Czym są choroby przyzębia
i jak je leczyć?

Wiele osób zastanawia się, co tak naprawdę kryje się pod enigmatycznym hasłem “choroba przyzębia”. Otóż tym terminem można nazwać każde schorzenie, które obejmuje tkanki utrzymujące ząb w zębodole, czyli: ozębną, okostną, kość wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy oraz dziąsło. Najczęściej występującymi chorobami przyzębia są: zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia często zwane paradontozą.

Przyczyny chorób przyzębia

Etiologia chorób przyzębia nie należy do skomplikowanych. Podstawową ich przyczyną jest obecność w jamie ustnej i kieszonkach przyzębnych szkodliwych bakterii, zwłaszcza tych tworzących płytkę nazębną. Należą do nich beztlenowe bakterie gram-ujemne głównie: Actinobacillus actinomycetemcomitans, Tannerella forsythensis i Porphyromonas gingivalis. Bakteriami w mniejszym stopniu wpływającymi na rozwój schorzeń przyzębia są: Prevotella intermedia, Campylobacter rectus, Peptostreptococcus micros, Fusobacterium nucleatum, Eubacterium nodatum, Streptococcus intermedius. To jednak wiedza szczegółowa. Warto podkreślić, że poza nagromadzoną płytką bakteryjną na występowanie chorób przyzębia mają wpływ także:

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej (co wiąże się z odkładaniem się płytki nazębnej);
  • genetyka;
  • palenie tytoniu;
  • cukrzyca;
  • stres;
  • wady zgryzu;
  • bruksizm;
  • choroby ogólnoustrojowe.

Bakterie powodujące paradontozę występują powszechnie w jamach ustnych i czekają tylko na okazję, by zaatakować. Jeżeli rozwinie się stan zapalny dziąseł, to będzie nam samym bardzo trudno lub będzie to nawet niemożliwe, żeby się wyleczyć bez fachowej pomocy. Drobnoustroje zagnieżdżają się bardzo głęboko poniżej linii dziąseł i konieczne jest specjalistyczne oczyszczanie kieszonek, by się ich pozbyć.
Agnieszka Juśkiewicz
Lek.dent. Agnieszka Juśkiewicz
Medicover Stomatologia Łódź Pomorska

Czym grozi nieleczona choroba przyzębia?

Stan zapalny przyzębia może wydawać się nieszkodliwy, zwłaszcza że początkowe objawy choroby są często lekceważone przez pacjenta. Jednak w wyniku zapalenia tkanek przyzębia dochodzi do wielu niekorzystnych zmian:

  • migracji nabłonka kieszonki dziąsłowej w stronę szczytu korzenia;
  • destrukcji włókien kolagenowych ozębnej;
  • zapalnej resorpcji kości wyrostka.

Pogłębiająca się infekcja nie tylko zaczyna być bolesna, ale grozi także utratą zęba.

 

Poza tym stwierdzono, że zapalenie przyzębia negatywnie wpływa nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale całego naszego organizmu. Bakterie oraz ich metabolity wywołujące choroby przyzębia zwiększają ryzyko zachorowań na choroby ogólnoustrojowe, między innymi: choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów czy osteoporozę. Ponadto u kobiet w ciąży choroby przyzębia mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu lub wystąpienia niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Metody leczenia chorób przyzębia

Plan leczenia chorób przyzębia zależy od zaawansowania schorzenia i stanu tkanek utrzymujących ząb w zębodole. Ogólnie leczenie chorób przyzębia można podzielić na trzy etapy: higienizację, zabiegi korekcyjne oraz działania podtrzymujące.

Pierwszy etap jest bardzo prosty, polega na usunięciu zalegającej płytki nazębnej oraz nagromadzonego kamienia nazębnego. Gdy stan pacjenta nie jest poważny, często ten etap jest wystarczający, zwłaszcza po wprowadzeniu odpowiednich nawyków zapobiegających ponownemu gromadzeniu się płytki nazębnej. W sytuacji, gdy higienizacja nie wystarcza, należy wdrożyć zabiegi korekcyjne, których celem jest naprawa oraz regeneracja uszkodzonych struktur przyzębia. W zależności od stanu tkanek specjalista periodontolog może wykonać kiretaż (zamknięty lub otwarty - decyduje o tym głębokość kieszonek dziąsłowych), gingiwektomię lub gingiwoplastykę, operacje płatową, sterowaną regenerację tkanek czy nawet przeszczep dziąseł. Co oznaczają poszczególne pojęcia?

  • Kiretaż polega na dokładnym oczyszczeniu z płytki nazębnej i kamienia nazębnego korzenia zęba oraz kieszonki dziąsłowej.
  • Gingiwektomia i gingiwoplastyka polegają na poprawie wyglądu dziąseł. W obu przypadkach periodontolog likwiduje nadmiar zbędnej, przerośniętej tkanki dziąsła. Jednym ze wskazań do plastyki dziąseł jest ich recesja i odsłonięcie szyjek zębowych - wówczas nasze zęby stają się bardzo wrażliwe na niskie i wysokie temperatury oraz kwaśne i słodkie smaki. Recesja jest jednym z pierwszych objawów paradontozy. W takiej sytuacji plastyka dziąseł może być sposobem na zahamowanie rozwoju tej choroby.
  • Operacje płatowe polegają na chirurgicznym oczyszczeniu kości i usunięciu ognisk zapalnych oraz odbudowaniu tkanek utraconych w wyniku zaawansowanego zapalenia przyzębia.

Poza zabiegami chirurgicznymi stomatolog może wdrożyć także leczenie farmakologiczne i przepisać pacjentowi leki o działaniu przeciwzapalnym.

W niektórych sytuacjach, poza leczeniem typowo periodontologicznym, niezbędne może się okazać klasyczne leczenie stomatologiczne, czyli np. usunięcie próchnicy, leczenie kanałowe czy też ekstrakcja zębów, których stan jest na tyle poważny, że nie nadają się do leczenia.

Kontrola i profilaktyka chorób przyzębia

Zakończenie leczenia periodontologicznego, które zazwyczaj jest długie i często kosztowne, nie znaczy, że naszym zębom już nic nie grozi. Bardzo ważne jest kontrolowanie stanu swoich zębów oraz profilaktyka. Wówczas będziemy mogli długo cieszyć się zdrowymi, silnymi zębami i pięknym uśmiechem. By zminimalizować ryzyko rozwoju chorób przyzębia, warto zrezygnować z palenia papierosów, które negatywnie wpływają na ogólny stan zdrowia naszego organizmu.

Wyleczenie wad zgryzu oraz bruksizmu także zmniejszy szanse na wystąpienie chorób przyzębia oraz poprawi ogólny stan zdrowia naszej jamy ustnej. Poza tym bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, dokładne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przez 3 minuty oraz ich nitkowanie. Pełen instruktaż jak odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej z pewnością poda stomatolog podczas konsultacji oraz po zakończeniu leczenia.

Dodatkowo warto regularnie odwiedzać swojego dentystę. Systematyczne wizyty kontrolne pozwolą wykryć niepokojące zmiany na ich wczesnym etapie, co umożliwi szybkie ich wyleczenie. Poza tym zaleca się regularną higienizację, podczas której dentysta usuwa płytkę nazębną oraz kamień nazębny, które są główną przyczyną rozwoju chorób przyzębia.

Leczenie powstrzymujące choroby przyzębia pozwala wykluczyć lub mocno ograniczyć przykre dolegliwości. Warto pamiętać, że ból, krwawienie, obrzęki czy nadwrażliwość dziąseł zawsze powinny być znakiem alarmowym i wskazówką, że należy sprawdzić, czy w jamie ustnej nie dzieje się nic niepokojącego.


Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>