Niedokrwistość chorób przewlekłych
Niedokrwistość chorób przewlekłych charakteryzuje się zmniejszoną produkcją erytrocytów1, małym stężeniem żelaza i zwiększonym stężeniem ferrytyny2.
Objawy niedokrwistości chorób przewlekłych
Niedokrwistość chorób przewlekłych pojawia się często dopiero po kilku miesiącach od ujawnienia choroby podstawowej. W jej przebiegu występują ogólne objawy związane z niedokrwostością (anemią) i objawy związane z chorobą podstawową.
Ogólne objawy anemii, które pojawiają się przy niedokrwistości chorób przewkełych:
- osłabienie i łatwa męczliwość
- zmniejszenie koncentracji i uwagi
- bladość skóry i błon śluzowych
- zawroty i ból głowy
- tachykardia, duszność
Przyczyny niedokrwistości chorób przewlekłych
Najczęstsze przyczyny to:
- zakażenia bakteryjne, pasożytnicze, grzybicze
- nowotwory złośliwe
- choroby autoimmunologiczne3, np. reumatoidalne zapalenie stawów
- przewlekłe zakażenia dróg moczowych
Leczenie niedokrwistości chorób przewlekłych
W leczeniu najważniejsze jest leczenie choroby podstawowej. W ciężkiej niedokrwistości przetacza się krew lub stosuje leki stymulujące erytropoezę, czyli proces powstawania erytrocytów.
Nie wiesz, co ci dolega? Sprawdź swoje objawy!
1 Erytrocyty – Inaczej czerwona krwinka. Jej głównym zadaniem jest transport tlenu z płuc do tkanek organizmu.
2 Ferrytyna – Białko, które magazynuje zapasy żelaza w organizmie.
3 Choroba autoimmunologiczna – Choroba, w której układ odpornościowy organizmu nieprawidłowo identyfikuje własne komórki jako obce i w ramach obrony.
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |