Kto choruje na Hashimoto?
Choroba Hashimoto to głównie przypadłość kobiet. Zapada na nią co ósma Polka. O tym, czy zachorujemy, decydują zarówno czynniki genetyczne jak i środowiskowe. Niezdiagnozowana choroba prowadząca do niedoczynności tarczycy u młodych kobiet może skutkować trudnościami z zajściem w ciążę oraz zwiększać ryzyko poronienia.
Starsze panie narażają się nie tylko na otyłość, ale i niewydolność krążenia. Prawidłowo leczona choroba nie wiąże się z ryzykiem powikłań. Dlatego warto badać tarczycę.
Hashimoto objawy
Objawy Hashimoto nie są charakterystyczne. Często jest to:
- osłabienie,
- chudnięcie lub tycie,
- spadek odporności,
- zmiany skórne,
- suchość skóry,
- puchnięcie,
- zaburzenia miesiączkowania,
- przybieranie na wadze,
- zaparcia.
Hashimoto może dawać także inne objawy:
- ciągłe uczucie zimna,
- suchość skóry,
- opuchlizna na twarzy,
- senność,
- uczucie ciągłego zmęczenia,
- zaburzenie koncentracji,
- nerwowość, rozdrażnienie,
- tachykardia (przyspieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę),
- u kobiet Hashimoto powoduje też niepłodność,
- u mężczyzn mogą występować problemy z obniżonym libido i problemy ze wzwodem.
Objawy Hashimoto a niedoczynność tarczycy
W przebiegu choroby Hashimoto z niewiadomych przyczyn układ immunologiczny zaczyna "atakować" własne komórki. W wyniku wywołanego w ten sposób zapalenia tarczycy może pojawić się niedoczynność tego gruczołu.
Atak układu immunologicznego i towarzyszące mu zapalenie niszczą miąższ tarczycy, w wyniku czego produkuje ona coraz mniej hormonów: tyroksyny - T4 i i trójjodotyroniny - T3. Dzieje się tak w około 25 proc. przypadków w momencie rozpoznania Hashimoto.
Hashimoto to choroba przewlekła, a zmiany nią wywołane są, niestety, nieodwracalne. W przebiegu choroby może dochodzić do hipercholesterolemii z podwyższeniem LDL, frakcji cholesterolu.
Przeczytaj także: Guzki tarczycy – objawy, leczenie. Czy guzki tarczycy są groźne?
Jak zdiagnozować Hashimoto?
Diagnostyka Hashimoto to wstępne badanie oceniające czynność tarczycy TSH. Jeżeli wynik jest nieprawidłowy, sprawdza się stężenia wolnej tyroksyny (FT4). W przypadku rozpoznania niedoczynności tarczycy, wykonuje się oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy, a zwłaszcza przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO).
Zwiększone stężenie anty-TPO jest charakterystyczne dla choroby Hashimoto. Pełny pakiet badań w chorobie Hashimoto obejmuje więc:
- TSH,
- FT4, ,
- TPO,
- ATG,
- USG tarczycy.
Hashimoto a leczenie tarczycy
Najlepsza terapia to taka, która celuje w przyczynę schorzenia. Niestety, w chorobie Hashimoto przyczyny nie są znane. Terapia polega więc na niwelowaniu skutków zbyt niskiego poziomu hormonów, a więc uzupełnianiu niedoboru hormonu tarczycy.
Pacjentom podaje się tyroksynę – naturalny hormon, dokładnie równoważny z tym, który produkuje zdrowa tarczyca. Bardzo ważne jest, żeby dobrać odpowiednią dawkę. A ta zmienia się wraz z postępem choroby.
Leczenie trzeba kontynuować już do końca życia. Pojawienie się choroby powinno być impulsem do zrewidowania nawyków i przyzwyczajeń żywieniowych. Istotne jest, aby odstawić sól (unikaj także grot solankowych). Swoją w rolę w leczeniu odgrywa także odpowiednia dieta.
WAŻNE: Osoby, u których w rodzinie występują autoimmunologiczne choroby tarczycy, powinny informować o tym lekarzy, aby uniknąć przyjmowania leków mogących wpływać na rozwój choroby. Muszą również okresowo kontrolować stężenie TSH, aby jak najszybciej rozpoznać rozwijającą się niedoczynność tarczycy i nie dopuścić do wystąpienia jej ciężkich objawów. |
Przeczytaj także:
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |