Wkłady koronowe inlay i onlay – co to jest?

Współczesna protetyka, jak i cała dziedzina stomatologii, rozwija się tak intensywnie, że wciąż dostarcza nowych możliwości i metod leczenia. Jedną z nich jest stosowanie wypełnień w postaci wkładów i nakładów koronowych, popularnie zwanych inlay i onlay. Co to za rozwiązanie? W jakich sytuacjach wkłady inlay i onlay się sprawdzają? Wyjaśniamy!

Czym są wypełnienia onlay i inlay?

Inlay i onlay to rodzaje nowoczesnych wypełnień protetycznych. Opisując je, w największym skrócie można byłoby je określić jako alternatywę dla rozległych plomb (wypełnień). Jeśli jednak rozwiniemy temat, okaże się, że nie są to do końca rozwiązania zamienne.

Wkłady koronowe stanowią metodę odbudowy zęba stosowaną w przypadku poważnych ubytków. Na tyle dużych, że nieefektywne jest aplikowanie standardowego wypełnienia, a jednak nie na tyle rozległych, by konieczne było opracowanie całej korony protetycznej.

Wykonuje się je głównie w bocznych zębach, np. po leczeniu kanałowym, kiedy powierzchnia ubytku zębowego może być znacząca. Jakie są zalety wkładów inlay i onlay? To przede wszystkim większa trwałość w porównaniu do tradycyjnych wypełnień. Wkłady są indywidualnie dopasowywane do przypadku danego pacjenta, a wykonywane najczęściej z porcelany stanowią nie tylko wypełnienie, ale i wzmocnienie dla zęba. Dzięki nim siły nacisku w trakcie gryzienia czy żucia rozkładają się równomiernie, co sprawia, że zmniejsza się ryzyko uszkodzeń. Wkładu typu inlay i onlay są też bardziej odporne na ścieranie niż klasyczne plomby.

Wkłady inlay i nakłady onlay – jakie są różnice?

Wkłady koronowe mają wiele zalet, ale właściwie na czym polegają? Jak wyglądają wypełnienia protetyczne inlay i onlay? Co je różni? Tak, jak zostało już wspomniane, tego rodzaju rozwiązanie ma zastosowanie w zębach bocznych – przedtrzonowych i trzonowych, które mają powierzchnie żujące. To właśnie za odtworzenie tego obszaru odpowiada wkład koronowy.

Wkład inlay to uzupełnienie protetyczne, które pokrywa powierzchnie żujące oraz stoki guzków zębów. Przynajmniej z dwóch stron styka się on z naturalną koroną zęba. Mówiąc obrazowo, jest to porcelanowa lub kompozytowa część zęba, którą wkleja się w miejsce ubytku powstałego po wyleczeniu. Inlay jest idealnie dopasowany kształtem i rozmiarem do powierzchni zęba. Jak pasujący puzzel lub klocek.

Nakład onlay działa na tej samej zasadzie, z tą różnicą, że ma zastosowanie przy bardziej rozległych ubytkach. Dzięki niemu można odtworzyć nie tylko powierzchnię żującą, ale również szczyty guzków. Dla wyjaśnienia: guzkami nazywamy to, co jest charakterystyczne dla kształtu górnych, zewnętrznych powierzchni zębów – lekkiego wywyższenia na zewnątrz z obniżeniem na środku.

Specjalną odmianą wkładu koronowego jest overlay – stosowany do jeszcze bardziej rozległych ubytków zębowych. Wypełnienie typu overlay zakłada pokrycie tak powierzchni żujących, jak i całych guzków, a więc również miejsc styku z innymi zębami.

Z czego są robione wkłady koronowe inlay i onlay? Jak wygląda leczenie?

Wykonanie wkładu koronowego wymaga pobrania wycisku, po to, by stworzyć optymalnie dopasowane wypełnienie. Zarówno pobraniem wycisku, jak i „produkcją” wkładu zajmuje się specjalista protetyk. Należy pamiętać, że pierwszym krokiem zawsze jest wyleczenie i oczyszczenie zęba, dopiero potem rozważane są różne możliwości wypełnienia. Po pobraniu wycisku zwykle na czas tworzenia stałego wkładu w zębie umieszcza się tymczasowo tradycyjne wypełnienie-plombę.

Wkłady inlay, onlay i overlay mogą być wykonywane z materiałów kompozytowych lub z porcelany. Warto podkreślić, że protetyk dobiera również kolor wkładu, tak, by był on dopasowany do odcienia naturalnych zębów pacjenta.

Ile kosztuje wypełnienie wkładem koronowym typu inlay/onlay?

Leczenie z zastosowaniem na końcu wkładu koronowego jest droższe niż takie, które kończy się umieszczeniem w zębie tradycyjnego wypełnienia. Ma na to wpływ chociażby to, że wymaga ono dodatkowych materiałów oraz pracy lekarza protetyka. Nie ulega jednak wątpliwości, że większe koszty są warte poniesienia. Zastosowanie optymalnie dopasowanego wkładu inlay, onlay lub overlay zapewnia trwałość i świetny efekt wizualny.

Jaka jest cena wykonania wypełnień inlay/onlay/overlay? Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego przypadku każdego pacjenta. Orientacyjne ceny można znaleźć na naszej stronie internetowej. Należy zaznaczyć, że do ceny samego wypełnienia trzeba doliczyć koszt procedur związanych z leczeniem, ewentualnych znieczuleń, diagnostyki i konsultacji. Efektem jest jednak rozwiązanie na długie lata.

Protetyka
Korona pełnoceramiczna
od 2919 zł
Korona porcelanowa (na metalu)
od 1829 zł
Wkład koronowo-korzeniowy zęba
od 779 zł
Proteza całkowita (łuk)
od 2169 zł
Korona kompozytowa lub pełnolana metalowa
od 1089 zł
Licówka porcelanowa
od 2479 zł
Szyna relaksacyjna
od 439 zł
Konsultacja protetyczna
od 179 zł
Proteza szkieletowa
od 2919 zł
Injection Flow Technique (1 ząb)
od 1189 zł
Konsultacja - metamorfoza uśmiechu

Wkład koronowy inlay/onlay, plomba czy tradycyjna korona?

Wkłady typu inlay czy onlay to rozwiązania pośrednie między klasyczną koroną a zwykłym wypełnieniem. Sprawdzają się więc szczególnie wtedy, kiedy ubytek w zębie jest duży i tradycyjna plomba mogłaby się okazać niewystarczającym rozwiązaniem. Jeśli jednak np. po rozległym leczeniu kanałowym ścianki zęba są bardzo cienkie albo w ogóle uległy uszkodzeniu, to w takim przypadku nie zaleca się uzupełnień protetycznych onlay, ani nawet overlay. Protetyk z reguły radzi wtedy dobór klasycznej korony zębowej, czyli całkowitej odbudowy na bazie wkładu koronowo-korzeniowego.

Współczesna protetyka stomatologiczna sprawia, że metamorfozy uśmiechu są możliwe niemal w każdym przypadku. Klasyczne korony, wkłady inlay i onlay, a także licówki i kompletne protezy zębowe – stanowią rozwiązanie wielu problemów stomatologicznych. Warto udać się na konsultację protetyczną by poznać możliwości odmiany wyglądu zębów.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

    Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki