysz? Odczuwasz problemy z oddychaniem? Boli cię głowa, mięśnie lub stawy? Prawdopodobnie cierpisz na tzw. zespół pocovidowy.
 • Stan serca po zakażeniu COVID-19

  Zdrowie codzienne

  Stan serca po zakażeniu COVID-19

  13.07.2021
  Przeszedłeś zakażenie COVID-19 i wciąż odczuwasz skutki choroby? Dokuczają ci kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy? Szybko się meczysz?
 • Jak sprawdzić przeciwciała po szczepieniu na COVID-19?

  Zdrowie codzienne

  Jak sprawdzić przeciwciała po szczepieniu na COVID-19?

  13.07.2021
  Zaszczepiłeś się przeciwko COVID-19 i chcesz sprawdzić, czy masz już przeciwciała? Nie masz pewności, czy szczepionka na koronawirusa zadziałała, bo nie miałeś żadnych objawów po szczepieniu, a u twoich znajomych pojawiła się gorączka czy ból głowy? Chcesz sprawdzić, czy nadal masz przeciwciała po szczepionce, którą przyjąłeś kilka miesięcy temu?
 • Czy mam przeciwciała po przechorowaniu COVID-19?

  Zdrowie codzienne

  Czy mam przeciwciała po przechorowaniu COVID-19?

  13.07.2021
  Przechorowałeś COVID-19 albo podejrzewasz, że mogłeś przechorować? Nie jesteś pewien, czy objawy, które zaobserwowałeś u siebie, mógł spowodować wirus SARS-CoV-2?
 • Dlaczego kąpiel w fontannie miejskiej może być niebezpieczna?

  Zdrowie codzienne

  Dlaczego kąpiel w fontannie miejskiej może być niebezpieczna?

  05.07.2021
  Za oknem skwar, nic więc dziwnego, że miejskie fontanny cieszą się ogromną popularnością wśród osób szukających możliwie szybkiego sposobu na ochłodzenie ciała podczas upału. Świetna rozrywka dla dzieci, a może ryzyko dla zdrowia? Sprawdź, dlaczego kąpiel w miejskiej fontannie może być niebezpieczna dla ciebie i twojego dziecka.
 • Ugryzienia i użądlenia owadów. Jak rozpoznać, co cię ugryzło? [ZDJĘCIA]

  Zdrowie codzienne

  Ugryzienia i użądlenia owadów. Jak rozpoznać, co cię ugryzło? [ZDJĘCIA]

  23.06.2021
  Ugryzienia lub użądlenia owadów najczęściej powodują tylko dyskomfort. Jednak część z nich jest niebezpieczna. Największe ryzyko stanowią dla osób uczulonych na jad, bo mogą u nich wywołać wstrząs anafilaktyczny, który potencjalnie zagraża życiu. Tymczasem często nie wiemy, z jakim owadem mieliśmy kontakt. Wyjaśniamy, jak rozpoznać, czy użądliła nas pszczoła, osa, szerszeń lub trzmiel. Jak wygląda...
 • Położne mają najlepszą intuicję? [PODCAST]

  Ciąża i dziecko

  Położne mają najlepszą intuicję? [PODCAST]

  22.06.2021
  Czego najbardziej potrzebuje rodząca kobieta? Czy dziecko podczas porodu może się zaprzyjaźnić z położną? Jeannette Kalyta, prekursorka nowych trendów w położnictwie i koordynatorka zespołu położnych w Szpitalu Medicover, w rozmowie z red. Małgorzatą Wiśniewską opowiada, jak zapewnić kobiecie bezpieczny i komfortowy poród, czy rodzącej powinien towarzyszyć mężczyzna i jakie znaczenie ma więź...