Szyna relaksacyjna - sposób na leczenie bruksizmu

Natłok obowiązków, wysokie tempo życia i ogrom oczekiwań, jakim na co dzień musimy sprostać, sprawiają, że żyjemy w ciągłym stresie. Ten stan może odbić się negatywnie nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale również wielu aspektach zdrowia fizycznego - w tym na naszym uśmiechu.

To właśnie stres zaliczany jest do głównych powodów nadmiernego zaciskania, rozchwiania zębów, ich ścierania i nerwowego zgrzytania. Jest to krótka droga do problemów takich jak szczękościsk czy bruksizm. W tych, ale też innych dolegliwościach związanych chociażby z wadami zgryzu lub urazami zębów, ulgę przynosi szyna relaksacyjna.

Szyna relaksacyjna - co to jest?

Pod pojęciem szyny relaksacyjnej kryje się niewielka, przezroczysta nakładka zakładana na noc na zęby. Choć ma niepozorną formę, doskonale rozluźnia uścisk szczęki, przynosi ulgę i relaks. Istnieje wiele jej wariantów, dlatego szyna relaksacyjna dobierana jest indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Czas stosowania szyny relaksacyjnej także zależy od konkretnego przypadku, może wynosić od roku do kilku lat. Szyny relaksacyjne wykonywane są z bezpiecznych dla organizmu, biozgodnych tworzyw sztucznych o wysokiej trwałości. Nakładki te, które chronią zęby, są odporne na uszkodzenia, a zarazem delikatne dla dziąseł, by ich stosowanie nie było przyczyną podrażnień czy dyskomfortu. Co istotne, stosowanie szyny jest przeznaczone dla osób dysponujących kompletem uzębienia.

Dla kogo szyna relaksacyjna?

Wśród wskazań do zastosowania u pacjenta szyny relaksacyjnej wymienić można:

  • mimowolne zaciskanie zębów;
  • napięcie mięśni twarzy;
  • zaciskanie szczęki i żuchwy;
  • dolegliwości bólowe ze strony stawu skroniowo-żuchwowego;
  • mimowolne zgrzytanie zębami;
  • rozchwianie zębów pacjenta na skutek bruksizmu;
  • leczenie ortodontyczne;
  • nawykowe żucie gumy;
  • starte zęby.

Cechą bruksizmu jest to, że jest wywołany przez stres. Leczenie, a w zasadzie terapia opiera się na działaniu wielokierunkowym: u dentysty odbudowujemy szkody, czyli zakładamy wypełnienia lub/i korony, ale także możemy przygotować szynę relaksacyjną, która będzie chroniła zęby. Kolejny etap to wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego, ale też nieocenione będzie wsparcie psychologa. Ten pomoże nam nauczyć się radzić sobie ze stresem.
Agnieszka Juśkiewicz
Lek.dent. Agnieszka Juśkiewicz
Medicover Stomatologia Łódź Pomorska

Działanie szyny relaksacyjnej

Zakładana na noc, przed snem, nakładka na zęby stabilizuje pozycję żuchwy. Szyna relaksacyjna w trakcie snu rozciąga też mięśnie odpowiedzialne za ściskanie i stanowiąc mechaniczną barierę, zabezpiecza zęby przed ścieraniem i niekontrolowanym zaciskaniem szczęk. Jej działanie pomaga również utrzymać efekty leczenia ortodontycznego, utrzymując zęby w prawidłowej pozycji.

Wykonywanie szyn relaksacyjnych to element protetyki stomatologicznej, dlatego też to właśnie na konsultację do protetyka powinniśmy się udać z problemem zaciskania szczęk.

Nakładki na zęby muszą być idealnie dopasowane do uśmiechu pacjenta, dlatego ich tworzenie rozpoczyna się od pobrania wycisku szczęki w gabinecie stomatologicznym. To na jego bazie, według wzoru, protetyk tworzy szynę dostosowaną do potrzeb i uśmiechu konkretnej osoby. Warto w tym miejscu dodać, że w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych coraz częściej tradycyjne wyciski zastępuje skanowanie uśmiechu w technologii 3D. Dzięki temu dokładny obraz i charakterystyka uzębienia rejestrowane są cyfrowo.

Szyny relaksacyjne wykonane są najczęściej z tworzywa akrylowego, które cechuje wysoka odporność. Są tworzone w taki sposób, aby nie podrażniały dziąseł oraz nie powodowały otarć. Gotową szynę pacjent powinien stosować każdej nocy przez zalecony przez stomatologa okres.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

    Rodzaje szyn relaksacyjnych

    Wśród głównych rodzajów szyn relaksacyjnych wymienia się szyny relaksacyjne miękkie oraz szyny relaksacyjne twarde. Szyny relaksacyjne różnią się przede wszystkim materiałem, z jakich są wykonane, oraz sposobem ich tworzenia.

    Szyny miękkie to ogólnodostępne nakładki, które kupić można w aptece czy specjalistycznym sklepie. Po zanurzeniu w ciepłej wodzie szyny stają się na tyle plastyczne, że można samodzielnie wprowadzić je do jamy ustnej i zaciskając zęby stworzyć dopasowaną do uśmiechu nakładkę. Szyny te sztywnieją po kilku minutach i są gotowe do stosowania. To rozwiązanie nie jest jednak zalecane przez specjalistów, ponieważ ze względu na miękki materiał i cienką jego warstwę nie spełniają dostatecznie dobrze swojej funkcji.

    Szyny twarde w odróżnieniu od miękkich wykonywane są przez ortodontę na bazie wycisku górnych i dolnych zębów. Akrylowa nakładka, która wychodzi spod ręki wprawnego protetyka, jest nie tylko idealnie dobrana, ale także trwała i skuteczna.

    Szyny miękkie i twarde różnią się nie tylko sposobem tworzenia czy stopniem spełniania swoich funkcji, ale także ceną. Ile kosztuje szyna relaksacyjna? W zależności od rodzaju koszt szyny relaksacyjnej waha się, ale wynosi z reguły kilkaset złotych. Jak można się domyślić, tańszym wariantem są te przeznaczone do samodzielnego wykonania, nieco więcej trzeba zapłacić za spersonalizowaną szynę z pracowni protetycznej.

    Jak czyścić szynę relaksacyjną?

    Dla utrzymania właściwej higieny jamy ustnej niezbędne jest odpowiednie dbanie o czystość nakładki stabilizującej zęby. Powinna być odpowiednio przechowywana w specjalnym, wentylowanym i suchym pojemniku, oraz przemywana codziennie, po każdym użyciu, letnią albo zimną wodą. Trudno dostępne zakamarki i szczeliny można oczyszczać stosując miękką szczoteczkę.


    Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki