O nietolerancji laktozy słyszy się w ostatnim czasie bardzo często. Nawet w reklamach pojawia się coraz więcej produktów bezlaktozowych.
Spis treści:
- Co to jest laktoza?
- W czym jest laktoza?
- Nietolerancja laktozy objawy
- Badania na nietolerancję laktozy
- Nietolerancja laktozy jak zbadać?
- Wyniki badania na nietolerancję laktozy
Co to jest laktoza?
Laktoza jest dwucukrem składającym się z glukozy i galaktozy. Jej trawienie (czyli rozpad laktozy na cukry proste) wymaga enzymu – laktazy, która jest wydzielana przez rąbek szczoteczkowy nabłonka jelita cienkiego.
W czym jest laktoza?
Laktoza znajduje się w wielu produktach spożywczych. Obecna jest w mleku, nie tylko krowim, ale także kozim i owczym, oraz produktach wytwarzanych na ich bazie np. kefirze, jogurtach, maślance, serach. Jako dodatek może występować również m.in. w pieczywie, słodyczach, wędlinach oraz produktach przeznaczonych do podgrzewania w mikrofalówce.
Nietolerancja laktozy objawy
Najczęstszą przyczyną nietolerancji laktozy jest brak, wystarczającej ilości laktazy enzymu, wytwarzanego przez rąbek szczoteczkowy jelita cienkiego, który jest niezbędny do rozkładu laktozy na glukozę i galaktozę – cząsteczki, które mogą zostać wchłonięte w jelicie cienkim.
Objawy nietolerancji laktozy
Pacjenci z nietolerancją laktozy najczęściej skarżą się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak:
- ból brzucha,
- wzdęcia,
- biegunka,
- problem z wydalaniem dużej ilością gazów,
- wymioty.
Badania na nietolerancję laktozy
Badania, które pomogą potwierdzić lub wykluczyć nietolerancję laktozy obejmują:
- badanie pH kału,
- wodorowy test oddechowy,
- test doustnego podania laktozy,
- badanie molekularne polimorfizmu w obrębie genu laktazy (LCT),
- biopsja jelita cienkiego,
- test tolerancji laktozy.
Nietolerancja laktozy test
Test genetyczny polimofrmizu w obrębie genu laktazy służy diagnostyce nabytej pierwotnej nietolerancji laktozy czyli najczęstszej postaci nietolerancji laktozy, związanej z genetycznie uwarunkowanym spadkiem aktywności enzymu laktazy. Test cechuje się wysoką czułością i swoistością (na poziomie odpowiednio 88 i 90%), porównywalnymi z wodorowym testem oddechowym i testem tolerancji laktozy. Jego ogromna zaletą jest to, że nie jest czasochłonny. Powinien być używany tylko w grupach etnicznych, w których polimorfizm genu LCT może być związany z nietolerancją laktozy, dlatego nie powinien być stosowany np. u Afroamerykanów.
Wyniki badania na nietolerancję laktozy
Analiza wyników powinna opierać się na wartościach referencyjnych podanych przez laboratorium. Wyniki badania należy skonsultować z lekarzem. Obecność polimorfizmu genów w obrębie genu LCT (mutacje T-13910C, c.1917+326C>T) wskazuje na predyspozycję genetyczną do nabytej pierwotnej nietolerancji laktozy, niemniej nie pozwala na ocenę objawów tego zaburzenia.