Soczewki kontaktowe są coraz chętniej wybieraną alternatywą dla okularów. Bardzo często osoby z wadami wzroku korzystają z soczewek podczas uprawiania różnych sportów, w tym sportów wodnych. Warto sobie zadać pytanie, czy zakładanie soczewek kontaktowych do pływania jest na pewno zdrowe?
Spis treści:
1. Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?
2. Wchodzenie do wody w szkłach kontaktowych jest niebezpieczne dla oczu
3. Co robić, by uniknąć problemów po pływaniu w soczewkach?
4. Korekcja wzroku w czasie pływania
Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?
Podczas pływania w soczewkach kontaktowych w basenie jesteśmy narażeni na bakteryjne zakażenie oczu. Dochodzi do infekcji oczu, podrażnień i stanów zapalnych, co z kolei może doprowadzić do owrzodzenia rogówki.
Co więcej, pojawiły się publikacje w ogóle przestrzegające przed wchodzeniem do wody w szkłach kontaktowych. Informują o tym m.in. Amerykańskie Towarzystwo Optometrii (AOA) i amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Organizacje zalecają, aby unikać wchodzenia z założonymi soczewkami kontaktowymi: do jezior, mórz, basenów, jacuzzi, a nawet pod prysznic.
Wchodzenie do wody w szkłach kontaktowych jest niebezpieczne dla oczu
Woda jest środowiskiem naturalnym dla wielu groźnych wirusów i bakterii. Jednym z najgroźniejszych dla oczu jest ameba Acanthamoebea, która to może „utknąć” pod soczewką i doprowadzić do zapalenia rogówki lub jej zakażenia.
Jeśli do takiego zakażenia dojdzie, jego następstwa mogą być bardzo poważne, z utratą wzroku czy przeszczepem rogówki włącznie.
Dodatkowo poza obecnością mikroorganizmów, woda może powodować większe napięcie soczewek, co prowadzi do dyskomfortu i podrażnień.
Co robić, by uniknąć problemów po pływaniu w soczewkach?
Najważniejsze to unikać pływania w soczewkach kontaktowych zarówno miękkich, jak i sztywnych (sztywne soczewki mogą bardzo łatwo wypłynąć z oka podczas kąpieli).
Jednodniowe soczewki kontaktowe a basen
Jeśli już zdarzy nam się pływać w soczewkach, to zaraz po wyjściu z wody powinniśmy zdjąć soczewki i je wyrzucić. Wtedy ryzyko zakażenia znacząco maleje. W tym wypadku najwygodniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są jednodniowe soczewki kontaktowe.
Soczewki i gogle pływackie
Innym rozwiązaniem jest korzystanie razem z soczewkami z gogli pływackich, które ograniczą kontakt oczu z wodą, jednak nie wykluczą go zupełnie. Jeśli woda dostanie się pod gogle, należy soczewki zdjąć i wyrzucić lub bardzo dokładnie zdezynfekować. Dobrym pomysłem jest również korzystanie ze specjalnych okularów pływackich z korekcją. Wtedy soczewki kontaktowe nie są potrzebne do pływania.
Pamiętajmy: należy dbać o oczy, gdyż mamy tylko jedną parę na całe życie!
Korekcja wzroku w czasie pływania
Jeśli zachodzi potrzeba korekcji wzroku podczas pływania, czy to w basenie, czy w morzu, wybierzmy się do specjalisty – optometrysty. Optometrysta pomoże dobrać taką metodę korekcji, która będzie zdrowa dla oczu i komfortowa przy różnych rodzajach aktywności fizycznej.
Przeczytaj także: Wzrok w sporcie. Ochrona wzroku u sportowców
Źródła:
Autor: Sylwia Kijewska, optometrysta