• Badania w ciąży – kalendarz badań w ciąży

  Badania w ciąży – kalendarz badań w ciąży

  Badania w ciąży dostarczają istotnych informacji na temat zdrowia płodu i przyszłej mamy. Które testy wykonuje się standardowo? Jakie badania w ciąży są zalecane? Na czym polegają prenatalne badania genetyczne?
 • Ciąża a wizyta u stomatologa. Fakty i mity

  Ciąża a wizyta u stomatologa. Fakty i mity

  Kobiety w ciąży nie zawsze chętnie odwiedzają gabinety dentystyczne. To efekt narosłych wokół tego zagadnienia mitów. Fakty są jednak takie, że to nie wizyta u dentysty, a jej brak może być groźny dla zdrowia dziecka.
 • Sen w ciąży i bezsenność w ciąży

  Sen w ciąży i bezsenność w ciąży

  Budowanie więzi pomiędzy matką a dzieckiem rozpoczyna się już w okresie ciąży i pozwala wytworzyć wyjątkową relację, która uważana jest za jedną z najsilniejszych, jakich doświadcza człowiek.
 • Dieta kobiety ciężarnej

  Dieta kobiety ciężarnej

  Przyszła mama musi dbać przede wszystkim o swoje zdrowie. Wiele mówi się też o prawidłowej diecie i konsekwencjach złych nawyków żywieniowych. Na szczęście powszechnie akceptowany mit jedzenia za dwoje odszedł już do lamusa. W społeczeństwie wzrosła świadomość, że ważniejsze od tego, ile zje ciężarna, jest to, co zje.
 • Otyłość w ciąży

  Otyłość w ciąży

  Nikogo już nie trzeba przekonywać o tym, że otyłość jest szkodliwa dla zdrowia. Ciąża jest jednak stanem wyjątkowym. Kobieta powinna mieć na względzie dobro swojego dziecka, które już na starcie może być obarczone ryzykiem poważnych chorób. Nie znaczy to, że problemy te dotkną wszystkich ciężarnych z nadwagą, ale trzeba mieć na uwadze ryzyko, jakie niesie ona zarówno dla mamy, jak i dziecka.
 • Kiła - objawy kiły, leczenie, zarażenie

  Kiła - objawy kiły, leczenie, zarażenie

  Kiła to choroba przenoszoną głównie drogą płciową. Wielu ludzi uważa, że to choroba naszych przodków, tymczasem kiła jest groźna dla człowieka również i dziś. Jak ją rozpoznać? I kto powinien się zbadać?
 • Cesarskie cięcie. Moda, komfort czy konieczność?

  Cesarskie cięcie. Moda, komfort czy konieczność?

  Z roku na rok wzrasta liczba porodów przez cesarskie cięcie na życzenie, ponieważ wielu lekarzy ulega namowom pacjentek, które panicznie boją się porodu siłami natury. Poród przez cesarskie cięcie na życzenie to w ostatnim czasie coraz bardziej powszechny trend wśród kobiet, które chcą, by poród przebiegł jak najbardziej komfortowo, bezboleśnie i bez komplikacji. Ale nawet w dobie nowoczesnej...
 • Zaparcia, wymioty, zgaga w ciąży - jak sobie radzić?

  Zaparcia, wymioty, zgaga w ciąży - jak sobie radzić?

  Oczekiwanie na maleństwo – niezwykle radosny czas dla przyszłej mamy – wiąże się z wieloma zmianami w funkcjonowaniu jej organizmu, w którym rozwija się nowe życie. W związku z „rewolucją” w ustroju kobiety mogą się pojawić przejściowe dolegliwości, wynikające właśnie z fizjologii ciąży, niekiedy powodujące dyskomfort. Nie dotyczą one jednak wszystkich ciężarnych i zależą od indywidualnych reakcji...
 • Kalendarium ciąży w pigułce

  Kalendarium ciąży w pigułce

  Jak miesiąc po miesiącu rozwija się i rośnie dziecko, jak kształtują się jego narządy i co dzieje się w kolejnych etapach ciąży – większość mam oczekujących dziecka zadaje sobie takie pytania. Przedstawiamy skrótowe kalendarium ciąży. W kolejnym numerze napiszemy, jak o siebie zadbać i o czym warto pamiętać na każdym etapie ciąży.
 • USG w ciąży - czym się różnią USG 3D i 4D?

  USG w ciąży - czym się różnią USG 3D i 4D?

  USG zrobione podczas ciąży to nie tylko miła pamiątka dla rodziców i potomka. Badanie może uratować życie dziecka pod warunkiem, że wykona je specjalista posługujący się odpowiednim urządzeniem. Wyjaśniamy, czym się różnią poszczególne rodzaje USG - 2D, 3D i 4D oraz po co wykonuje się USG w ciąży.