• Otyłość w ciąży

  Otyłość w ciąży

  Nikogo już nie trzeba przekonywać o tym, że otyłość jest szkodliwa dla zdrowia. Ciąża jest jednak stanem wyjątkowym. Kobieta powinna mieć na względzie dobro swojego dziecka, które już na starcie może być obarczone ryzykiem poważnych chorób. Nie znaczy to, że problemy te dotkną wszystkich ciężarnych z nadwagą, ale trzeba mieć na uwadze ryzyko, jakie niesie ona zarówno dla mamy, jak i dziecka.
 • Kiła - objawy kiły, leczenie, zarażenie

  Kiła - objawy kiły, leczenie, zarażenie

  Kiła to choroba przenoszoną głównie drogą płciową. Wielu ludzi uważa, że to choroba naszych przodków, tymczasem kiła jest groźna dla człowieka również i dziś. Jak ją rozpoznać? I kto powinien się zbadać?
 • Cesarskie cięcie. Moda, komfort czy konieczność?

  Cesarskie cięcie. Moda, komfort czy konieczność?

  Z roku na rok wzrasta liczba porodów przez cesarskie cięcie na życzenie, ponieważ wielu lekarzy ulega namowom pacjentek, które panicznie boją się porodu siłami natury. Poród przez cesarskie cięcie na życzenie to w ostatnim czasie coraz bardziej powszechny trend wśród kobiet, które chcą, by poród przebiegł jak najbardziej komfortowo, bezboleśnie i bez komplikacji. Ale nawet w dobie nowoczesnej...
 • Zaparcia, wymioty, zgaga w ciąży - jak sobie radzić?

  Zaparcia, wymioty, zgaga w ciąży - jak sobie radzić?

  Oczekiwanie na maleństwo – niezwykle radosny czas dla przyszłej mamy – wiąże się z wieloma zmianami w funkcjonowaniu jej organizmu, w którym rozwija się nowe życie. W związku z „rewolucją” w ustroju kobiety mogą się pojawić przejściowe dolegliwości, wynikające właśnie z fizjologii ciąży, niekiedy powodujące dyskomfort. Nie dotyczą one jednak wszystkich ciężarnych i zależą od indywidualnych reakcji...
 • Kalendarium ciąży w pigułce

  Kalendarium ciąży w pigułce

  Jak miesiąc po miesiącu rozwija się i rośnie dziecko, jak kształtują się jego narządy i co dzieje się w kolejnych etapach ciąży – większość mam oczekujących dziecka zadaje sobie takie pytania. Przedstawiamy skrótowe kalendarium ciąży. W kolejnym numerze napiszemy, jak o siebie zadbać i o czym warto pamiętać na każdym etapie ciąży.
 • Mężczyzna na porodówce

  Mężczyzna na porodówce

  Jeszcze kilkanaście lat temu mężczyźni nie mieli wstępu na porodówki. Dzisiaj porody rodzinne są na porządku dziennym. Przyszli tatusiowie mogą przyjrzeć się cudowi narodzin, o ile są na to gotowi.
 • Ciąża mnoga - prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt

  Ciąża mnoga - prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt

  W ostatnich latach pojawiają się doniesienia o zauważalnym wzroście częstotliwości występowania ciąż bliźniaczych. Niektórzy twierdzą, że na podstawie statystyk obejmujących okres 20–30 lat można wysnuć wniosek, że prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt wzrosło w tym czasie niemal dwukrotnie.
 • Anemia w ciąży

  Anemia w ciąży

  Niedokrwistość, czyli anemia, to jedna z chorób współistniejących z ciążą. Nie wolno jej bagatelizować, gdyż, nieleczona, może mieć poważne konsekwencje zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu.
 • Jak przetrwać lato w zaawansowanej ciąży?

  Jak przetrwać lato w zaawansowanej ciąży?

  Upalne dni są trudne do zniesienia dla każdego, a szczególnie dla przyszłych mam. Jak mogą radzić sobie z upałem, by nie zaszkodzić ani sobie, ani dziecku?
 • Podróżowanie w ciąży

  Podróżowanie w ciąży

  Kobiety w ciąży powinny dużo odpoczywać, ale niekoniecznie chcą to robić w domu. Coraz chętniej planują wyjazdy wakacyjne, nie tylko po kraju. O czym warto pamiętać, planując podróż w czasie ciąży?