Cholesterol HDL jest jedną z frakcji cholesterolu całkowitego, zwana „dobrym cholesterolem”. Odpowiada za transportowanie cząsteczek cholesterolu z tkanek do wątroby, gdzie są metabolizowane, dlatego utrzymywanie jego odpowiedniego stężenia zmniejsza ryzyko miażdżycy i zawału.
Spis treści:
- Co to jest cholesterol HDL?
- Kiedy badać cholesterol HDL?
- Jak się przygotować do badania cholesterolu HDL?
- Norma cholesterolu HDL
Co to jest cholesterol HDL?
Oznaczenie stężenia cholesterolu HDL jest badaniem krwi, które wykorzystywane jest w diagnostyce ryzyka wystąpienia miażdżycy oraz innych chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym (w tym udaru). HDL jest często nazywany „dobrym” cholesterolem, ponieważ nie jest szkodliwy dla organizmu, a wręcz przeciwnie, jest potrzebny do zachowania zdrowia i obniża ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Cholesterol HDL funkcje
Głównym zadaniem cholesterolu HDL jest transport cząsteczek cholesterolu z różnych tkanek organizmu do wątroby, gdzie są metabolizowane i zużywane do tworzenia kwasów żółciowych. Przy niskim stężeniu cholesterolu HDL cząsteczki cholesterolu są w mniejszym stopniu transportowane do wątroby i “odkładają się” w ścianach tętnic, prowadząc do wzrostu ryzyka rozwoju miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych. Wyższe stężenie cholesterolu HDL zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału.
Kiedy badać cholesterol HDL?
Stężenie cholesterolu HDL jest badaniem wykonywanym na zlecenie lekarskie najczęściej wtedy, gdy dokonuje się oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Zaleca się, aby badanie wykonywane było profilaktycznie, nie rzadziej niż co 1-2 lata u osób powyżej 45 roku życia. W niektórych grupach pacjentów może zachodzić konieczność wykonywania badania częściej w celu monitorowania stanu pacjenta.
Jak się przygotować do badania cholesterolu HDL?
Badanie wykonywane jest rano, a warunkiem uzyskania rzeczywistego wyniku jest to, aby krew pobierana była na czczo (10-12 h od ostatniego posiłku, włączając okres snu – zapewnia to stan całkowitego strawienia spożytego pokarmu i niweluje jego wpływ na wynik testu).
Na czczo | W godzinach porannych | Szczególne wymagania |
TAK | NIE | NIE |
Norma cholesterolu HDL
Analiza wyników powinna opierać się na wartościach referencyjnych podanych przez laboratorium. Wartości referencyjne różnią się ze względu na płeć pacjenta:
- u mężczyzn stężenie HDL powinno przekraczać wartość 40 mg/dl (>1,0 mmol/l),
- u kobiet stężenie HDL powinno przekraczać wartość 50 mg/dl (>1,3 mmol/l).
Obniżone stężenie HDL może wskazywać na: dyslipidemię aterogenną, rodzinną hipoalfalipoproteinemię, rodzinny niedobór acylotransferazy lecytyny, chorobą tangierską lub chorobę rybich oczu.

Gdzie zbadać poziom cholesterolu HDL prywatnie
Możesz sprawdzić jaki masz poziom cholesterolu HDL w placówkach Medicover i współpracujących w jednym z poniższych miast.
- Bielsko-Biała
- Bochnia
- Bydgoszcz
- Bytom
- Chojnice
- Chrzanów
- Człuchów
- Dobczyce
- Elbląg
- Gdańsk
- Gdynia
- Gliwice
- Gorzów Wielkopolski
- Grudziądz
- Głowno
- Inowrocław
- Jaworzno
- Kartuzy
- Katowice
- Kielce
- Koszalin
- Kościerzyna
- Kożuchów
- Końskie
- Kraków
- Lublin
- Łódź
- Mikołów
- Myślenice
- Mścice
- Nowa Sól
- Nysa, Opole
- Otmuchów
- Paczków
- Piaseczno
- Poznań
- Przybiernów
- Rybnik
- Rzeszów
- Sosnowiec
- Starogard Gdański
- Stepnica
- Sulechów
- Szczecin
- Szczecinek
- Tarnów
- Tczew
- Tomaszów Lubelski
- Toruń
- Trójmiasto
- Tychy
- Wadowice
- Warszawa
- Wejherowo
- Wieliczka
- Więcbork
- Wolbrom
- Wołomin
- Wrocław
- Władysławowo
- Włocławek
- Zielona Góra
- Ząbkowice Śląskie
- Świebodzin
- Żary
- Żory.
Cholesterol - informacje ogólne | Cholesterol całkowity | Cholesterol LDL | Normy cholesterolu HDL | Ceny badań na cholesterol
Dowiedz się więcej:
Choroba wieńcowa - sprawdź objawy