Soczewki kontaktowe. Łatwiej w nich tańczyć i uprawiać sport. Nie spadną przy gwałtowniejszym ruchu i nie strąci ich niechcący przeciwnik podczas meczu. Nie parują przy zmianie temperatur. Poza tym, oprócz wygody podczas aktywności fizycznej albo na imprezie, zapewniają szersze niż okulary pole widzenia – i nie zależy to od kierunku padania wzroku.

Wraz ze wzrostem popularności soczewek kontaktowych narosło jednak na ich temat wiele różnych opinii i przekonań. Najczęściej dotyczą one użytkowania. Które z nich są prawdziwe, a które można rzeczywiście „między bajki włożyć”? Zweryfikujmy. Obalamy mity i potwierdzamy fakty, odpowiadając na najczęstsze pytania, jakie nasi pacjenci zadają naszym optometrystom.

Czy dzieci mogą nosić soczewki?

Oczywiście, że tak. Nie ma ograniczeń wiekowych przy stosowaniu soczewek kontaktowych – można je założyć nawet noworodkowi, np. po usunięciu zaćmy wrodzonej – noszą je dzieci w każdym wieku. Pamiętajmy jednak, że odpowiedzialność za prawidłowe i zdrowe użytkowanie soczewek przez dziecko ponoszą jego opiekunowie, a ono powinno pozostawać pod ścisłą kontrolą optometrysty lub okulisty. Soczewki kontaktowe otwierają przed dziećmi z wadami wzroku nowe możliwości, zwłaszcza gdy chodzi o sport – w końcu kto chciałby dostać piłką w okulary 😉.

Czy w soczewkach mogę spać?

To zależy… W niektórych soczewkach faktycznie można spać. W zależności od rodzaju soczewek można je nosić przez 7 dni i 6 nocy lub 30 dni i 29 nocy. Pamiętajmy jednak, że noszenie soczewek w trybie ciągłym powinno odbywać się jedynie za zgodą optometrysty, u którego dobieraliśmy soczewki, a wizyty kontrolne powinny odbywać się częściej. Dlaczego? Na powierzchni soczewek mogą zbierać się osady białkowe lub tłuszczowe. Jeśli nie zdejmujemy soczewek, nie można ich z tych osadów oczyścić, a brudne – mogą być traktowane przez oko jako ciało obce i wywoływać stan zapalny. Co więcej, u wielu osób komfort noszenia soczewek maleje w ciągu dnia: rano jest większy, wieczorem mniejszy, a gdy ich nie zdejmujemy – oczy nie mają czasu „odpocząć”.

Czy można pływać w soczewkach?

Nosząc soczewki kontaktowe, powinniśmy unikać wszelkich kontaktów z wodą. Pod soczewką jest ciepło i wilgotno, czyli panują tam idealne warunki do rozwoju mikrobów, które mogą dostać się do oka wraz z wodą. Dopuszczalne jest pływanie w soczewkach jednodniowych, jeżeli są szczelnie zabezpieczone okularami pływackimi. Optometryści zalecają, żeby po wyjściu z wody zdjąć soczewki i odczekać co najmniej 15 minut, zanim założymy świeżą parę. Natomiast ostrzegają, aby nie zakładać soczewek do kąpieli w morzu, choć mogłoby się to wydawać bardzo dobrym i praktycznym pomysłem 😉.

Czy nosząc soczewki 2-tygodniowe co drugi dzień, mogę używać ich przez miesiąc?

Czas przydatności do użycia soczewek liczy się od momentu, gdy zostaną wyjęte z opakowania – z płynu, w którym są zanurzone. Nie sumujemy dni, w których nosimy soczewki, jeśli nie korzystamy z nich codziennie. Podczas badań klinicznych właśnie określona liczba dni: 14 lub 30 została uznana przez specjalistów za najbezpieczniejszą i tym trzeba się kierować. Czy jeśli będziemy nosić soczewki dłużej – od razu coś nam się stanie? Niekoniecznie, ale wtedy prawdopodobieństwo powikłań wzrasta. Pamiętajmy, że wzrok to zmysł, którym odbieramy ok. 80% bodźców – dbajmy o niego i starajmy się mu nie szkodzić 😉.

Czy jeśli znam promień krzywizny, średnicę i moc soczewek, mogę kupić dowolne soczewki, które spełniają te parametry?

Niestety, nie. Te parametry nie są uniwersalne. Soczewki, które mają tę samą krzywiznę bazową (BC) i średnicę (DIA), ale są wykonane z innego materiału (model soczewek) lub mają inną konstrukcję, mogą inaczej zachowywać się na oku. Dlaczego? Przede wszystkim, miękkie soczewki kontaktowe nie są stabilnokształtne i dopasowują się do kształtu rogówki, czyli przedniej powierzchni oka. Co więcej, produkowane soczewki są wielokrzywiznowe, a krzywizna podawana na opakowaniu jest zazwyczaj uśredniona lub podana jedynie w centrum. To optometrysta, dobierając soczewki w gabinecie, ocenia pod biomikroskopem, jak dana soczewka leży na oku: czy nie jest zbyt ciasna lub luźna oraz czy prawidłowo i centralnie pokrywa rogówkę. Jeśli nie czujemy, że mamy na oku soczewkę, to wcale nie musi znaczyć, że jest ona prawidłowo dopasowana. Może być na przykład za ciasna. Wtedy nie będzie ruszać się po powierzchni oka, więc tym samym nie będzie go podrażniać, będzie jednak ograniczać dostęp tlenu do oka. A to może prowadzić np. do niedotlenienia rogówki i jej obrzęku. Zbyt luźna soczewka będzie nadmiernie się przesuwać, powodować dyskomfort i podrażnienie. Podsumowując: soczewki nie mają zamienników.

Odpowiedzi na pytania udzielił Sebastian Zawadzki, optometrysta Medicover Optyk

 

To, rzecz jasna, nie wszystkie pytania na temat soczewek, jakie zadają pacjenci, którzy przychodzą do salonów Medicover Optyk, aby zbadać wzrok i dobrać korekcję.

Jeżeli rozważasz noszenie soczewek kontaktowych na stałe lub tylko w niektórych sytuacjach albo jeśli chcesz wypróbować, jak komfortowo możesz się czuć, gdy będziesz takich soczewek używać, umów się na wizytę do Medicover Optyk. Optometrysta odpowie na każde Twoje pytanie, zbada Twój wzrok i idealnie dopasuje soczewki kontaktowe.

 

Zarezerwuj wizytę >>