Konsultacja ortodontyczna - pierwsza wizyta u ortodonty

Na konsultację do lekarza ortodonty udają się najczęściej ci pacjenci, którzy mają stwierdzone lub podejrzewają u siebie wady zgryzu. Nieprawidłowości szczękowo-twarzowe, czy chociażby (kolokwialnie mówiąc) krzywe zęby, to dosyć powszechny problem. Na szczęście coraz więcej osób jest świadomych, że jeśli chodzi o ortodoncję, to zdziałać i zmienić można wiele. Wszystko jednak zaczyna się od pierwszej wizyty u specjalisty.

Czym zajmuje się ortodonta? Jak znaleźć dobrego ortodontę?

Ortodonta to lekarz specjalizujący się w korygowaniu nieprawidłowości zębowych i leczeniu wad zgryzu. Pozornie może się wydawać, że jego rola skupia się na aspektach estetycznych. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, odpowiednie ułożenie szczęki względem żuchwy czy uzębienie bez szpar lub stłoczeń znacząco wpływają na poprawę wyglądu pacjenta. Skutkiem pośrednim jest też często większa pewność siebie i częstszy, bardziej śmiały uśmiech. Jednak ortodoncja to nie tylko estetyka.

Leczenie ortodontyczne, poprzez korygowanie różnego rodzaju wad zgryzu, sprawia, że wszystko w okolicach szczęki i żuchwy działa poprawnie. Eliminuje bóle czy dolegliwości, które wynikają z nieprawidłowości szczękowo-twarzowych. Przyczynia się do tego, że pacjent nie ma problemów z mówieniem, wymową czy przeżuwaniem. Dodatkowo, równo ułożone zęby dużo łatwiej utrzymać w czystości, a higiena jest bardziej precyzyjna. Resztki jedzenia nie zalegają w przestrzeniach międzyzębowych i nie ma miejsca ściśnięcie zębów, które uniemożliwiałoby wyczyszczenie przy powierzchniach stycznych. Jakie są tego konsekwencje? Znacznie mniejsze ryzyko próchnicy czy innych zmian chorobowych jamy ustnej, takich jak parodontoza. Wszystko przez ograniczenie możliwości namnażania się bakterii.

Na przestrzeni ostatnich 5 lat znacząco wzrosła popularność leczenia ortodontycznego, zwłaszcza wśród dwudziesto- i trzydziestolatków. Stoi za tym owszem pewna medialna moda na równe, białe i odpowiednio długie zęby, ale także coraz większa świadomość tego, jaką rolę w naszym życiu, ale i zdrowiu odgrywa uśmiech. Pod tym względem jest to pozytywny trend, który sprawia, że nie tylko coraz więcej Polaków koryguje uśmiechy, a przede wszystkim dba o zdrowie zębów.
Michał Poulakowski
Lek.dent. Michał Poulakowski
Medicover Stomatologia Warszawa Fabryka Norblina

Wracając jednak do samego lekarza ortodonty, jak widać jego rola ma ogromne znaczenie tak dla zdrowia, jak i estetyki zębów pacjentów. Jak wybrać dobrego ortodontę? Któremu lekarzowi warto zaufać i powierzyć korekcję swojej wady zgryzu?

Wybierając lekarza ortodontę z pewnością należy zwracać uwagę na doświadczenie specjalisty i opinie o nim. Często najlepszym rozwiązaniem jest kierowanie się poleceniami osób, które już z usług danego lekarza korzystały. Jednak nie zawsze jest taka możliwość. Wtedy warto poszukać opinii chociażby w internecie. Nie mniej istotny jest również aspekt gabinetu, w którym przebiegają wizyty i leczenie. Sprawdzona lokalizacja daje pewność tego, że pacjent zostanie objęty kompleksową opieką. W centrach Medicover Stomatologia taka gwarancja jest standardem.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

    Na czym polega konsultacja z lekarzem ortodontą?

    W czasie pierwszej wizyty u ortodonty specjalista zapozna się ze stanem zdrowia jamy ustnej i uzębienia, a także zidentyfikuje ewentualne wady zgryzu. Często następuje też konieczność wykonania dokładniejszej diagnostyki – wtedy ortodonta kieruje na rtg pantomograficzne, cefalometryczne, a czasami również na badanie specjalnym skanerem 3D. Każda z tych metod diagnostycznych jest istotna wtedy, kiedy zapada decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego. Praktycznie zawsze przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wykonuje się wyciski na modele diagnostyczne lub skany, które są niezbędne lekarzowi do przygotowania planu leczenia.

    Leczenie ortodontyczne jest w stanie wyeliminować lub skorygować wiele rodzajów wad. Jednak możliwe do osiągnięcia efekty zależą od typu wady, stopnia jej skomplikowania, a także od zastosowanej metody korekcji. Ortodonta może zalecić noszenie aparatu ruchomego, założenie aparatu stałego lub retencyjnego albo przygotować jeszcze inny plan leczenia. Ten ostatni musi być bowiem dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

    Pierwsza wizyta u ortodonty to zwykle rozpoznanie i ocena potrzeb, oraz skonfrontowanie ich z oczekiwaniami i możliwościami pacjenta. Jednak nosząc aparat ortodontyczny jest się zobowiązanym do regularnych konsultacji ze specjalistą. Na tego typu wizytach lekarz ocenia postępy leczenia, koryguje działanie aparatu i przekazuje pacjentowi dalsze zalecenia. Regularne konsultacje są bardzo ważnym elementem planu leczenia ortodontycznego i nie powinno się ich pomijać czy z nimi zwlekać.

    Warto poznać możliwości leczenia podczas konsultacji ortodontycznej

    Ile trwa konsultacja ortodontyczna?

    Trudno zadeklarować jeden określony czas konsultacji ortodontycznej. Standardowo może ona trwać ok. 30 minut, ale wszystko zależy od celu wizyty. Jeśli to pierwsza konsultacja – może potrwać dłużej z uwagi na konieczność omówienia potrzeb i możliwości pacjenta. Jeśli to jedna z wielu regularnych konsultacji w trakcie trwania leczenia ortodontycznego – może być krótsza lub dłuższa, w zależności od tego, czy np. będą wymieniane łuki lub gumki w aparacie stałym. Ortodonta poświęca jednak na wizytę optymalną ilość czasu, tak, by odpowiedzieć na wszystkie pytania, które zadaje pacjent w kwestii swojego leczenia.

    Jaka jest cena konsultacji z ortodontą?

    Cena wizyty u ortodonty jest różna w poszczególnych gabinetach stomatologicznych. Aktualną można sprawdzić na naszej stronie internetowej. Zazwyczaj należy do niej doliczyć jeszcze koszt badań diagnostycznych (np. pantomogramu lub cefalometrii).

    Warto pamiętać, że leczenie ortodontyczne to skomplikowany i długotrwały proces, który wymaga nie tylko cierpliwości i wytrwałości, ale również zasobów finansowych. Cały koszt jest zależny od potrzeb konkretnego pacjenta, ale ceny wizyt kontrolnych, badań diagnostycznych i aparatu ortodontycznego, składają się na koszt przynajmniej kilku tysięcy złotych. Efekt jest jednak zdecydowanie tych wydatków i poświęceń warty.

    Ortodoncja
    Aparat stały - metalowy (łuk)
    od 2769 zł
    Aparat stały - kryształowy (łuk)
    od 3699 zł
    Wizyta kontrolna - aparat stały (łuk)
    od 269 zł
    Aparat grubołukowy Quod-helix, Be-Helix, Goshgariana, podniebienny
    od 759 zł
    Naprawa aparatu ortodontycznego
    od 309 zł
    Aparat dwuszczękowy ruchomy / czynnościowy / Frankla
    od 1379 zł
    Aparat Damon półestetyczny (łuk)
    4599 zł
    Wizyta kontrolna - aparat ruchomy (łuk)
    od 229 zł
    Aparat jednoszczękowy ruchomy / Płytka Schwartza
    od 1169 zł
    Aparat retencyjny / Szyna retencyjna termoformowalna
    od 629 zł
    Aparat stały - ceramiczny (łuk)
    3699 zł
    Konsultacja ortodontyczna
    od 219 zł
    Aparat Invisalign Comprehensive
    od 19489 zł
    Aparat Invisalign Lite - 1 łuk
    9999 zł
    Konsultacja Invisalign
    od 219 zł
    Wizyta kontrolna - aparat stały (2 łuki)
    od 369 zł
    Zdjęcie aparatu ortodontycznego (łuk)
    od 369 zł
    Aparat Invisalign EXPRESS (7) - 1 łuk
    6299 zł

    Jak się przygotować do wizyty u ortodonty?

    Do pierwszej wizyty u ortodonty warto się przygotować. Bardzo istotne jest zabranie ze sobą wykonanych wcześniej badań – np. zdjęcia pantomograficznego – o ile pacjent je posiada i było ono robione w miarę niedawno (do ok. 1 roku). Będzie to pomocne przy stawianiu diagnozy.

    Nie mniej ważne jest sprecyzowanie swoich oczekiwań – jakie efekty pacjent chce osiągnąć? Na jakie leczenie może sobie pozwolić? Jaką metodę korekcji preferowałby – aparat stały czy może przezroczyste, zdejmowane nakładki? Czy ostatecznym celem jest po prostu wyprostowanie zębów i usunięcie szpar między nimi, czy może raczej korekcja wad wymowy, eliminacja dolegliwości bólowych czy problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym? Mimo iż dopiero w czasie konsultacji możliwa będzie odpowiedź na wiele powyżej postawionych pytań, to warto jeszcze przed wizytą zastanowić się, jakie byłyby oczekiwane efekty leczenia.

    Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne zwykle rozpoczyna się dopiero po zakończeniu leczenia stomatologicznego, a więc po wyeliminowaniu ewentualnych stanów zapalnych czy próchnicy. Jeśli pacjent zamierza założyć aparat ortodontyczny (a już w szczególności aparat stały), powinien najpierw udać się na kontrolę do stomatologa zachowawcy.

    Leczenie ortodontyczne to zwykle długi i żmudny proces wymagający cierpliwości i wytrwałości. Pierwszym krokiem ku pięknemu uśmiechowi jest zaś konsultacja z ortodontą. Warto się na nią umówić i poznać możliwości korekcji i poprawy swojego uzębienia.


    Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki