Leczenie periodontologiczne często wymaga od pacjenta zaangażowania i cierpliwości. Na konsultacje do periodontologa udajemy się zwykle, gdy stan naszego przyzębia oraz dziąseł jest poważny. Wówczas już niezbędne jest wdrożenie skomplikowanego leczenia, gdyż w wielu przypadkach skaling i piaskowanie nie wystarczą, by poprawić stan zdrowia jamy ustnej.
Niestety bardzo często lekceważymy pierwsze niepokojące objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u periodontologa. To błąd! Podczas konsultacji stomatolog nie tylko opracuje plan niezbędnego leczenia, ale także poinstruuje nas jak prawidłowo dbać o zdrowie dziąseł i innych tkanek otaczających zęby.
Wskazania do konsultacji periodontologicznej
Periodontologia zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób dziąseł oraz przyzębia (pozostałych tkanek otaczających ząb). Na konsultację periodontologiczną skieruje nas specjalista od stomatologii zachowawczej podczas wizyty kontrolnej - gdy zauważy u nas problemy związane ze stanem dziąseł lub przyzębia. Jednak pierwsze niepokojące objawy możemy zauważyć sami.
Do periodontologa powinniśmy się wybrać, gdy dokuczają nam:
- Nadwrażliwość zębów;
- Odsłonięte szyjki zębowe;
- Nieprzyjemny zapach z ust;
- Nawracające afty i owrzodzenia;
- Suchość jamy ustnej;
- Krwawienie dziąseł;
- Zaczerwienione, tkliwe i bolące dziąsła;
- Ruchomość zębów.
Powyższe objawy wyraźnie sugerują, że stan naszej jamy ustnej nie jest dobry. By uniknąć poważnych problemów związanych z chorobami przyzębia, powinniśmy niezwłocznie udać się do dentysty na konsultację. Ignorowanie pozornie błahych dolegliwości często kończy się bolesnym, stresującym i kosztownym procesem leczenia, którego łatwo można uniknąć dzięki szybkiej reakcji na pierwsze niepokojące symptomy.
Dlaczego warto skorzystać z konsultacji u periodontologa?
Periodontolog, chociaż kojarzy się głównie z leczeniem paradontozy, nie zajmuje się terapią tylko tego jednego schorzenia. Ten specjalista kompleksowo zadba o zdrowie przyzębia, dziąseł i błony śluzowej, co jest podstawą posiadania pięknego, zdrowego uśmiechu.
U periodontologa wyleczymy stany zapalne dziąseł, choroby przyzębia, krwawienie dziąseł czy odsłonięte szyjki zębowe. Warto także mieć na uwadze fakt, że zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej mogą być pierwszym objawem chorób ogólnoustrojowych. Z tego względu nie powinno się ich lekceważyć, tylko udać się na konsultację do dobrego periodontologa.
Na czym polega konsultacja u periodontologa?
Pierwsza wizyta u specjalisty od periodontologii polega na przeprowadzeniu dokładnego badania i ocenie stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta. Podczas takiej wizyty lekarz rozmawia z pacjentem o jego nawykach związanych z higieną jamy ustnej oraz dolegliwościach. Bada stan błony śluzowej, dziąseł, przyzębia oraz kości (za pomocą zdjęć rentgenowskich). Sprawdza także głębokość kieszonek dziąsłowych. Na podstawie przeprowadzonych badań ustala z pacjentem plan ewentualnego leczenia. W zależności od stanu pacjenta leczenie może obejmować:
- usunięcie kamienia nazębnego i płytki nazębnej,
- kiretaż (czyszczenie kieszonek zębowych),
- usunięcie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej,
- zabiegi chirurgiczne mające na celu oczyszczenie kości, usunięcie ognisk zapalnych i regenerację kości.
Podczas konsultacji periodontologicznej lekarz nie tylko oceni stan zdrowia naszej jamy ustnej. Poinstruuje nas także jak prawidłowo dbać o prawidłową higienę jamy ustnej oraz zdrowie dziąseł i przyzębia.
Ile kosztuje konsultacja periodontologiczna?
Cena pierwszej wizyty u periodontologa, rozmowa z lekarzem, instruktaż i ocena stanu zdrowia jamy ustnej jest zróżnicowana i zależy m.in. od miejsca, gdzie się zgłaszamy. Aktualne ceny można znaleźć na naszej stronie internetowej - cennik periodontologia Medicover Stomatologia. Jednak konsultacja bardzo często jest dopiero początkiem. Całkowity koszt leczenia periodontologicznego w dużej mierze zależy od ogólnego stanu jamy ustnej pacjenta.
W przypadku chorób przyzębia leczenie można podzielić na 3 fazy: higienizację, zabiegi korekcyjne oraz działania podtrzymujące. Podczas pierwszego etapu – higienizacji - periodontolog usuwa złogi kamienia nazębnego oraz płytkę nazębną. Gdy czynności te są niewystarczające lub gdy zmiany w tkankach podtrzymujących ząb są bardzo zaawansowane, niezbędne będą zabiegi chirurgiczne. Mają one na celu:
- zapewnienie dostępu do powierzchni korzeni zębów;
- wyeliminowanie stanu zapalnego;
- poprawę warunków topograficznych w obszarze śluzówkowo-dziąsłowym;
- kontrolę płytki nazębnej poprzez np. spłycenie głębokości kieszonek lub korektę uwarunkowań anatomicznych;
- regenerację tkanek aparatu zawieszeniowego zębów.
W ramach nowoczesnej chirurgii periodontologicznej wykonuje się między innymi następujące zabiegi:
- Całkowicie eliminujące kieszonki dziąsłowe – gingiwoplastyka, dowierzchołkowe przesunięcie płata.
- Częściowo eliminujące kieszonki dziąsłowe:
- zabiegi płatowe z zastosowaniem przeszczepów, wszczepów kostnych lub biomateriałów kościozastępczych;
- zabiegi płatowe w połączeniu ze sterowaną regeneracją tkanek (GTR) lub innymi technikami regeneracji tkanek przyzębia;
- kiretaż zamknięty lub otwarty w zależności od głębokości kieszonek dziąsłowych;
- plastyka dziąsła i wyrostka zębodołowego.
Leczenie periodontyczne zazwyczaj jest długie oraz często bywa kosztowne, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u periodontologa. Odkładanie w czasie konsultacji tylko pogarsza stan zdrowia naszej jamy ustnej, czego konsekwencją będzie dłuższy czas i koszt całkowitej terapii.
Profilaktyka periodontologiczna – zdrowe dziąsła
By uniknąć kosztownego leczenia, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej, dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, regularne zabiegi higienizacyjne pozwolą na efektywne zminimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób przyzębia. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, zatem dbajmy o nasze zęby i dziąsła, by móc cieszyć się pięknym zdrowym uśmiechem i uniknąć stresu oraz kosztów związanych z długotrwałym leczeniem periodontologicznym.
Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki