Wizyta adaptacyjna
dziecka u dentysty

Rodzice chcą dla swoich dzieci wszystkiego, co najlepsze. Już od najmłodszych lat starają się budować ich zdrowe nawyki. Jednym z nich jest odpowiednia pielęgnacja zębów i higiena jamy ustnej. Nie powinniśmy zapominać również o wizytach w gabinecie stomatologicznym. Wiele dzieci boi się dentystów. Głównie dlatego, że trafiły na fotel dentystyczny dopiero gdy ich ząbki wymagały leczenia. Strachu przed dentystą można uniknąć dzięki wizytom adaptacyjnym. Ich głównym celem jest zbudowanie zaufania i zapoznanie małego pacjenta z gabinetem stomatologicznym.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Wiele małych pacjentów trafia na fotel dentystyczny, dopiero gdy stan ich zębów wymaga interwencji dentystycznej. To duży błąd, ponieważ mały pacjent zraża się do leczenia swoich zębów. Nie dość, że dziecko znajduje się w nowej stresującej sytuacji, to jeszcze samo leczenie przecież nie jest przyjemne. Z tego względu zaleca się, by dziecko najpierw przyprowadzić na tak zwana wizytę adaptacyjną. Najlepiej zrobić to zanim maluszek ukończy drugi rok życia. Podczas takiej wizyty budowane jest zaufanie między małym pacjentem a lekarzem. Dziecko zapoznaje się ze specyficznym, nowym dla niego otoczeniem, jakim jest gabinet dentystyczny. Przyzwyczaja się również do działań dentysty, który ogląda i czyści jego ząbki. Dzięki wizytom adaptacyjnym dziecko uczy się, że gabinet dentystyczny nie jest niczym strasznym, a my jako rodzice powoli budujemy jego zdrowe nawyki w zakresie dbania o zęby.

W Medicover Stomatologia na małego pacjenta po wizycie czeka nagroda. Dajemy dyplomy, drobne zabawki, naklejki.

Dzielny pacjent u dentysty

Dlaczego wizyta adaptacyjna dziecka u dentysty jest ważna?

Zdecydowana większość dzieci boi się dentysty. Wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzy im się z bólem i nieprzyjemnym dźwiękiem borowania w zębach, a stomatolog nie budzi ich zaufania Takie skojarzenia mają nie tylko dzieci, ale także znaczna część dorosłych. Negatywne doświadczenia z dzieciństwa związane z leczeniem zębów u dentysty skutkują unikaniem go w dorosłości, co nie jest dobre dla stanu naszego uzębienia. Dlatego warto korzystać z wizyt adaptacyjnych dziecka u dentysty. Wówczas maluch zdobędzie pozytywne doświadczenia związane z gabinetem stomatologicznym. Nie będzie się go panicznie bać ani unikać, udając, że chory ząb nie boli, a współpraca między lekarzem i małym pacjentem będzie znacznie łatwiejsza podczas leczenia. Poza tym dziecko, które nie będzie się bało dentysty wyrośnie na dorosłego, dla którego regularne wizyty u stomatologa będą normalnością.

Przebieg wizyty adaptacyjnej

Wizyta adaptacyjna ma być dla dziecka przyjemna i bezstresowa. Dobry stomatolog dziecięcy potrafi w odpowiedni sposób podejść do małego pacjenta. Zaspokoi jego ciekawość, pokaże narzędzia dentystyczne i wytłumaczy, na czym polega jego praca.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Głównym celem wizyty adaptacyjnej jest przyzwyczajenie małego pacjenta do samego gabinetu stomatologicznego i zbudowanie zaufania. Nie mniej ważnym celem takiej wizyty jest profilaktyka. Lekarz opowiada maluchowi o prawidłowej higienie jamy ustnej i dlaczego to takie ważne. Rozmowa ta ma zachęcić dziecko do codziennego czyszczenia ząbków w domu. Oczywiście poziom rozmowy jest uzależniony od wieku dziecka i do niego dostosowany. Pod koniec wizyty, jeśli maluch jest gotowy, dentysta ogląda jego ząbki i wykonuje drobne czynności, np. czyszczenie lub fluoryzację zębów. Dobrze, jeśli dziecko odwiedzi dentystę przynajmniej kilka razy, zanim potrzebne będzie leczenie. Poza tym dzięki regularnym wizytom w gabinecie dentystycznym lekarz szybko wykryje ubytki próchnicowe, dzięki czemu leczenie będzie mniej inwazyjne.

Ważnym aspektem wizyty adaptacyjnej jest również edukacja rodziców. Powinni zdawać sobie sprawę, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej maluszka i że o ząbki dziecka należy dbać, gdy tylko się pojawią. Do dentysty warto przyjść z maluszkiem jeszcze zanim wyrżną mu się wszystkie mleczne ząbki.

Podczas wizyty adaptacyjnej rodzice mogą, ale nie muszą być obecni w gabinecie stomatologicznym. Dużo zależy od samego dziecka. Rodzice mogą dawać duże poczucie bezpieczeństwa, ale także rozpraszać dziecko i utrudniać prawidłowy przebieg wizyty. Doświadczony dentysta dziecięcy umie ocenić, czy obecność rodziców jest wskazana, czy wręcz przeciwnie. Dlatego warto posłuchać jego prośby o zostanie lub opuszczenie gabinetu.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

    Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

    Rodzice mają ogromny wpływ na swoje dziecko. Jeśli maluch słyszy, że mama bądź tata boi się iść do dentysty, samo najprawdopodobniej też zacznie się go bać. Nawet jeśli wcześniej nie miał żadnego kontaktu ze stomatologiem. Dlatego dajmy dziecku dobry przykład i nie uczmy go, że dentysta jest osobą, której należy się bać.

    Przed wizytą adaptacyjną u dentysty, poinformujmy malucha, gdzie idziemy i co będzie się tam działo. Unikajmy jednak sformułowań w stylu „nie ma się czego bać”, czy „nie martw się, nie będzie bolało”. Efekt będzie odwrotny i dziecko niepotrzebnie zacznie się stresować. Już w domu powinniśmy próbować budować pozytywne nastawienie dziecka do dentysty.

    Idąc z maluchem do dentysty warto także zwrócić uwagę na porę dnia. Dobrze, gdy dziecko jest wypoczęte. Dlatego lepiej, gdy wizyta odbywa się po wypoczynku dziennym lub nocnym. Zmęczony mały pacjent jest mniej skory do współpracy z dentystą, przez co wizyta staje się dla niego mniej przyjemna.