Czynniki ryzyka chorób serca
Obserwacja pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami serca doprowadziła lekarzy do sformułowania wniosków, obejmujących tzw. czynniki ryzyka. Są to pewne parametry, których występowanie istotnie podwyższa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia. Wśród nich wymienić należy m.in. nieprawidłowości w zakresie profilu lipidowego (zbyt wysokie stężenie tzw. złego cholesterolu czy triglicerydów), otyłość, nadwaga, zbyt mała aktywność fizyczna, nieodpowiednia dieta, zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca ze względu na uwarunkowania genetyczne.
- Przeczytaj, jak zadbać o zdrowe serce i czynnikach ochrony serca.
Choroby cywilizacyjne, takie jak hipercholesterolemia, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, prowadzą np. do zawałów mięśnia sercowego, udarów mózgu (krwotocznych i niedokrwiennych), tętniaków czy zakrzepicy.
Choroby układu krążenia
Jakie są choroby układu krążenia? |
Chorób układu krążenia jest wiele. Wyróżnić można zarówno wady wrodzone serca, choroby
|
|
|
|
|
|
Profilaktyka choróby serca
W diagnostyce oraz leczeniu chorób serca bardzo ważna jest profilaktyka. Odpowiednia dawka ruchu, zbilansowana dieta, dopasowana do potrzeb pacjenta, to tylko wybrane czynniki, które mogą korzystnie wpłynąć na stan i zdrowie mięśnia sercowego. Działania profilaktyczne pozwalają zapobiegać wielu ciężkim chorobom. Szczególnie istotne są codzienne nawyki, jednak nie można zapominać o wykonywaniu regularnych badań diagnostycznych oraz kontroli lekarskiej.
Dowiedz się więcej o badaniach na cholesterol, jego nadmiar w organizmie może być niebezpieczny dla zdrowia i wpływać na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca:
Badania na cholesterol:
Inne badania dla serca:
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |