Soczewki kontaktowe – poznaj fakty i mity
Soczewki kontaktowe. Łatwiej w nich tańczyć i uprawiać sport. Nie spadną przy gwałtowniejszym ruchu i nie strąci ich niechcący przeciwnik podczas meczu. Nie parują przy zmianie temperatur.
Soczewki kontaktowe. Łatwiej w nich tańczyć i uprawiać sport. Nie spadną przy gwałtowniejszym ruchu i nie strąci ich niechcący przeciwnik podczas meczu. Nie parują przy zmianie temperatur.
Jak duży wpływ na nasze zdrowie mają dieta i styl życia, wszyscy wiemy. Ale często o tym zapominamy. Produkty, które spożywamy, oddziałują również na nasz wzrok.
Zmiana temperatur, suche powietrze w pomieszczeniach i osłabienie całego organizmu (jesień i zima to sezon przeziębień) wpływają znacząco na jakość widzenia. Kiedy dzień staje się krótszy i zmniejsza się ilość światła naturalnego, czas zadbać o zdrowie oczu.
Obecnie, w dobie pandemii, wszyscy znacznie częściej korzystamy z urządzeń elektronicznych - dane z raportu Digital2020 [1] sugerują, że spędzamy w bliskiej odległości średnio 6 godzin i 43 minuty dziennie.
Zmysł wzroku jest odpowiedzialny za około 85% bodźców odbieranych przez człowieka z otaczającego nas świata. To właśnie funkcje poznawcze i komunikacyjne wzroku powodują, że jest on szczególnie ważny u dzieci w okresie ich rozwoju.
Od jakiego wieku można zacząć stosować soczewki kontaktowe? Czy są bezpieczne dla oka dziecka? Czy będzie w stanie samodzielnie zakładać je i zdejmować? W jakich momentach soczewki będą lepszym rozwiązaniem niż okulary?
Promieniowanie ultrafioletowe (UV) ma duży wpływ na nasze funkcjonowanie. Ekspozycja na słońce warunkuje prawidłową syntezę witaminy D3 oraz aktywuje produkcję melatoniny, pełniącej funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego.
Okulary przeciwsłoneczne stanowią w dzisiejszych czasach nie tylko źródło ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale mogą być też świetnym dodatkiem stylizacyjnym.
Masz dość zaparowanych, zsuwających się z nosa okularów podczas porannego joggingu czy jazdy na rowerze? Jest na to rada - soczewki kontaktowe!
Alergia to dziś powszechny problem, nie tylko zdrowotny, ale i społeczno-ekonomiczny. Choroby alergiczne rozwijają się w gwałtownym tempie i dotykają coraz więcej osób.
Optometrysta i okulista to specjaliści od zdrowia oczu. Każdy z nich specjalizuje się jednak w nieco innym obszarze. Sprawdź, w przypadku jakich problemów ze wzrokiem udać się do właściwego specjalisty.
Krótkowzroczność to wada polegająca na wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko, podczas gdy przedmioty znajdujące się w oddali wydają się być zamazane. Jak poprawić dobre widzenie?
Astygmatyzm to jedna z najczęstszych wad wzroku. Nieskorygowany znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie oraz może prowadzić do licznych powikłań. Jak skorygować astygmatyzm?
Soczewki kontaktowe są coraz chętniej wybieraną alternatywą dla okularów. Czy zakładanie ich do pływania jest na pewno zdrowe?
Dobre widzenie ma kluczową rolę w wielu dyscyplinach sportowych. Kiedy ostrość widzenia zawodzi, efektywność sportowca znacznie maleje. Jak najlepiej zadbać o swój wzrok?
Dbałość o wzrok podczas codziennej pracy to gwarancja tego, że będzie nam dobrze służył przez długie lata. Jak pomóc naszym oczom zachować zdrowie?
Działanie promieniowania słonecznego ma niekorzystny wpływ na nasze oczy. Dlatego ich ochrona jest ważna przez cały rok, zarówno latem jak i zimą. Jak słońce szkodzi oczom i jak chronić wzrok?
Oczy zimą nie mają lekko. Narażone są na wiele czynników wpływających niekorzystnie na ich zdrowie i ogólną kondycję. Jak chronić i pielęgnować oczy zimą?
Nasze oczy potrzebują odpowiednich warunków i troski, aby mogły efektywnie i długo pracować. Jeśli chcesz, aby były zdrowe, pamiętaj o kilku zasadach.
Dbałość o wzrok podczas codziennej pracy to gwarancja tego, że będzie nam dobrze służył przez długie lata. Jak pomóc naszym oczom zachować zdrowie?
Okulary progresywne zostały stworzone z myślą o osobach po 40. roku życia. W tym wieku zaczyna się pojawić prezbiopia zwana potocznie „syndromem długich rąk” bądź starczowzrocznością. Jak działają soczewki progresywne?
Dzięki Visioffice® otwiera się przed Tobą świat naturalnego, ostrego widzenia. To inteligentne urządzenie oferuje niezwykłą precyzję pomiaru oka, dzięki czemu pozwala tworzyć w pełni spersonalizowane soczewki. Wybór okularów jeszcze nigdy nie był tak prosty. Dodatkowo System Visioffice® pomaga w wirtualny sposób dobrać oprawki do Twojego kształtu twarzy i upodobań kolorystycznych.
Co warto wiedzieć o Visioffice® ?
Optometrysta i okulista to specjaliści od zdrowia oczu. Każdy z nich specjalizuje się jednak w nieco innym obszarze. Odpowiedź na pytanie, kim jest optometrysta i kim okulista, wynika ze zrozumienia różnicy między tymi zawodami.
Dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność lub hipermetropia, to stan, w którym światło wpadające do oka skupia się „za” siatkówką. Nadwzroczność powstaje w wyniku zbyt krótkiej gałki ocznej lub zbyt małej mocy optycznej.
Termin „prezbiopia” obejmuje wszystkie problemy z wyraźnym, ostrym czytaniem, które pojawiają się najczęściej w 4. dekadzie życia. Pierwszym objawem, jaki najczęściej zgłaszają pacjenci, to brak możliwości odczytania malutkiego druku.
Zakupy online szturmem wdarły się do naszych domów. Kupujemy w sieci ubrania, buty, akcesoria do ćwiczeń, kosmetyki czy jedzenie. Nie ominęło to także świata optyki.
Okulary są nam potrzebne niemalże każdego dnia. Część osób nosi je z powodu wad wzroku dla innych są niezbędne podczas pracy przy komputerze. Warto odpowiedzieć na pytanie: czy okulary, które mamy są dla nas zdrowe i dopasowane do stylu życia jaki prowadzimy?
Jak dotąd towarzystwa naukowe nie opracowały rekomendacji, które zalecałyby konkretną dietę sprzyjającą zachowaniu dobrego wzroku. Należy jednak zwrócić uwagę, by zmniejszyć ryzyko chorób oczu oraz innych chorób, które zagrażają utratą wzroku. Spróbuj zadbać o swoje oczy, wprowadzając zdrowy styl życia.
Prosty podział na okulary korekcyjne i słoneczne od dawna nie spełnia oczekiwań osób zainteresowanych oraz nie prezentuje poziomu zróżnicowania soczewek okularowych. Producenci prześcigają się w poszerzaniu oferty dla węższych grup odbiorców. Nadszedł czas okularów do zadań specjalnych.
Ponad 10 mln Polaków nosi okulary, a prawie połowa osób w wieku 16–54 lat potrzebuje korekcji wzroku. Producenci okularów dwoją się i troją, by sprostać oczekiwaniom rosnącej grupy klientów. I trzeba powiedzieć, że świetnie im się to udaje.
Komputer w pracy, tablet w drodze do niej, netbook w delegacji, konsola do gier, telewizor i laptop w domu… Ciężko zliczyć godziny, jakie spędzamy przed monitorami. Jednak nasze oczy liczą to skrupulatnie i wystawią nam chorobowy rachunek, jeśli w porę nie zadbamy o nie.
Nic jednak nie jest tak ważne jak oczy – precyzyjne narzędzie, dane nam z natury. Eksploatowane każdego dnia, najczęściej obciążone pracą przed komputerem, narażone są na podrażnienie spojówek. Co potęguje podrażnienia i jak im zaradzić?