Chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego

Leczenie protetyczne, aby gwarantować skuteczność, wymaga odpowiedniego przygotowania. Chodzi o stworzenie takiego środowiska w jamie ustnej dla nowej protezy, które zapewniałoby optymalne warunki do właściwego i komfortowego jej działania. Często by możliwe było wykonanie pasującego uzupełnienia protetycznego, niezbędne jest wcześniejsze poddanie się zabiegom z zakresu chirurgii stomatologicznej. Podobnie rzecz ma się z leczeniem implantologicznym.

Chirurgia przedprotetyczna – jakie są cele zabiegów?

Celem protetyki jest nie tylko odbudowa pełnego uśmiechu w sensie estetycznym. Oczywiście, to jedna z bardziej istotnych kwestii – dobrze dobrana proteza wykonana z wysokiej jakości materiałów wygląda jak naturalne zęby. Podnosi pewność siebie i powoduje, że pacjent zdecydowanie częściej i szerzej się uśmiecha. Oprócz względów odnoszących się do wyglądu, protezy muszą też być jednak funkcjonalne. Wygodne i przywracające jak najlepsze warunki zgryzowe w jamie ustnej. Takie, które umożliwiają swobodne żucie, których pacjent nie czuje i które nosząc po prostu czuje się swobodnie.

Wykonanie komfortowej, estetycznej i funkcjonalnej protezy częściowej lub całkowitej często wymaga działań chirurga stomatologicznego w obrębie jamy ustnej pacjenta. Dlaczego? Właśnie po to, by owy komfort, funkcjonalność i idealne dopasowanie zapewnić. Co dokładnie obejmuje chirurgia przedprotetyczna?

Jakie zabiegi obejmuje chirurgiczne przygotowanie do leczenia protetycznego?

To, jakie zabiegi należy wykonać przed właściwym leczeniem protetycznym czy implantologicznym, jest kwestią bardzo indywidualną. Zależy od charakterystyki uzębienia pacjenta, tego, jak poważne ma on ubytki zębowe, w jakiej kondycji i kształcie są jego dziąsła, a także czy np. kości wymagają regeneracji (odbudowy). W każdym przypadku potrzeby lecznicze określi lekarz stomatolog, wskazując, które zabiegi są niezbędne, a które zalecane. Do przykładowych zabiegów chirurgicznych odnoszących się do leczenia przedprotetycznego należą:

  • usunięcie zębów;
  • usuwanie zmian chorobowych kości, dziąseł czy zębów;
  • odbudowa (regeneracja) kości;
  • podniesienie dna zatoki szczękowej;
  • podcięcie wędzidełka;
  • plastyka wyrostka zębodołowego i dziąseł.

Działania te służą jak najlepszemu dopasowaniu nowej protezy do jamy ustnej pacjenta. Czasami konieczne jest również usuwanie zmian powstałych przez długotrwałe noszenie niewłaściwie wykonanej protezy – zwykle ruchomej protezy starszego typu. Chodzi o przerosty czy zniekształcenia w okolicach dziąseł i błony śluzowej, które zostały wytworzone przez organizm, aby chronić tkankę. W przypadku projektowania nowego uśmiechu mogłyby jednak utrudniać dopasowanie protezy, więc warto je usunąć.

Chirurgia przed leczeniem protetycznym – czy to konieczne?

Tak jak zostało to już wspomniane, konieczność (lub jej brak) wykonania zabiegów chirurgicznych przed leczeniem protetycznym czy implantologicznym zawsze stwierdza lekarz stomatolog lub protetyk. Dobrze jest realizować plan leczenia zgodnie z tym, co zalecają specjaliści, bo tylko w ten sposób można osiągnąć pożądane efekty – zarówno w sferze wizualnej, jak i funkcjonalnej. Jeśli pacjent np. nie zdecyduje się na usunięcie zęba, w konsekwencji może się okazać, że w jamie ustnej jest za mało miejsca, by wszczepić potrzebny implant. Przeciwskazaniem do kontynuowania leczenia mogą być też powracające stany zapalne wynikające ze zmian chorobowych w dziąsłach. Pozostające w jamie ustnej pojedyncze, naturalne zęby mogą zaś sprawić, że nie tylko stworzenie odpowiednio dopasowanej protezy zębowej będzie trudniejsze, ale i efekt całej metamorfozy nie będzie satysfakcjonujący dla pacjenta.

Leczenie implantologiczne i protetyczne zakłada ponoszenie dosyć znacznych kosztów wśród których udział przygotowania chirurgicznego nie musi być bardzo obciążający. Dodatkowo obecnie metody stosowane w nowoczesnej stomatologii pozwalają przeprowadzać nawet najbardziej poważne zabiegi w komfortowej i bezbolesnej atmosferze. Pacjent czuje się bezpieczny, poinformowany i świadomy kolejnych procedur. To wszystko sprawia, że już na etapie przygotowania do właściwego leczenia, jego oczekiwania zostają spełnione.


Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>