Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kiretażu

Długo nieleczone choroby przyzębia oraz stany zapalne dziąseł w końcu będą wymagać interwencji stomatologicznej. W przypadku powiększonych kieszonek zębowych i zaawansowanego kamienia nazębnego skaling oraz piaskowanie nie wystarczą, by poprawić stan zdrowia naszej jamy ustnej. Wówczas należy przeprowadzić kiretaż, podczas którego stomatolog dokładnie oczyszcza korzeń zęba z kamienia nazębnego oraz spłyca kieszonki dziąsłowe.

Co to jest kiretaż?

Kiretaż jest zabiegiem stomatologicznym, którego celem jest spłycenie kieszonek dziąsłowych, dzięki czemu skutecznie zapobiega się odkładaniu niebezpiecznego dla zębów kamienia nazębnego. Do kiretażu dentysta używa specjalnego narzędzia - kirety. Podczas zabiegu stomatolog usuwa skupiska bakterii oraz oczyszcza korzeń zęba z kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej. Kiretaż przeprowadza się w przypadku poważnego zapalenia dziąseł, zaawansowanej choroby przyzębia, w tym także paradontozy, gdy skaling jest niewystarczający. Niestety ten rodzaj zabiegu jest bolesny, na szczęście zawsze przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, zatem pacjenci nie muszą obawiać się nieprzyjemnych dolegliwości.

Jakie są rodzaje kiretażu?

Wyróżniamy dwa rodzaje kiretażu, w zależności od głębokości kieszonek dziąsłowych pacjenta:

  • Kiretaż zamknięty - wykonuje się, gdy wielkość kieszonek dziąsłowych nie przekracza 5 mm. W takiej sytuacji stomatolog nie musi rozcinać dziąsła, by dostać się do korzenia i kieszonki oraz dokładnie oczyścić zmienione chorobowo miejsca. Na końcu zabiegu lekarz przepłukuje kieszonki dziąsłowe, by zapobiec zakażeniom. W przypadku przeprowadzenia kiretażu zamkniętego, wizyta kontrolna powinna odbyć się po tygodniu.
  • Kiretaż otwarty - przeprowadzany jest, gdy wielkość kieszonek dziąsłowych jest większa niż 5 mm. Głębokie kieszonki wymagają przecięcia dziąsła, bez tego dentysta nie będzie w stanie skutecznie oczyścić korzenia z kamienia nazębnego oraz rozwijającej się w kieszonce tkanki zapalnej. Po dokładnym oczyszczeniu zmienionych chorobowo miejsc dentysta płucze ranę, a następnie zszywa dziąsło. Po tygodniu stomatolog sprawdza, czy rana goi się prawidłowo oraz zdejmuje szwy.

Dodatkowo można przeprowadzić także kiretaż laserowy, który stosuje się niezależnie lub jako uzupełnienie kiretażu otwartego oraz zamkniętego. To nowoczesna technika leczenia chorób przyzębia, która przyśpiesza proces gojenia się rany pozabiegowej.

Kiedy stosuje się kiretaż?

Kiretaż wykonuje się, gdy mniej inwazyjne metody leczenia chorób przyzębia, np. skaling i piaskowanie, są nieefektywne. Zaawansowane zapalenie dziąseł, długo nieleczone choroby przyzębia (w tym paradontoza) niestety wymagają bardziej inwazyjnych metod usunięcia kamienia nazębnego i ziarniny z korzenia. Dobrze przeprowadzony kiretaż skutecznie likwiduje stan zapalny, poprawia stabilność zębów, a w przypadku paradontozy jest ratunkiem przed utratą uzębienia.

Ile kosztuje kiretaż?

Kiretaż nie należy do tanich zabiegów, jednak pozwala na zdecydowaną poprawę zdrowia naszej jamy ustnej. Jego cena zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania stanu zapalnego i jego rozległości. Na koszt wpływa także rodzaj kiretażu. Mniej zapłacimy za kiretaż zamknięty. Cena kiretażu otwartego jest już dużo wyższa. Orientacyjne koszty procedur można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Leczenie chorób przyzębia (periodontologia)
Podcięcie wędzidełka w znieczuleniu
od 539 zł
Konsultacja periodontologiczna
od 269 zł
Kiretaż otwarty
od 1079 zł
Zabieg płatowy bez regeneracji kości (1 ząb)
od 719 zł
Zabieg regeneracji kości
od 1749 zł
Badanie błony śluzowej jamy ustnej - diagnostyka nowotworów
od 219 zł
Skaling głęboki (łuk)
od 549 zł
Podcięcie wędzidełka z użyciem lasera
od 539 zł
Leczenie chorób przyzębia (np. paradontoza)
od 369 zł
Kiretaż zamknięty
od 679 zł
Zabieg płatowy z regeneracją kości
od 1839 zł

Oczywiście na cenę wpływa także sam wybór gabinetu stomatologicznego. Zabiegi w prywatnych klinikach, w dużych miastach z reguły są droższe w porównaniu z mniejszymi gabinetami stomatologicznymi.

Kiretaż - zalecenia po zabiegu

Kiretaż sam w sobie nie jest przyjemnym zabiegiem. W dodatku, w efekcie rozcięcia dziąseł mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości, które są naturalną reakcją organizmu i nie powinny nas niepokoić. Należą do nich:

  • obrzęk;
  • nadwrażliwość na zimno i ciepło;
  • zasinienie policzka i/lub wargi;
  • niewielkie krwawienie w miejscu nacięcia dziąsła;
  • tymczasowa utrata czucia w miejscu zabiegu;
  • wrażenie ruchomości zębów.

Wszystkie te dolegliwości powinny z czasem się zmniejszać w miarę gojenia się rany pozabiegowej, aż do całkowitego ich ustąpienia. Gdyby jednak utrzymywały się bardzo długo, należy o tym poinformować swojego dentystę - specjalistę periodontologa.

Kiretaż jest inwazyjnym zabiegiem, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń dentysty. By dziąsła szybko i skutecznie się zregenerowały, należy:

  • Zrezygnować ze szczotkowania zębów przez 12 godzin po zabiegu.
  • Po tym okresie bardzo ważne jest zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Niezwykle istotna jest szczoteczka. Po kiretażu należy korzystać ze szczoteczki o miękkim włosiu. Warto zaopatrzyć się w taką specjalnie przeznaczoną dla osób po zabiegach chirurgicznych, którą znaleźć można w każdej aptece. W początkowym okresie rekonwalescencji mycie zębów należy ograniczyć jedynie do koron zębowych.
  • Skrupulatnie przyjmować antybiotyki przepisane przez dentystę.
  • W okresie pozabiegowym zrezygnować z nitkowania zębów, by nie podrażniać dodatkowo bardzo wrażliwych po zabiegu dziąseł.
  • Jeśli po zabiegu wystąpi ból, można zażyć tabletkę przeciwbólową, ale nie aspirynę, gdyż po kiretażu jest ona absolutnie zabroniona.
  • Przez przynajmniej dobę po zabiegu zrezygnować z picia gorących napojów, alkoholu oraz palenia papierosów.
  • W pierwszym tygodniu po zabiegu zalecana jest dieta półpłynna oraz spożywanie bardzo miękkich produktów. Należy unikać twardych pokarmów i intensywnego przeżuwania.
  • Podczas rekonwalescencji warto stosować płukanki z chlorheksydyną, która ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Pamiętajmy jednak by nie stosować ich dłużej niż dwa tygodnie.

Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>