• Gaz rozweselający w stomatologii – jak działa?

  Gaz rozweselający w stomatologii – jak działa?

  Sedacja podtlenkiem azotu to metoda minimalizowania strachu, stresu i bólu mogącego wiązać się z wizytą u dentysty. Sedacja działa przeciwbólowo w bardzo niewielkim stopniu. Jej podstawową funkcją jest znoszenie strachu. Cieszy się popularnością ze względu na skuteczność i bezpieczeństwo. Dzięki niej, pacjenci w dużo mniejszym stopniu odczuwają stres związany z zabiegiem stomatologicznym.
 • Zapalenie dziąseł - co to jest i jak leczyć zapalenie dziąseł?

  Zapalenie dziąseł - co to jest i jak leczyć zapalenie dziąseł?

  Zaniedbywanie higieny jamy ustnej skutkuje odkładaniem się płytki nazębnej, co często prowadzi do zapalenia dziąseł. Lekceważenie tej dolegliwości może kończyć się przykrymi konsekwencjami. Nieleczone zapalenie dziąseł rozwija się w zapalenie przyzębia, które często doprowadza do utraty zębów. Jednak regularne wizyty u dentysty oraz odpowiednia higiena zębów skutecznie zapobiegają chorobom przyzębia.
 • Odsłonięte szyjki zębowe - objawy, przyczyny i leczenie

  Odsłonięte szyjki zębowe - objawy, przyczyny i leczenie

  Odsłonięte szyjki zębowe są tematem, który interesuje zwłaszcza lekarzy zajmujących się chorobami przyzębia, czyli periodontologów. Z pozoru mogą wydawać się błahym problemem, ale nie wolno zapominać, że cofanie się dziąseł i odkrywanie dolnych elementów zęba stanowi punkt wyjścia dla wielu poważnych stanów.
 • Progenia - przyczyny i leczenie progenii

  Progenia - przyczyny i leczenie progenii

  Progenia jest wrodzoną wadą zgryzu, zaliczaną do przodozgryzów (wad doprzednich). Dochodzi w niej do nadmiernego rozwoju żuchwy w kierunku przednim. W konsekwencji mamy do czynienia z nieprawidłowymi stosunkami struktur anatomicznych w obrębie zgryzu – zęby dolne zachodzą na górne.
 • Jaka szczoteczka do zębów?

  Jaka szczoteczka do zębów?

  Soniczna szczoteczka do zębów? Elektryczna? A może bambusowa? Jaką szczoteczkę wybrać i czym różnią się dostępne na rynku szczoteczki do zębów? Zakup szczoteczki do zębów nie jest prostą sprawą. W ostatnich latach pojawiło się na rynku wiele nowości, które reklamowane są jako najlepsze, ale co to właściwie oznacza i czym się różnią?
 • Jakich potraw unikać, aby nie niszczyć szkliwa?

  Jakich potraw unikać, aby nie niszczyć szkliwa?

  Szkliwo jest najtwardszym elementem ludzkiego organizmu. Może jednak ulec nieodwracalnemu zniszczeniu. Co na to wpływa? Jak temu zapobiec? Sprawdźmy, co jeść i jak dbać o zęby, aby służyły nam jak najdłużej.
 • Choroby zebów a Alzheimer

  Choroby zebów a Alzheimer

  Nasz organizm jest skomplikowanym systemem, w którym wszystko się ze sobą łączy. Gdy coś niepokojącego dzieje się w jednym układzie, ma to wpływ na całą resztę. Nie inaczej jest ze zdrowiem zębów. Nie od dziś wiadomo, że bakterie wywołujące choroby zębów i przyzębia mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia, między innymi do choroby Alzheimera czy chorób układu sercowo-naczyniowego.
 • Aparat ortodontyczny – kiedy nosić aparat na zęby?

  Aparat ortodontyczny – kiedy nosić aparat na zęby?

  Chociaż aparat ortodontyczny stosowany jest od lat, to wiele osób, którym jest rekomendowany, robi co może, by go nie zakładać. Cechy, które są dla pacjentów najbardziej istotne, jeśli chodzi o aparat ortodontyczny to: cena, inwazyjność, wygląd, skuteczność, częstotliwość wizyt kontrolnych oraz przewidywany czas leczenia.
 • Czy chorzy na cukrzycę mogą się leczyć u stomatologa?

  Czy chorzy na cukrzycę mogą się leczyć u stomatologa?

  Co czwarty Polak choruje na cukrzycę. Dane epidemiologiczne wskazują na lawinowy trend narastania przypadków tej choroby w ostatnim dwudziestoleciu. Spowodowało to określenie przełomu XX i XXI wieku mianem epidemii cukrzycowej.
 • Jak chronić szkliwo?

  Jak chronić szkliwo?

  Szkliwo jest jedną z najtwardszych tkanek w ludzkim organizmie. Składa się w 95 proc. ze związków nieorganicznych, a pozostałe 5 proc. stanowią związki organiczne i woda. Tworzy najbardziej zewnętrzną warstwę zęba kontaktującą się ze środowiskiem jamy ustnej. Chroni jego wnętrze, w którym znajdują się nerwy i naczynia krwionośne.