Konsultacja protetyczna - na czym polega?

Niepokojący trzask, chrupnięcie w ustach i pęknięta w pół korona? Gwałtowny upadek z roweru, który skończył się wybiciem zęba? Sytuacje, w których zęby ulegają uszkodzeniu czy wypadnięciu, zawsze są przyczyną dużego stresu i dyskomfortu, tak fizycznego, jak i psychicznego. Nie sposób zaprzeczyć przecież, że nieestetyczna luka w uzębieniu czy ukruszona korona zębowa to poważne skazy na wizerunku, które mogą narażać na ośmieszenie czy krzywdzącą ocenę w oczach innych.

By się przed nimi uchronić, a także jak najszybciej zahamować destrukcyjne procesy, które zachodzą w jamie ustnej po utracie czy uszkodzeniu zęba, niezbędna jest konsultacja protetyczna, którą przeprowadza stomatolog protetyk.

Jak przebiega konsultacja protetyczna?

Wizyta u lekarza protetyka dzieli się na badanie podmiotowe i przedmiotowe. W pierwszej kolejności specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad na temat zdrowia pacjenta, poznaje jego oczekiwania co do efektów leczenia, następnie wykonuje szereg badań klinicznych. Pacjent poddawany jest diagnostyce radiologicznej, podczas konsultacji u stomatologa wykonywane są także fotografie zewnątrzustne czy skany wewnątrzustne. Lekarz ocenia też stan zdrowia jamy ustnej pacjenta celem wykrycia ewentualnych stanów zapalnych czy chorób przyzębia.

Protetyk w trakcie konsultacji przybliża pacjentowi także konkretne sposoby i dostępne usługi, które umożliwią uzupełnienie ubytków i braków w uśmiechu. W porozumieniu z pacjentem lekarz dobiera doskonale wpisujący się w jego potrzeby plan leczenia. Zaproponować może odbudowę uzębienia przy pomocy różnego rodzaju uzupełnień protetycznych. Wśród najpopularniejszych wymienić można:

 • licówki,
 • korony,
 • wkłady koronowo-korzeniowe,
 • mosty,
 • protezy szkieletowe.

Stomatolog informuje pacjenta o kosztach i spodziewanych efektach poszczególnych metod. Po podjęciu decyzji odbywa się natomiast pobieranie wycisków, które posłużą do stworzenia uzupełnień protetycznych w pracowni protetycznej. Coraz częściej korzysta się również z metod cyfrowego pomiaru - służy do tego skanowanie uśmiechu w technologii 3D. Z powodzeniem zastępuje ono tradycyjne wyciski.

W trakcie wizyty lekarz może zdecydować też o wdrożeniu leczenia przedprotetycznego, przygotowującego pacjenta na dalsze etapy kuracji. Zanim protetyk zastosuje właściwy plan leczenia, niezbędnym może okazać się na przykład uprzednie wyleczenie lub usunięcie któregoś z pozostałych zębów. Często pacjenci kierowani są na leczenie endodontyczne, czyli kanałowe.

Wskazania do konsultacji u lekarza protetyka

Poza dość oczywistymi przypadkami, takimi jak ukruszony ząb czy jego wypadnięcie, istnieje wiele innych wskazań, w których odpowiednim kierunkiem leczenia będzie konsultacja u protetyka. Leczenie protetyczne u specjalisty może być niezbędne, kiedy u pacjentów wystąpią:

 • braki w uzębieniu występujące z powodu procesów starzenia;
 • niemożność odbudowania zęba poprzez standardowe leczenie zachowawcze ze względu na zbyt małą ilość tkanek własnych u pacjenta;
 • choroby takie jak bezzębie szczęki czy żuchwy;
 • niezadowolenie z kształtu i koloru naturalnych zębów;
 • uszkodzenia lub zużycie dotychczasowej protezy zębowej;
 • nawracające bóle głowy o niezidentyfikowanej przyczynie;
 • zgrzytanie zębami i bóle stawu żuchwowo-skroniowego mogące być symptomami bruksizmu.

W kontekście zgrzytania zębami i związanymi z tą dysfunkcją dolegliwościami, warto dodać, że protetyk może zaoferować pomoc w postaci szyny relaksacyjnej. To rodzaj nakładek, które zakłada się na zęby na noc, by zapobiegać ścieraniu się zębów i innym skutkom bruksizmu. Szynę relaksacyjną, podobnie jak uzupełnienia protetyczne, wykonuje się na specjalne zamówienie pacjenta.

Protetyk - dlaczego warto skorzystać z konsultacji?

Protetyka stomatologiczna to dziedzina, która dzięki różnorodnym, nowoczesnym technikom i narzędziom pozwala odmienić uśmiech nie do poznania. Może być ratunkiem w sytuacji kryzysowej, kiedy z powodu choroby czy nieszczęśliwego wypadku zęby zostaną utracone, może też być remedium na naprawę zaniedbanego uśmiechu i odzyskanie pewności siebie. Konsultacja protetyczna to spotkanie z wykwalifikowanym fachowcem, który wykorzysta swoje doświadczenie i wykształcenie, by wyposażyć pacjenta w niepodważalny atut - pełny, piękny uśmiech. Kompetentny specjalista postawi odpowiednią diagnozę, doradzi i dopasuje z szerokiego wachlarza rozwiązań te metody, które będą dostosowane do potrzeb zainteresowanego, a także skieruje na odpowiednie badania i wytyczy kompleksowy plan leczenia.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

  Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

  Ile kosztuje konsultacja protetyczna?

  Konsultacja protetyczna to niewielki koszt w odniesieniu do wydatków, które trzeba z reguły ponieść z racji kompleksowego leczenia. Warto jednak nadmienić, że porada u protetyka to dopiero początek procesu. W zależności od stanu zdrowia uzębienia leczenie protetyczne może ograniczyć się do kilku wizyt lub potrwać kilka miesięcy. Całkowity koszt terapii jest więc uzależniony od konkretnego przypadku - innych opłat może spodziewać się pacjent, który chce poprawić swój wygląd przy pomocy kilku licówek niż ten, który potrzebuje na przykład całkowitej protezy zębowej.

  Orientacyjne ceny procedur protetycznych można znaleźć na naszej stronie internetowej.

  Protetyka
  Korona pełnoceramiczna
  od 2919 zł
  Korona porcelanowa (na metalu)
  od 1829 zł
  Wkład koronowo-korzeniowy zęba
  od 779 zł
  Proteza całkowita (łuk)
  od 2169 zł
  Korona kompozytowa lub pełnolana metalowa
  od 1089 zł
  Licówka porcelanowa
  od 2479 zł
  Szyna relaksacyjna
  od 439 zł
  Konsultacja protetyczna
  od 179 zł
  Proteza szkieletowa
  od 2919 zł
  Injection Flow Technique (1 ząb)
  od 1189 zł
  Konsultacja - metamorfoza uśmiechu

  Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki