• Jajka i ich wartości odżywcze - czy jajka są zdrowe?

  Jajka i ich wartości odżywcze - czy jajka są zdrowe?

  Jajka, jako podstawa wielu potraw, stale towarzyszą nam w kuchni. Jednak czy jedzenie jajek jest zdrowe? Na temat wpływu jajek na zdrowie co jakiś czas pojawiają się nowe doniesienia. Niestety, często sprzeczne. Warto zgłębić ten temat przed Wielkanocą.
 • Wielkanocne obżarstwo - co i jak jeść podczas świąt wielkanocnych?

  Wielkanocne obżarstwo - co i jak jeść podczas świąt wielkanocnych?

  Wielkanocne nieposkromione ucztowanie może okazać się niebezpieczne, zwłaszcza dla restrykcyjnie poszczących przed świętami. Jednodniowe odejście od normy nie spowoduje problemu, ale zbyt obfite posiłki na co dzień grożą nie tylko nadwagą, niestrawnością czy wzdęciem, ale też ostrym zapaleniem trzustki lub pęcherzyka żółciowego. Jak zatem jeść zdrowo?
 • Nietolerancja laktozy - dieta przy nietolerancji laktozy

  Nietolerancja laktozy - dieta przy nietolerancji laktozy

  Nietolerancja laktozy to dysfunkcja polegająca na trudności w trawieniu laktozy, czyli cukru występującego w mleku i jego przetworach. Objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego: uczuciem napięcia i pełności, bólami brzucha i biegunką. Symptomy te pojawiają się od około 30 minut do dwóch godzin od spożycia pokarmu z laktozą.
 • Odchudzanie z głową, czyli jak skutecznie schudnąć

  Odchudzanie z głową, czyli jak skutecznie schudnąć

  W artykule podpowiadamy jak skutecznie schudnąć. Czy należysz do osób, które od dawna zapewniają swoje otoczenie, że lada chwila wezmą się za zrzucenie zbędnych kilogramów? Czy za słowami idą czyny, czy po raz kolejny kończy się na oszukiwaniu samego/samej siebie? Brakuje silnej woli? Coś robisz nie tak? Zapoznaj się z tekstem, a odchudzanie z głową przestanie być dla Ciebie tajemnicą.
 • Nutrigenetyka i nutrigenomika – dieta oparta na genach

  Nutrigenetyka i nutrigenomika – dieta oparta na genach

  Test DNA i dieta? Z pozoru nie mają nic wspólnego. A jednak, okazuje się, że dieta oparta o DNA może być niezwykle skuteczna. Genodieta to jednak nie tylko odchudzanie. Genodieta może również pomóc w zapobieganiu, a nawet leczeniu wielu chorób. Dlaczego jednym chorym na nowotwór mogą służyć brokuły a innym nie? Odpowiedzią są właśnie geny. Nutrigenetyka i nutrigenomika mogą wkrótce zrewolucjonizować...
 • Zdrowe święta – co jeść podczas Świąt Bożego Narodzenia?

  Zdrowe święta – co jeść podczas Świąt Bożego Narodzenia?

  Czy zdrowe święta to utopia, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę kulinarne zwyczaje Polaków? Wigilijne przysmaki są zazwyczaj ciężkostrawne i mogą spowodować niestrawność, wzdęcia lub złe samopoczucie. Co i jak jeść w czasie świąt, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu i czuć się dobrze?
 • Cebula – właściwości lecznicze i wartości odżywcze cebuli

  Cebula – właściwości lecznicze i wartości odżywcze cebuli

  Cebula (łac. Allium cepa) jest wykorzystywana do celów spożywczych i medycznych od tysięcy lat. Obecnie wiadomo, że właściwości lecznicze cebuli wiążą się z zawartością wielu dobroczynnych składników, w tym przeciwutleniaczy (antyoksydantów) i związków siarki. Dzięki nim warzywo ma m.in. działanie antybakteryjne, obniżające stężenie cholesterolu i przeciwnowotworowe.
 • Superfoods – naturalna, zdrowa żywność

  Superfoods – naturalna, zdrowa żywność

  Choroby cywilizacyjne, w tym nowotwory, stanowią często dyskutowany problem zdrowotny. Jednym z podstawowych czynników odpowiedzialnych za występowanie chorób układu krążenia, cukrzycy czy chorób onkologicznych jest niewłaściwie skomponowana dieta. W ostatnim czasie dużo mówi się o tzw. superfoods czyli produktach spożywczych, które zawierają związki aktywne o szczególnych właściwościach...
 • Dziedziczna nadwaga i dieta zgodna z DNA – jak badania genetyczne mogą pomóc schudnąć?

  Dziedziczna nadwaga i dieta zgodna z DNA – jak badania genetyczne mogą pomóc schudnąć?

  Całe życie słyszałeś, że zdrowa dieta to przede wszystkim warzywa na talerzu? Że mięso należy ograniczać, podobnie jak tłuszcze? Że sól to biała śmierć? Jest w tym sporo prawdy, ale nie do końca.
 • Dieta na przeziębienie.

  Dieta na przeziębienie - co jeść, aby wzmocnić organizm?

  Dobra dieta w sezonie infekcji może być tym, co pomoże nam zmniejszyć ryzyko zachorowania. W celu utrzymania właściwego funkcjonowania systemu immunologicznego naprawdę nie trzeba sięgać po leki.