Zakupy online szturmem wdarły się do naszych domów. Kupujemy w sieci ubrania, buty, akcesoria do ćwiczeń, kosmetyki czy jedzenie. Nie ominęło to także świata optyki. Według raportu „Polak z wadą wzroku” 20 proc. Polaków kupiło okulary w sieci. Najczęściej wybierane były okulary „zerówki” i okulary przeciwsłoneczne. Coraz silniejszy jest także trend kupowania w internecie okularów korekcyjnych. Jednak, czy to dobry pomysł?

Na co warto zwrócić uwagę kupując okulary?

Spis treści:

1. Okulary kupione przez internet a problemy techniczne

2. Jakie jest ryzyko zakupu okularów przez internet? 

3. Wybór okularów a wizyta u optyka

Okulary korekcyjne to wyrób medyczny i jako robiony na zamówienie nie podlega zwrotom. W przypadku ich zakupu przez internet, gdy coś nam nie pasuje zostajemy z produktem i wydanymi pieniędzmi.

Niewiele lepiej przedstawia się opcja reklamacji. W tej sytuacji musimy liczyć się z funkcjonowaniem bez zamówionychokularów przez kilka ładnych dni (wysyłka do sklepu, rozpatrzenie reklamacji - z reguły 14 dni, i wysyłka zwrotna do nadawcy). Może kupimy tylko oprawkę w sieci, a soczewki u optyka? Taka opcja jest możliwa.

Tylko co w sytuacji, gdy coś będzie nie tak? Żaden optyk nie da wówczas gwarancji na całe okulary (z oprawkami), a sklep internetowy może zrzucić winę na optyka. Warto się nad tym zastanowić przy wyborze miejsca zakupu.

Przeczytaj także: Optometrysta czy okulista – kogo należy wybrać?

Okulary kupione przez internet a problemy techniczne

Najczęstszą przyczyną niezadowolenia z okularów korekcyjnych zamówionych online są nieprawidłowości techniczne. Możemy tu wyszczególnić dwa główne typy problemów: moc soczewek inna niż zamówiona oraz środek optyczny soczewki w innym miejscu niż być powinien. I o ile inna moc soczewek jest po prostu towarem niezgodnym z zamówieniem, tak do wyznaczenia środka optycznego potrzebne jest więcej parametrów.

Przede wszystkim konieczny jest rozstaw źrenic (czyli Pupilary distance, PD), ułożenie oprawki na naszej twarzy oraz to na jakiej wysokości nasza źrenica znajduje się w okularach, a to także zależy na jaką odległość patrzymy.

Takie pomiary, aby były wykonane poprawnie potrafi zrobić jedynie wyszkolona osoba. Przedstawione powyżej błędy są niezgodne ze sztuką optyczną i mogą spowodować wiele szkód dla naszego widzenia i komfortu funkcjonowania w postaci:

  • niewyraźnego widzenia,
  • zniekształcenia obrazu,
  • nierównego wysiłku obu oczu,
  • bólów głowy,
  • zawrotów głowy,
  • problemów z oceną odległości czy koncentracji [2]. 

Co więcej, jesteśmy w stanie zweryfikować te pomyłki, z pomocą specjalistycznego sprzętu dopiero po otrzymaniu przesyłki, a ta nie podlega zwrotom. 

Jakie jest ryzyko zakupu okularów przez internet? 

Przypomnijmy sobie, ile razy kupowaliśmy coś w sieci i po otwarciu paczki, nie wyglądało to tak jak na zdjęciu? Dokładnie to samo może się zdarzyć z okularami. Obojętnie czy to będą okulary przeciwsłoneczne czy oprawki korekcyjne. Kolor jaki widzimy na ekranie może być zniekształcony, jak również fason okularów może pozostawiać wiele do życzenia.

Nawet otrzymując oprawki do przymierzenia w domu, samodzielna ocena jest bardzo trudna. Każdy ma inną twarz, kolor włosów czy oczu, a także chce podkreślić okularami różne walory. Bez profesjonalnego doradztwa ciężko dopasować produkt, z którego bylibyśmy zadowoleni.

Należy także pamiętać, że okulary to nie tylko oprawki, ale przede wszystkim soczewki okularowe. I o ile różnorodność oprawek w sieci jest ogromna, wybór soczewek często ograniczony jest do 3 czy 5 najprostszych rodzajów. Producenci soczewek co chwila wprowadzają na rynek nowe rozwiązania i nowe produkty.

Katalogi z soczewkami do okularów mają po kilkaset stron, a tym samym są to setki rodzajów szkieł. Wszystko po to, by dobrać taki produkt z oferty, który będzie odpowiadał potrzebom klienta. Niezbędne w tym wypadku będzie przeprowadzenie szczegółowej rozmowy do czego będą użytkowane okulary, jaki osoba prowadzi styl życia oraz jakie ma doświadczenia okularami.

Odpowiednie dopasowanie okularów

Nie zapominajmy także o dopasowaniu okularów czy ich serwisie. W sklepach online jest to wręcz niemożliwe. W jaki sposób sprzedawca online ma to właściwie zrobić - jak ma np. dogiąć zauszniki by okulary nie spadały nam z nosa? Przecież nas nie widzi, nie wie, jak okulary układają się na naszej twarzy.

W takiej sytuacji musimy udać się do specjalisty, jakim jest optyk. A wymiana lub dokręcenie śrubki? Wymiana elementów oprawy czy lutowanie połamanych okularów? Nawet jeśli taka usługa oferowana jest online, to czynność, która w salonie zajmuje chwilę, w sieci przeciąga się na kilka dni, a my zostajemy bez okularów.

Optometrysta pomoże dobrać odpowiednie okulary.

Wybór okularów a wizyta u optyka

Idąc do optyka możemy liczyć na profesjonalne doradztwo i dopasowanie takich okularów, które będą odpowiadać naszym potrzebom. Dotyczy to zarówno oprawek, jak i soczewek okularowych. 

Cały proces doboru okularów, pozwala na osiągnięcie spersonalizowanego produktu i to w cenie często podobnej jak okulary z internetu. Podczas wizyty w salonie optycznym to doradca lub stylista przeprowadzi nas przez wszystkie skomplikowane kroki optyczne i pomoże wybrać to czego potrzebujemy.

To także doradztwo na płaszczyźnie kryteriów: jakie okulary faktycznie pasują do osoby, kształtu twarzy czy karnacji. Istotne jest to, że okulary nie mają standardowej rozmiarówki. Każda para oprawek mimo podobnego rozmiaru może zupełnie inaczej leżeć na twarzy poprzez inny kształt i być np. za duża lub za mała.

Do tego w salonie optycznym często informuje się osoby, jak prawidłowo korzystać z okularów i dbać o nie, by służyły nam jak najdłużej. Jeśli po kilku miesiącach konieczna będzie poprawa dopasowania przez np. zdejmowanie okularów jedną ręką, optykowi zajmie to chwilę, a my nadal cieszymy się sprawnymi okularami.

Technologia pokazała nam różne możliwości zakupowe. Są rzeczy, które bez problemu możemy kupować online. Są też takie, przy których potrzebujemy fachowej pomocy doradcy, gwarancji prawidłowego wykonania i odpowiedniego serwisu posprzedażowego. Do tej grupy zaliczymy okulary. To od nas zależy jakiego dokonamy wyboru i czy chcemy oszczędzać na zdrowiu oraz komforcie naszego organizmu.

Lista salonów Medicover Optyk. Znajdź placówkę w swoim mieście >>

Referencje: 

[1] https://www.krio.org.pl/coraz-wiecej-marek-optycznych-sprzedaje-w-internecie-dlaczego-to-niebezpieczne-dla-twojego-wzroku/ 

[2] Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, których układ wzrokowy się kształtuje. 

 

Autor: Sylwia Kijewska, Optometrystka, Ekspert ds. Rozwoju Optometrii

 

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania.