Astygmatyzm, krótkowzroczność, dalekowzroczność
Moc optyczną okularów i soczewek kontaktowych podaje się w dioptriach o symbolach plus (+) lub minus (-). Na prawidłowo zbudowane oko składa się gałka oczna, która wpływa na zarys kształtu a następnie dochodzi do prawidłowego widzenia.
Krótkowzroczność charakteryzuje się wydłużoną gałką oczną. Przy tej wadzie obraz powstaje przed przed siatkówką. Osoby z krótkowzrocznością mają problem z widzeniem przedmiotów daleko położonych.
W przypadku dalekowzroczności gałka oczna jest krótka. Obraz powstaje za siatkówką. Osoby z wadą dalekowzroczności mają problemy z widzeniem przedmiotów blisko lub daleko i blisko położonych.
U osób z astygmatyzmem jest nierówna krzywizna rogówki lub soczewki. Na siatkówce powstaje obraz niepunkotwy, niewyraźny. Widzenie jest niewyraźne niezależnie od odległości. Dodatkowo warto podkreślić, że widzenie jest niewyraźne podczas prowadzenia auta nocą.
Soczewki a wada wzroku
Soczewki odgrywają istotną rolę w przypadku poprawienia naszego komfortu widzenia. Odpowiednio dobrane do wady wzroku utrzymują zdrowie naszych oczu w odpowiedniej kondycji.
Przy problemie krótkowzroczności okulary lub soczewki kontaktowe są wklęsłe, rozpraszające, tzw. minusy.
Osoby z dalekowzrocznością korzystają z okularów lub soczewek kontaktowych wypukłych, skupiających, tzw. plusy.
Przy astygmatyzmie okulary lub soczewki kontaktowe są cylindryczne.
Starczowzroczność zaburzenia akomodacji
Starczowzroczność powstaje na skutek zmniejszania się elastyczności soczewki i objawia się złym widzeniem z bliska. Występuje niezależnie od wad refrakcji, czyli krótkowzroczności czy nadwzroczności.
Korygują ją soczewki skupiające, oznaczane znakiem plus (+). Elastyczność soczewki zmniejsza się z wiekiem. Już około 40. roku życia widzenie z bliska jest tym mniej wyraźne, im bliżej oka znajduje się oglądany obiekt.
Wada wzroku o czym pamiętać
Każda z wad wzroku może pogłębiać się z wiekiem dlatego bardzo ważne są:
- regularne wizyty u okulisty i optometrysty,
- stosowanie odpowiednich soczewek korekcyjnych,
- higiena oczu,
- zbilansowana dieta.
Dowiedz się więcej
Dolegliwości ze strony narządu wzroku u pracowników biurowych zatrudnionych na komputerowych stanowiskach pracy
http://www.imp.lodz.pl/upload/oficyna/artykuly/pdf/full/2011/mp_1-2011_mkowalska.pdf
Samoocena procesu widzenia a wyniki badań ostrości wzroku wśród studentów pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
http://phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-2-280.pdf
Aktualne problemy w rozpoznawaniu i leczeniu ostrego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego
http://medpr.imp.lodz.pl/Znaczenie-stanu-narzadu-wzroku-dla-kierowcy,457,0,2.html
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |