Leczenie zębów dzieci pod narkozą

Dzieci często obawiają się wizyty u dentysty. Zdarza się, że nawet mimo wcześniejszego oswajania z gabinetem i lekarzem nie chcą współpracować ze specjalistą. Wtedy leczenie zębów staje się mocno utrudnione lub nawet niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu może być znieczulenie ogólne, czyli narkoza. Jak wygląda leczenie zębów pod narkozą u dzieci? Wyjaśniamy.

Narkoza u dzieci – korzyści z leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym

Są dwa główne powody, dla których stosuje się narkozę podczas leczenia stomatologicznego u dzieci. Pierwszy został już wspomniany – chodzi o ograniczenie stresu wywołanego wizytą u dentysty, a także umożliwienie wykonania leczenia bez przeszkód wywołanych np. protestami małego pacjenta. Czasami wizyty adaptacyjne nie wystarczają by pozbyć się lęku. Narkoza pozwala na przeprowadzenie kompleksowego zabiegu w czasie jednej wizyty. Nie ma konieczności zwracania uwagi na to, jak długo dziecko będzie w stanie siedzieć na fotelu dentystycznym czy z jak wielkim stresem będzie się ono mierzyło w każdej minucie zabiegu, widząc np. narzędzia używane przez stomatologa.

Warto jednak pamiętać, że zdarza się, że narkoza jest po prostu jedynym wyjściem w przypadku niektórych procedur medycznych. Najczęściej stosuje się ją przy okazji wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych – tak u dorosłych, jak i u dzieci. Jeśli małego pacjenta czeka poważne i długie leczenie, to znieczulenie ogólne może się okazać najlepszym rozwiązaniem. Pozwoli sprawnie przeprowadzić zabieg i nie pozostawi dziecku przykrych wspomnień.

Należy podkreślić, że leczenie zębów w narkozie u dzieci stosuje się jedynie w uzasadnionych przypadkach. Jednak jeśli okazuje się ostatnią deską ratunku, to nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o zabiegu w takich warunkach. Stomatologia dziecięca to dziedzina, w której ma znaczenie czas – im szybciej podejmie się leczenie, tym mniejsze będą konsekwencje zmian chorobowych.

Jak wygląda leczenie zębów pod narkozą u dzieci?

Wszystko rozpoczyna konsultacja ze stomatologiem dziecięcym, który zna małego pacjenta i może doradzić, czy narkoza będzie w danym przypadku wartym rozważenia pomysłem. Przed podjęciem decyzji o leczeniu w znieczuleniu ogólnym niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu z rodzicami dziecka, które ma zostać poddane zabiegowi. Chodzi o zapoznanie się z ewentualną historią chorób małego pacjenta, czy np. odkrycie możliwych przeciwwskazań do użycia danej metody znieczulenia. Tego rodzaju konsultację przeprowadza lekarz anestezjolog i na jej podstawie podejmuje ostateczną decyzję oraz określa optymalną dawkę narkozy dla dziecka.

Do zabiegu wykonywanego pod narkozą nie są konieczne żadne specjalne przygotowania. Ważne jest tylko to, by zgodnie z zaleceniami lekarza przez określony czas przed zabiegiem nic nie jeść ani nie pić. Podanie narkozy poprzedza zwykle premedykacja, czyli zaaplikowanie leków, które mają na celu uspokojenie małego pacjenta i obniżenie poziomu jego stresu. Następnie stosuje się znieczulenie ogólne – zwykle podawane drogą wziewną, przez maseczkę.

Zmniejszenie dyskomfortu dla dziecka polega również na tym, że wenflon zakłada się dopiero po zaśnięciu. Czasami dodatkowo używa się również znieczulenia miejscowego, które sprawia, że mały pacjent nie odczuwa bólu bezpośrednio po zabiegu i wybudzeniu.

Rodzice mogą być z dzieckiem przed podaniem narkozy oraz w czasie wybudzania, które odbywa się zwykle w specjalnym pomieszczeniu. Mały pacjent pozostaje pod obserwacją przez ok. 30 minut, a lekarz ocenia jego stan zdrowia.

Czy leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym u dzieci jest bezpieczne?

Wielu rodziców obawia się, czy narkoza dla dzieci jest bezpieczna. Tak jak zostało już wspomniane na początku tego tekstu, zwykle jest to rozwiązanie stosowane w uzasadnionych przypadkach, niezbyt często. Znieczulenie ogólne zawsze niesie ze sobą ryzyko powikłań i należy o tym pamiętać. Za każdym razem poprzedza je jednak dokładna analiza przypadku danego pacjenta – jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, to wybiera się inną metodę znieczulenia, optymalną dla bezpieczeństwa dziecka. Przy zabiegu w narkozie stosuje się najnowocześniejszy sprzęt i preparaty, a same leki i ich dawki są precyzyjnie i indywidualnie dobierane.

Leczenie w narkozie
Znieczulenie ogólne (narkoza) - pierwsze 60 min
od 1389 zł
Znieczulenie ogólne (narkoza) - kolejne rozpoczęte 30 min
od 789 zł
Konsultacja anestezjologiczna w stomatologii
od 279 zł

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

    Leczenie zębów dzieci w znieczuleniu – metody

    Chociaż właściwie zaaplikowana narkoza jest bezpieczna dla zdrowia dziecka, to nie zawsze może być najlepszym rozwiązaniem. Istnieją również inne metody znieczulenia, skuteczne w walce z bólem, dyskomfortem i stresem w czasie leczenia stomatologicznego. Najbardziej podstawową jest znieczulenie miejscowe – komputerowe bądź tradycyjne. Dzięki wstrzyknięciu środka znieczulającego w miejscu zabiegu (najczęściej po prostu w dziąsło) mały pacjent nie czuje bólu i pozwala wykonywać dentyście kolejne procedury. Inną, coraz bardziej ostatnio popularną metodą walki z dyskomfortem w czasie leczenia jest sedacja, czyli znieczulenie gazem rozweselającym. Obniża ono odczucie stresu, bólu, uspokaja i relaksuje dziecko, będąc przy tym oczywiście całkowicie bezpieczne. Co więcej, do sedacji u dzieci praktycznie nie ma przeciwwskazań. Jedyne, co jest konieczne, to powstrzymanie od jedzenia i picia na minimum 2 godziny przed zastosowaniem znieczulenia.

     

    Warto pamiętać, że oprócz różnego rodzaju wad i zalet poszczególnych rodzajów znieczuleń, to często cena może decydować o tym, na jaką metodę będą sobie mogli pozwolić rodzice. Podczas gdy znieczulenie miejscowe to zwykle koszt rzędu kilkudziesięciu złotych, to leczenie w narkozie jest już znacznie droższe i trzeba się liczyć z wydatkami powyżej 800 złotych. Należy jednak podkreślić, że przy okazji zabiegów wykonywanych w znieczuleniu ogólnym stomatolog zwykle leczy kilka zębów na raz, w czasie jednej wizyty, by wykorzystać czas do maksimum i ograniczyć dla małego pacjenta konieczność pojawiania się w gabinecie.


    Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki