Sumamed

  1. Sumamed co to jest
  2. Sumamed dawkowanie
  3. Sumamed stosowanie
  4. Sumamed w ciąży
  5. Sumamed a karmienie piersią
  6. Sumamed a alkohol

Główną substancją czynną leku jest azytromycyna. W zależności od postaci leku dostępne są różne warianty dawkowania.

Sumamed co to jest

Sumamed jest lekiem przeciwbakteryjnym. Należy do grupy antybiotyków makrolidowych, które z powodzeniem stosowane są w zakażeniach bakteryjnych o charakterze ogólnym. Azytromycyna, która jest głównym składnikiem leku, jest półsyntetyczną pochodną erytromycyny. Główny mechanizm działania leku polega na tym, że hamowaniu ulega proces syntezy białek bakteryjnych. Substancja aktywna blokuje bakteryjne rybosomy oraz struktury komórkowe, które są konieczne do syntezy białek. Dzięki temu komórki bakteryjne, które wywołały infekcję nie mogą się namnażać, dzięki czemu ograniczany jest proces chorobowy w organizmie. Jest antybiotykiem o tzw. szerokim spektrum działania. Jego dużą zaletą jest szybkie tempo wchłaniania, gdyż szybko przenika z surowicy do tkanek. Sumamed ceniony jest ze względu na fakt, że dość wysokie stężenie antybiotyku utrzymuje się w zakażonych tkankach w dłuższym okresie półtrwania. Lek wydawany jest na receptę. Na rynku dostępny jest pod postacią tabletek powlekanych, proszku do sporządzenia zawiesiny, kapsułki. Są one dostępne w różnych dawkach, w tym także sumamed forte.

Sumamed dawkowanie

Lek należy stosować ściśle z zaleceniami lekarza. Dobór odpowiedniej dawki uzależniony jest m. in. od masy ciała pacjenta oraz dolegliwości, ze względu na które lek został przepisany przez lekarza. W sumamed ulotka wskazuje się ogólne wytyczne dotyczące dawkowania. Uwzględniając indywidualny stan pacjenta lekarz podejmie decyzję dotyczącą wyboru dawkowania oraz na co zapisać sumamed forte. Ważna jest również kwestia jak długo można brać sumamed? Lek należy zawsze przyjmować zgodnie z wytycznymi lekarza. Nie można samodzielnie ingerować w dawkowanie preparatu gdyż może być to niebezpieczne dla zdrowia.

Sumamed stosowanie

Na co stosowany jest lek sumamed? Lek sumamed 500 doskonale sprawdzi się w zakażeniach górnych dróg oddechowych, w szczególności zapalenia gardła o podłożu bakteryjnym, zapaleniu migdałków czy zapaleniu zatok. Ponadto może zostać zastosowany w leczeniu ostrego stanu zapalnego w obrębie ucha środkowego. Sprawdzi się również w leczeniu dolnych dróg oddechowych, jak zapalenie oskrzeli, w tym także postaci przewlekłej oraz niektórych zapaleń płuc. Sumamed poradzi sobie także z zakażeniami zlokalizowanymi w obrębie skóry oraz tkanek miękkich.

Sumamed w ciąży

Leku sumamed można używać w ciąży. Jednak decyzja o włączeniu terapii musi być dokładnie przemyślana. Korzyści muszę istotnie przewyższać ryzyko dla płodu.

Sumamed a karmienie piersią

Podczas karmienia piersią należy zachować szczególną ostrożność. Substancja czynna, jaką jest azytromycyna przenika bowiem do mleka matki.

Sumamed a alkohol

Połączenie alkoholu z terapią antybiotykową nie jest korzystnym rozwiązaniem. Antybiotyk może negatywnie wpłynąć na układ trawienny pacjenta, gdyż osłabia naturalną florę bakteryjną w jelitach. Alkohol może jeszcze wzmocnić negatywne działanie, jednocześnie zaburzając prawidłowe wchłanianie leku.

Dystrybutor na terenie Polski: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z.o.o.