Okulary progresywne to największe dobro, jakie ma do zaoferowania współczesna optyka dla osób cierpiących na prezbiopię. Prezbiopia to pogorszenie widzenia na bliskie odległości, które wynika ze zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji oka. Jest to proces fizjologiczny wynikający ze starzenia się organizmu, powodujący zmniejszenie elastyczności gałek ocznych.

Spis treści:

1. Okulary progresywne - dla kogo?

2. Jak działają soczewki progresywne?

3. Dlaczego warto używać okularów progresywnych?

4. Soczewki progresywne a personalizacja

5. Pierwsze dni z okularami progresywnymi

Okulary progresywne - dla kogo?

Okulary progresywne zostały stworzone z myślą o osobach po 40. roku życia. W tym wieku zaczyna się pojawić prezbiopia zwana potocznie „syndromem długich rąk” bądź starczowzrocznością. Polega na tym, że nasze widzenie obiektów znajdujących się blisko znacząco się pogarsza.  Żeby móc skupić wzrok na literach w książce, musimy ją od siebie odsuwać. Czynności precyzyjne wymagają albo oddalenia przedmiotów od twarzy, albo założenia okularów „do czytania”.

Samo posiadanie okularów „do czytania”, czyli z soczewkami o dodatnim indeksie dioptrii, nie jest specjalnie uciążliwe, ale problemy pojawiają się kiedy przez całe życie nosiliśmy „minusy” (okulary do dali). W takim przypadku konieczność ciągłej żonglerki okularami, tak, żeby dobrze widzieć w zależności od sytuacji, może męczyć. Tym bardziej, że „okulary do czytania”, zupełnie nie nadają się do patrzenia w dalekie odległości, a okulary codziennego użytku nie pomagają przy czytaniu.

Z soczewek progresywnych może korzystać każda osoba potrzebująca dodatkowych mocy do czytania, aby uniknąć uciążliwego zdjemowania i wkładania okularów w zależności od odległości, na którą w danym momencie patrzy. 

Jak działają soczewki progresywne?

Soczewki progresywne to soczewki wyposażone w trzy strefy, które odpowiadają za ostre widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Na soczewce progresywnej wyróżniono 4 obszary o różnych właściwościach.

Obszar dali to obszar który zapewnia komfortowe widzenie na duże odległości, znajduje się w górnej części soczewki i ułatwia prowadzenie samochodu, oglądanie filmów w kinie czy podziwianie widoków podczas spaceru. Górny obszar dla dali został wytypowany na podstawie naszych naturalnych zachowań, ponieważ najczęściej patrzymy wprost i w górę właśnie na obiekty znajdujące się daleko od nas.

Obszar pośredni znajduje się w centralnej części soczewki i jest inaczej nazywany strefą progresji. Moc korekcyjna w tej strefie zwiększa się w stosunku do wartości korygujących dal, aż do wartości odpowiadających bliżom. Idealnie nadaje się do patrzenia na deskę rozdzielczą samochodu lub na ekran komputera.

Obszar bliży jest umiejscowiony na dolnej części soczewki i odpowiada za czytanie lub oglądanie przedmiotów znajdujących się w bliskich odległościach od oka.

Ostatni obszar nazywany jest peryferyjnym i jest umiejscowiony po bokach soczewki - wyraźne widzenie w tym obszarze nie jest możliwe. Producenci soczewek prowadzą obecnie wyścig, którego celem jest zaproponowanie klientom produktu z jak najmniejszym obszarem peryferyjnym.

Dlaczego warto używać okularów progresywnych?

Okulary progresywne dają poczucie komfortu osobom zmuszonym nosić dwie pary okularów na co dzień. Szczególnie istotne jest to dla kierowców, którzy w czasie jazdy nie muszą wybierać między widzeniem lusterek, deski rozdzielczej lub drogi przed sobą. W okularach progresywnych mogą komfortowo i bezpiecznie prowadzić samochód. 

Soczewki progresywne a personalizacja

Częstym pytaniem i obawą klientów potrzebujących soczewek progresywnych jest kwestia personalizacji. Standardowe szkła można zabarwić na stałe w trzech barwach: szarej, zielonej, szaro-zielonej (przejmują wtedy funkcję okularów przeciwsłonecznych), można nałożyć powierzchnię fotochromową, czyli taką która zmienia swoje zabarwienie pod wpływem światła UV. Okulary takie zawierają powłoki antyrefleksyjną czy blokującą promieniowanie UV.

Obecnie dzięki rozwojowi technologii materiałów optycznych soczewki progresywne można personalizować tak samo, jak każde inne. Jedynie powierzchnia lustrzana stwarza jeszcze problemy produkcyjne i nie każdy producent decyduje się na takie rozwiązanie. 

Pierwsze dni z okularami progresywnymi

Pierwsze dni dla osób z nowymi soczewkami progresywnymi bywają uciążliwe. Niemal połowa pacjentów na początku skarży się na bóle oczu, bóle głowy, zawroty głowy i nudności. Soczewki progresywne wymuszają nieznaczne zmiany w zachowaniu i przyzwyczajeniach. Trzeba się przystosować do ich używania tak, żeby zniwelować wady i w pełni wykorzystać zalety. Po upływie miesiąca już 95% użytkowników soczewek progresywnych jest zadowolona ze zmiany, nie zgłasza żadnych dolegliwości ani dyskomfortu i uważa, że nowe okulary przyczyniają się do zwiększania komfortu ich życia.

 

Autor: Aleksander Grudziński, Magdalena Olejniczak, Medicover Optyk

 

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania.