Odbudowa kości w stomatologii

Konieczność wykonania zabiegu regeneracji kości – z taką diagnozą spotykają się najczęściej pacjenci, którzy decydują się na leczenie implantologiczne. Chociaż nie jest to procedura niezbędna w każdym przypadku, to jeśli lekarz stwierdzi zanik kości – zabieg warunkuje możliwość kontynuacji leczenia. Jak wygląda odbudowa tkanki kostnej w stomatologii? Wyjaśniamy!

Leczenie implantologiczne – czym jest sterowana regeneracja kości?

Nazwy zabiegu, w którym odbudowywane są kości szczęki lub żuchwy, mogą być różne. Najbardziej jasno dla pacjenta brzmi zazwyczaj właśnie „odbudowa kości”. Jednak profesjonalnie chirurdzy stomatolodzy mówią raczej o „regeneracji kości” lub „augmentacji kości”. Chcąc opisać, czym jest owa odbudowa, można się też posłużyć słowem „przeszczep”. Co właściwie oznacza regeneracja kości w stomatologii?

Czasami zdarza się, że kości w szczęce zanikają albo np. w wyniku urazu zostają uszkodzone. Jeśli pacjent chce wszczepić implanty albo wzmocnić oparcie dla zębów własnych, to musi stworzyć do tego odpowiednie warunki, tzn. odbudować tkankę kostną. Wszystko po to, by np. móc w konkretne miejsce wstawić uzupełnienie w postaci implantu – implant jest bowiem śrubą, którą wkręca się w kość.

Podczas jedzenia czy żucia w jamie ustnej działają spore siły. Jama ustna jest dobrze przystosowana do ich amortyzacji, więc pracują mięśnie, stawy, ścięgna, ale też tkanka kostna. Po utracie zęba ilość kości stopniowo spada. Odbija się to na pozostałych zębach w łuku, które nie dość, że narażone są na działanie większych sił, bo nacisk zębów nie rozkłada się równomiernie, to jeszcze nie mają podparcia zarówno w postaci zęba, jak i odpowiedniej ilości sąsiadującej tkanki kostnej.
Marta Siewert
Lek.dent. Marta Siewert
Medicover Stomatologia Warszawa Plac Konstytucji

Regeneracja kości to więc zabieg polegający na umieszczeniu w odpowiednim miejscu materiału kościozastępczego, który będzie stanowił swego rodzaju rusztowanie, dzięki któremu możliwa będzie odbudowa tkanki. Materiały użyte podczas procedury mogą być różne – tkanki własne lub inne biomateriały. W każdym przypadku to lekarz – chirurg stomatolog – decyduje o tym, jak powinien wyglądać zabieg, jakich materiałów najlepiej użyć i jaki zakres procedury zastosować. Tylko indywidualne podejście do pacjenta jest gwarantem skutecznego leczenia.

Augmentacja kości – kiedy wykonuje się taki zabieg?

Tak jak zostało to już wspomniane, augmentację (czyli regenerację/odbudowę kości) wykonuje się najczęściej w przypadku, kiedy pacjent jest zainteresowany leczeniem implantologicznym. Ubytki kostne wynikają z sytuacji, kiedy kości przez lata stopniowo zanikały. Dlaczego tak się dzieje? Z problemem tym borykają się często osoby mające braki zębowe. Kość, która nie jest stymulowana, ani nie obciąża się jej mechanicznie chociażby podczas procesu przeżuwania – powoli ulega atrofii, czyli właśnie zanikowi. Jest to proces naturalny, ale bardzo niepożądany. Podobne skutki mogą nieść szczególne przypadki stanów zapalnych w jamie ustnej czy zaawansowana paradontoza. Kość może też ulec mechanicznemu uszkodzeniu w wyniku wypadku czy urazu.

 

Zabieg regeneracji kości – dla kogo?

  • dla osób po ekstrakcji zęba lub z brakami zębowymi,
  • dla osób, które mają zaawansowane choroby przyzębia i rozchwiane zęby (paradontoza),
  • dla osób przygotowujących się do zabiegu implantacji – wzmocnienie kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej,
  • dla osób dotkniętych ubytkami kostnymi po wypadkach i urazach.

Jak wygląda odbudowa kości szczęki lub żuchwy?

Proces regeneracji kości rozpoczyna zawsze dokładna diagnostyka. Dzięki niej możliwe jest określenie tego, jaki zakres powinien mieć zabieg i jakiego rodzaju działania są potrzebne. Następnie dobiera się materiały kościozastępcze. Sam zabieg polega na umieszczeniu materiału w miejscu, które chcemy objąć odbudową. Następnie nakłada się także specjalną membranę, która zapobiega wrastaniu tkanek miękkich w materiał. Ostatnim etapem zabiegu jest założenie szwów.

Jak odbudowuje się kość szczęki? Sterowana regeneracja kości sprowadza się do tego, że naturalna kość jest stymulowana do rozrostu i wzmacnia się, opierając się na swoistym rusztowaniu z materiału kościozastępczego. Wraz z upływem czasu i stopniową stabilizacją zregenerowanej kości, zarówno materiał, jak i wspomniana membrana gojąca rozkładają się i wchłaniają. Efektem końcowym jest kość, której nie sposób odróżnić od naturalnej, a także odpowiednie podłoże pod uzupełnienia w postaci implantów.

 

Ile trwa odbudowa kości bez zęba?

Augmentacja kości to zabieg inwazyjny, chirurgiczny. Oznacza to, że po jego wykonaniu powstaje rana, która opatrywana jest z użyciem szwów. Już sam ten fakt sugeruje, że rekonwalescencja po zabiegu będzie trwała dłużej niż po wykonaniu innych procedur stomatologicznych. Warto jednak podkreślić, że samo gojenie to tylko jeden z etapów. Kluczowa jest przecież regeneracja kości, a ta wymaga w największym stopniu właśnie czasu. Zwykle potrzebne jest od 4 do 6 miesięcy. Dopiero po tym okresie możliwe jest przystąpienie do leczenia implantologicznego. Wszystko jednak zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta, jego potrzeb i szybkości gojenia i regeneracji. Po zabiegu regeneracji kości niezbędne są regularne kontrole u stomatologa.

Odbudowa kości – zalecenia po zabiegu

Co należy robić, a czego unikać po zabiegu sterowanej regeneracji kości? Po ustąpieniu znieczulenia pacjent może odczuwać ból. Wtedy warto wspierać się lekami przeciwbólowymi, które przepisał stomatolog. Pomocne mogą być również chłodne kompresy. Nie należy też wykonywać żadnych działań, które mogłyby podrażniać okolicę pozabiegową. Co to oznacza? Warto unikać picia alkoholu, bardzo gorących napojów, a także palenia papierosów. Konieczne jest również zwracanie większej uwagi i ostrożności przy codziennej higienie – okolice zabiegu powinny być omijane w czasie szczotkowania w pierwszych dobach po wizycie u chirurga.

Sterowana regeneracja kości – czy warto?

Zanik kości uniemożliwia wstawienie implantu. Co więcej, osłabione struktury wpływają też na postępowanie wad zgryzu, cofanie się dziąseł i przemieszczenia zębów w łuku. Jakie są tego konsekwencje? Mogą one powodować, że stosowana proteza będzie traciła oparcie, a także że po prostu stopniowej zmianie będą ulegać rysy twarzy – niekoniecznie pozytywnej.

Odbudowa kości to dzisiaj standardowy zabieg, który można i warto przeprowadzać jak najwcześniej, kiedy zostanie wykryta taka potrzeba. Dzięki temu konsekwencje zaniku kości są mniej dotkliwe, a i zakres zabiegu mniejszy. Chociaż jego efekty nie są tak widoczne, jak w przypadku wszczepienia implantu czy wstawienia uzupełnień protetycznych, to często jest niezbędnym krokiem do metamorfozy uśmiechu. Nie warto z nim zwlekać.


Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>