• Gruźlica w Polsce – czy problem wciąż istnieje?

  Gruźlica w Polsce – czy problem wciąż istnieje?

  W Polsce liczba zachorowań na gruźlicę nie rośnie. Z problem borykają się natomiast nasi wschodni sąsiedzi. Czy powinniśmy się niepokoić?
 • Zaćma – objawy i leczenie

  Zaćma – objawy i leczenie

  Zaćma jest najczęstszą przyczyna utraty wzroku, dlatego nie należy jej bagatelizować. Zaćmie nie da się zapobiegać ani leczyć jej farmakologicznie. Jedynym sposobem jest operacja, a więc usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej nową – syntetyczną.
 • Wady wzroku – rodzaje i leczenie

  Wady wzroku – rodzaje i leczenie

  Laserowa korekcja wzroku to jedna z najpowszechniejszych metod usuwania wad wzroku. Stosuje się ją zarówno u pacjentów, którzy źle widzą z bliska, z daleka, jak i u tych, którzy mają astygmatyzm. Wady te jednak nie są zwykle duże. Istnieją jednak również inne metody leczenia wad wzorku, które można stosować w przypadku większych wad lub tam, gdzie laserowa korekcja jest niemożliwa.
 • Lekarz specjalista - na co zwracać uwagę przy wyborze?

  Lekarz specjalista - na co zwracać uwagę przy wyborze?

  O jakości naszego życia decyduje zdrowie. Ważne, by o nie dbać. W razie problemów powinniśmy móc liczyć na fachową pomoc lekarzy. Nie zawsze jednak wiemy, który specjalista jest tym właściwym.
 • Walentynki i takotsubo czyli zespół złamanego serca

  Walentynki i takotsubo czyli zespół złamanego serca

  Dzień zakochanych to czas, gdy serce poddane może być różnym czynnikom o charakterze mocno emocjonalnym. Poza odwzajemnionym uczuciem, zakochani mogą niestety napotkać również na niezrozumienie, lub wręcz odrzucenie. Rozdeptane nadzieje da się oczywiście wyleczyć upływającym czasem i odpowiednią dawką wylanych w poduszkę łez, ale co z tymi, dla których zawód miłosny porównywalny jest do końca świata?
 • Haluksy - objawy i leczenie haluksów

  Haluksy - objawy i leczenie haluksów

  Haluksy to z jednej strony choroba o podłożu genetycznym, z drugiej strony zalicza się ją do grupy chorób cywilizacyjnych, ponieważ pojawienie się jej w dużej mierze związane jest ze stylem życia. Właściwa profilaktyka, wprowadzona odpowiednio wcześnie, może zahamować lub nawet zapobiec jej rozwojowi i uchronić nas przed poważnymi dolegliwościami.
 • Bezpieczne leczenie bólu

  Bezpieczne leczenie bólu

  Ból jest jedną z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Pojawiając się nagle, zmusza do pilnego szukania pomocy. Krzyżuje plany, czasem uniemożliwia pracę. Najszybszym rozwiązaniem problemu wydają się leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, ale metody najszybsze nie zawsze są najlepsze.
 • Zaburzenia błędnika. Gdy szwankuje równowaga

  Zaburzenia błędnika. Gdy szwankuje równowaga

  O tym niewielkim elemencie ucha wewnętrznego dowiadujemy się zwykle dopiero, gdy zaczyna niewłaściwie funkcjonować. Dopóki nie pojawią się zaburzenia błędnika, nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny to narząd dla funkcjonowania organizmu. Problemy z nim związane mogą się manifestować niekiedy w bardzo nieprzyjemny sposób.
 • Nowatorska metoda leczenia cukrzycy typu 1

  Nowatorska metoda leczenia cukrzycy typu 1

  Trzyosobowy zespół z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w składzie dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska, prof. dr hab. med. Małgorzata Myśliwiec oraz prof. dr hab. med. Piotr Trzonkowski opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy typu 1. Dzięki jej zastosowaniu u 30 dzieci z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1 udało się przedłużyć okres remisji choroby.
 • Kinetoza – choroba lokomocyjna

  Kinetoza – choroba lokomocyjna

  Nazwa „choroba” w przypadku kinetozy jest używana nieco na wyrost, ponieważ jest to nic innego, jak fizjologiczna reakcja organizmu, zespół dolegliwości pojawiających się podczas podróży różnymi środkami lokomocji. Jest to przypadłość nie tylko najmłodszych. Dotyka również dorosłych, podróżujących zarówno samochodem, jak też samolotem czy statkiem (w tym przypadku nazywana jest chorobą morską).