Protetyka stomatologiczna

Protetyka daje możliwość leczenia braków w uzębieniu w sposób trwały i bezbolesny. Ta dziedzina stomatologii nieustannie się rozwija i wprowadza nowe rozwiązania. Dzięki niej, osoby borykające się ze zniszczonymi zębami lub ich brakiem, mogą cieszyć się pięknym uśmiechem.

Czym zajmuje się protetyka?

Nowoczesne rozwiązania, które oferują kliniki stomatologiczne, pozwalają na indywidualne podejście do każdego pacjenta i dobór najlepszej metody leczenia. Protetyka umożliwia odbudowę uzębienia i przywrócenie naturalnych funkcji żucia. Ubytki w uzębieniu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Mogą wpłynąć na kształtowanie się zgryzu i wygląd twarzy. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej poddać się leczeniu protetycznemu.

Kluczowa jest konsultacja protetyczna, na którą może skierować cię twój stomatolog, ale możesz również się na nią zgłosić, gdy odczuwasz taką potrzebę. Dzięki takiej wizycie, specjalista określi ewentualny problem i ustali indywidualny plan leczenia. Aby efekt końcowy był w pełni zadowalający oraz bez powikłań, lekarz może zlecić dodatkowe badania i leczenie.

Kiedy udać się do protetyka?

Gdy patrzymy w lustro i nie podoba nam się własny uśmiech, a powodem jest uszkodzony ząb lub jego brak, należy udać się do lekarza protetyka. Jeśli borykamy się z bólem głowy, a do tej pory nie została zdiagnozowana jego przyczyna, możliwe, że powód tkwi w jamie ustnej.

Wizytę u protetyka warto rozważyć, jeśli naszego uzębienia dotyczą następujące problemy:

  • Braki w uzębieniu - wpływają nie tylko na estetykę i wygląd, ale zaburzają prawidłowe funkcje żucia. Brak zęba powoduje obciążenie zębów sąsiednich, a dodatkowo gromadzenie się w jego miejscu resztek pokarmu, co utrudnia utrzymanie higieny jamy ustnej. W efekcie mogą pojawić się problemy ze zdrowymi zębami. Zaburzona zostaje także symetria uśmiechu, czego skutkiem mogą być nowo powstające zmarszczki. Zaburzenie symetrii twarzy i ból głowy również są następstwem braków w uzębieniu.
  • Ukruszony ząb - jest najczęściej wynikiem wypadku podczas uprawiania sportu czy poślizgnięcia się na oblodzonym chodniku. Im szybciej zostanie przeprowadzone leczenie, tym większe szanse na uratowanie zęba.
  • Poprawa estetyki uzębienia – leczenie protetyczne pomaga uzyskać kształt i kolor zębów według oczekiwań pacjenta. Szeroki zakres metod umożliwia zastosowanie rozwiązania każdego problemu.

 

Jakie są zalety leczenia protetycznego?

Nowoczesne technologie i szeroki zakres rozwiązań oferują efekt naturalnego uzębienia w przypadku każdego problemu, z którym pacjent przychodzi do lekarza dentysty. Leczenie protetycznie ma wiele zalet:

  • daje możliwość odbudowy pojedynczych zębów zniszczonych przez próchnicę lub uraz oraz całych łuków zębowych;
  • korzystanie z protez nie tylko działa korzystnie na poprawę wyglądu, ale również na samopoczucie i zdrowie;
  • leczenie protetyczne jest ustalane indywidualnie do każdego pacjenta;
  • hamuje tworzenie się nowych zmarszczek, dzięki zachowaniu prawidłowego zgryzu;
  • zmniejsza ryzyko rozwinięcia się próchnicy w jamie ustnej.

Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych?

W protetyce występują nie tylko klasyczne, wyjmowane protezy dentystyczne. Ich rodzajów jest o wiele więcej. Podczas leczenia może być zastosowane jedno z następujących typów uzupełnień: stałe lub ruchome. Uzupełnienia stałe są osadzone na zębach przy użyciu specjalnych cementów, co zapewnia pacjentowi duży komfort. W niektórych przypadkach uzupełnienia ruchome są optymalnym rozwiązaniem, ponieważ nawet wtedy dzięki nowoczesnym technologiom pacjent może swobodnie jeść i mówić, nie martwiąc się o stabilizację protezy.

Odwzorowanie stanu zębów u pacjenta wykonywane jest na podstawie wycisków. W Medicover Stomatologia natomiast, tradycyjne wyciski są zastępowane skanami wewnątrzustnymi.

Wyróżnia się następujące możliwości w leczeniu protetycznym:

Stałe uzupełnienia protetyczne

  • Korona zębowa – porcelanowa albo pełnoceramiczna przykrywa zniszczoną koronę zęba. Dzięki temu odzyskuje on swój pierwotny wygląd i funkcję. Stosuje się ją, gdy ząb został uszkodzony w wyniku próchnicy bądź urazu. Zaletą zastosowania tego rozwiązania jest fakt, że daje efekt naturalności, ponieważ dobrze dopasowanych koron nie można odróżnić od pozostałych zębów. Protetyk w Medicover Stomatologia dopasowuje koronę kształtem i kolorem do naturalnego uzębienia i łuku zębowego.
  • Most protetyczny – stosowany, gdy u pacjenta występuje brak jednego lub kilku zębów. Jest to połączenie kilku sztucznych koron, mocowanych z obu stron na zębach własnych bądź implantach.
  • Licówki – to płaskie, najczęściej ceramiczne płatki, umieszczane na wargowej, widocznej powierzchni zęba. To rozwiązanie daje naturalny efekt zdrowego, ładnego zęba, wzmacnia jego strukturę i poprawia wygląd uśmiechu.
  • Nakłady Inlay i Onlay – wypełnienia ubytków w zębie wykonywane są w pracowni protetycznej w postaci plomby (wypełnienia) dopasowywanej dokładnie do kształtu ubytku w zębie. Zapewniają niezwykle dokładną i estetyczną odbudowę zniszczonych przez próchnicę tkanek zęba. Nakłady możemy podzielić na dwa rodzaje: Inlay i Onlay.
  • Wkłady koronowo-korzeniowe – rozwiązanie stosowane w przypadku odbudowy koron zębów leczonych kanałowo. Część korzeniowa wkładu umieszczana jest w wyleczonym kanale w korzeniu zęba. Część koronowa natomiast odbudowuje koronę zęba w jamie ustnej pacjenta.

Ruchome uzupełnienia protetyczne

  • Najczęściej wykonywane to protezy szkieletowe – stosowane przy brakach zębowych zbyt rozległych na uzupełnienie mostem. Główną ich część stanowi metalowy szkielet zaopatrzony w klamry i ciernie. Klamry odpowiedzialne są za utrzymanie protezy, natomiast ciernie to wypustki opierające się na powierzchniach żujących zębów pacjenta i przenoszące w ten sposób siły żucia przez zęby i ozębną na kości szczęk, co jest bardzo korzystne dla organizmu.

Protezy ruchome wykonuje się również przy całkowitym braku zębów u pacjenta. Najkorzystniej, jeśli są mocowane na implantach, ale istnieje możliwość wykonania protez osiadających, bezpośrednio przylegających do błony śluzowej w obydwu szczękach.

 

Jak dobierana jest metoda leczenia protetycznego?

W Medicover Stomatologia nasi doświadczeni specjaliści dobiorą dla Ciebie odpowiednią metodę leczenia protetycznego. Istnieje wiele możliwości, dzięki czemu pacjent otrzymuje dogodne rozwiązanie w atrakcyjnej cenie. Dobrze dobrana i wykonana proteza może służyć przez wiele lat.

Wykonanie pracy protetycznej poprzedza konsultacja protetyczna, podczas której lekarz dentysta zapoznaje się z Twoimi oczekiwaniami. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu na temat zdrowia i badania stanu jamy ustnej, wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne, które umożliwia ocenę kondycji uzębienia oraz tkanki kostnej.

Zgłaszając się na konsultację protetyczną w Medicover Stomatologia, masz gwarancję spełnienia oczekiwań pod okiem doświadczonych specjalistów, których priorytetem jest bezpieczeństwo i zadowolenie każdego pacjenta.

Protetyka
Korona pełnoceramiczna
od 2919 zł
Korona porcelanowa (na metalu)
od 1829 zł
Wkład koronowo-korzeniowy zęba
od 779 zł
Proteza całkowita (łuk)
od 2169 zł
Korona kompozytowa lub pełnolana metalowa
od 1089 zł
Licówka porcelanowa
od 2479 zł
Szyna relaksacyjna
od 439 zł
Konsultacja protetyczna
od 179 zł
Injection Flow Technique (1 ząb)
od 1189 zł
Proteza szkieletowa
od 2919 zł
Konsultacja - metamorfoza uśmiechu

Jak przygotować się do leczenia protetycznego?

Kluczową kwestią, o której trzeba pamiętać przed leczeniem protetycznym, jest zadbanie o stan zdrowia jamy ustnej. Istotne jest wyleczenie próchnicy, stanu zapalnego dziąseł, a także wyrobienie dobrego nawyku dbania o higienę jamy ustnej. Istotne jest także usunięcie kamienia nazębnego. Takie przygotowanie jamy ustnej u pacjenta zmniejsza ryzyko powstania próchnicy w późniejszym czasie po zastosowaniu metody leczenia protetycznego. Pod uzupełnieniami trudniej ją wykryć.

Jak dbać o higienę protezy dentystycznej?

Codzienna higiena elementów protezy jest istotna dla utrzymania naszego zdrowia ogólnego. Ruchome protezy, pomimo, że wykonywane z ogromną precyzją, powodują gromadzenie się resztek pokarmu, co może prowadzić do stanu zapalnego błony śluzowej czy spowodować nieprzyjemny zapach z ust. Dlatego tak ważne jest, aby czyścić wyjmowaną protezę po każdym posiłku pod bieżącą wodą przy użyciu specjalistycznej szczoteczki do protez, dobieranej wcześniej przez lekarza. Proteza nie może być zaatakowana przez próchnicę, ale zaniedbując higienę narażamy zdrowe zęby. Dodatkowo warto zastosować dezynfekcję protezę w roztworze o działaniu bakteriobójczym. Takim sposobem możemy pozbyć się trudnych osadów i zlikwidować przykry zapach.

Należy jednak zachować ostrożność, żeby nie naruszyć delikatnych elementów protezy dentystycznej w wyniku dużego nacisku. W przypadku jej uszkodzenia, nie można naprawiać jej ani szlifować na własną rękę, lecz udać się do specjalisty, który w profesjonalny sposób rozwiąże problem.

Protezy dentystyczne są odpowiednim rozwiązaniem dla każdego i na każdą kieszeń. Leczenie protetyczne to ratunek dla uszkodzonych zębów i ubytków w jamie ustnej, powodujących poważne konsekwencje dla zdrowia. Szeroki wybór rodzajów protez umożliwia zastosowanie leczenia w każdym przypadku. Pełny uśmiech jest wizytówką człowieka, a specjaliści w Medicover Stomatologia dbają, aby spełnić wszystkie oczekiwania swojego pacjenta.

Zalecenia dla pacjentów po założeniu ruchomych uzupełnień protetycznych

  1. Nie należy jeść przez 2 godziny po zacementowaniu uzupełnienia.
  2. Przez 2 tygodnie nie należy żuć gumy i spożywać pokarmów o ciągnącej się, kleistej konsystencji (toffi).
  3. Uzupełnienia stałe, oprócz szczotkowania, wymagają dodatkowych zabiegów, ponieważ są bardziej podatne niż własne zęby na osadzanie resztek pokarmowych:
    • W mostach pomiędzy błoną śluzową a tzw. przęsłem mostu występuje przestrzeń, którą należy czyścić za pomocą specjalnych nici dentystycznych i/lub specjalnych szczoteczek międzyzębowych.
    • W przypadku koron, licówek okolica przyszyjkowa (okolica zęba przy dziąśle) stanowi miejsce retencyjne dla osadów i należy ją dokładnie oczyszczać. Dobrym rozwiązaniem jest dodatkowe stosowanie irygatora - specjalnego urządzenia do higieny jamy ustnej. Strumień wody irygatora pod ciśnieniem jest kierowany na dziąsła oraz przestrzenie międzyzębowe i skutecznie wypłukuje resztki pokarmowe i wszelkie osady.
    • Należy pamiętać o własnych zębach, zwłaszcza zębach sąsiadujących z koroną protetyczną i zgłaszać się do stomatologa na wizyty kontrolne i profilaktykę fluorkową próchnicy.
  4. Każdy Pacjent powinien zgłaszać się do gabinetu stomatologicznego raz na 6 miesięcy (chyba, że lekarz dentysta zaleci inny harmonogram) w celu poddania się profesjonalnym zabiegom higienizacyjnym, kontroli stanu jamy ustnej: uzębienia, błony śluzowej jamy ustnej, czynności stawów skroniowo-żuchwowych i uzupełnień protetycznych.

Już dziś umów się na konsultację protetyczną i zadbaj o uśmiech na długie lata!

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

    Źródła: