Konsultacja stomatologa dziecięcego – na czym polega?

Dbanie o zęby mleczne jest tak samo ważne, jak o uzębienie stałe. W wieku dziecięcym kształtują się też postawy względem tego, jaki pacjent ma stosunek do wizyt w gabinecie dentystycznym. Dlatego z wizytą u stomatologa nie warto zwlekać. Dzięki temu zdrowe będą nie tylko mleczaki, ale również piękny będzie uśmiech w przyszłości.

Wizyta adaptacyjna a konsultacja z pedodontą – czym się różnią?

Dziecko często obawia się tego, co nieznane. Dlatego właśnie zaleca się, by zanim rozpocznie się właściwe leczenie zębów, zgłosić się na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym, na której żadne procedury medyczne czy zabiegi nie są wykonywane. Taka wizyta nosi nazwę adaptacyjnej. To zwykle pierwszy kontakt dziecka z dentystą, fotelem, narzędziami, zapachami gabinetu. Lekarz opowiada małemu pacjentowi o swojej pracy, o tym, co do czego służy i jak wygląda leczenie zębów. Kluczowe jest tworzenie przyjaznej atmosfery.

Podczas konsultacji ze stomatologiem dziecięcym sytuacja wygląda już nieco inaczej. Oczywiście pedodonta wraz z zespołem zawsze dba o komfort i dobre samopoczucie dziecka, ale w czasie takiej wizyty realizuje również określone procedury medyczne. Zazwyczaj konsultacja wiąże się z przeglądem stomatologicznym dziecka. Czasami rodzice zgłaszają konkretny problem związany z zębami. Lekarz sprawdza stan zdrowia jamy ustnej małego pacjenta i określa ewentualne potrzeby lecznicze bądź wydaje zalecenia.

Podsumowując – wizyta adaptacyjna to zwykle pierwszy moment kontaktu dziecka z lekarzem i gabinetem. Chociaż może się zdarzyć tak, że potrzebna będzie więcej niż jedna, to zazwyczaj mali pacjenci dosyć szybko oswajają się z nową sytuacją. Kiedy pierwsza niepewność zostanie przełamana, można (i warto!) zgłosić się na konsultację i przegląd stomatologiczny, by zadbać o zdrowie zębów mlecznych.

Wizyta dziecka u dentysty

Dentysta dziecięcy – zabiegi

Leczenie zębów dzieci to przede wszystkim usuwanie zmian próchnicowych w uzębieniu mlecznym i stałym. Stomatolodzy pomagają pozbyć się próchnicy, a następnie zakładają specjalne, trwałe wypełnienia. Jednym ze sposobów zachęcenia małych pacjentów do wizyt w gabinecie stomatologicznym, a także do samego leczenia, jest stosowanie kolorowych plomb. Dzięki wyróżniającym się wypełnieniom dziecko chętniej współpracuje z dentystą, może sobie wybrać barwę materiału, co sprawia, że leczenie staje się też dobrą okazją do zabawy.

Jednym z bardziej popularnych zabiegów z zakresu stomatologii dziecięcej jest też lakowanie zębów. Polega ono na uszczelnianiu bruzd i szczelin, a tym samym zabezpieczaniu powierzchni zębów przed działaniem bakterii, które mogłyby się rozwijać w owych przestrzeniach. Lakowanie wpływa też na mineralizację szkliwa.

Zęby mleczne poddaje się też często lakierowaniu i fluoryzacji. To już zabiegi, które wykonuje zwykle higienistka. Dzięki nim zęby dzieci są mniej narażone na próchnicę.

Oprócz leczenia dentystycznego, dziecko w gabinecie stomatologicznym uczy się też dbać o zęby. Specjalista z zakresu pedodoncji często nawet niejako „przy okazji” konsultacji czy przeglądu inspiruje małego pacjenta i podpowiada mu, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

    Przegląd stomatologiczny u dziecka – jak często go wykonywać?

    Pierwszą wizytę u dentysty warto odbyć zaraz po pojawieniu się pierwszych ząbków. Następnie należy kontrolować zdrowie jamy ustnej malucha najlepiej co kilka miesięcy. U dzieci wszystko rozwija się szybciej, dobrze więc sprawdzać i reagować na wczesnym etapie ewentualnych zmian chorobowych. Regularne konsultacje z stomatologiem dziecięcym to też okazja do określenia potrzeb w zakresie wad zgryzu i profilaktyki ortodontycznej.

    Dziecko jest niechętne leczeniu na fotelu dentystycznym i boi się bólu? Dzisiaj stomatologia oferuje szereg możliwości bezbolesnego wykonywania zabiegów – małemu pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, dzięki któremu cały proces odbywa się w komfortowych warunkach. Istnieje również możliwość leczenia dzieci pod narkozą. Można też zastosować sedację wziewną podtlenkiem azotu. To rozwiązanie działa przeciwlękowo i daje niepamięć wsteczną, a dodatkowo jest bezpieczne i mniej obciążające dla organizmu niż znieczulenie ogólne. Wszystko po to, żeby z wizytą w gabinecie stomatologicznym nie wiązały się inne niż tylko pozytywne wspomnienia i wrażenia. To jest możliwe!


    Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki