Kleszcze w Polsce są powszechne, a choroby przez nie przenoszone są niebezpieczne. Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tych niebezpiecznych pajęczaków, poznać miejsca występowania kleszczy oraz wiedzieć, kiedy jest sezon na kleszcze.
Cykl rozwojowy kleszczy
Cykl rozwojowy kleszcza może trwać od kilku miesięcy do kilku lat i składa się z czterech stadiów: jaja, larwy, nimfy i postaci dorosłej kleszcza – imago. Po opuszczeniu jaja larwa musi posilić się krwią zwierzęcia lub człowieka. To samo dotyczy nimfy i postaci dorosłej. Można więc przyjąć, że każdy dorosły osobnik kleszcza, który bierze udział w procesie rozmnażania, miał co najmniej trzech żywicieli. Jeśli któryś z nich chorował lub był nosicielem drobnoustrojów albo pierwotniaków chorobotwórczych, kleszcz staje się dla nich pośrednikiem (wektorem). Posilając się krwią następnego żywiciela, może wprowadzić patogen do jego organizmu.
Zobacz wideo, jak wyciągnąć kleszcza.
Siedliska kleszczy
Kleszcze lubią miejsca, w których zmienia się charakter roślinności: obrzeża lasów, łąk, polan. Migrują na znaczne odległości, korzystając z mimowolnej pomocy żywicieli. Kleszcze przyczepione do skóry psa mogą podróżować z lasu w okolice zamieszkane przez ludzi. Można je spotkać w miastach: w parkach, na łąkach. Osobniki w różnym stadium rozwoju wspinają się na rośliny o wysokości od 30 cm (larwy), około 1 m (nimfy) do około 1,5 metra w przypadku osobników dorosłych i tam oczekują na żywiciela.
Gdzie są kleszcze?
Powszechnie uważa się, że kleszcze spadają z drzewa, wyczuwając obecność potencjalnego gospodarza. W rzeczywistości kleszcze znajdują schronienie na dolnej powierzchni liści i gałęzi, a zwierzę albo człowiek strąca je, przechodząc w pobliżu. Ślina kleszczy zawiera substancje o działaniu znieczulającym, więc można przeoczyć moment ukłucia i odkryć kleszcza dopiero wtedy, kiedy solidnie najedzony powiększy swoją objętość. Ma w tym względzie spore możliwości, bo objętość sytego osobnika może wzrastać nawet 120-krotnie.
Aktywność kleszczy
Kleszcze są aktywne w okresie, kiedy temperatura gleby przekracza +5 – +7 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne, w Polsce można się spodziewać, że kleszcze zaczną być aktywne na przełomie marca i kwietnia. Pierwsze maksimum aktywności kleszczy nastąpi w maju–czerwcu, drugie we wrześniu–październiku. Aktywność kleszcza ustanie na przełomie października i listopada. Jeśli warunki meteorologiczne są korzystne, to również poza tym okresem można spotkać żerujące kleszcze.
W jakiej temperaturze ginie kleszcz?
Jaja i larwy kleszczy nie przeżywają spadków temperatury przekraczających -7 stopni. Łagodne zimy i wilgotne lata sprzyjają rozwojowi populacji kleszczy, ponieważ przeżywa je wiele osobników.
Kleszcze jak wyglądają?
Dowiedz się więcej:
Borelioza - objawy, przyczyny, leczenie
Kleszczowe zapalenie mózgu - pod ochroną szczepionki
Choroby odkleszczowe: kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |