Nakładki ortodontyczne Invisalign
Invisalign to nowe rozwiązanie, które pozwala korygować wady zgryzu. Jest to alternatywa dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych zakładanych na zęby na okres kilku lat. System Invisalign pozwala zdejmować aparat np. na czas jedzenia i nie rzuca się w oczy.
Co to jest Invisalign?
Invisalign to nowoczesny system prostowania zębów. W skład zestawu wchodzą przezroczyste aparaty nakładkowe (alignery), wykonane ze specjalnego, termokurczliwego materiału. Dzięki swoim właściwościom, nakładki pozostają niewidoczne dla postronnych osób. Nikt nie zorientuje się, że pacjent posiada je na zębach.
Aparat Invisalign nie jest mocowany na stałe. Daje to szereg nowych możliwości i wygód. Łatwo utrzymać w czystości nie tylko nakładki, ale przede wszystkim jamę ustną. Przed założeniem, należy dokładnie wyszczotkować żeby oraz użyć nici dentystycznej. Podczas stosowania Invisalign nie ma konieczności wdrażania specjalnej diety. Do jedzenia oraz picia gorących napojów aparat estetyczny można z powodzeniem zdjąć i spokojnie cieszyć się posiłkiem.
Dla kogo aparat Invisalign?
Aparat Invisalign będzie świetnym wyborem dla wszystkich, którzy cenią dyskrecję. Przejrzystość i cienkość materiału sprawiają, że leczenie ortodontyczne pozostaje tajemnicą pacjenta.
Invisalign został wprowadzony jako pomoc w odtwarzaniu prawidłowego ustawienia zębów u dorosłych i nastolatków. Nakładki występują w kilku rodzajach, w zależności od wieku oraz zaplanowanego leczenia. Invisalign Full to kompletna wersja systemu, umożliwiająca terapię większości problemów ortodontycznych. Model z oznaczeniem Lite będzie dobrym pomysłem przy zmianach o niewielkim nasileniu (diastema, stłoczenie zębów). Specjalnie z myślą o nastolatkach powstał Invisalign Teen, który poza dobrodziejstwami dorosłej wersji, zawiera kilka innych udogodnień, np.:
- niebieski pasek zużycia, informujący o czasie noszenia aparatu;
- elementy, dopasowujące się do wyżynających się zębów stałych;
- wymienne nakładki w razie zgubienia czy zniszczenia.
Wskazania do noszenia nakładki na zęby Invisalign są szerokie, począwszy od lekkich odchyleń od stanu normy, kończąc na poważnych wadach zgryzu:
- stłoczenie zębów;
- szparowatość;
- przodozgryz;
- zgryz otwarty;
- zgryz krzyżowy;
- zgryz głęboki.
Ostateczny wybór metody leczenia odbywa się po rozważeniu wszystkich za i przeciw razem z lekarzem prowadzącym, ale należy pamiętać, że Invisalign można stosować w większości przypadków, kwalifikujących się do terapii ortodontycznej.
Invisalign czy aparat ortodontyczny?
Najważniejsza cecha, która różni aparat ortodontyczny od nakładek, to komfort i mobilność. Tradycyjne systemy umocowywane są na zębach specjalnymi cementami na stałe i nie ma możliwości zdjęcia oprzyrządowania do czasu zakończenia leczenia. Może powodować to dyskomfort w jamie ustnej lub pojawianie się stanów zapalnych na śluzówkach stycznych. Pacjenci muszą odmawiać sobie wielu pokarmów, które mogłyby zniszczyć aparat na zęby (orzechy) lub powodować szybszy rozwój próchnicy (słodycze), z racji na utrudnione utrzymanie higieny jamy istnej. Nieprzestrzeganie zaleceń może skończyć się odwapnieniami szkliwa, stanami zapalnymi dziąseł, a także zmianami próchniczymi.
Opisywany problem nie dotyczy nakładek Invisalign, dzięki pełnej mobilności. Na czas jedzenia, wystarczy wyjąć aparat z jamy ustnej i cieszyć się spożywanym posiłkiem. To samo tyczy się higieny jamy ustnej. Po zdjęciu nakładki, szczotkowanie czy nitkowanie zębów nie różni się niczym w stosunku do standardowych zabiegów pielęgnacyjnych.
Należy pamiętać, że nakładki estetyczne przyniosą efekt jedynie wtedy, gdy będą używane w sposób regularny. Producent zaleca, aby pozostawały na zębach przez 22 godziny na dobę, z przerwami jedynie na posiłki i poranną higienę. Jeśli mamy wątpliwości, co do sumienności pacjenta w przestrzeganiu zaleceń, lepszym wyborem będzie stały aparat ortodontyczny.

Jak przebiega leczenie?
Na pierwszej wizycie odbywa się spersonalizowane omówienie problemu pacjenta i dobór najlepszej metody leczenia. Po wyborze systemu Invisalign, konieczne będzie wykonanie zdjęcia RTG zębów, wycisków diagnostycznych oraz skanu 3D uzębienia. Na tej podstawie tworzone będą nakładki estetyczne. Po ich odebraniu, pacjent powinien co 1-2 tygodnie wymieniać alignery, dzięki czemu postępuje proces prostowania zgryzu. Ważne, aby aparat pozostawał na zębach przez 22 godziny. Jedynie sumienne noszenie Invisalign zapewnia pełen sukces terapeutyczny.
Całkowity czas leczenia jest indywidualny dla każdego pacjenta i ustala go lekarz prowadzący.
Ważne, aby przed wizytą sprawdzić, czy dany lekarz posiada certyfikat Invisalign. Zachęcamy do skierowania swoich kroków w kierunku Medicover – nasi stomatolodzy, posiadający odpowiednie zaświadczenia, oferują ponadto pełen profesjonalizm i świetną obsługę.
Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie
Invisalign – ile kosztuje?
Koszt terapii ortodontycznej systemem Invisalign różni się w zależności m.in. od tego, jakiego rodzaju nakładki są potrzebne w przypadku danego pacjenta. Leczenie niewidocznym aparatem to z reguły wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Orientacyjne ceny w konkretnych miastach można sprawdzić na naszej stronie internetowej - Invisalign - cena.
Invisalign to najnowocześniejsza broń w arsenale ortodontów. Niewidoczna nakładka osiąga wyniki porównywalne do tradycyjnych aparatów stałych, ale komfort użytkowania jest o niebo lepszy. Pozwól sobie na proste zęby już dziś!
Miasta, w których można skorzystać z leczenia invisalign
Lokalizacje Medicover Stomatologia oferujące leczenie invisalign:
Bibliografia:
- Made to move [online], 2019 [dostęp: 10-07-2019]. Dostępny w Internecie: https://www.invisalign.pl