Licówki

Któż z nas nie marzy o pięknym uśmiechu rodem z wielkiego ekranu? Dzięki licówkom sny staną się rzeczywistością, nawet jeśli obecnie nasze zęby nie wyglądają najlepiej. Jak zadbać o śnieżnobiały uśmiech z pomocą licówek?

Co to są licówki?

Licówka to rodzaj uzupełnienia protetycznego w postaci cienkich łusek. Przyklejana jest trwale do przedniej (licowej – stąd nazwa) powierzchni zębów za pomocą specjalnych cementów kompozytowych, pozwalających na osiągnięcie naturalnego położenia oraz kształtu zęba. Dzięki nim możemy ukryć niedoskonałości w postaci przebarwień, niewielkich pęknięć czy ukruszeń zębów. Największą zaletą licówek, w przeciwieństwie do wybielania zębów, jest błyskawiczny efekt – śnieżnobiałym uśmiechem możemy cieszyć się już po zejściu z fotela dentystycznego.

Licówki to świetne rozwiązanie dla osób, które borykają się z problemem diastemy. W momencie umieszczenia odpowiednich nakładek problem znika natychmiastowo.

Kto wykonuje licówki?

Licówki może założyć każdy wykwalifikowany w tym kierunku lekarz dentysta w gabinecie stomatologicznym. Usługa jest możliwa w jednej z kilkudziesięciu placówek stomatologicznych Medicover na terenie kraju.

Jakie są rodzaje licówek?

Typy licówek uzależniamy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Obecnie na rynku możemy spotkać licówki akrylowe, kompozytowe oraz ceramiczne.

Licówki akrylowe

Wykonane są ze sztucznego materiału, będącego polimerem akrylu. Wykazują niewielką trwałość i powinny być stosowane jedynie jako zamienniki tymczasowe.

W celu długotrwałej poprawy uśmiechu wykorzystuje się licówki kompozytowe oraz porcelanowe.

 

Licówki kompozytowe

Wytwarzane są z materiału podobnego do tego, używanego przy wypełnianiu ubytków zębowych. Takie nakładki dają nieco gorszy efekt kosmetyczny niż ceramika, ale możemy liczyć na mniejszy koszt całego przedsięwzięcia. Licówki kompozytowe wykazują się trwałością w przedziale między 2 a 5 lat.

Licówki porcelanowe

Najlepszy efekt estetyczny oraz największą trwałość dają licówki porcelanowe. Odbijają promienie świetlne zupełnie jak prawdziwe zęby, dzięki czemu są w zasadzie nierozpoznawalne jako implanty. Wysoka odporność na ścieranie, przebarwienia i przywieranie płytki bakteryjnej sprawiają, że po zabiegu będziemy cieszyć się pięknym uśmiechem nawet przez kolejne 10 lat.

Licówki – jak wygląda zabieg?

Przed samym zabiegiem zakładania licówek, konieczna będzie konsultacja protetyczna. W Medicover dbamy o komfort pacjenta, włączając go czynnie w każdy etap diagnostyki i leczenia. W czasie pierwszego zetknięcia z dentystą omówione zostaną wszystkie wady oraz zalety założenia licówek. Lekarz rozwieje ewentualne wątpliwości czy obawy, a także przeprowadzi badanie stomatologiczne i wstępnie zakwalifikuje do odpowiedniego leczenia. Za pomocą specjalnych modeli diagnostycznych, pacjent będzie mógł zobaczyć przybliżony efekt finalny. Przed implantacją licówek koniecznie trzeba wyleczyć zęby ze zmian próchniczych, usunąć osad oraz kamień nazębny.

Zakładanie licówek to proces wieloetapowy, wymagający kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Na pierwszej wizycie lekarz pobiera wyciski potrzebne do późniejszej preparatyki implantów. Zęby są następnie szlifowane diamentowymi kamieniami w celu przygotowania odpowiedniego gruntu dla jak najlepszego związania nakładki z powierzchnią zęba. Aby uniknąć niepotrzebnego bólu, stosowane jest znieczulenie miejscowe. Pacjent wychodzi z gabinetu wyposażony w licówki tymczasowe, które umożliwiają kilkudniowe oczekiwanie w komforcie na ostateczny produkt.

Kolejna wizyta opiera się na osadzaniu finalnych licówek. Usuwa się tymczasowe nakładki, ponownie czyści powierzchnię styku implantu ze szkliwem zęba i ostatecznie, przy użyciu specjalnych kompozytowych cementów, umiejscawia się licówkę na właściwym miejscu.

Pozostaje jeszcze tylko kontrola zgryzu oraz przekazanie standardowych zaleceń. Higiena jamy ustnej po zabiegu nie różni się zasadniczo od dbania o zęby naturalne. Brak jest przeciwwskazań do szczotkowania, nitkowania zębów czy stosowania płukanek. Wyznaczony zostaje również termin wizyty kontrolnej.

Po zejściu z fotela nie pozostaje nic innego, jak tylko cieszyć się nowym, białym uśmiechem.

Co wybrać: licówki czy korony?

Korony zębowe są kolejnym przykładem uzupełnień protetycznych. Umożliwiają precyzyjną odbudowę silnie zniszczonych zębów. Są chętnie stosowane jako próba przywrócenia prawidłowej funkcji zęba, np. po leczeniu kanałowym czy zniszczeniu w przebiegu próchnicy. Osiągane efekty estetyczne prezentują się inaczej niż w przypadku licówki.

 

Jeśli chcemy zachować funkcję mocno zniszczonego zęba, postawmy na korony. Natomiast w przypadku życzenia poprawy efektu kosmetycznego, lepszym rozwiązaniem będą licówki.

Ile kosztują licówki na zęby?

Łączna kwota, w jakiej zamkniemy budżet osadzania licówek, może być bardzo różna. Cena licówek zależy od:

  • ewentualnego wstępnego leczenia zębów;
  • liczby wstawionych licówek;
  • danego miasta i gabinetu stomatologicznego;
  • rodzaju użytych licówek.

Licówki kompozytowe są tańsze niż licówki porcelanowe. Aktualne ceny można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Protetyka
Korona pełnoceramiczna
od 2919 zł
Korona porcelanowa (na metalu)
od 1829 zł
Wkład koronowo-korzeniowy zęba
od 779 zł
Proteza całkowita (łuk)
od 2169 zł
Korona kompozytowa lub pełnolana metalowa
od 1089 zł
Licówka porcelanowa
od 2479 zł
Szyna relaksacyjna
od 439 zł
Konsultacja protetyczna
od 179 zł
Proteza szkieletowa
od 2919 zł
Injection Flow Technique (1 ząb)
od 1189 zł
Konsultacja - metamorfoza uśmiechu

Gdzie zrobić licówki?

Usługa osadzania licówek możliwa jest w placówkach stomatologicznych Medicover w licznych miastach Polski. Po szczegółowe informacje zapraszamy na naszą stronę internetową Medicover.pl lub skorzystania z infolinii.

Licówki świetnie ukryją wszelkie defekty kosmetyczne zębów. Rozwiązanie nie należy do najtańszych, ale daje fenomenalne, długotrwałe efekty. Zabieg zakładania licówek nie jest skomplikowany, a pięknym uśmiechem możemy cieszyć się już po zejściu z fotela.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

    Zalecenia dla pacjentów po założeniu licówek

    1. Nie należy jeść przez 2 godziny po zacementowaniu uzupełnienia.
    2. Przez 2 tygodnie nie należy żuć gumy i spożywać pokarmów o ciągnącej się, kleistej konsystencji (toffi).
    3. Uzupełnienia stałe oprócz szczotkowania wymagają dodatkowych zabiegów, ponieważ są bardziej podatne niż własne zęby na osadzanie resztek pokarmowych:
    4. W przypadku koron, licówek okolica przyszyjkowa (okolica zęba przy dziąśle) stanowi miejsce retencyjne dla osadów i należy ją dokładnie oczyszczać. Dobrym rozwiązaniem jest dodatkowe stosowanie irygatora - specjalnego urządzenia do higieny jamy ustnej. Strumień wody irygatora pod ciśnieniem jest kierowany na dziąsła oraz przestrzenie międzyzębowe i skutecznie wypłukuje resztki pokarmowe i wszelkie osady.
    5. Każdy Pacjent powinien zgłaszać się do gabinetu stomatologicznego raz na 6 miesięcy (chyba, że lekarz dentysta zaleci inny harmonogram) w celu poddania się profesjonalnym zabiegom higienizacyjnym, kontroli stanu jamy ustnej: uzębienia, błony śluzowej jamy ustnej, czynności stawów skroniowo-żuchwowych i uzupełnień protetycznych.

    Bibliografia: