Odchudzanie z głową, czyli jak skutecznie schudnąć

W artykule podpowiadamy jak skutecznie schudnąć. Czy należysz do osób, które od dawna zapewniają swoje otoczenie, że lada chwila wezmą się za zrzucenie zbędnych kilogramów? Czy za słowami idą czyny, czy po raz kolejny kończy się na oszukiwaniu samego/samej siebie? Brakuje silnej woli? Coś robisz nie tak? Zapoznaj się z tekstem, a odchudzanie z głową przestanie być dla Ciebie tajemnicą.
Podpowiadamy jak skutecznie schudnąć

Zastanówmy się, co zrobić, by Twój zapał do pozbycia się nadmiaru ciałka nie okazał się ponownie słomianym. Wiele osób w obecnych czasach w dużym stopniu przykłada wagę do swojego wyglądu.

Mężczyźni głównie skupiają się na wyeksponowaniu muskulatury, a co z tym idzie, przyłożeniu się do rozbudowy pleców oraz barków. Tego typu działania mają na celu nie tylko uzyskania świetnej sylwetki oraz wyglądu ale także poprawieniu kondycji.

W przypadku kobiet priorytetem jest zrzucenie zbędnych kilogramów oraz wyrobienie zgrabnej, kobiecej figury, szczególnie chcąc wyglądać świetnie w odzieży letniej.

Odchudzanie z głową a pomoc dietetyka

Następnie pomyśl, w jaki sposób swoją motywację pobudzić. Towarzystwo kolegi/koleżanki, który razem z Tobą przejdzie od początku do końca etap chudnięcia? Słuchawki na uszach i muzyka, która nakręca do działania? Jest wiele utworów, jakie można znaleźć w Internecie zatytułowane jako „idealne do ćwiczeń” czy „ćwicz, słuchając to co lubisz” i wiele więcej.

A może jesteś słownym człowiekiem i zobowiązanie wobec osób trzecich dopilnuje realizacji celu? Zawsze możesz też skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera lub dietetyka, który:

 • przygotuje odpowiednią dietę, bazując na Twoich upodobaniach odżywiania,
 • dostosuje właściwe ćwiczenia ruchowe, skupiając się na konkretnych partiach ciała,
 • będzie wspierać Cię w każdym etapie Twojej zmiany.

Odchudzanie - motywacja do działania

Na początek odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:

 • Dlaczego chcę schudnąć?
 • Czy warto zmieniać styl życia? Co w ten sposób osiągnę?
 • Jeśli już schudnę, to co zyskam?

Następnie pomyśl, w jaki sposób swoją motywację pobudzić. Towarzystwo kolegi/koleżanki? Słuchawki na uszach i muzyka, która nakręca do działania? A może jesteś słownym człowiekiem i zobowiązanie wobec osób trzecich dopilnuje realizacji celu? Zawsze możesz też skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera.

Odchudzanie poprzez wyznaczanie celów

Wyznaczenie sobie realnych celów pozwoli Ci na ominięcie zawodu, jaki niewątpliwie spotkałby Cię w razie niezrealizowania wyolbrzymionych założeń. Pamiętaj, Twoje zdrowie jest najważniejsze. Stosuj technikę małych kroków, a efekty powinny Cię zadowolić. Jeżeli czujesz, że masz w sobie zapał, który pomoże Ci schudnąć, odmawiając sobie wiele przyjemności to już masz bazę do rozpoczęcia działań.

Jeżeli Twoim celem będzie zrzucenie kilograma czy dwóch to dieta wcale nie musi się aż tak drastycznie przekształcić. Odstaw słodkie, gazowane napoje, batony w przerwie od pracy czy chrupiące chipsy a zobaczysz, że efekt pojawi się w dość szybkim czasie. Dołóż do tego odpowiednie nawodnienie oraz podstawowe ćwiczenia – efekt murowany.

W przypadku chęci pozbycia się dodatkowych kilogramów lepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Każda dieta, jaką chcielibyśmy zastosować powinna zostać skonsultowana przez dietetyka. Może on albowiem stworzyć dla nas dietę indywidualną, która będzie nie tylko skuteczna przy odchudzaniu ale także smaczna. Należy pamiętać, iż można obrać sobie za cel zrzucenie kilku a nawet kilkudziesięciu kilogramów, ale taka poważna zmiana powinna zostać skonsultowana z odpowiednią osobą. Pamiętajmy: powoli ale do celu.

Odchudzanie to trening i dieta

Nakreśl precyzyjnie, czy zależy Ci wyłącznie na zrzuceniu kilku kilogramów czy dodatkowo poprawieniu kondycji oraz sylwetki. Kieruj się merytorycznymi założeniami dotyczącymi treningu i odżywiania (pamiętaj, jak ważna w tym wszystkim jest dieta!). Nie możesz się przetrenować, ale pamiętaj o stopniowym zwiększaniu obciążenia i długości wysiłku.

Jeżeli po każdych ćwiczeniach odczuwasz dyskomfort, taki jak ból mięśni, naciągnięcie ich, czy jesteś „poobijany”, odnajdując coraz więcej siniaków na swoim ciele najlepiej jeżeli udasz się do specjalisty. Lepiej z pewnością będziesz się czuć, jeżeli po ćwiczeniach będziesz zadowolony i wrócisz do domu z podniesioną głową, a nie na tarczy.

Zacząłeś dietę, którą znalazłeś w internecie – świetne opinie, wysoka skuteczność – zaczynasz stosować. Zastanawiałeś się, czy dzięki owemu wyborowi dostarczysz swojemu organizmowi potrzebnych składników? Czy dietetyczne potrawy  będą tanie i szybkie w przygotowaniu? Czy dieta w ogóle może być smaczna? Pamiętaj, że zmiana menu nie musi być wyrokiem.

 Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z trenerem, dietetykiem lub fizjoterapeutą.

Czynniki wpływające na skuteczność odchudzania

Genetyka ma ogromny wpływ na skuteczność odchudzania. To, że jesteś wyższy, niższy, masz inny kolor oczu, inną budowę ciała to w dużej mierze zasługa Twojej rodziny. Czy zauważyłeś, iż jest wiele osób w Twoim otoczeniu, którzy spożywają olbrzymie porcje posiłków, praktycznie prawie nie uprawiają sportu a mimo to wyglądają naprawdę dobrze?

Zdarzają się przypadki, szczególnie u mężczyzn, iż są zbyt szczupli, jak na przyjęte normy wśród społeczeństwa. Mimo jedzenia obfitych posiłków oraz picia słodzonych napojów nie przybierają na wadzę, a co się z tym wiąże – nie mogą zwiększyć masy. W takim przypadku z pewnością spotykać się można z określeniem „to wszystko wina genów”. Także nie warto się obwiniać za brak  efektów przy stosowaniu diet nieprzygotowanych przez dietetyka.

Jeżeli zastanawiasz się, co wpływa znacząco na efekt przestrzegania wybranej diety, są to:

Istnieją specjalne przyrządy, które mierzą każdy z powyższych czynników. Na podstawie wyników można ustalić, jakich konkretnie składników brakuje naszemu organizmowi, jak zapewnić poprawę funkcjonowania naszego organizmu a przy tym jak czuć się lekko i dobrze. Zawsze w przypadku chęci poznania swoich parametrów warto odwiedzić gabinet dietetyka i umówić się na konsultacje.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z trenerem, dietetykiem lub fizjoterapeutą.

Skuteczne odchudzanie i reguły

Konsekwencja jest niezwykle ważna, trzymanie się reguł, jak i cierpliwość. Wspomniany wyżej słomiany zapał to cecha wielu z nas, ale życie polega na tym, by pokonywać swoje słabości.
Pamiętaj:

 • Ćwicz rozsądnie, dzięki temu unikniesz kontuzji,
 • Nie zniechęcaj się,
 • Realizując konsekwentnie swój plan a na pewno zauważysz efekty treningu.

Jak zacząć skuteczne samodzielne odchudzanie?

Zrób listę celów, poczynając od nadania im statusu ”pilne”. Jeżeli już dziś zaczynasz swoją dietę zapisz w kalendarzu „Start”. Jeżeli chodzi o dietę pamiętaj o zachowaniu podstawowych zwyczajów żywieniowych, a w tym:

 • pij dużo wody (koło 8 szklanek dziennie)
 • jedz dużo warzyw
 • jedz regularnie co 3-4 godziny (pamiętaj, aby nie podjadać!)
 • odstaw słodzone napoje oraz słodkie wyroby
 • ogranicz do minimum używanie soli

Trening czyni mistrza – ćwicz minimum półtorej godziny tygodniowo, nie skupiając się wyłącznie na powtarzaniu tych samych ćwiczeń. Pamiętaj, by przed każdą serią ćwiczeń porządnie się rozgrzać. Dzięki temu w dużym stopniu unikniesz naciągnięć mięśni czy innych konsekwencji.

Nie osiadaj na laurach – to, że udało Ci się zrobić taką samą ilość przysiadów jak ostatnio nie oznacza, że przy kolejnym razie możesz zrobić jeszcze więcej. Stopniowo dodawaj do swoich ćwiczeń więcej form ruchu. Po pewnym czasie sam odczujesz efekty: mniejsze zmęczenie oraz większe zadowolenie z samego siebie.

Reguły, którymi można się kierować, by skutecznie schudnąć

Wsparcie w odchudzaniu

Silna wola jest w odchudzaniu najważniejsza. Ale skoro możesz skorzystać również z zewnętrznych czynników, które pomogą Ci w osiągnięciu celu, to dlaczego z tego nie skorzystać?

Źródłami wsparcia mogą się okazać:

 • przyjaciele i znajomi
 • rodzina (zawsze powinniśmy móc liczyć na pomoc najbliższych)
 • specjalista (trener, dietetyk)
 • media (internet, książki, specjalistyczne pisma)

Pamiętajcie, zrzucenie kilogramów nie jest zadaniem niewykonalnym. Jednym zajmie to trochę więcej czasu, innym mniej, ale efekt zawsze będzie ten sam – lepsze samopoczucie i duma ze skutecznego osiągnięcia celu.

 

Dowiedz się więcej:

Dziedziczna nadwaga i dieta zgodna z DNA - jak badania genetyczne mogą pomóc schudnąć?

Ćwiczenia i dieta - połączenie idealne

Najlepszy sposób na urodę: woda!

 

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 13.02.2019
Data ostatniej aktualizacji 17.03.2023