• Szum w uszach – badanie słuchu

  Szum w uszach – badanie słuchu

  Szumy uszne (tinnitus) to wrażenie słyszenia dźwięku w jednym lub obu uszach, mimo że nie istnieje zewnętrzny sygnał dźwiękowy. Na tę dolegliwość skarży się 10-14% populacji, a najczęściej osoby starsze. W większości przypadków szumowi w uszach towarzyszy niedosłuch. Jakie są przyczyny szumów w uszach i metody ich leczenia? Na czym polega badanie słuchu?
 • Opryszczka wirusowa narządów płciowych i na ustach. Leczenie opryszczki [INFOGRAFIKA]

  Opryszczka wirusowa narządów płciowych i na ustach. Leczenie opryszczki [INFOGRAFIKA]

  Przyczyną bolesnych, pęcherzykowych zmian jest wirus – Herpes simplex występujący w dwóch typach HSV-1 oraz HSV-2. Po wniknięciu do organizmu przez błonę śluzową lub uszkodzoną skórę powodują one powstawanie zmian chorobowych. Opryszczka może się nie ujawnić nigdy, nawet jeśli jesteśmy nosicielami wirusa. Może też atakować często. Jak się objawia opryszczka i jak leczyć opryszczkę?
 • Kolonoskopia – wskazania, przebieg i powikłania po kolonoskopii

  Kolonoskopia – wskazania, przebieg i powikłania po kolonoskopii

  Kolonoskopia to badanie, na które skierowanie niepokoi pacjentów. Niektórzy zgłaszają się do gabinetu przestraszeni zasłyszanymi opowieściami o bólu i dyskomforcie, nieliczni odmawiają poddania się badaniu. Po fakcie większość przyznaje, że obawy były przesadzone i wynikały z niewiedzy. Do tego badania trzeba podejść rozsądnie: nie jest to ani masaż relaksacyjny, ani przesłuchanie w lochach...
 • Cholesterol – jak obniżyć cholesterol ?

  Cholesterol – jak obniżyć cholesterol ?

  Jak obniżyć cholesterol? Po pierwsze zmień dietę. Białe pieczywo, podroby i tłuste mięso zastąp owsianką, grubymi kaszami, pełnoziarnistym pieczywem, chudym drobiem, rybami i oliwą z oliwek. Po drugie, wstań kanapy, żeby się poruszać – aktywność fizyczna w połączeniu z odpowiednim odżywianiem to najlepszy oręż w walce z wysokim cholesterolem.
 • Badania genetyczne i medycyna spersonalizowana. Leczenie szyte na miarę

  Badania genetyczne i medycyna spersonalizowana. Leczenie szyte na miarę

  Rozwój badań genetycznych pozwala na przygotowanie spersonalizowanej, odpowiedniej terapii dla konkretnego chorego. Medycyna spersonalizowana jest już dostępna w Polsce i warto wykorzystać możliwości, jakie daje.
 • Łojotokowe zapalenie skóry - choroba skóry trudna do wyleczenia

  Łojotokowe zapalenie skóry - choroba skóry trudna do wyleczenia

  Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZŚ) to bardzo częsty powód wizyt u dermatologa. Szacuje się, że nawet jedna na dziesięć chorób skóry związana jest właśnie z łojotokowym stanem zapalnym. Zachorować może każdy i – mimo że medycyna zna wiele sposobów leczenia objawów – nie jest możliwe ani skuteczne zapobieganie łojotokowemu zapaleniu skóry, ani całkowite jego wyleczenie.
 • Neuralgia popółpaścowa – przyczyny, leczenie i objawy neuralgii popółpaścowej

  Neuralgia popółpaścowa – przyczyny, leczenie i objawy neuralgii popółpaścowej

  Neuralgia popółpaścowa (nerwoból postherpetyczny) to najczęstsze powikłanie półpaśca. Głównym objawem neuralgii popółpaścowej jest ból w miejscu występowania wysypki, który może utrzymywać się nawet kilka lat po ustąpieniu zmian skórnych. Jakie jeszcze mogą być objawy neuralgii popółpaścowej? Kto choruje na neuralgię popółpaścową i jak leczy się to powikłanie półpaśca?
 • Półpasiec uszny i zespół Ramsaya Hunta – objawy, powikłania i leczenie półpaśca usznego

  Półpasiec uszny i zespół Ramsaya Hunta – objawy, powikłania i leczenie półpaśca usznego

  Półpasiec uszny to szczególna postać półpaśca. Objawia się bolesną wysypką na jednym uchu i wokół niego oraz – w niektórych przypadkach – niedowładem nerwu twarzowego. Takie objawy półpaśca określane są jako zespół Ramsaya Hunta. Jednym z możliwych powikłań półpaśca usznego i zespołu Ramsaya Hunta jest jednostronna utrata słuchu. Jak wyglądają objawy półpaśca usznego i zespołu Ramsaya Hunta? Na czym...
 • Botoks na migrenę – czy bóle migrenowe można wyleczyć botoksem?

  Botoks na migrenę – czy bóle migrenowe można wyleczyć botoksem?

  Botoks na migrenę to stosunkowo nowe rozwiązanie na bóle głowy, zyskujące coraz więcej zwolenników. Głównie dlatego, iż leczenie migreny nie jest łatwe. Najczęściej, szczególnie przy bólach o słabym nasileniu i bez dodatkowych symptomów stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych łagodzi objawy. Przy silnych bólach środki przeciwbólowe nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Rozwiązaniem...
 • Objawy migreny - jak sobie radzić z bólem migrenowym?

  Objawy migreny - jak sobie radzić z bólem migrenowym?

  Migrena to schorzenie uprzykrzające życie. Choć statystycznie częściej dotyka kobiet, chorują również mężczyźni. Jakie są objawy migreny i w jaki sposób sobie z nią radzić?