• Nadmiar żelaza a tarczyca

  Nadmiar żelaza a tarczyca

  Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, niezbędne jest odpowiednie działanie wszystkich jego elementów. Należy także pamiętać, o dostarczeniu potrzebnych mikroelementów, które wspomagają procesy zachodzące w organizmie - jednym z takich składników jest żelazo. Jak nadmiar tego pierwiastka wpływa na pracę tarczycy?
 • Ciśnienie wewnątrzgałkowe - norma

  Ciśnienie wewnątrzgałkowe - norma

  Ciśnienie wewnątrzgałkowe nazywane także śródgałkowym, to rodzaj ciśnienia, jaki wywierany jest przez płyn śródroczny na twardówkę oraz rogówkę. Jakie są normy ciśnienia w oku? O czym świadczy wysokie ciśnienie w oku?
 • Oczy versus pandemia [PODCAST]

  Oczy versus pandemia [PODCAST]

  Co mają wspólnego pandemia i cyfrowe zmęczenie wzroku? Co jest przyczyną pogarszania się wzroku i czy można samemu go sobie poprawić? Jak zadbać o wzrok u dzieci? Dlaczego optometrysta i okulista to nie to samo? Na te pytania odpowiada mgr Weronika Kołeczek, optometrystka z Medicover Optyk, w rozmowie z red. Małgorzatą Wiśniewską.
 • Profilaktyka 40+

  Profilaktyka 40+

  Coraz większa część społeczeństwa ma świadomość, że ważne jest nie tylko diagnozowanie i leczenie chorób, lecz także profilaktyka. Dlatego też, z roku na rok, coraz większą popularnością cieszą się pakiety badań, które w sposób kompleksowy pozwalają zadbać o zdrowie. Od lipca 2021 r. dostępny jest również rządowy program profilaktyki zdrowotnej "Profilaktyka 40 plus" skierowany do wszystkich osób,...
 • Ciśnienie w oku - badanie. Jakie są objawy nieprawidłowego ciśnienia w oku?

  Ciśnienie w oku - badanie. Jakie są objawy nieprawidłowego ciśnienia w oku?

  O ciśnieniu mówi się nie tylko w kontekście ciśnienia tętniczego, ale również w związku z narządem wzroku. Podczas badania, okulista może podjąć decyzję o konieczności wykonania pomiaru ciśnienia śródgałkowego. W jakim celu wykonuje się takie badanie? Jakie są objawy wysokiego bądź niskiego ciśnienia w oku?
 • Flow-injection i bonding – nowoczesne metody poprawy uzębienia

  Flow-injection i bonding – nowoczesne metody poprawy uzębienia

  Stomatologia estetyczna cały czas się rozwija, dzięki czemu coraz łatwiej można skorygować kształt i kolor zębów, tak by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Obecnie każdy z nas może sobie pozwolić na wymarzony uśmiech, który zachwyci estetyką oraz naturalnością. Wśród metod poprawy wyglądu zębów warto rozważyć technikę flow-injection oraz bonding, których efekt – w porównaniu z pośrednimi...
 • Wysoki poziom TSH - objawy

  Wysoki poziom TSH - objawy

  Badanie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, jest jednym z badań, które umożliwia ocenę prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Wykorzystywane jest w diagnostyce różnych chorób tarczycy: nadczynności i niedoczynności tarczycy, chorobie Hashimoto czy Gravesa- Basedowa, a nawet niepłodności. Podwyższone TSH jakie może dawać objawy?
 • Bąblowica - uwaga na niemyte jagody

  Bąblowica - uwaga na niemyte jagody

  Bąblowica to choroba odzwierzęca wywoływana przez postać larwalną tasiemca bąblowcowego. Chorobą zarażamy się w wyniku przypadkowego spożycia jaj pasożyta, które mogą znajdować się m.in. na nieumytych jagodach czy innych owocach leśnych, ale nie tylko. Larwy tych tasiemców, tworzą formy pęcherzy – stąd polska nazwa bąblowiec. Niektóre rodzaje bąblowicy są bardzo groźne. Jak objawia się choroba...
 • Zdrowie po COVID-19

  Zdrowie po COVID-19

  Po przechorowaniu na koronawirusa szybko się meczysz? Odczuwasz problemy z oddychaniem? Boli cię głowa, mięśnie lub stawy? Prawdopodobnie cierpisz na tzw. zespół pocovidowy.
 • Stan serca po zakażeniu COVID-19

  Stan serca po zakażeniu COVID-19

  Przeszedłeś zakażenie COVID-19 i wciąż odczuwasz skutki choroby? Dokuczają ci kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy? Szybko się meczysz?